چاقی کودکان و نوجوانان بحران بهداشتی رو به افزایشی است. بهترین راه برای جلوگیری از چاقی کودکان و مشکلات سلامتی مرتبط به آن که می توانند تا بزرگسالی ادامه پیدا کنند این است که شروع سالمی برای فرزند خود داشته باشید و این با عادات غذایی خوب و لذت بردن از ورزش ایجاد می شود که می توانند یک عمر باقی بمانند. چند نکته برای انجام این کار عبارتند از:
  • از غذا به عنوان جایزه استفاده نکنید. بلکه با تحسین کردن، در آغوش کشیدن، توجه کردن و فعالیت های سرگرم کننده –مثل دوچرخه سواری با مامان یا بابا- به کودک جایزه بدهید.
  • فرصت هایی برای بازی فعال ایجاد کنید. تلویزیون و بازی هایی ویدئویی و کامپیوتری را خاموش کنید و برای قدم زدن، توپ بازی کردن، بالا رفتن از صخره ها، یا انداختن توپ در سبد به پارک بروید. وقتی با فرزندتان این کارها را انجام بدهید بیشتر خوش می گذرانید و برای سلامتی تان ورزش هم می کنید.
  • از وسوسه خوردن خوراکی های چرب و شیرین مثل آب نبات، چیپس، و نوشابه های گازدار را با نیاوردن آن ها به خانه دوری کنید. در عوض یخچال و کابینت را از میان وعده های سالم پر کنید، مثل میوه های تازه، سبزیجات خام که برش  داده شده و در ماست خوابانده شده اند، نان پیتا و ورقه های گوشت بدون چربی، ماست، کشمش و میوه های خشک شیرین نشده دیگر، و نان جوی دوسر.
  • مقدار زمان تماشای تلویزیون را برای کودک محدود کنید. بررسی ها همبستگی قاطعی را بین مقدار زمان تماشای تلویزیون و وزن کودک نشان می دهند و برنامه های طراحی شده برای کاهش زمان تماشای تلویزیون به کاهش وزن کودکان منجر شده اند. با این کار آن ها تبلیغات کمتر تنقلات ناسالم و غذاهای آماده را می بینند!
  • به جای بیرون از خانه غذا خوردن، تا حد امکان غذای خانگی بخورید. می توانید از سن کم بچه ها را درگیر پختن و خوردن غذاهای سالم کنید و به آن ها اجازه بدهید در برنمه ریزی منوهای غذایی و انجام کارهای کوچک به شما کمک کنند. بچه های کوچکتر می توانند در شستن میوه ها و سبزیجات و هم زدن مایعات به شما کمک کنند. بچه ها وقتی بزرگتر شدند می توانند میز را بچینند، میوه پوست بکنند، و در اندازه گیری مقدار مواد اولیه لازم برای پخت و تهیه خوراکی ها به شما کمک کنند.
  • وقتی خرید می روید، فرزندتان را تشویق کنید به شما در انتخاب مواد غذایی سالم کمک کند. در مورد مواد مغذی که از خوراکی های مختلف دریافت می کنیم با بچه ها صحبت کنید. اگر بچه ها به انتخاب مواد غذایی کمک کرده باشند به احتمال بیشتری آن ها را می خورند!
 
نام فرستنده
 
مجموعه
درباره فرزندپروری » درباره فرزندپروری
Top