سرطان سرویکس یا گردن رحم در لایه داخلی گردن رحم ایجاد می شود، منطقه ای که در بخش تحتانی رحم است و به داخل واژن (بخش خارجی دستگاه تناسلی جنس مونث) پیشروی می کند. این روند معمولاً به مرور زمان ایجاد می شود. سلول های طبیعی گردن رحم به آرامی دچار برخی تغییرات می شوند تا به ضایعات پیش سرطانی و در ادامه سرطانی تبدیل شوند. این تغییرات غیر عادی (آنومالی) به عنوان نئوپلازی داخل اپیتلیالی گردن رحم (رشد جدید سلول های لایه داخل اپیتلیالی- لایه پوششی- گردن رحم) نامیده می شوند (CIN)( cervical intraepithelial neoplasia). بر پایه توافق  انجام شده برای تقسیم بندی پاتولوژی (آسیب شناسی)، CIN بر اساس سطح  ناهنجاری های سلولی تقسیم بندی می شود. CIN درجه پائین به تغییرات بی اهمیت در سلول ها اشاره دارد، در حالی که CIN درجه بالا، ناهنجاری ها بیشتری را نشان می دهد. CIN ممکن است به درون ضایعه ی داخل اپیتلیلی نوع سنگفرشی SIL-squamous intraepithelial lesion- رشد کند و این وضعیتی است که پیش از سرطان گردن رحم رخ می دهد. کارسینوم درجا، نوعی از سرطان است که از غشای اپیتلیلی فراتر نمی رود (محدود است). SIL هم به صورت درجه پائین و درجه بالا تقسیم بندی می شود. SIL درجه بالا یا کارسینوم درجا معمولاً به کارسینوم پایدار تبدیل می شود که نوعی از سرطان است که به بافت های سالم انتشار می یابد. تقریباً همه ی انواع سرطان تهاجمی گردن رحم در سلول های سطحی مسطح و ناهموار ایجاد می شود که در گردن رحم قرار گرفته اند (کارسینوم سنگفرشی نام دارد). حدود 15-10 درصد موارد در سلول های سطحی غددی ایجاد می شوند (که آدنوکارسینوم نام دارند).

سرطان گردن رحم دومین سرطان شایع در زنان در کل جهان است و این سرطان علت اصلی زمینه ساز مرگ مرتبط با سرطان در زنان کل دنیا است. هر ساله حدود 600 هزار مورد از سرطان گردن رحم گزارش می شود. در میان زنان کل جهان، آگاهی بیشتری نسبت به این سرطان ایجاد شده است و غربالگری رایج و روتین، وقوع سرطان تهاجمی گردن رحم را بویژه در ایالات متحده کاهش داده است. سرطان تهاجمی گردن رحم در میانسالی و کهنسالی، همچنین در زنان با وضعیت اقتصادی و اجتماعی پائین و ضعیف که به روش های غربالگری رایج و نیز درمان اولیه دسترسی کمتری دارند، بسیار شایع است.

اساساً علت سرطان گردن رحم ناشناخته است. عفونت با دو نوع HPV یا human papillomavirus  (پاپیلوما ویروس) زگیل تناسلی که از راه تماس جنسی (مقاربتی) منتقل می شود، ارتباط قوی با سرطان گردن رحم و ولو دارد. این ویروس یک  عامل خطر ساز اصلی و مهم برای این نوع سرطان است. وجود عامل زمینه ساز زگیل تناسلی (ویروس پاپیلوما) (HPV) را در حدود 85 درصد از موارد سرطان های گردن رحم می توان اثبات کرد.  عفونت ناشی از نقص ایمنی اکتسابی (ایدز)(HIV) قدرت ایمنی بدن را برای مقابله با عفونت کاهش می دهد و احتمال تبدیل و پیشروی سلول های پیش سرطانی را به سلول های سرطانی افزایش می دهد.

در زنانی که سیگاری هستند، احتمال ایجاد سرطان گردن رحم، 2 برابر زنان غیر سیگاری است. مواد شیمیایی مضری که در سیگار وجود دارد می تواند خطر سرطان را بواسطه ی سلول های آسیب دیده گردن رحم بالا ببرند. برخی از دیگر عوامل شامل سن و نژاد می باشند. بوسیله ی غربالگری های منظم با پاپ اسمیر می توان به طور موثری خطر ابتلا به سرطان موذی گردن رحم را با مشاهده ی تغییرات پیش سرطانی در سلول های گردن رحم کاهش داد. زنانی که برای پاپ اسمیرهای منظم مراجعه نمی کنند، در خطر بیشتری برای ابتلا به این سرطان هستند.

غربالگری برای  بررسی  تغییرات گردن رحم پیش از وقوع علائم، کاملاً حیاتی و مهم است. این مسئله می تواند به پزشک در مشاهده ی سلول های غیرطبیعی قبل از پیشرفت ضایعه به سوی سرطان کمک کند. با غربالگری موثر می توان سرطان را در مراحل اولیه پیدا کرد، و در این زمان درمان کاملاً موثر است. در طی چندین دهه ی گذشته، تعداد زنانی که در هر سال به عنوان سرطان گردن رحم تشخیص داده می شوند، کاهش یافته است. پزشکان این اتفاق را به موفقیت در غربالگری مرتبط می دانند.
 

ادامه این موضوع

انواع سرطان گردن رحم -سرویکس

فرم های اصلی سرطان گردن رحم شامل کارسینوم سلول سنگفرشی و آدنوکارسینومای گردن رحم می باشد، در حالیکه انواع با شیوع کمتر آن عبارتند از: کارسینوم آدنواسکاموسی ( فرم مختلط تومور گردن رحم)، کارسینوم سلول شفاف و کارسینوم سلول کوچک.

پروگنوز-پیش آگهی- و میزان بقا در سرطان گردن رحم-سرویکس

یکی از عوامل مهم و موثر در پروگنوز (پیش آگهی)(عوامل پروگنوستیک)، چگونگی شناسایی فوری سرطان و وسعت انتشار تومور است. سایر عوامل تاثیر گذار بر روی پیش آگهی سرطان گردن رحم عبارتند از: اندازه تومور، نوع عفونت HPV، نوع سرطان گردن رحم و مرحله ی سرطان گردن رحم

پیشگیری از سرطان گردن رحم-سرویکس

شما نیاز دارید مراحل مناسبی را برای پیشگیری از سرطان گردن رحم بگذرانید. تست پاپ اسمیر را بصورت روتین و مکرر انجام دهید. تعداد تست های پاپ اسمیر انجام شده به سن و شرح حال بیمار بستگی دارد. شما می بایست سیگار را قطع کنید و نسبت به بیماری های مقاربتی (منتقل شوند از راه تماس جنسی) آگاهی داشته باشید. هم اکنون برای ایمنی نسبت به زگیل های تناسلی و سرطان گردن رحم، واکسنی در دسترس است.

تشخیص و غربالگری سرطان گردن رحم _سرویکس

انجام تست پاپ اسمیر بصورت منظم، برای تشخیص و غربالگری سرطان گردن رحم (سرویکس) بسیار مهم و اساسی است. اگر پاپ اسمیر هر نوع تغییرات سلولی غیرطبیعی را نشان دهد، پزشک برای پیدا کردن وجود هر نوع سلول پیش سرطانی در گردن رحم، سایر تست ها را انجام می دهد. تشخیص و غربالگری سرطان گردن رحم شامل بیوپسی (نمونه برداری از بافت زنده)، چک و بررسی تغییرات پیش سرطانی، ضایعه ی داخل اپیتلیالی سنگفرشی درجه پائین و ضایعه ی داخل اپیتلیالی سنگفرشی درجه بالا می باشد.

چه زمانی به دنبال مراقبت پزشکی برویم؟

هر نوع خونریزی که در بین دوره های منظم قاعدگی رخ می دهد، بعد از تماس جنسی، یا در زمان معاینه لگنی ممکن است نشانه ای از نظر ابتلا به سرطان گردن رحم باشد. خونریزی به علت تحریک گردن رحم در طی این فعالیت ها رخ می دهد. اگر شما هر نوع نشانه ای از سرطان گردن رحم دارید، بهتر است تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرید، تا اگر سرطان در سطح گردن رحم است، به درمان آن کمک کنیم.

درمان پیش از بروز سرطان گردن رحم-سرویکس

بخش مهم و مشخص برنامه های موثر در غربالگری سرطان گردن رحم، درمان مناسب و درست ضایعات پیش سرطانی گردن رحم است تا وقوع سرطان گردن رحم کم شود و همچنین پیچیدگی این سرطان کاهش یابد. این ضایعات ممکن است ضایعه ی داخل اپی تلیالی سلول سنگفرشی از نوع درجه پائین باشند و یا ضایعه ی داخل اپی تلیالی سلول سنگفرشی با درجه بالا باشند.

درمان سرطان گردن رحم-سرویکس

بر اساس مرحله ی درگیری در سرطان گردن رحم، گزینه های درمانی شامل برداشت کامل رحم و ضمائم (توتال هیسترکتومی)، برداشت تهاجمی رحم و ضمائم (هیسترکتومی رادیکال)، کونیزاسیون، سالپنگواووفورکتومی دو طرفه (برداشت تخمدان ها و لوله های رحمی یا لوله های فالوپ)، اکسنتریشن لگنی (خروج احشاء از راه لگن)، تراکلکتومی و LOOP می باشد.

رادیوتراپی برای سرطان گردن رحم

رادیوتراپی (اشعه درمانی) شامل به کارگیری دوز بالای اشعه ایکس است که برای نابود کردن سلول های سرطانی و کوچک کردن سرطان به کار می رود. رادیوتراپی ممکن است از منبع خارجی یا داخلی باشد.

ریسک فاکتورهای موثر در پیدایش سرطان گردن رحم-سرویکس

عوامل خطر موثر در پیدایش سرطان گردن رحم، عبارتند از: عفونت با ویروس پاپیلوما، استعمال سیگار یا سابقه ی مصرف آن، عفونت با باکتری کلامیدیا، نوع رژیم غذایی، قرص های ضد بارداری، حاملگی های متعدد، طبقه ی اجتماعی-اقتصادی پائین، دی اتیل استیل بسترول، شرح حال خانوادگی سرطان گردن رحم (سابقه ی وجود موردی از سرطان گردن رحم در خانواده)، سن، شرح حال تماس جنسی (سابقه و وضعیت تماس های جنسی قبلی)، استئوپروز (پوکی استخوان)، وجود چندین شریک جنسی و ضعف سیستم ایمنی.

سرطان سرویکس و شیمی درمانی

شیمی درمانی (کموتراپی) ترکیبی از داروهای سیتوتوکسیک یا داروهای ضد سرطان است که می توانند سلول های سرطانی را از بین ببرند. این داروها با تخریب و اختلال در رشد سلول های سرطانی عمل می کنند. داروهای شیمی درمانی را می توان از راه خوراکی تجویز کرد یا اینکه این دارو ها را می توان برای درمان سرطان گردن رحم از راه داخل وریدی به کار برد(IV).

سرطان گردن رحم و ایدز

در زنان مبتلا به ایدز، خطر ابتلا به عفونت HPV و سرطان گردن رحم بیشتر است. در صورتی که زنی با HIV مثبت به سرطان گردن رحم مبتلا شود، احتمال بهبودی بیماری در اثر پیش بینی جریان بسیار ضعیف است. همچنین به دلیل وجود سیستم ایمنی ضعیف احتمال پیشرفت بیماری وجود دارد.

سرطان گردن رحم و سندرم نقص ایمنی اکتسابی-AIDS

خانم مبتلا به سندرم نقص ایمنی اکتسابی یا AIDS، در خطر بالایی از نظر ابتلا به عفونت HPV و سرطان گردن رحم قرار دارد. اگر خانم مبتلا به ایدز، به سرطان گردن رحم مبتلا شود، پروگنوز وی ضعیف خواهد بود و ممکن است به علت سیستم ایمنی ضعیف این فرد، سرطان عود کند.

سرطان گردن رحم-سرویکس- و بارداری

خانمی که به سرطان گردن رحم مبتلاست و در مراحل اولیه تشخیص داده شده است، می تواند بدون هیچ خطری بارداری خود را ادامه دهد. پزشک یا C/S (سزارین) را پیشنهاد می کند که وضع حمل کودک از راه برش جداره شکم و بعد، هیسترکتومی یا برداشت جراحی رحم است و یا وضع حمل واژینال (طبیعی) در پی هیسترکتومی که 1 یا 2 ماه بعد انجام می شود.

سرطان گردن رحم-سرویکس- و رژیم

تحقیقات ثابت کرده است که زنانی که رژیم های غنی از گیاهان دریافت می کنند، شانس به مراتب کمتری از نظر ابتلا به عفونت HPV پایدار دارند، به نظر می رسد که هیچ ریزمغذی خاصی به طور ویژه خطر بیماری را کم نمی کند. گیاهان کروسیفر و چای سبز برای مقابله با سرطان و پیشگیری از آن تاثیر خوبی دارند.

علائم و نشانه های سرطان گردن رحم -سرویکس

علائم سرطان گردن رحم شامل دوره ی قاعدگی غیرطبیعی، خونریزی غیرطبیعی، خونریزی بعد از تماس جنسی (مقاربت)، درد لگنی، خونریزی بعد از یائسگی و درد در حین تماس جنسی و در طی دفع ادرار می باشد. نشانه های بیماری پیشرفته شامل کم خونی (آنمی)، کاهش وزن، درد پا یا پشت، مشکلات ادراری به علت انسداد در کلیه یا اورتر (میزراه) و نشت (لیک) ادرار یا مدفوع به داخل واژن می باشد.

علل سرطان گردن رحم-سرویکس

اساساً علت سرطان گردن رحم ناشناخته است. عفونت با دو نوع از انواع ویروس پاپیلوما یا زگیل تناسلی که از راه تماس جنسی منتقل می شود، ارتباط قوی با سرطان گردن رحم و ولو (فرج) دارد. استعمال دخانیات، نقص سیستم ایمنی،HIV (ایدز)، HPV و زگیل های تناسلی، علل اصلی زمینه ساز سرطان گردن رحم می باشند.

عوارض جانبی سرطان گردن رحم-سرویکس- پس از درمان

بر اساس مرحله تومور و میزان انتشار تومور، درمان و عوارض جانبی آن متغیر است. جراحی باعث درد در قسمت تحتانی شکم می شود، درحالی که اشعه درمانی می تواند موجب ریزش مو یا قرمزی ناحیه درمان شده شود. تهوع و استفراغ، ریزش مو، کمبود اشتها، زخم های دهانی، تخریب سلول های خونی و کوتاه شدن تنفس، شایعترین عوارض جانبی شیمی درمانی هستند.

گزینه های جراحی موجود برای مراحل مختلف سرطان گردن رحم-سرویکس

در مراحل مختلف سرطان گردن رحم بر اساس سطح سلامت و سن بیمار، گزینه های جراحی متفاوتی در دسترس است. پزشکان بهترین درمان ممکن یا ترکیبی از درمان های متفاوت را برای بدست آوردن بهترین نتایج انتخاب می کنند.

مراحل سرطان گردن رحم -سرویکس

هر مرحله از سرطان گردن رحم، میزان انتشار و پخش تومور را در بدن تعیین می کند. همچنین مرحله بندی سرطان نشان می دهد که آیا سرطان در گردن رحم وجود دارد و یا به خارج رحم گسترده شده است. درمان سرطان گردن رحم به مرحله بندی زمان تشخیص سرطان بستگی دارد.

مراقبت شخصی در فرد مبتلا به سرطان گردن رحم

شما باید از عوارض جانبی سرطان گردن رحم مطلع باشید و مراحلی را طی کنید تا استرس ذهنی و فیزیکی مربوط به سرطان شما کم شود. شما می بایست با تهوع و استفراغ، اسهال، یبوست، مشکلات خواب، ریزش مو، اداره ی استرس، نیاز های تغذیه ای مقابله کنید. شما می بایست ورزش منظم داشته باشید و از الکل و سیگار دوری کنید.

کارآزمایی های بالینی مربوط به ایمنی درمانی در مورد سرطان گردن رحم

کارآزمایی بالینی روشی است که درمان جدیدی را مطرح می کند و روش درمانی موثر و ایمن و شاید بهتری را از درمان موجود ارائه می دهد. زنانی که در کارآزمایی های بالینی شرکت می کنند، قبل از اینکه روش های درمانی شایع در دسترس باشند، اغلب افرادی هستند که درمان های جدیدی را مثل رادیوتراپی (اشعه درمانی) یا شیمی درمانی (کموتراپی) دریافت می کنند.

Top