غذا مقدار مواد خامی است که برای سلول ها و ارگانیسم ها فراهم می شود. می توان رژیم غذایی را به صورت مقدار کل غذای مصرف شده توسط فرد تعریف کرد. غذا برای بقا و رشد ارگانیسم یا فرد لازم و ضروری است. سالم ترین تغذیه ای که محققان برای افراد توصیه کرده اند عبارتند از:
  • سی درصد غذاهای حاوی کربوهیدرات مانند برنج، پاستا، سیب زمینی و غیره لازم و ضروری است.
  • سی درصد غذای متشکل از میوه ها و سبزیجات برای داشتن بدن سالم لازم است.
  • باید پانزده درصد غذای متشکل از چربی و قند مصرف کرد.
  • پانزده درصد تغذیه باید متشکل از ماهی و گوشت باشد.
  • پانزده درصد تغذیه باید شامل شیر و محصولات لبنی دیگر باشد.
این مواد غذایی مواد خام را برای بدن تامین می کنند و این مواد خام سنگ بناهای بدن هستند. کربوهیدرات ها، پروتئین ها و چربی ها برای فرایند ساخت سلول ها لازم و ضروری هستند. ویتامین ها و مواد معدنی به عنوان کوفاکتورهای فرایندهای شیمیایی و محرک های رشد عمل می کنند.

کربوهیدرات ها برای بدن لازم هستند چون منبع انرژی اصلی سلول ها و در کل بدن هستند. غلات مانند برنج، گندم و غیره و سبزیجات و شیر منابع اصلی کربوهیدرات هستند. کربوهیدرات ها به صورت گلیکوژن در بدن ذخیره می شوند.

چربی ها جزء تشکیل دهنده اصلی غشاهای سلولی و منبع اصلی ذخیره انرژی برای بدن هستند. چربی هنگام ورزش کردن و گرسنگی مصرف می شود. بدن از طریق روغن و چربی هایی که مصرف می کنیم چربی به دست می آورد. بنابراین مصرف بیش از حد چربی خطرناک است و ممکن است علت اضافه وزن باشد.

پروتئن ها سنگ بنای بدن هستند و این پروتئین ها هستند که برای عملکرد بدن اهمیت حیاتی دارند چون تمام آنزیم ها پروتئین هستند. بدن از طریق گوشت، ماهی، شیر، تخم مرغ، غلات و آجیل ها پروتئین به دست می آورد. بنابراین افرادی که قصد بدن سازی دارند باید اساسا غذاهای غنی از پروتئین بخورند.

ویتامین ها و مواد معدنی نیز برای رشد بدن بسیار مهم هستند چون کوفاکتورهای بسیاری از آنزیم ها و بنابراین برای بدن لازم و ضروری هستند. مواد معدنی و نمک برای هوموستاز اهمیت دارند. فیبرها یک جزء تشکیل دهنده مهم دیگر غذاها هستند و در افزایش احساس سیری و کمک به سالم ماندن بدن نقش بسیار مهمی دارند. فیبرها سطح کلسترول را پائین می آورند و برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی نیز اهمیت دارند.
 
نام فرستنده
 
مجموعه
درباره تغذیه » دانستنی‌های تغذیه

وبلاگ های مربوط

Top