ادامه موضوع

علل بروز کاهش قند خون یا هیپو گلیسمی
دیابت تیپ I
پیشگیری از دیابت تیپ I
دیابت تیپ II
پیشگیری از دیابت تیپ II
رژیم غذایی جهت کنترل دیابت تیپ II
دیابت تیپ I در اطفال
عارضه ها و ریسک فاکتورهای دیابت تیپ I
عوامل ایجاد کننده دیابت تیپ 1
درمان دیابت بارداری
درمان افت قند خون یا هیپوگلیسمی
شناخت علائم دیابت تیپ I‌
نشانه های دیابت شیرین
علایم و نشانه‌های هیپوگلیسمی
ریسک فاکتورها و عارضه های افت قند خون یا هیپوگلیسمی
پیشگیری از هیپوگلیسمی
دیابت وابسته به انسولین
عوارض ناشی از دیابت نوع 2
دلیل هیپوگلیسمی
رژیم هیپوگلیسمی
هیپوگلیسمی
هایپر گلیسمی
دیابت بارداری
نشانه های دیابت بارداری
رژیم غذایی دیابت بارداری
پیشگیری از دیابت
نوروپاتی دیابتی
کُمای دیابتی
علائم و نشانه های بیماری دیابت نوع 2
پیشگیری از دیابت نوع 2 در کودکان
چگونه دیابت نوع 2 را درمان کنیم؟
درمان دیابت
رژیم تغذیه ای در دیابت
رژیم غذایی در دیابت
درمان دیابت
عوارض ناشی از دیابت
دیابت در کودکان
دیابت نوع 2
علت های بروز دیابت
درمان دیابت نوع 1

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
دیابت شامل گروهی از بیماری های به هم وابسته است که به سبب آن ها قند خون (گلوکز) نمی تواند کنترل شود. اطلاعات بیشتر درباره بیماری دیابت شیرین در بخش های دیگر مقاله آمده است.

اطلاعات درباره دیابت

انرژی بدن از گلوکز موجود در خون به دست می آید. به طور مثال، در هنگام راه رفتن، دویدن، تمرین کردن در باشگاه ورزشی یا انجام دادن کارهای روزانه ی خود نیاز به انرژی دارید. کبد هم از غذای مصرفی شما گلوکز می سازد. سطح گلوکز خون به وسیله ی تعدادی از هورمون ها کنترل می شود. یکی از آن ها انسولین است. پانکراس، عضوی که در نزدیکی معده که خود نیز آنزیم های حیاتی برای هضم غذا را می سازد قرار دارد، انسولین می سازد. انسولین به گلوکز کمک می کند که از خون به بخش های دیگر بدن برود از جمله کبد، سلول های چربی، عضلات و غیره تا انرژی تولید کند. بر اثر ابتلا به دیابت، گلوکز خون نمی تواند وارد سلول ها شود و در خون باقی می ماند. در نتیجه نه فقط به سلول هایی که نیاز به گلوکز برای کسب انرژی دارند آسیب می زند بلکه عضوهای دیگر بدن یا بافت های دیگر را هم متاثر ساخته و به آن ها هم آسیب می رساند.

انواع دیابت

دیابت سه نوع دارد:

دیابت نوع 1 - که در آن مقدار انسولین تولید شده توسط بدن کافی نیست یا اصلا انسولین تولید نمی شود.
دیابت نوع 2 - که در آن مقدار انسولین ساخته شده کافی نیست یا بدن نمی تواند به درستی از آن استفاده کند.
سومین نوع دیابت هم دیابت بارداری است که برخی اوقات در سه ماهه ی دوم بارداری بروز می کند.

دیابت نوع 1 بیشتر در کودکی یا دوران نوجوانی بروز می کند. دیابت نوع یک دیابت جوانی یا دیابت وابسته به انسولین هم خوانده می شود. دیابت نوع 1 در بزرگسالان هم دیده می شود در صورتی که پانکراس به سبب مصرف الکل یا هر بیماری دیگر یا نارسایی تدریجی سلول های بتا تخریب شود این عارضه در بزرگسالی بروز می کند. مبتلایان به این نوع دیابت باید هر روز انسولین مصرف کنند تا زنده بمانند.

دیابت نوع 2 در بین سنین بیش از 20 سال رایج است. در این مورد، بدن انسولین ترشح می کند اما یا نمی تواند از آن استفاده کند یا از بخشی از آن استفاده می کند. گاهی اوقات به نام مقاومت به انسولین هم نامیده می شود. به منظور مقابله با این مقاومت بدن فرد انسولین بیشتری ترشح می کند. مقاومت به انسولین در دیابت تیپ 2 بدین معناست که بدن نمی تواند مقدار کافی انسولین ترشح کند تا نیاز های خود را تامین سازد. دیابت نوع دو در گذشته به نام دیابت غیر وابسته به انسولین یا یابت بزرگسالی خوانده می شد. برخی از مبتلایان به دیابت نوع 2 نیاز به مصرف انسولین دارند. این نوع دیابت می تواند با رعایت رژیم غذایی مناسب، کاستن وزن و انجام منظم تمرین های ورزشی کنترل شود.

دیابت بارداری هم به طور معمول پس از وضع حمل برطرف می شود. اما در مواردی شانس ابتلا به دیابت نوع 2 برای مبتلایان به دیابت بارداری وجود دارد. به علاوه، زن مبتلا به دیابت بارداری نوزاد چاق با وزن بالا به دنیا می آورد.

اطلاعات درباره پیش دیابت

حقایق اصلی درباره دیابت و اطلاعات پایه درباره دیابت در بالا ارائه شده است. اما یک رابطه بین پیش-دیابت و دیابت وجود دارد. در افراد مبتلا به پیشدیابت سطح خونی قند یا گلوکز در مقایسه با افراد طبیعی بالاتر است. هرچند به اندازه ی بیماری دیابت قابل ملاحظه نیست، پیش دیابت بدون مصرف دارو و با کاهش وزن و افزایش میزان فعالیت های بدنی درمان می شود.

عوارض ناشی از دیابت

دیابت سرانجام منجر به بالا رفتن سطح خونی گلوکز می شود، در این شرایط که هیپرگلیسمی نام دارد احتمال آسیب دیدن کلیه ها، چشم ها، شبکیه چشم، عروق خونی و اعصاب وجود خواهد داشت.

در یک دوره زمانی، دیابت ممکنست مشکلات پزشکی مهمی را پدید بیاورد. ابتلا به عفونت ها بخشی از آن هاست و بسیار خطرناک است زیرا  توانایی بدن برای مقابله با عفونت ها تضعیف شده و به همین سبب التیام یافتن عفونت ها در زمان طولانی ممکن خواهد بود.

موارد ابتلا به دیابت در سرتا سر جهان بیش از 150 میلیون نفر است. از همه مهم تر، دیابت از سد سنی عبور کرده است، یعنی در هر گروه سنی احتمال ابتلا به دیابت وجود دارد. تشخیص دیابت در مراحل اولیه به پیشگیری از عوارض و به تاخیر افتادن آن ها کمک می کند.
 
 
دسته بندی
بیماری های متابولیسمی و غدد » دیابت
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

وبلاگ های مربوط

ویدئوهای مربوط

 

برخی از تمرینات

پرس سرشانه - مخالف جاذبه

وزنه برداری دو ضرب

حرکت دو ضرب با دمبل

پرس سینه با تخته

دمبل با دو دست

بلند کردن هالتر

Top