1. تشخیص سرطان تخمدان بوسیله ی آزمایش ساده ی خون

بر اساس تحقیقات انجام شده، ما می توانیم سرطان تخمدان را با دقت 95 درصد توسط آزمایش ساده ی خون شناسایی کنیم.

در این آزمایش، 4 پروتئین اختصاصی در نمونه خون خانم ها اندازه گیری می شود. اگرچه صحت این تست کاملاً بارز و مشخص است، ولی برخی از انواع این آزمایش به عنوان روش غربالگری برای سرطان گردن رحم توصیه نمی شود. به علت اینکه، سرطان گردن رحم تنها علت افزایش این چهار پروتئین در خون نمی باشد و علل دیگری هم برای آن مطرح است. این آزمایش ساده ی خون با میزان دقت 95 درصد تنها می تواند سرطان گردن رحم را در مراحل اولیه بیماری شناسایی کند.

2. تشخیص فوری سرطان تخمدان بوسیله ی بررسی و آزمون لگنی

بر اساس تحقیقات انجام شده، آزمون های منظم لگنی می تواند به تشخیص سرطان تخمدان کمک کند.
سابق بر این تصور می شده که سرطان تخمدان هیچ علامتی در مراحل اولیه خود ندارد، در واقع این مراحل از سرطان تخمدان (مراحل اولیه) مناسب ترین زمان برای درمان بیماری است، ولی محققین دریافتند که علائمی وجود دارد که با سرطان تخمدان در ارتباط بوده و با آن ها می توانیم علائم سرطان تخمدان را زودتر متوجه شویم و خطر بیماری را کاهش دهیم.
روش ایمن و بی خطر برای تشخیص سرطان تخمدان، آزمون لگنی است.
انجام هر ساله آزمون لگنی برای زنان مسنی که در خطر سرطان تخمدان بیش از سایرین هستند، ضروری است.

3. روشی جدید برای تشخیص سرطان تخمدان

بی بی سی (BBC): دانشمندان انگلیسی روشی ساده را برای تشخیص سرطان تخمدان کشف کردند. آن ها توانستند نمونه هایی را با nail (چنگال= وسیله ای برای برداشت نمونه) از دستگاه تناسلی جنس مونث بردارند. آن ها بر این باورند که عبور nail از این طریق نسبت به عبور آن از راه شکمی بهتر است و یافتن تومورهای موجود با آن راحت تر است.

4. تست های LPA و CA-125 (کارسینوامبریونیک آنتی ژن)

ما می توانیم میزان CA-125 تومورهای تخمدانی را با تست CA-125 اندازه گیری کنیم.
محققین ثابت کردند که CA-125 در 80 درصد زنانی که مبتلا به سرطان هستند، افزایش می یابد، ولی در 2 درصد زنان سالم هم می توان آن را شناسایی کرد. این ماده ممکن است در زنانی یافت شود که دچار عفونت شده اند، مبتلا به اندومتریوز و فیبروئید های خوش خیم هستند و یا کسانی که قاعدگی دارند و ممکن است در خون خود این ماده را بیش از زمان های دیگر داشته باشند.

نتایج 20 درصد آزمون های زنانی که مبتلا به سرطان تخمدان هستند، طبیعی است. این نتیجه آماری نشانه اینست که چرا متخصصین بر این باورند که CA-125 تست قابل اتکا و قابل اعتمادی نمی باشد.

خوشبختانه هنوز یک روش تشخیصی موثرتر هم وجود دارد: و آن هم اندازه گیری مقادیر Lisophesfatidic-LPA است- ماده ی شیمیایی در بدن که سلول های سرطانی را وادار به تحریک و رشد می کند.

تحقیقات اخیر ثابت کرده است که صحت این تست 90 درصد بیش از CA-125 می باشد. متاسفانه، با تست LPA نمی توان برخی بیماری ها را آن طور که متخصصین انتظار دارند، شناسایی کرد. در حالی که مقادیر LPA ممکن است در سرطان اندومتر (لایه داخلی رحم) و  گردن رحم (سرویکس) و نیز سرطان تخمدان بالا باشد.

پیشگیری
 • پیشگیری از سرطان تخمدان با ورزش
محققین کانادایی مشخص کردند که ورزش های متعادل و سبک و نه ورزش های سخت، می تواند خطر سرطان تخمدان را کاهش دهد.
بر اساس تحقیقات انجام شده بر روی 2600 خانم و در بین 442 زن مبتلا به سرطان تخمدان، ارتباط قوی بین کاهش خطرات این سرطان و فعالیت بدنی وجود دارد.
محققین مرکز سلامت جامعه کانادا بیان کردند که ورزش هایی مانند شنا و دویدن هیچ اثر مثبتی بر روی این بیماری ندارد.
 • درمان گیاهی
محققین تستی را بر روی جمعیت زنان انجام دادند تا اثر ماده گیاهی Jingobiloya  را برای پیشگیری از سرطان تخمدان شناسایی کنند.

بر اساس تحقیقات انجام شده در بیمارستان بوستون-Boston hospital، زنانی که از Jingibloya استفاده کردند، دچار سرطان تخمدان نشدند، پس محققین با زنانی که مبتلا به سرطان بودند، مطالعه را آغاز کردند.

دکتر Been مطلب زیر را به یکی از محققین گفته است:
ما تست های بسیار زیادی را برای مشاهده ی اثرات گیاهان بر روی سرطان انجام دادیم و نهایتاً تنها حدود 1.6 درصد از زنانی که Jingo مصرف کردند، تحت تاثیر سرطان قرار گرفتند. در این تحقیق ما اثر قوی این گیاه را بر روی پیشگیری و تخریب سلول های سرطانی و حدود 80 درصد پیشگیری از رشد سلول های سرطانی بررسی کردیم.
نهایتاً با جمع آوری همه ی اطلاعات مرتبط، محققین، پیشگیری و اثرات این گیاه را از نظر آماری ثابت کردند.
 • آزمون موفق ضد سرطان
دانشمندان گزارشی را در مورد نتیجه موفق تست ضد سرطان تخمدان و سطوح اولیه آن ارائه کردند. بر اساس اخبار دپارتمان، محققین Roosevelt park در پی ساخت واکسنی بودند که واکنش سیستم ایمنی بدن را علیه سرطان تخمدان تحریک کند.

بسیاری از بیماران به درمان شیمیایی پاسخ می دهند، ولی بیش از 70 درصد بیماران بعد از 5 سال وقتی علائم سرطان بر می گردد، فوت خواهند کرد.
این واکسن شامل یکی از اجزای پروتئینی عوامل موثر بر سرطان تخمدان است که با مولکول های سیستم ایمنی بدن ترکیب می شود.
بر اساس تحقیقات انجام شده، این واکسن سیستم ایمنی را تحریک می کند تا آنتی بادی بسازد و سلول های T (لنفوسیت های نوع T) را فعال کند. این سلول ها به سلول های سرطانی حمله خواهند کرد.
 • نقش زایمان و ارتباط بین تعداد زایمان ها و پیشگیری از سرطان تخمدان
بارداری و وضع حمل می تواند خطر سرطان تخمدان را کاهش دهد. در زمان اولین بارداری، خطر سرطان تخمدان حدود 40 درصد کاهش خواهد یافت و هر یک از بارداری های بعدی، حدود 14 درصد خطر همین سرطان را کاهش خواهند داد.
در زنانی که 6 بار یا بیشتر بارداری داشته باشند، این خطر تا یک سوم افت می کند. زنانی که تجربه ناباروری دارند (به مدت  پانزده سال یا بیشتر) بیش از سایرین در خطر سرطان هستند.
 • نقش آلبومین تزریقی در پیشگیری از سندرم تحریک بیش از حد تخمدان (over stimulating the ovaries syndrome) در دوره های assisted reproductive technology (ART) (تکنولوژی کمک به باروری)
هدف اصلی این مطالعه، ارزیابی اثرات آلبومین برای پیشگیری از سندرم تحریک بیش از حد تخمدان ها over stimulating the ovaries)  syndrome) در زنانی است که در خطر سرطان هستند. این مطالعه در مرکز تحقیقات رویان (Royan researching center) انجام شده است.

در این مطالعه 90 بیمار که تحت In vitro fertilisation-IVF (لقاح مصنوعی) و  Intracytoplasmic sperm injection-ICSI (تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم) هستند و در خطر سندرم بیش تحریکی متوسط و شدید هستند، به صورت تصادفی در دو گروه تقسیم می شوند. 57 نفر در گروه مطالعاتی بودند و 33 نفر در گروه مشاهده ای هستند. در گروه مطالعاتی، 50 گرم آلبومین در 500 میلی لیتر Permasaline سرمی ریخته می شود و به بیمار با مقادیر متفاوتی تزریق می شود. ولی در گروه مشاهده ای تنها 500 میلی لیتر تزریق می شود. در گروه مطالعاتی از بین 57 بیمار یک نفر دچار سندرم تحریک تخمدانی بوده ولی در گروه مشاهده ای 4 تا از 33 بیمار دچار سندرم مشابه می شوند و بستری می شوند (1.8 درصد در مقابل 12 درصد با P<0.05). بنابراین تزریق آلبومین سرمی می تواند خطر این سندرم را کاهش دهد، بویژه در بیمارانی که در خطر سندرم تحریک بیش از حد تخمدان ها هستند.

دلائل
 • به کار بردن مواد بهداشتی می تواند خطر سرطان تخمدان را افزایش دهد.
زنانی که همواره از پودرهای بهداشتی استفاده می کنند، به میزان 17 درصد بیش از سایرین، در خطر سرطان هستند. اجزای ضد تعریق مواد بهداشتی ممکن است کارسینوژن (سرطان زا) باشند. جزء مضر دیگر عوامل بهداشتی مواد پلاستیکی است که Fatalat نام دارد و در اکثر موارد برای نگهداری بیشتر استفاده می شود.
 • علت اصلی سرطان تخمدان:
نهایتاً محققین در کشف علت اصلی سرطان موفق بودند و آن هم سلول های سرطانی ساختاری است. بر اساس خدمات تحقیقیاتی و علمی، محققین سلول های ساختاری بالقوه ای را کشف کردند که می تواند خود سلول ها را مخفی کند و درمان شیمیایی را متوقف کند و یا موفقیت درمان را کاهش دهد.
برخی از اکتشافات می توانند این سرطان را بهتر و موثرتر درمان کند.
راه حل مناسب برای این مشکل، درآوردن تخمدان ها با عمل جراحی است، ولی این جراحی بسیار خطرناک است و ممکن است موجب فوت بیمار شود، پس یافتن این سلول های ساختاری و برداشت آن ها می تواند به این بیماران کمک کند.
 • مصرف بیش از حد شیر ممکن است باعث سرطان تخمدان شود:
مصرف بیش از حد محصولات لبنی (محصولاتی که از شیر تهیه می شود)، خطر سرطان تخمدان را افزایش می دهد. بر اساس نظریه ی مرکز اخبار سلامتی رویترز (rioters` health news center)، خطر سرطان تخمدان با مصرف بیش از حد شیر یا قند شیر مثل لاکتوز، افزایش خواهد یافت.
 • چاقی می تواند باعث تشدید خطر ابتلا به سرطان تخمدان شود:
محققین بر این باورند که، چاقی شانس درمان سرطان تخمدان را کاهش می دهد. آن ها دریافتند که چاقی می تواند شانس زنده ماندن را در زنانی که به این سرطان مبتلا هستند، کاهش دهد، از طرفی می تواند  زمان عود سرطان را کوتاه کند و مرگ این بیماران را تسریع کند.
دکتر Androly  رئیس بخش تحقیقات مرکز Saina مطلب زیر  را شرح داده است:
 این اولین تستی است که وزن را به عنوان عامل مستقل در سرطان تخمدان و شانس زنده ماندن مطرح می کند و همچنین نشان می دهد که چگونه چاقی بر روی نتیجه  این بیماری اثرگذار است.  
بافت چربی نوعی پروتئین یا هورمون آزاد می کند که رشد سلول های سرطانی تخمدانی را افزایش می دهد.
 • موتاسیون (جهش) ژنتیکی Cox-2  (مسیر سیکلواکسیژناز 2) و  ارتباط آن با وسعت سرطان تخمدان:
دانشمندان پرتغالی جهش ژنتیکی Cox 2 را کشف کردند، این جهش می تواند استعداد ابتلا به  سرطان تخمدان را  در زنان افزایش دهد. محققین مرکز سرطان شناسی با سرپرستی دکتر Ana canna Pereira declare.
این کشف می تواند احتمال مصرف داروهای ضد استروئیدی (مثل ایبوپروفن و آسپرین) را برای پیشگیری از سرطان تخمدان در زنانی که جهش ژنتیکی Cox-2  دارند، افزایش دهد.
دکتر Pereira بیان کرد که:
اگرچه عامل اصلی سرطان به طور کامل شناسایی نشده است، ولی التهاب یک عامل اولیه برای ابتلا به سرطان گردن رحم و سرطان تخمدان می باشد. Cox -2 نقش مهمی در روند التهابی و روند پردازش و توسعه ی بیماری توموری دارد.
 • استرس مزمن می تواند رشد سرطان تخمدان را افزایش دهد  و  رشد آن را توسعه بدهد:
محققین هوستون بیان کردند که هورمون هایی که  توسط استرس تولید می شوند، مستقیماً به گیرنده های سطح سلول های سرطانی منتقل می شوند و می توانند عروق خونی تومور را افزایش دهند. بر اساس نظریه ی محققین، گیرنده های سلولی که با استرس تولید می شوند، رشد تومور را کاهش می دهند.

درمان
 • زنجبیل با سرطان تخمدان مبارزه می کند:
اخیراً دانشمندان دریافتند که زنجبیل می تواند سلول های سرطانی را از بین ببرد. آن ها برخی خصوصیات را در نمونه های مورد بررسی کشف کردند که باعث می شود مقاومت سلول ها علیه درمان شیمیایی  متوقف شود و از مقاومت سلول های سرطانی جلوگیری شود. همچنین این دارو التهاب را کنترل می کند و احساس تهوع را بهبود می بخشد. ولی مهم ترین اثر آن کشتن سلول های سرطانی است.

سلول ها در دو مسیر متفاوت از بین می روند:
 1. آپاپتوز- Apoptosis (مرگ برنامه ریزی شده سلول): خودکشی سلول ها
 2. اوتوفاژی- Autophagy (خودخوری): نوعی از سلول ها که خودشان را هضم می کنند.
در اکثر بیمارانی که سرطان تخمدان  در آن ها عود می کند، بدن آن ها علیه درمان شیمیایی طبیعی مقاومت می کند. در این نوع از درمان شیمیایی، مرگ سلول ها آپاپتوز نام دارد. زنجبیل-Ginger باعث می شود که سلول ها با اتوفاژی از بین بروند و مقاومت بدنی علیه درمان شیمیایی کاهش یابد. بنابراین پزشکان به آن ها توصیه می کنند که از زنجبیل استفاده کنند.
 • کشف پروتئینی برای تشخیص و درمان سرطان تخمدان:
دانشمندان نوعی پروتئین را کشف کردند که می تواند نقش انتقالی داشته باشد و اجزای هسته را مجبور کند که رشد سلول را متوقف کنند.
بر اساس Daily science base، محققین پنسیلوانیان در مورد یافته های خود ادعا دارند که می تواند موجب معرفی وسیله تشخیصی جدیدی شود که برای درمان کامل سرطان تخمدان مناسب است.

محققین پنسیلوانیا، با سرپرستی پروفوسور Catline Moeller نوع تغییر یافته ای از پروتئین Km23 را مشاهده کردند و عملکرد طبیعی آن را در 43 درصد موارد نمونه های بافت سرطانی از زنانی که مبتلا به سرطان تخمدان بودند بررسی و مطالعه کردند.

همانطور که تغییرات مشابهی در بافت های طبیعی انسانی وجود نداشت، دانشمند ان بر این باورند که، تغییر Km23  می تواند نشانه تشخیص سرطان تخمدان باشد و پروتئین Km23 هدف احتمالی برای درمان و علاج سرطان تخمدان خواهد بود.
 • چای سبز و نقش آن در کاهش سرطان تخمدان:
مطالعات اخیر در کشور استرالیا نشان می دهد که مصرف درازمدت چای سبز می تواند خطر سرطان را حدود 77 درصد در زنان کاهش دهد. دانشمندان اظهار کردند که مشخصات ضد سرطانی هم در برگه های تیره چای وجود دارد ولی از چای سبز کمتر است. دانشمندان آمریکایی بر این باورند که چای حاوی Catechin  می باشد و می تواند برای پیشگیری از سرطان هایی شامل سرطان تخمدان و کیست سرطانی موثر باشد.
 • روش های درمانی جدید:
جراحی، درمان شیمیایی و رادیوتراپی (اشعه درمانی) اثر سودمندی بر روی سرطان پیشرفته ی تخمدان در درازمدت ندارند. ولی روش درمانی جدید از ژن های خودکشی سلولی استفاده می کند. این ژن ها وارد سلول های سرطانی می شوند و باعث می شوند آن ها خودشان را بکشند.
محققین بر روی سایر انواع درمان مطالعه می کنند، که نوعی برخورد با ویروس است و ژن های برنامه ریزی ویروسی می توانند سلول های سرطان تخمدان را از بین ببرند.
 • Cranberry juice (آب کِرَنبری) برای معالجه ی سرطان تخمدان:
این ماده می تواند برای از بین بردن سلول های سرطانی تخمدان موثر باشد. بر اساس باور اکثر محققین، بیان شده که این ماده می تواند همراه با درمان دارویی سرطان تخمدان برای کاهش اثرات دارو تا 6 بار استفاده شود. در واقع، نقش این میوه ی معجزه گر برای درمان سرطان تخمدان هنوز ناشناخته است ولی در طی دهه های اخیر، درباره آن شناخت بیشتری حاصل شده است و در پزشکی مدرن برای پیشگیری و درمان برخی بیماری ها، بهتر است استفاده شود، مثل عفونت سیستم ادراری، عفونت سیستم گوارشی با باکتری H.pylori (هلیکوباکتر پیلوری) (باکتری مولد عفونت معده).

محققینی که روی این موضوع کار می کنند، بر این باورند که این مایع شاید حاوی آنتی اکسیدان خاصی باشد که در سایر انواع میوه ها وجود ندارد و شاید به علت اجزای ناشناخته موجود در آن باشد، از طرفی برخی اثرات ایمنی و دفاعی علیه بعضی از بیماری ها را به همراه دارد و محققین در آینده شاید تعیین کنند که کدام جزء این میوه در معالجه موثر است و چرا علیه بیماری ها نقش پیشگیرانه دارد.

اساساً بدن بیماران برخی از اوقات علیه درمان شیمیایی مقاومت نشان می دهد و درمان و دارو ها هیچ اثری ندارند، بنابراین پزشک دوز دارو را زیاد می کند ولی اثرات جانبی دیگری مثل آسیب کلیه ها را به همراه دارد. امروزه اگر ما بتوانیم اثرات دارو را با هر نوع میوه ای مثل Cranberry افزایش دهیم، می توانیم از اثرات جانبی دیگر داروی شیمیایی پیشگیری کنیم و بیماری را درمان کنیم. این حالت سالم تر و بهتر خواهد بود.

در مطالعات اخیر، دانشمندان برخی انواع پردازش شده ی این مایع را به سلول های سرطانی تخمدان اضافه کردند و در ادامه به سلول های سرطانی داروی شیمیایی اضافه کردند. آن ها نتیجه حاصله را با سلول هایی مقایسه کردند که هیچ تغییری در ماده اولیه نداشتند. آن ها نتیجه گرفتند که Cranberry  قدرت درمان دارو را 6 برابر زیادتر می کند و سلول های سرطانی را از بین می برد. مطالعات علمی بر روی بیماران نشان داد که مصرف Cranberry  رشد  و پیشرفت بیماری را در بدن کاهش می دهد و از پخش آن جلوگیری خواهد کرد.

آنتی اکسیدان خاصی در Cranberry  وجود دارد (به نام Proanthocyanidins نوع A) و این ماده می تواند نوعی پروتئین را در سلول های سرطانی تخمدانی کنترل کند، سلول هایی که در طی داروی شیمیایی بیشتر حذف خواهند شد. محققین بر این باورند که کشف اثر درمانی شیمیایی Cranberry می تواند امید بزرگی بر سر راه درمان سرطان باشد، البته بدون هرگونه اثر جانبی، طوری که این مایع در سلامتی بشر بسیار سودمند است و می تواند در درمان تغذیه ای هم نقش مهمی را داشته باشد.

شناسایی عامل موثر و قوی در درمان ضد سرطان

بر اساس گزارشات بی بی سی، دانشمندان به علت اثر درمان ضد سرطان بر روی برخی از بیماران  و عدم تاثیر آن بر روی دیگر بیماران پی بردند.

درمان Packlinksel تومور سرطان تخمدان را به حداقل می رساند، ولی بیمارانی که پروتئین خاصی را در بدنشان ندارند به این دارو جواب و واکنشی نمی دهند.

اسپانسر مرکز تحقیقات بریتانیا -Britain researching institute، اظهار کرد که:
این کشف می تواند به بیماران در بهره وری بیشتر از درمانی که از قبل برایشان معلوم شده کمک کند.
درمان Packlinksel با خانواده ای از داروها به نام Tacksan در حال افزایش است و از درخت سرخدار Yew تهیه می شود.
مرکز تحقیقات کمبریج- Cambridge Researching institute روی داده های 20 بیماری که مبتلا به سرطان تخمدان بودند، بررسی انجام داد. آن ها دریافتند که بیمارانی که به درمان واکنشی نمی دهند TGFBI-a کمتری در نمونه های گرفته شده دارند- TGFBI-a نوعی پروتئین است.

تحقیقات بیشتر نشان دادند که سلول های سرطانی بیشتر در بیمارانی از بین می رود که مقادیر بالایی از این پروتئین را دارند.
این پروتئین در یک سوم بیماران کاهش می یابد و ممکن است که ما قادر باشیم از آن به عنوان وسیله تشخیصی برای تعیین بیمارانی که از این درمان بهره می برند، استفاده کنیم. این مطلب از دکتر James Berton  نقل شده است.

وی اضافه کرد:
نه تنها یافته های ما امید به درمان موفق سرطان تخمدان را زیاد می کند، بلکه می تواند احتمال موفقیت ما را در درمان سایر انواع سرطان افزایش دهد، همانند سرطان ریه و پستان، در واقع توسط  سایر درمان های این خانواده.

تولد دوقلوها از مادری که سرطان تخمدان داشته، توسط تکنولوژی فریز (منجمد کردن) اوول انجام می شود.
برای اولین بار در دنیا، دانشمندان ایتالیایی توانستند دوقلویی را توسط فریز کردن اوول زنی که سرطان تخمدان داشته به دنیا بیاورند.

تیم تحقیقاتی L-Nora porcko گزارش خود را در کنگره ی عمومی حفاظت اوول  انسان با فریز the "Global congregate of human freezing ovule protection" در بلونیا (ایتالیا) ارائه کردند. مادر این دختران دوقلو خانمی 31 ساله بوده که تخمدان های خود را در سال 2002 به علت سرطان تخمدان خارج کرده بود، ولی محققین توانستند اوول های (تخمک های) وی را قبل از جراحی فریز کنند.
باروری در این خانم، در واقع بعد از 4 سال از فریز کردن اوول ها رخ داد، زمانی که مادر مبتلا به سرطان تخمدان، تخمدان های خود را در بیمارستان Cent Orcala در بلونیای استالیا با جراحی خارج کرده بود.
L-Nora Porcho  در این زمینه بیان کرد که:
این اتفاق در سال 1997 برای ما یک آرزو بود، هیچ کس باور نمی کرد که ما این آرزو را به واقعیت تبدیل کنیم.
 
نام فرستنده
 
مجموعه
سرطان » سرطان تخمدان
Top