تحقیقات انجام شده بر روی سرطان تخمدان تاکنون نتوانسته علت دقیق این بیماری را مشخص کند. بسیاری از عوامل خطر برای سرطان تخمدان شناسایی شده است و به زنانی که این عوامل خطر را دارند توصیه می شود که آزمون های دوره ای را به طور مرتب و منظم انجام دهند. اگر سرطان تخمدان در مراحل اولیه خود شناسایی شود، می توان آن را به طور کامل و مناسبی درمان کرد. در حقیقت تنها 29 درصد زنانی که برای آن ها سرطان تخمدان نوع اپی تلیالی تشخیص داده شده، 5 سال پس از شروع درمان زنده می مانند (میزان بقای 5 ساله ی این سرطان 29 درصد است). علت آن اینست که اکثر زنانی که تشخیص سرطان تخمدان برای آن ها مطرح می شود، در مراحل آخر یا در مراحل پیشرفته ی بیماری بسر می برند. علائم و نشانه های سرطان تخمدان بسیار معدود و ناچیز هستند و بر شمردن آن ها دشوار است. اکثر زنانی که در مراحل اولیه سرطان تخمدان هستند را نمی توان در زمان مناسب تشخیص داد و آن هم به این علت است که یا آن ها هیچ علامتی از سرطان را ندارند و یا علائم آن ها بسیار اندک و ناچیز است.

زنان مبتلا به سرطان تخمدان نوع اپی تلیالی برای مدت طولانی، علائم و نشانه های خاصی را نشان نمی دهند. بسیاری از علائم اولیه این بیماری، غیر اختصاصی و مبهم می باشد. علائم حاد سرطان تخمدان حتی در مراحل پیشرفته بیماری هم پدیدار نمی شود.

بسیاری از شکایت های پیش از یائسگی به عنوان علائم اولیه سرطان تخمدان نوع اپی تلیالی شناخته می شود، این علائم عبارتند از قاعدگی نامنظم، تکرر ادرار، یبوست، درد و اتساع بخش تحتانی شکم، و دیس فوری (غمگینی یا کژخلقی) و غیره.

در مرحله ی پیشرفته ی سرطان تخمدانی نوع اپیتلیالی، آسیت و اتساع شکمی و یبوست و تهوع و آنورکسی (بی اشتهایی) و سیری زودرس وجود دارد. علائم با شیوع کمتر سرطان تخمدانی نوع اپی تلیالی عبارتند از: کاشکسی ( لاغری بیش از حد و بیمارگونه) و رنگ پریدگی با درجات متفاوت، و برخی اوقات زردی که در مراحل پیشرفته بیماری ظاهر می شود، بزرگ شدن احتمالی گره های لنفاوی فوق ترقوه ای (سوپراکلاویکولار) چپ، ادم پاها و ولو (فرج) - vulva هم دیده می شود.

اگر در طی بررسی های موضعی و ناحیه ای، توده ی لگنی ثابت و نامنظمی پیدا شود، می تواند نشان دهنده ی نئوپلازی (رشد بی رویه جدید سلولی) تخمدانی باشد. برای تشخیص بدخیمی تخمدان، می بایست به دنبال توده ی فوقانی شکمی و یا آسیت باشیم. در خانم ها بعد از یائسگی اگر توده ای قابل لمس پیدا شد، ممکن است بدخیمی تخمدان ها مطرح شود. این وضعیت به عنوان سندرم تخمدان قابل لمس در دوره ی بعد از یائسگی ( post-menopausal palpable ovary syndrome) نام دارد.

علائم و نشانه های بالقوه در مورد سرطان تخمدانی نوع ژرم سل ( سلول زایا)، خونریزی واژینال (خونریزی ناحیه تناسلی جنس مونث) و تورم شکمی می باشد. تشخیص این سرطان توسط پزشک با یافتن توده ای قابل لمس در شکم با منشاء لگنی مطرح می شود. این نشانه ها اصولاً در زنان بعد از دوران یائسگی مشاهده می شود. اگر تومور کوچک باشد، ممکن است در آزمایش به عنوان توده ی آدنکس ( توده ی ضمائم رحمی) ( Adnexal mass) در نظر گرفته شود. بزرگ شدن اعضا (Organomegaly)، افیوژن های پلور ( تجمع مایع در فضای جنبی ریه ها) ( Pleural effusions) و آسیت ممکن است در موارد پیشرفته بیماری دیده شود. تست های مربوط به این نوع سرطان تخمدان شامل موارد زیر است:

آزمایش خون، آزمون لگنی، آزمون بافت تخمدانی و تخمدان ها.

تست های اصلی عبارتند از: بیوپسی (نمونه برداری از بافت های زنده)، سونوگرافی، تست های خونی، آزمون های لگنی و بررسی های فیزیکی ( معاینات بالینی).

تعمیم علائم اصلی سرطان تخمدانی ( علائم کلی سرطان تخمدان) عبارتند از:
  • باد کردن شکم یا نفخ شکم
  • درد و فشار در شکم، پاها، پشت و لگن
  • تهوع، مشکلات گوارشی، یبوست، خروج گاز و اسهال
  • احساس خستگی و غیره

علائم کمتر شایعی هم در همراهی با سرطان تخمدان وجود دارد که عبارتند از:

خونریزی واژینال (خونریزی از ناحیه ی تناسلی جنس مونث)، دیسفوریا ( غمگینی یا کژخلقی) و تکرر ادرار، مشکلات تنفسی و یا کوتاه شدن تنفس
افزایش وزن غیرطبیعی یا از دست دادن وزن هم به نظر علامتی از سرطان تخمدان است.

تحقیقات انجام شده بر روی سرطان تخمدان، 3 نوع مطالعه ی در حال پیگیری را در بر می گیرد. این تحقیقات عبارتند از:
  1. مطالعات پیشگیری
  2. مطالعات درمانی
  3. مطالعات غربالگری
اووفورکتومی پروفیلاکتیک-Prophylactic oophorectomy (برداشت پیشگیرانه ی تخمدان ها) روشی است برای برداشت و خارج کردن تخمدان ها، این روش پیشگیرانه قبل از شناسایی سرطان تخمدان انجام می شود. این روش جراحی برای پیشگیری از وقوع سرطان در خانم هایی که در خطر بالا از نظر ابتلا به سرطان تخمدان هستند، انجام می شود. غربالگری از نظر تومور مارکر ها- tumor markers(نشانگر های بیولوژیک تومورها) در میان بیماران و زنان مضنون به سرطان تخمدان مقبولیت بیشتری در مقایسه با روش های جراحی و تهاجمی دارد.
 
نام فرستنده
 
مجموعه
سرطان » سرطان تخمدان
Top