جراحی فیوژن (الحاق) ستون فقرات (خشک کردن مهره ها) را می توان به عنوان روش درمانی طبی تعریف کرد که باعث تحریک فیوژن و یا خشک شدن دو یا تعداد بیشتری مهره با همدیگر می شود. این جراحی برای پیشگیری از حرکت و جابجایی در بین مهره ها به صورت وضعیت متحرک تصادفی و یا ناپایدار انجام می شود که ممکن است درد شدیدی در بیمار ایجاد شود.

روش جراحی

این جراحی ماهیت خودبخودی پیچیده ای دارد، ولی مراحل مشخصی وجود دارد که به شرح زیر هستند:
  • گرافت استخوانی از ناحیه تحتانی هیپ (لگن) بیمار برداشته می شود و در ادامه در برش (انسیزیون) درون ستون فقرات وارد می شود. دو روش وجود دارد که از راه آن می توانیم به این برش برسیم. یکی از آن ها از سمت جلو است، که به نام فیوژن قدامی ستون فقرات کمری (the Anterior Lumbar Spine Fusion) نامیده می شود و دیگری از سمت پشت است که به عنوان فیوژن خلفی ستون فقرات کمری (Posterior Lumbar Spine Fusion) نام می گیرد.
  • گرافت استخوانی مشخص شده در بین برش دو یا تعداد بیشتری مهره، باعث تحریک یکسری واکنش های خاصی می شود که باعث می شود مهره به داخل رشد کند. این وضعیت در ادامه باعث می شود تا دو مهره به هم متصل شوند، و  حرکت بین آن دو ثابت باشد.
  • در کل مدت زمان این جراحی، میله های استیل و یا پیچ های تیتانیومی امکان ثبات محکمی را در بین استخوان های مجاور هم فراهم می سازند که باعث رشد به رو داخل فوری مهره  می شود و بنابراین، این حالت در الحاق محکم آن ها موثر است.

چرا  جراحی فیوژن ستون فقرات (خشک کردن مهره ها) انجام می شود؟

اگر دلایل مهمی برای این روش جراحی مطرح باشد، تعدادی از این جراحی ها انجام می شوند. برخی از مهم ترین علل آن عبارتند از:
  • صاف شدن بدشکلی (دفرمیتی) ستون فقرات به علت فلج مغزی، بیماری عصبی – عضلانی، اسکولیوز (انحراف در ستون فقرات) و یا هر نوع اختلال دیگری که به علت درگیری ستون فقرات باشد.
  • این جراحی را می توان به عنوان وسیله ای برای پیشگیری از بدشکلی بیشتر به کار برد.
  • به علاوه، بیمارانی که  به عللی همچون تومور، عفونت های مغزی و نشت از ستون فقرات دچار ضعف در ستون فقرات هستند، می توانند کاندید این روش جراحی باشند.
  • برای از بین بردن هر نوع دردی که در همراهی با آسیب اعصاب و یا  درگیری پایانه های عصبی باشد.
  • این روش جراحی را می توان به عنوان وسیله ای برای  جبران آسیب های متعدد دیسک های ستون فقرات و یا مهره ها انتخاب کرد.
هدف نهایی از انجام این روش جراحی، اتصال و یا الحاق دو یا تعداد بیشتری مهره است، بنابراین حرکت بین آن دو ثابت می شود. این امر باعث می شود که درد ناشی از حرکت تصادفی و یا عدم ثبات بین دو مهره کاهش یابد. مزایای دیگری هم در کنار کاهش درد در این روش جراحی وجود دارد، از جمله  تهویه مناسب تر و بهتر برای ریه ها به علت  تشدید وضعیت بیمار، کاهش وسعت دفرمیتی ستون فقرات،  که آن ها را از درد اضافی خلاص می کند و به طور کامل احتمال هر نوع آسیب عصبی را کاهش می دهد.

مراقبت

بیمارانی که تحت این نوع عمل جراحی قرار می گیرند، می بایست برای دوره  ای حدود 5 تا 6 روز در بیمارستان بمانند. به نظر می رسد که مقداری درد پس از جراحی در این ناحیه وجود دارد، ولی این درد را می توان از راه داروهای داخل وریدی کاهنده درد کنترل کرد. پمپ های ضد درد کنترلی بیمار  اغلب برای یادآوری وسعت درمان ضددرد در بیماران به کار می روند. نکته مهمی که باید خاطر نشان کرد، ناتوانی در نوشیدن و یا آشامیدن به صورت طبیعی است. این مسئله چیز مهمی نیست و تنها در زمان بی هوشی بر روی حرکات روده ها اثر کوتاه مدتی دارد. در حالی که، این اثرات پس از چند روز کاهش می یابند و در ادامه بیمار با مقدار کمی تمرینات بدنی در حد متوسط، با پیشرفت حال عمومی هم سو می شود. به علاوه، مکرراً توصیه شده است که بیماران از فعالیت های شدید تا حداقل 9 ماه پس از جراحی پرهیز کنند.

نتیجه گیری
 
برای آن که میزان موفقیت بالایی در جراحی فیوژن ستون فقرات حاصل شود، افراد می بایست از آن پرهیز کنند و می بایست تنها پس از رد تمام گزینه های درمانی غیر جراحی سراغ این روش بروند. بخش های ستون فقرات بر اساس سیر تکاملی طرح ریزی می شوند تا برخلاف جهت هم بتوانند جابجا شوند و اتصال و الحاق آن ها به همدیگر ممکن است گاهی اوقات موثر نباشد، به طوری که در افراد گوناگون به صورت متفاوتی رخ می دهد.
 

ادامه این موضوع

انواع روش جراحی فیوژن ستون فقرات

روش جراحی فیوژن ستون فقرات اصطلاح پزشکی است که اکثر افراد امروزه از آن آگاه هستند. در حالیکه، 4 نوع اصلی برای این روش جراحی وجود دارد و هر یک از آن ها به نوبه ی خود موثر می باشند و در زمینه ی خود کاربردی هستند.

بعد از جراحی فیوژن ستون فقرات

بعد از جراحی فیوژن (الحاق) ستون فقرات ( خشک کردن مهره ها) شما می بایست شیوه ی زندگی مناسبی داشته باشید و به دقت به دستورات و راهنمایی های پزشک خود گوش دهید. شما همواره می بایست به موارد جزئی و کوچکی هم که جراح اشاره می کند، دقت کنید.

جراحی فیوژن ستون فقرات گردنی

جراحی فیوژن ستون فقرات گردنی به عنوان روش جراحی پزشکی تعریف می شود که شامل الحاق دو یا تعداد بیشتری مهره ی گردنی متصله است. این الحاق مهره ای هر گونه جابجایی را که در بین آن ها قابل مشاهده باشد، از بین می برد. استفاده از صفحات فلزی (Metal Plates) و یا ایمپلنت های فلزی (metal implants) مشخصه ی اصلی این روش جراحی می باشد.

چرا جراحی فیوژن ستون فقرات انجام می شود؟

دانستن علل انجام این روش جراحی مواردی زیادی را نشان می دهد که چرا برخی افراد می بایست این درمان را انجام دهند. از طرفی، همواره توصیه می شود که برای دانستن در مورد این روش اقدام کنیم، و نه اینکه کورکورانه آن را قبول کنیم.

خطرات جراحی فیوژن ستون فقرات

جراحان، روش فیوژن ستون فقرات را تنها در مواردی که مشکلات کمری در حد بسیار زیادی باشد، توصیه می کنند. این موارد شامل تعدادی عوامل خطر بزرگ و کوچک می باشد. هنگامی که بیماران تحت این روش جراحی قرار می گیرند، می بایست برای کاهش میزان خطرات جراحی، بسیار مراقب باشند.

در مورد جزئیات چشم انداز جراحی ستون فقرات

پیش آگهی روش جراحی فیوژن ستون فقرات به شما در تمام موارد زیر اطلاعاتی ارائه می دهد: علل، علائم و درمان وضعیتی که به عنوان تنگی کانال نخاعی (spinal stenosis) نامیده می شود. داشتن اطلاعاتی در مورد این اختلال و آموزش خود قبل از ابتلا به این اختلال بسیار مهم و حیاتی است!

رمز بازتوانی و ریکاوری پس از جراحی فیوژن ستون فقرات

برای تسریع بازتوانی و ریکاوری پس از جراحی فیوژن ستون فقرات، شما نیاز دارید تا علاوه بر درمان های دیگر به میزان کافی استراحت، رژیم و تمرین را هم در دستور کار قرار دهید.

روش جراحی فیوژن ستون فقرات چگونه عمل می کنند؟

روش جراحی فیوژن ستون فقرات با اتصال دو و یا تعداد بیشتری از مهره ها به هم عمل می کند و باعث شود که مهره ها به هم بچسبند و بی تحرک شوند. در حالی که، مراحل و روش ها و زیر گروه های وسیعی وجود دارد که می بایست در تمام زمان ها مراقب آن بود.

روش جراحی فیوژن ستون فقرات کمری

جراحی فیوژن ستون فقرات کمری شامل اتصال دو و یا تعداد بیشتری مهره می باشد. خطرات مشخصی در این روش جراحی وجود دارد ولی میزان موفقیت در این جراحی فوق العاده بالا است. این روش درمانی، یک مورد کاملاً پیچیده است و عوارضی هم در سیر انجام آن دیده می شود.

قبل از جراحی فیوژن ستون فقرات

روش جراحی فیوژن (الحاق) ستون فقرات (خشک کردن مهره ها) می بایست با دقت و مراقبت فراوانی انجام شود. حتی از بیماران در مورد محدودیت های مشخص قبل از جراحی هم سوالاتی پرسیده می شود. این موارد شامل مصرف غذای مناسب، داروها و ترک سیگار و در واقع محدود کردن مصرف سیگار است.

گزینه های جایگزین برای جراحی فیوژن ستون فقرات

نگرانی های روز افزونی در مورد عوارض و مشکلات برخاسته از روش جراحی فیوژن ستون فقرات وجود دارد. بنابراین گزینه های درمانی جایگزین متفاوتی برای مشخص کردن دوره ی پس از جراحی ایجاد شده اند که این روش ها بدون درد هستند و در همان زمان اثربخشی دارند.

مشکلاتی که همراه با جراحی فیوژن ستون فقرات دیده می شود، کدامند؟

موارد گزارش شده از موفقیت در جراحی فیوژن (الحاق) ستون فقرات (خشک کردن مهره ها) بسیار بالا است، ولی کن موارد معدودی وجود دارد که عوارضی در همراهی آن ها وجود دارد. این عوارض ممکن است سیری خفیف تا شدید داشته باشند. در حالی که، دانستن مواردی پیش از آن و در ادامه انجام مراقبت، همواره تمرین خوب و مناسبی است.

Top