ادامه موضوع

چرا جراحی فیوژن ستون فقرات انجام می شود؟
مشکلاتی که همراه با جراحی فیوژن ستون فقرات دیده می شود، کدامند؟
انواع روش جراحی فیوژن ستون فقرات
رمز بازتوانی و ریکاوری پس از جراحی فیوژن ستون فقرات
در مورد جزئیات چشم انداز جراحی ستون فقرات
گزینه های جایگزین برای جراحی فیوژن ستون فقرات
خطرات جراحی فیوژن ستون فقرات
روش جراحی فیوژن ستون فقرات کمری
روش جراحی فیوژن ستون فقرات چگونه عمل می کنند؟
جراحی فیوژن ستون فقرات گردنی
قبل از جراحی فیوژن ستون فقرات
بعد از جراحی فیوژن ستون فقرات

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
جراحی فیوژن (الحاق) ستون فقرات (خشک کردن مهره ها) را می توان به عنوان روش درمانی طبی تعریف کرد که باعث تحریک فیوژن و یا خشک شدن دو یا تعداد بیشتری مهره با همدیگر می شود. این جراحی برای پیشگیری از حرکت و جابجایی در بین مهره ها به صورت وضعیت متحرک تصادفی و یا ناپایدار انجام می شود که ممکن است درد شدیدی در بیمار ایجاد شود.

روش جراحی

این جراحی ماهیت خودبخودی پیچیده ای دارد، ولی مراحل مشخصی وجود دارد که به شرح زیر هستند:
  • گرافت استخوانی از ناحیه تحتانی هیپ (لگن) بیمار برداشته می شود و در ادامه در برش (انسیزیون) درون ستون فقرات وارد می شود. دو روش وجود دارد که از راه آن می توانیم به این برش برسیم. یکی از آن ها از سمت جلو است، که به نام فیوژن قدامی ستون فقرات کمری (the Anterior Lumbar Spine Fusion) نامیده می شود و دیگری از سمت پشت است که به عنوان فیوژن خلفی ستون فقرات کمری (Posterior Lumbar Spine Fusion) نام می گیرد.
  • گرافت استخوانی مشخص شده در بین برش دو یا تعداد بیشتری مهره، باعث تحریک یکسری واکنش های خاصی می شود که باعث می شود مهره به داخل رشد کند. این وضعیت در ادامه باعث می شود تا دو مهره به هم متصل شوند، و  حرکت بین آن دو ثابت باشد.
  • در کل مدت زمان این جراحی، میله های استیل و یا پیچ های تیتانیومی امکان ثبات محکمی را در بین استخوان های مجاور هم فراهم می سازند که باعث رشد به رو داخل فوری مهره  می شود و بنابراین، این حالت در الحاق محکم آن ها موثر است.

چرا  جراحی فیوژن ستون فقرات (خشک کردن مهره ها) انجام می شود؟

اگر دلایل مهمی برای این روش جراحی مطرح باشد، تعدادی از این جراحی ها انجام می شوند. برخی از مهم ترین علل آن عبارتند از:
  • صاف شدن بدشکلی (دفرمیتی) ستون فقرات به علت فلج مغزی، بیماری عصبی – عضلانی، اسکولیوز (انحراف در ستون فقرات) و یا هر نوع اختلال دیگری که به علت درگیری ستون فقرات باشد.
  • این جراحی را می توان به عنوان وسیله ای برای پیشگیری از بدشکلی بیشتر به کار برد.
  • به علاوه، بیمارانی که  به عللی همچون تومور، عفونت های مغزی و نشت از ستون فقرات دچار ضعف در ستون فقرات هستند، می توانند کاندید این روش جراحی باشند.
  • برای از بین بردن هر نوع دردی که در همراهی با آسیب اعصاب و یا  درگیری پایانه های عصبی باشد.
  • این روش جراحی را می توان به عنوان وسیله ای برای  جبران آسیب های متعدد دیسک های ستون فقرات و یا مهره ها انتخاب کرد.
هدف نهایی از انجام این روش جراحی، اتصال و یا الحاق دو یا تعداد بیشتری مهره است، بنابراین حرکت بین آن دو ثابت می شود. این امر باعث می شود که درد ناشی از حرکت تصادفی و یا عدم ثبات بین دو مهره کاهش یابد. مزایای دیگری هم در کنار کاهش درد در این روش جراحی وجود دارد، از جمله  تهویه مناسب تر و بهتر برای ریه ها به علت  تشدید وضعیت بیمار، کاهش وسعت دفرمیتی ستون فقرات،  که آن ها را از درد اضافی خلاص می کند و به طور کامل احتمال هر نوع آسیب عصبی را کاهش می دهد.

مراقبت

بیمارانی که تحت این نوع عمل جراحی قرار می گیرند، می بایست برای دوره  ای حدود 5 تا 6 روز در بیمارستان بمانند. به نظر می رسد که مقداری درد پس از جراحی در این ناحیه وجود دارد، ولی این درد را می توان از راه داروهای داخل وریدی کاهنده درد کنترل کرد. پمپ های ضد درد کنترلی بیمار  اغلب برای یادآوری وسعت درمان ضددرد در بیماران به کار می روند. نکته مهمی که باید خاطر نشان کرد، ناتوانی در نوشیدن و یا آشامیدن به صورت طبیعی است. این مسئله چیز مهمی نیست و تنها در زمان بی هوشی بر روی حرکات روده ها اثر کوتاه مدتی دارد. در حالی که، این اثرات پس از چند روز کاهش می یابند و در ادامه بیمار با مقدار کمی تمرینات بدنی در حد متوسط، با پیشرفت حال عمومی هم سو می شود. به علاوه، مکرراً توصیه شده است که بیماران از فعالیت های شدید تا حداقل 9 ماه پس از جراحی پرهیز کنند.

نتیجه گیری
 
برای آن که میزان موفقیت بالایی در جراحی فیوژن ستون فقرات حاصل شود، افراد می بایست از آن پرهیز کنند و می بایست تنها پس از رد تمام گزینه های درمانی غیر جراحی سراغ این روش بروند. بخش های ستون فقرات بر اساس سیر تکاملی طرح ریزی می شوند تا برخلاف جهت هم بتوانند جابجا شوند و اتصال و الحاق آن ها به همدیگر ممکن است گاهی اوقات موثر نباشد، به طوری که در افراد گوناگون به صورت متفاوتی رخ می دهد.
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » جراحی فیوژن ستون فقرات
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

تمرین با دمبل سنگین

پرس شانه با کابل

تمرین ایستاده با دمبل

پرس پشت بازو ایستاده

تقویت شانه با دستگاه سیم کش - نشسته

پوش پرس دوبل با کتل بل

Top