سیاتیک خفیف به تدریج بهبود می یابد و بیمار نباید نگران باشد. در بیشتر موارد سیاتیک در مدت 6 هفته برطرف می شود و دیگر درد بیمار را آزار نخواهد داد. هر چند گاهی اوقات درد افزایش می یابد که حاکی از بروز رادیکولوپاتی شدید است و نیاز به مراجعه به پزشک دارد.

رایج ترین علت بروز سیاتیک بیرون زدگی دیسک است. بیماری فرسایش دیسک یا دژنراسیون دیسک، اسپوندیلوز یا سرخوردگی مهره همراه با شکستگی خفیف، تومور، عفونت، آسیب دیدگی و حتی عوارض حاملگی هم می تواند به بروز دیسک بیانجامد. درد معمولا" در مدت 6 هفته کاهش می یابد. دیسک بیرون زده در 15 درصد از افراد درگروه سنی مستعد به بیماری دیده می شود. تومور ها و عفونت ها ممکنست خیلی جدی باشد و حتی عواقب خطرناکی داشته باشد.

احتمال بروز واکنش های اتو ایمون در مقابل طناب نخاعی یا به خصوص عصب سیاتیک وجود دارد، در صورت آسیب دیدگی سلول ها در تماس مستقیم با مایعات بدن قرار می گیرند. عوارض بارداری هم متداول است و به سبب فشار آوردن رحم به اعصاب سیاتیک منجر به بروز درد می شود. تحت فشار قرار گرفتن مهره ها بر اثر تروما یا تصادف هم به طورمستقیم عصب سیاتیک را تحت تاثیر قرار می دهد و سبب بروزدرد می شود.

در چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟


اگر درد بیش از هفته بروز کند و درد شدت یابد و با بیحسی و ضعف پا ها همراه شود باید به پزشک مراجعه کنیم.
  • درد ناگهانی شروع شده و سپس حس بخشی از پا یا کمر یا همه ی این نواحی از بین می رود.
  • از دست رفتن کنترل ادارد ومدفوع
  • اگر درد در اعضای تحتانی بدن بچرخد حاکی از بروز سیاتیک حاد است.
  • اگر درد به بیمار آسیب برساند
این ها نشانه های قابل ذکر سیاتیک است و از بیمار درخواست می شود تا در صورت مشاهده با پزشک مشورت کند.

آسیب دیدگی

در صورتی که آسیب دیدگی کمر و نواحی پشت زیاد باشد احتمال آسیب دیدن عصب سیاتیک هم وجود دارد. شکستگی یا سر خوردگی هم باید لحاظ شود زیرا عصب سیاتیک را تحریک کرده یا به آن آسیب می رساندو سبب بروز نشانه ها می گردد. دونده ها یا افرادی که پیاده روی می کنند، افرادی که در محل کارشان باید وزنه های سنگین را بلند کنند، تصادف، قرار گرفتن بدن در وضعیت نا مناسب به مدت طولانی، علت های بروز آسیب دیدگی یا تغییرات جزئی در ناحیه کمر و سیاتیک است.
اگر سیاتیک شدید باشد و به آن توجه نشود عواقب نا خوشایندی درپی خواهد داشت. ممکنست بی حسی و ضعف پا ها بیشتر شود حتی به فلج بخشی از بدن بیانجامد. ممکنست پا ها ظرفیت حسی خود را از دست بدهند. اگر نشانه ها به تدریج برطرف نشوند بهتر است با یک پزشک مشورت کنید. مدت زمان بروز نشانه ها 6 هفته است. اگر درد هر روز یا روز به روز شدید تر شد با پزشک مشورت کنید.
 
نام فرستنده
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » سیاتیک
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های دیگر
غذا و تغذیه

 
Top