هرچند نادر اما درمقایسه با دیگر انواع سرطان ها، سرطان بیضه شایع ترین نوع سرطان در بین مردان سنین 15 تا 34 سال می باشد. سرطان بیضه به علت رشد غیرقابل کنترل سلول های غیر عادی در یکی یا هردو بیضه ایجاد می گردد. بیضه ها اندام های جنسی درمردان می باشند که مسئول ذخیره سازی وتولید اسپرم و همچنین مولد هورمون تستوسترون می باشد. با وجود افزایش رو به رشد شمار مبتلایان به این نوع از سرطان اما هنوز علت اصلی سرطان بیضه نا شناخته باقی مانده است. سرطان بیضه به علت نا شناخته ای در میان مردان سفید پوست بیشتر به چشم می خورد. سالیانه به طور تقریبی 2000 نفر به منظور درمان این سرطان مراجعه می کنند.

دو نوع سرطان بیضه وجود دارد
  1. Seminomas
  2. Non seminomas
در حدود 40 درصد از مبتلایان از نوع اول و باقی از نوع دومند. این تمایز از آن جهت با اهمیت جلوه می کند که پروسه رشد سول های سرطانی و درمان در هریک متفاوتند. سابقا سرطان تنها در بیضه ها قابل تشخیص بود اما هم اکنون آزمایش ها در پی یافتن انتشار سرطان در دیگر نقاط بدن صورت می پذیرد. در مراحل اولیه سرطان تنها در بیضه ها یافت می گردد اما در مراحل پیشرفته تر سرطان به سمت گره های لنفاوی در شکم وسپس کبد و ریه چنگ اندازی می کند. در صورتی که سرطان پس از درمان دوباره برگردد احتمالا در دیگر نقاط بدن هم قابل یافت می شود. سرطان بیضه دارای چند علامت عمده است که هر مردی باید مراقب بروز ان در بدن خود باشد.

یکی از این علایم وجود هر نوع توده در بیضه ها ویا بزرگ شدگی در بیضه است. وجود دردهای بدون علت مشخص در زیر شکم، کشاله ران ویا توسعه آن در قسمت سینه از دیگر علایم سرطان بیضه است. در صورت شناسایی زود هنگام این علایم شانس ترمیم ودرمان سرطان بیضه به صورت قابل ملاحظه ای افزایش می یابد. پس از مشاهده این علایم آزمایش های فیزیکی کامل و همچنین آزمایش خون وادرار به عمل می آید. نمونه برداری از بیضه هم جهت انجام آزمایشات پاتولوژی لازم است. توسط عمل جراحی که به Orechiectomey مرسوم است نمونه برداری از بافت بیضه صورت می گیرد. طی آزمایشی که از بافت و سلول های سرطانی بافت به عمل ی آید خوش خیمی و بدخیمی آن مشخص می شود و از انتشار آن به نقاط دیگر اطلاع می یابد. علاوه بر همه این ها آزمایش های دیگری همجون آزمایش خون، سی تی اسکن و MRI نیز در تشخیص بهتر کمک کننده است. سرطان بیضه عموما به درمان پاسخ خوبی می دهد. روش های درمانی همچون عمل جراحی، رادیو تراپی، شیمی درمانی و غیره، مورد استفاده و کاربرد قرار می گیرد. در نهایت حمایت و مشارکت شریک جنسی دردرمان و تشخیص بازگشت بیماری نقش مهمی بازی می کند. این بدان جهت است که بصورت منظم همواره دستگاه تناسلی مورد معاینه قرار می گیرد. در صورت کشف توده فورا بایستی پزشک را مطلع سازید. همیشه توصیه می گردد پس از استحمام بیضه ها نیز توسط خود فرد مورد معاینه و بازدید قرار گیرد. در صورتی که سرطان تنها یکی از بیضه ها را درگیر کند تاثیری بر باروری نخواهد گذاشت. گذاردن بیضه مصنوعی به جای عضو خارج شده با همان وزن و حالت نقش مهمی در حس فرد بازی می کند. رادیو تراپی که در درمان این سرطان به کار می رود می تواند بر سلول های سالم و مولد اسپرم اثر سوء داشته باشد. اما در عوض بیماران در بازه زمانی کمتری درمان میابند. شیمی درمانی نیز اثرات جانبی همچون تهوع، بی اشتهاعی،استفراغ را به همراه دارد. در صورت متحمل شدن هر نوع درمان توصیه می شود پزشک ود را از جزئیات کامل وضع خود مطلع سازید.
 

ادامه این موضوع

انواع سرطان بیضه

دو نوع اصلی سرطان بیضه شامل انواع تومور بیضه سمینومایی و نوع غیر سمینومایی در این مقاله مورد بحث قرار گرفته اند. نوع سوم سرطان بیضه، که در واقع کمیاب است و ندرتاً دیده می شود، هم در این مقاله ذکر شده است. درمان اتخاذ شده برای سرطان بیضه به نوع سرطان بیضه بستگی دارد.

پیشگیری از سرطان بیضه

نمی توان از سرطان بیضه پیشگیری کرد. در حالی که با انجام آزمایشات فوری، می توان از پخش بیشتر تومور جلوگیری کرد. این مقاله خلاصه ای کوتاه در مورد موارد احتیاطی که یک فرد می تواند برای اجتناب از پخش شدن تومور بیضه انجام دهد، را شرح می دهد.

تشخیص و غربالگری سرطان بیضه

در این مقاله به صورت اجمالی به تست های تشخیصی و غربالگری مورد نیاز برای تعیین نوع تومور بیضه و مرحله ی سرطان بیضه در بیمار مبتلا، اشاره شده است و این موارد شرح داده شده اند. نتایج بررسی ها و تست های تشخیصی و غربالگری، برای تعیین نوع درمان مهم هستند.

درمان سرطان بیضه

درمان سرطان بیضه به نوع آن بستگی دارد. انواع گوناگون درمان ها برای سرطان بیضه عبارتند از : شیمی درمانی، رادیوتراپی (اشعه درمانی)، و غیره .. که در این مقاله بصورت اجمالی مورد اشاره و بحث قرار گرفته اند.

علائم سرطان بیضه

این مقاله خلاصه ای از علائم و نشانه های ابتلا به سرطان بیضه را ارائه می دهد. اگر هر یک از این علائم دیده شد، در ادامه می بایست بیمار سریعاً با پزشک مشورت کند.

علل ابتلا به سرطان بیضه

اگر چه علل بروز سرطان بیضه هنوز ناشناخته است ولی برخی عوامل زمینه ساز وجود دارد، از طرفی دانشمندان بر این باورند که شاید بتوان علت سرطان را ثابت کرد. از این بین، شرح حال خانوادگی از نظر ابتلا به سرطان بیضه، ناهنجاری های بیضه و دیگر موارد، علل مهم و قابل لحاظی می باشند.

عوامل خطر ابتلا به سرطان بیضه

اگر چه علل سرطان بیضه ناشناخته است، ولی مطالعات پزشکی برخی عوامل خطر را برای ابتلا به سرطان بیضه پیدا کرده است، که ممکن است مسئول این بیماری باشند. در این مقاله به این عوامل خطر اشاره شده است و هر یک از آن ها به طور مختصر و اجمالی شرح داده می شود.

مرحله بندی سرطان بیضه

مراحل گوناگون سرطان بیضه در این مقاله به صورت گذرا و اجمالی بحث شده است. دو طرح و روش مرحله بندی وجود دارد، شامل مرحله بندی شمارشی و مرحله بندی TNM. به هر دوی این روش‌ها در این قسمت اشاره می‌شود و مورد بحث قرار می‌گیرند.

میزان بقا -سوروایوال- برای سرطان بیضه

میزان بقا در سرطان بیضه در 20 سال گذشته بسیار بهبود یافته است. این مقاله به صورت گذرا و اجمالی، آمارهای مربوط به میزان بقای 5 ساله را برای سرطان بیضه مرور می کند.

Top