معمولا نوزادان تا 16 ساعت در روز می خوابند اما طول هربار خوابیدن آن ها تا زمان بیدار شدنشان بسیار کوتاه تر از افراد بزرگسال است. پیدا کردن یک الگوی خواب شبانه پایدار طول می کشد چون برای برقراری این الگو باید سیستم عصبی نوزاد به بلوغ برسد تا نوزاد در فواصل زمانی طولانی تری نیاز به شیر خوردن پیدا کند. وقتی نوزاد سه ماهه شد ممکن است شب ها پنج ساعت یا بیشتر به طور پیوسته بخوابد؛ کودک شش ماهه شب ها هشت تا ده ساعت یا حتی کمی بیشتر بدون بیدار شدن می خوابد. یا ممکن است کودکی این الگوی خواب را نداشته باشد. نگران نشوید که مشکلی وجود دارد. بعضی بچه ها تا یکسالگی تمام طول شب را نمی خوابند و گاهی اوقات کودکی که شب ها راحت و کامل می خوابیده است در زمان یادگیری غلت زدن یا ایستادن دوباره شب ها بیدار می شود. با انجام کارهای زیر می توانید به کودک کمک کنید عادات خواب خوبی پیدا کند:
  • یک رویه همیشگی برای زمان خواب کودک برقرار کنید. شیر دادن، قصه گفتن، لالایی خواندن -یا هر رویه مورد انتخاب دیگر- که هر شب و در یک زمان مشخص انجام می شود به کودک می گوید وقت خواب است.
  • کودک را در حالی که خواب آلوده ولی هنوز بیدار است در رختخواب بگذارید تا کودک یاد بگیرد بین خوابیدن و در رختخواب بودن ارتباطی برقرار کند. برای ایمنی مطمئن شوید که کودک را به پشت می خوابانید.  اسباب بازی ها و پتوهای پرزدار را از تختخواب کودک بیرون بگذارید.
  • با اولین صدایی که از کودک می شنوید از جایتان نپرید. شما طی شب جابجا می شوید و تغییر موقعیت می دهید، اینطور نیست؟ خوب بچه ها هم همین کار را می کنند. قبل از این که کودک را بغل کنید یک دقیقه صبر کنید تا ببینید آیا کودک آرام می شود یا خیر.
  • شیر دادن به کودک را در طول شب بی سرو صدا انجام بدهید. اگر نیمه شب لازم است به کودک شیر بدهید یا پوشک او را عوض کنید، چراغ ها را روشن نکنید یا بازی های پر سر و صدا با او انجام ندهید. از یک جراغ خواب کم نور استفاده کنید و آرام با کودک حرف بزنید تا کودک متوجه بشود حالا وقت بازی نیست.
 
نام فرستنده
 
مجموعه
درباره فرزندپروری » درباره فرزندپروری
Top