يوگا علمي است که ذهن و بدن را يکپارچه مي‌سازد. اين ورزش، ذهن را آموزش مي‌دهد تا بتواند بدن را کنترل کند. يوگا واژه‌اي سانسکريت به معناي "متحدسازي" است. يوگا ذهني و بدن را متحد کرده و اثر التيام بخشي بالايي دارد. انجام يوگا، سلامت بدن، ذهني و احساسي را ارتقا مي‌دهد. هم‌چنين تمرکز را تقويت کرده و به فرد کمک مي‌کند در طي روز فعال و پر انرژی باشد. انجام يوگا شامل قرار دادن بدن در حالاتي با نام آساناها، تمرينات تنفسي با نام، پراناياما و مديتيشن مي‌شود. يوگا اثرات التيام بخش داشته و در درمان بعضي بيماريها مثل زخم معده، آلزايمر، دیستروفي عضلاني، بيماريهاي پوستي، مشکلات سيستم عصبي، مشکلات قاعدگي، ديابت، بيماريهاي قلبي عروقي، درد آرتروز، آپنه در خواب، ضعف جنسي، بيماريهايي تیروئيد و سنگ کليه مؤثر است. يوگا تمام اعضاي داخلي و غدد را ماساژ مي‌دهد. اين ورزش تمام مفاصل بدن را روان و تقويت مي‌کند. يوگا کاملاً بدن را سم‌زدايي مي‌کند، چربي‌هاي اضافي را از بين برده و تناسب اندام را باعث مي‌شود.

هم‌چنين استرس‌هاي ذهني، خستگي مزمن، افسردگي و اضطراب را کاهش مي‌دهد. يوگا تحمل درد را افزايش داده و افکار و ذهن را روشن مي‌کند.
 
يوگا علمي است که براي 5000 سال در شبه قاره هند رواج دارد. ارتباط ذهن و بدن که در نظريه‌هاي باستاني يوگا تشريح شده‌اند اکنون پذيرفته شده و علم مدرن آنها را تأييد کند.
 
هزاران وضعيت و حالت بدن در يوگا وجود دارد. از اشکال ساده تا پيچيده. در مراحل ابتدائي به افراد وضعيت‌هاي ساده و سپس با افزايش انعطاف بدن پيچيده آموزشي داده مي شود. اين وضعيت‌ها به انعطاف، استقامت و قدرت بدن کمک مي‌کنند.
 
عقيده براینست که وضعيت‌هاي يوگا بين ذهن، الگوي تنفسي و بدن هماهنگي ايجاد مي‌کنند. اين وضعيت‌ها زماني که بطور منظم تمرين شوند بهتين نتيجه را ارائه مي‌دهند. اما حرکات بايد بگونه‌اي انجام شوند که باعث درد يا صدمه عضله نگردند. وضعيت‌هاي يوگانه نه بر دستيابي به کمال بلکه بر ايجاد تعادل بين ذهن و بدن تأکيد مي‌کنند.
 
مديتيشن يوگا يک روش رهاسازي است. مديتيشن، تمرکز را از طريق تصويرسازي و رهاسازي عضلات بهبود مي‌بخشند. اين امر رهاسازي عضلات و احساس آرامش را به همراه مي‌آورد. اين تمرين، استرس را بدنی و ذهني را زايل مي‌کند. مديتيشن، ايمني بدن و ميزان جريان خون به قلب و حافظه را تقويت و سطح درد را کاهش مي‌دهد. هم‌چنين ثابت شده که در بيماران داراي کمردرد مزمن، ميگرن و آرتروز تأثير التيام بخش دارد. آرامش و احساس خوشي تجربه شده در خلال مديتيشن سلامت معنوي افزايش مي‌دهد. يوگا احساس عزت نفس و پذيرش خويشتن، مهارتهاي اجتماعي و سلامت اجتماعي را بهبود ميدهد. تمرين منظم يوگا، مديتيشن و پراناياما به تطابق اجتماعي کمک مي‌کند.
 
تحت استرس، بدن انرژي بيشتري را در طي روز مصرف مي‌کند. اين امر به خستگي و فرسودگي ذهني منجر مي‌شود. تنفس آرام و موزون براي چند دقيقه ذهن را آرام کرده و رهاسازي بدن و ذهني را ميسر مي‌کند. تمرينات تنفسي که همراه با وضعيت‌هاي يوگا آموزش داده مي‌شوند، کمک مي‌کند که فرد روي دم و بازدم تمرکز کند. اين امر تنفس  غير عميق را کاهش داده و اکسيژن بيشتري براي مغز فراهم مي‌کند.
 
افزايش اکسيژن هوشياري فرد و سلامت احساسي را افزايش مي‌دهد. اثرات مثبت يوگا، بر سلامت عمومي فرد، بطور گسترده مورد تحقيق واقع شده و پذيرفته شده‌اند. يوگا بعنوان روشي سالم براي زندگي پذيرفته شده و توسط ميليون ها تن در سراسر دنيا بکار گرفته مي‌شود.
 
نام فرستنده
 
مجموعه
بهداشت روان » انواع یوگا

وبلاگ های مربوط

Top