درست مثل خوابیدن در تمام طول شب، بچه ها در این موارد متفاوت هستند و این "نقاط عطف" برای بچه های مختلف در زمان های متفاوتی دیده می شوند. بعضی بچه ها زود چهار دست و پا راه می روند و دیر حرف می زنند و برعکس. و بچه های زودرس معمولا براساس زمانی که باید متولد می شدند (پس از اتمام نه ماه بارداری مادر) به این رویدادهای مهم در زندگی خود می رسند نه براساس محاسبه سن از روز تولدشان. یعنی کودکی که هفت ماهه به دنیا آمده است احتمالا دو ماه دیرتر از کودکی که نه ماهه به دنیا آمده است شروع به نشستن می کند. اما بچه های زودرس بین سنین 2 و 3 سالگی (بچه هایی که در هفته 28 ام بارداری مادر یا بعد از آن به دنیا آمده اند زودتر و بچه هایی که پیش از 28 هفتگی به دنیا می آیند دیرتر) از نظر رشد به بچه هایی می رسند که نه ماهه به دنیا می آیند. پس اگر فرزندتان هنوز حرف نمی زند ولی یکی از هم بازی های او چند کلمه می گوید ناراحت نشوید. بگذارید فرزندتان با سرعت خودش رشد کند اما اگر نگران هستید که کودکتان از هم سن و سال هایش عقب افتاده است با متخصص کودکان مشورت کنید.
  • در پایان 3 ماهگی، اغلب بچه ها می توانند سرشان را خوب نگه دارند، شروع به صدا درآوردن کنند، جسمی را که حرکت می کند با چشم دنبال کنند، و وقتی روی شکم هستند سر و سینه خود را بلند کنند.
  • در پایان 7 ماهگی اغلب بچه ها می توانند به هر دو سمت غلت بزنند (عقب به جلو و جلو به عقب)، با تکیه کردن به دست هایشان بنشینند، اسم خودشان را تشخیص بدهند، بخندند و جیغ بکشند و تمام وزنشان را روی پاهایشان نگه دارند (البته وقتی شما آن ها را در حالات تعادل نگه دارید).
  • در پایان یک سالگی، اغلب بچه ها می توانند بدون کمک بنشینند، چهار دست و پا راه بروند، خودشان را بالا بکشند تا بایستند و با گرفتن لوازم خانه "حرکت کنند"، کلمات ساده ای مثل "بابا" و "ماما" را بگویند، و از ژست های ساده ای مثل دست تکان دادن برای خداحافظی (بای بای کردن) استفاده کنند و خودشان به تنهایی غذاهایی را که با دست خورده می شوند بخورند.
  • در 15 تا 18 ماهگی، اغلب بچه ها می توانند چند کلمه ساده را بگویند.
  • بچه ها در دومین سالگرد تولدشان می توانند بدون کمک راه بروند، از عبارت ها و جمله های ساده ای مثل "آن را بده" و "آب نه" استفاده کنند.
 مجموعه
درباره فرزندپروری » درباره فرزندپروری
 
Top