آیا فکر می کنید همه چیز را راجع به روش صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می دانید؟ در ادامه مطالب پایه ای پیرامون این موضوع و آنچه که برای سلامت دهان و دندان ضروریست ارائه خواهد شد.

لبخند زیبا به عادات ساده بهداشتی دهان و دندان مثل مسواک زدن و نخ دندان کشیدن وابسته است. ولی فکر می کنید روش صحیح آن چگونه است؟ مراحل زیر را برای حفاظت از سلامت دهان و دندان انجام دهید.

مسواک زدن در راستای بهداشت دهان و دندان

سلامت دهان با دندان تمیز شروع می شود. تمیز نگه داشتن سطح تماس دندان و لثه مانع بیماری لثه و تمیز نگه داشتن سطح دندان باعث چلوگیری از کرم خوردگی دندان می شود. نکات زیر را برای مسواک زدن توصیه می شود:

مسواک زدن برای حداقل 2 بار در روز. در مسواک زدن عجله نکنید و زمان کافی برای آن اختصاص دهید.

از مسواک و خمیر دندان مناسب استفاده کنید. از خمیر دندان فلوراید و مسواک نرم متناسب با دهان خود استفاده کنید. برای مسواک زدن موثرتر و پیشگیری بهتر از تشکیل پلاک و تورم لثه می توانید از یک مسواک برقی استفاده کنید. در صورت ابتلا به آرتریت با دیگر عوارض نیز استفاده از این وسیله توصیه می شود.

روش صحیح مسواک زدن را بیاموزید. مسواک را در زاویه مناسب بگیرید بگونه ایکه الیاف مسواک روبروی محل تلاقی لثه و دندان قرار بگیرد. به آرامی و در مسیر رفت و برگشت کوتاه مسواک بزنید. درون، بیرون و سطح بالای دندان و نیز زبان را با مسواک تمیز کنید.

مسواک را تمیز نگه دارید. بعد از مسواک زدن با آب کافی آنرا بشویید. مسواک را رو به بالا نگه داری کنید. و در صورت امکان اجازه دهید در معرض هوا خشک گردد. بطور مداوم مسواک را در محفظه سر بسته که باعث رشد باکتری روی آن می شود، نگه داری نکنید.

مسواک را به موقع تعویض کنید. هر سه ماه یا چهار ماه یک بار مسواک خود را تعویض کنید. در صورت تخریب الیاف مسواک صرفنظر از مدت زمان بکارگیری تعویض مسواک ضروریست.

نخ دندان کشیدن

مسواک زدن فضای تنگ میان دندان ها و زیر خط لثه ممکن نیست. لذا نخ دندان کشیدن بطور روزانه ضرروریست. در نخ دندان کشیدن موارد زیر را رعایت کنید:

طول مناسبی از نخ را انتخاب کنید-
حدود 18 اینچ معادل 46 سانتی متر را از قرقره جدا کنید. بیشتر آنرا حول انگشت وسط یک دست پیچانده و باقی آنرا نیز حول انگشت وسط دست دیگر بیچانید. نخ را محکم بین انگشت شست و سبابه بگیرید.

اینکار را آرام و ملایم انجام دهید- با حرکت آرام نخ را به فضای بین دندان ها هدایت کنید. نخ دندان را به لثه نچسبانید. وقتی نخ به خط لثه رسید آنرا دوباره به سمت دندان فشار دهید.

در هر حرکت یک دندان را نخ بکشید- به آرامی نخ را در فضای لثه و دندان بالا و پایین کنید. با حرکت به سمت دندان های دیگر میزان بیشتری از نخ را از دور انگشت آزاد کرده و با آن ادامه دهید.

در اینکار مداومت داشته باشد- اگر در استفاده از نخ با مشکل مواجه می شوید می توانید از خلال دندان چوبی یا پلاستیکی مخصوص اینکار استفاده کنید.

تا زمانی که اینکار را به روش صحیح انجام می دهید مهم نیست که ابتدائا مسواک می زنید یا نخ دندان می کشید. هرچند استفاده از نخ دندان قبل از مسواک اجازه می دهد که فلوراید بیشتری به فضای بین دندان ها وارد شود.

نکات دیگر

علاوه بر مسواک و نخ دندان کشیدن روزانه، از یک دهانشویه آنتی باکتریال یا فلوراید نیز استفاده کنید.
برای بیرون اوردن ذرات ربز غذا از دندانها که بوسیله نخ دندان یا مسواک خارج نشده اند می توانید از اسپری – دستگاهی که با فشار آب را به دندان می پاشد – استفاده کنید. تا حد امکان از خلال دندان یا دیگر وسایلی که ممکن است به لثه هایتان صدمه بزنند استفاده نکنید. به یاد داشته باشید که اسپری دهانشویه نمی تواند جایگزین مسواک و نخ دندان شود چون نمی تواند پلاک دندان را بردارد.

چه زمانی به دندانپزشک مراجعه شود

برای پیشگیری از بیماری های لثه و دیگر عوارض دهانی، مراجعه منظم و دوره ای به دندانپزشک ضروریست. در عین حال در صورت مشاهده هر گونه علایمی از بیماری یا عوارض دندانی مثل موارد زیر در هر زمانی به دندانپزشک مراجعه کنید:

لثه قرمز و متورم

  • خونریزی از لثه در زمان مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن
  • لثه کنار رفته از روی دندان
  • دندان دائما لق
  • تغیییر در نحوه قرار گرفتن دندان های فک بالا و پایین نسبت به هم در زمان روی هم قرار گرفتن
  • حساسیت غیر عادی به سرما و گرما
  • بوی بد دهان برای مدت طولانی و مزه نامطبوع و غیر معمول در دهان
به یاد داشته باشید که تشخیص و درمان به موقع مشکلات لثه و دندان می تواند سلامت دهان و دندان را یرای یک عمر تضمین کند.
 
نام فرستنده
 
مجموعه
مراقبت از دهان و دندان » مراقبت از دهان و دندان و سایر بیماری ها

وبلاگ های مربوط

Top