تا زمانی که تشخیص سرطان تخمدان مطرح نشده، هیچ کس نمی خواهد در مورد این بیماری صحبت کند. حتی اگر افرادی شرح حال خانوادگی سرطان تخمدان را هم داشته باشند، نمی خواهند فکر کنند که به این سرطان مستعد می باشند. گاهی اوقات زنان پارانوئید (بدبین) هستند و به جاهای زیادی می روند تا قبل از ویزیت پزشک اصلی، علائم و نشانه های آن ها کاهش یابد. اگر در خانواده شرح حال سرطان تخمدان وجود داشته باشد، بهتر است با فرد اصلح مشورت شود و در مورد بیماری اطلاعات لازم را بدست بیاورید. فرد مشاور می تواند احتمال وقوع سرطان تخمدان را پیش بینی کند و آن هم از راه بررسی شرح حال خانوادگی میسر می باشد. این تمرینات امکان تشخیص سرطان در حال پیشرفت را می دهد، البته اگر سرطانی وجود داشته باشد. اگر خانمی مبتلا به سرطان تخمدان باشد، بهتر است برنامه ای برای برداشت تخمدان ها بعد از یائسگی طرح ریزی شود. انتخاب دیگر برای این فرد، انجام لیگاسیون (بستن) مجرا (لوله) tubal ligation و یا هیسترکتومی hysterectomy (برداشت رحم و ضمائم) است که میزان سرطان تخمدان را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

اگر زنی مبتلا به سرطان تخمدان باشد، موارد زیادی وجود دارد که وی باید با آن ها روبرو شود و با آن ها مقابله کند. استرس روحی و روانی در مورد شنیدن بیماری، مانع اصلی برای غلبه بر بیماری است. سپس فرد در مورد سرنوشت دختران و نوه های خود نگران خواهد بود. مشغله ی اصلی در ذهن وی اینست که چرا وی به سرطان مبتلا شده است و دنبال دلائل آن می گردد. پزشکان در زمان پرسش بیمار در مورد برخی سوالات نمی توانند به وی کمک کنند و ناتوان هستند و هیچ تحقیق و مطالعه ای علت اصلی این سرطان را مشخص نکرده است و نمی دانیم چرا این سرطان برخی افراد را مبتلا می کند و برخی دیگر را خیر. بیماران ممکن است در مورد درمان و درد ایجاد شده در طی درمان و ریزش مو و غیره نگران باشند، که این موارد شایع ترین موارد قابل ملاحظه است. جنبه ی اجتماعی منفی در مورد بیماران سرطانی، عامل دیگری است که بیماران مبتلا به سرطان تخمدان با آن روبرو هستند.

می بایست بستگان و دوستان نزدیک بیمار از وی حمایت زیادی کنند. این امر به بیمار کمک می کند که آرامش خودش را حفظ کند و مسیر درمان را به خوبی و موفقیت طی کند. این حقیقت که سرطان های تخمدانی بالای مرحله ی 2 میزان بقای کمی دارد، هشدار دهنده است. بنابراین مشاوره گرفتن و تشخیص زودرس این بیماری مهم است. زنان می بایست در مورد عوامل خطری از جمله سن، چاقی، بارداری و غیره آگاه باشند. آن ها می بایست برای زندگی خود برنامه ریزی داشته باشند تا شانس ابتلا به سرطان تخمدان به حداقل برسد.

زنان می بایست برای صحبت با کودکانشان در مورد وضعیت فیزیکی خود آماده شوند. همچنین آن ها می بایست برای سوالات دوستانشان آماده شوند. افراد مبتلا نباید از این بیماری بترسند، چون درمان سرطان تخمدان پیشرفت کرده است و شیمی درمانی (کموتراپی) و جراحی به صورت ترکیب با هم، اثر بسیار موثری بر این بیماری دارند. شانس عود مجدد سرطان تخمدان نباید فراموش کرد. تصور می شود که بیش از 50 درصد بیمارانی که سرطان تخمدان داشتند با تظاهرات ثانویه تشخیص داده می شوند.

سایر عوامل احساسی شامل ترس از داشتن بچه پس از جراحی و درمان سرطان تخمدان است. اگر بیماری در سن کم به سرطان تخمدان مبتلا شود، با این بیماری بسیار احساسی تر برخورد خواهد کرد، وی در مورد ادامه ی زندگی با همسر خود پس از درمان دلواپس است. پس از بیماری تماس جنسی ممکن است دردناک باشد. بیان شده که افراد می توانند در مدت نیم سال بعد از بهبود و درمان، تماس جنسی طبیعی داشته باشند. نقش شریک جنسی (همسر) و اعضای خانواده برای بیمارانی که با این سرطان مبارزه می کنند، بسیار مهم است.
 
نام فرستنده
 
مجموعه
سرطان » سرطان تخمدان
Top