ادامه موضوع

چرا جراحی فیوژن ستون فقرات انجام می شود؟
انواع روش جراحی فیوژن ستون فقرات
رمز بازتوانی و ریکاوری پس از جراحی فیوژن ستون فقرات
در مورد جزئیات چشم انداز جراحی ستون فقرات
گزینه های جایگزین برای جراحی فیوژن ستون فقرات
خطرات جراحی فیوژن ستون فقرات
روش جراحی فیوژن ستون فقرات کمری
روش جراحی فیوژن ستون فقرات چگونه عمل می کنند؟
جراحی فیوژن ستون فقرات
جراحی فیوژن ستون فقرات گردنی
قبل از جراحی فیوژن ستون فقرات
بعد از جراحی فیوژن ستون فقرات

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
همانند سایر روش های جراحی، جراحی فیوژن (الحاق) ستون فقرات (خشک کردن مهره ها)، هم شامل عوارض معدودی است که معمولاً در دوره ی پس از ریکاوری و بازتوانی مشاهده می شود. اساساً، سه نوع مشکل اصلی در همراهی با این روش جراحی وجود دارد. این موارد عبارتند از:

عفونت پس از جراحی- روش های ساده همراه با روش جراحی فیوژن (الحاق) ستون فقرات (خشک کردن مهره ها) می تواند باعث شکل گیری عفونت شدیدی شود. موارد ساده ای از جمله تزریق اپی دورال ممکن است عامل عفونت شدیدی باشند. معمولاً این عفونت ها زمانی رخ می دهند که هر نوع تجمع باکتریایی وارد ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته شود. این امر باعث آلودگی فضای جراحی شده می شود. موارد معدودی از علائم مهم که باعث عفونت جراحی در ناحیه پشتی می شوند شامل خط های قرمز نزدیک زخم، تب، تورم و قرمزی مشخص شده و با حدود مشخص، ترشح چرک و حتی بوی نامناسب و درد غیر طبیعی و غیره می باشد.

معالجه و درمان- مراقبت پیگیرانه از بیماران تحت نظارت پزشک و همینطور مصرف داروهای آنتی بیوتیکی تجویزی خوراکی یا تزریقی می تواند برای معالجه ی عفونت جراحی ایجاد شده در ناحیه ی پشتی به کار رود.

پیشگیری- به نظر می رسد که روش های درمانی در دسترسی برای عفونت جراحی در ناحیه ی پشتی وجود داشته باشد، ولی چنانچه تمامی پزشکان بیان می کنند، "پیشگیری از درمان بهتر است". بیمارانی که تحت جراحی قرار می گیرند، می بایست در مورد پزشک و بیمارستانی که در آن عمل می شوند، تحقیق کنند. همچنین به بیماران توصیه می شود که قبل از انجام جراحی فیوژن (الحاق) ستون فقرات (خشک کردن مهره ها) در بهترین فرم خود باشند. علاوه بر این، بیماران می بایستی از رژیم پس از جراحی که توسط جراح آن ها ارائه شده پیروی کنند.

نشت مایع مغزی نخاعی (Cerebral Spinal Fluid Leak)

معمولاً مایعات مغزی نخاعی در زمان پوشاندن دورا و در اطراف طناب نخاعی و مغز وجود دارند. در طی این روش جراحی، لایه ی دورا ممکن است آسیب ببیند و بنابراین مایعات مغزی و نخاعی (CSF) ممکن است از پوشش های موجود نشت پیدا کنند. علائم متفاوتی در رابطه ی با نشت مایع مغزی نخاعی وجود دارد. برخی از این افراد دچار سردرد های شدیدی می شوند که در حالت ایستاده تشدید می شود، به علت آن که در زمانی که بدن فرد در حالت  خمیده قرار می گیرد، میزان مایع افت می کند. تجربه ی داشتن تهوع و نیز سرگیجه و حتی گیجی در دوره ی پس از جراحی در همراهی با نشت مایع مغزی نخاعی می باشد.

معالجه و درمان-
نشت مایع مغزی نخاعی می تواند تجربه ی بسیار ناراحت کننده ای در طی  دوره ی مراقبت شدید پس از ریکاوری و بازتوانی باشد. نشت مایع مغزی نخاعی در اکثر موارد خودبخود برطرف می شود، به صورتی که انسیزیون (برش) و یا سوراخ در غشای دورا ایجاد شده، پر می شود (که معمولاً بسیارمحکم است). در حالی که در سایر موارد، جراحی فوری تنها گزینه ی درمانی است. ولی این مورد تنها در موارد بسیار معدودی انجام می شود.

جراحی ناموفق ستون مهره ها (Failed Back Surgery Syndrome) (FBSS)

این مورد، وحشتناک ترین عارضه ی مرتبط با جراحی فیوژن (الحاق) ستون فقرات (خشک کردن مهره ها)  می باشد. این سندرم، که معمولاً به این نام خوانده می شود، در بیمارانی رخ می دهد که جراحی موفقیت آمیزی را تجربه نکرده اند. جراحی ناموفق، به علت پاسخ غیر قطعی و یا گاهی اوقات عدم صلاحیت کافی جراحان ممکن است این عارضه را ایجاد کند.

بیمارانی که دچار این سندرم هستند، درد مداوم را  درست مثل پیش از زمان انجام جراحی و یا در موارد معدودی، حتی درد شدیدتری را گزارش می کنند. جدای از این موارد، بیماران ممکن است نوع متفاوتی از سندرم بالینی را نشان دهند که شامل  ناتوانی در انجام کارهای خاصی باشد که بیماران سابق بر این می توانستند آن را انجام دهند. ناتوانی که با این حالت همراه است ممکن است در این سندرم  دائمی باشد.

عوارض روانشناختی (سایکولوژیک)

در کنار علائم بالینی، علائم روانشناختی هم وجود دارند که بیماران ممکن است آن ها را گزارش کنند. بیشتر از همه، دپرشن (افسردگی) و یا  عصبانیت و نگرانی و اضطراب در بیمارانی که به این بیماری مبتلا می شوند، به صورت شایع گزارش می شود. موارد دیگری از جمله چاقی هم وجود دارد که اخیراً با این سندرم ارتباط داده شده اند.

به طور خلاصه، عقیده ی مطرح شده پیرامون جراحی فیوژن (الحاق) ستون فقرات (خشک کردن مهره ها) نمی بایست توسط بیمار ساده گرفته شود. بحث پیرامون این جراحی و جزئیات آن با جراح و پزشکان همراه، می بایست قبل از تصمیم نهایی به جراحی انجام شود، به طوری که گاهی جراحی هایی وجود ندارد که بتواند این سندرم را درمان کند.
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » جراحی فیوژن ستون فقرات
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

فلای سرشانه با تسمه کشی

ایستاده با میله EZ

اسکات با دمبل

پرس سینه با تخته

پرس بردفورد/ راکی

پرس کوبایی

Top