دیابت شامل گروهی از بیماری های به هم وابسته است که به سبب آن ها قند خون (گلوکز) نمی تواند کنترل شود. اطلاعات بیشتر درباره بیماری دیابت شیرین در بخش های دیگر مقاله آمده است.

اطلاعات درباره دیابت

انرژی بدن از گلوکز موجود در خون به دست می آید. به طور مثال، در هنگام راه رفتن، دویدن، تمرین کردن در باشگاه ورزشی یا انجام دادن کارهای روزانه ی خود نیاز به انرژی دارید. کبد هم از غذای مصرفی شما گلوکز می سازد. سطح گلوکز خون به وسیله ی تعدادی از هورمون ها کنترل می شود. یکی از آن ها انسولین است. پانکراس، عضوی که در نزدیکی معده که خود نیز آنزیم های حیاتی برای هضم غذا را می سازد قرار دارد، انسولین می سازد. انسولین به گلوکز کمک می کند که از خون به بخش های دیگر بدن برود از جمله کبد، سلول های چربی، عضلات و غیره تا انرژی تولید کند. بر اثر ابتلا به دیابت، گلوکز خون نمی تواند وارد سلول ها شود و در خون باقی می ماند. در نتیجه نه فقط به سلول هایی که نیاز به گلوکز برای کسب انرژی دارند آسیب می زند بلکه عضوهای دیگر بدن یا بافت های دیگر را هم متاثر ساخته و به آن ها هم آسیب می رساند.

انواع دیابت

دیابت سه نوع دارد:

دیابت نوع 1 - که در آن مقدار انسولین تولید شده توسط بدن کافی نیست یا اصلا انسولین تولید نمی شود.
دیابت نوع 2 - که در آن مقدار انسولین ساخته شده کافی نیست یا بدن نمی تواند به درستی از آن استفاده کند.
سومین نوع دیابت هم دیابت بارداری است که برخی اوقات در سه ماهه ی دوم بارداری بروز می کند.

دیابت نوع 1 بیشتر در کودکی یا دوران نوجوانی بروز می کند. دیابت نوع یک دیابت جوانی یا دیابت وابسته به انسولین هم خوانده می شود. دیابت نوع 1 در بزرگسالان هم دیده می شود در صورتی که پانکراس به سبب مصرف الکل یا هر بیماری دیگر یا نارسایی تدریجی سلول های بتا تخریب شود این عارضه در بزرگسالی بروز می کند. مبتلایان به این نوع دیابت باید هر روز انسولین مصرف کنند تا زنده بمانند.

دیابت نوع 2 در بین سنین بیش از 20 سال رایج است. در این مورد، بدن انسولین ترشح می کند اما یا نمی تواند از آن استفاده کند یا از بخشی از آن استفاده می کند. گاهی اوقات به نام مقاومت به انسولین هم نامیده می شود. به منظور مقابله با این مقاومت بدن فرد انسولین بیشتری ترشح می کند. مقاومت به انسولین در دیابت تیپ 2 بدین معناست که بدن نمی تواند مقدار کافی انسولین ترشح کند تا نیاز های خود را تامین سازد. دیابت نوع دو در گذشته به نام دیابت غیر وابسته به انسولین یا یابت بزرگسالی خوانده می شد. برخی از مبتلایان به دیابت نوع 2 نیاز به مصرف انسولین دارند. این نوع دیابت می تواند با رعایت رژیم غذایی مناسب، کاستن وزن و انجام منظم تمرین های ورزشی کنترل شود.

دیابت بارداری هم به طور معمول پس از وضع حمل برطرف می شود. اما در مواردی شانس ابتلا به دیابت نوع 2 برای مبتلایان به دیابت بارداری وجود دارد. به علاوه، زن مبتلا به دیابت بارداری نوزاد چاق با وزن بالا به دنیا می آورد.

اطلاعات درباره پیش دیابت

حقایق اصلی درباره دیابت و اطلاعات پایه درباره دیابت در بالا ارائه شده است. اما یک رابطه بین پیش-دیابت و دیابت وجود دارد. در افراد مبتلا به پیشدیابت سطح خونی قند یا گلوکز در مقایسه با افراد طبیعی بالاتر است. هرچند به اندازه ی بیماری دیابت قابل ملاحظه نیست، پیش دیابت بدون مصرف دارو و با کاهش وزن و افزایش میزان فعالیت های بدنی درمان می شود.

عوارض ناشی از دیابت

دیابت سرانجام منجر به بالا رفتن سطح خونی گلوکز می شود، در این شرایط که هیپرگلیسمی نام دارد احتمال آسیب دیدن کلیه ها، چشم ها، شبکیه چشم، عروق خونی و اعصاب وجود خواهد داشت.

در یک دوره زمانی، دیابت ممکنست مشکلات پزشکی مهمی را پدید بیاورد. ابتلا به عفونت ها بخشی از آن هاست و بسیار خطرناک است زیرا  توانایی بدن برای مقابله با عفونت ها تضعیف شده و به همین سبب التیام یافتن عفونت ها در زمان طولانی ممکن خواهد بود.

موارد ابتلا به دیابت در سرتا سر جهان بیش از 150 میلیون نفر است. از همه مهم تر، دیابت از سد سنی عبور کرده است، یعنی در هر گروه سنی احتمال ابتلا به دیابت وجود دارد. تشخیص دیابت در مراحل اولیه به پیشگیری از عوارض و به تاخیر افتادن آن ها کمک می کند.
 

ادامه این موضوع

پیشگیری از دیابت

پیشگیری از دیابت نوع 2 می تواند بروز بیماری را به تاخیر انداخته یا مانع از بروز آن بشود. دیابت نوع 1 که در دوره نوجوانی شروع می شود قابل پیشگیری نیست. اما پژوهش های متعدد و ژن درمانی گام هایی است که در مسیر پیشگیری از این بیماری برداشته شده است و ممکنست روزی به نتیجه برسد.

پیشگیری از دیابت تیپ I

پیشگیری از دیابت تیپ I با کنترل قند خون شما ممکن می باشد. اگر بتوانید قند خون خود را کنترل کنید در آن صورت از عارضه های دیابت در امان خواهید ماند. راهکارهای متفاوتی در پیشگیری کمک کننده خواهد بود.

پیشگیری از دیابت تیپ II

جهت پیشگیری از ‌دیابت تیپ II، می‌توانید از روش‌ ها و ابزار متفاوتی برای کنترل قند خون خود کمک بگیرید. شما قادر خواهید بود از عارضه‌های دیابت که می‌تواند زندگی نرمال شما را مختل کند، پیشگیری کنید. با دانستن این تکنیک‌ها و پیاده‌کردن آنها، یک زندگی سالم داشته‌ باشید.

پیشگیری از دیابت نوع 2 در کودکان

ابتلا به دیابت نوع 2 برای کودکان بسیار خطرناک خواهد بود. درمان و پیشگیری برای مقابله با بیماری دیابت نوع 2 در این مقاله آمده است. دانستن آن ها برای محافظت از کودکتان لازم است.

پیشگیری از هیپوگلیسمی

پیشگیری از علل ریشه‌ای ایجاد کننده هیپوگلیسمی بهترین و اولین قدم در درمان بیماری می‌باشد. پرهیز از ریسک‌فاکتورها به شما در پیشگیری از هیپوگلیسمی کمک می‌کند. متعهد بودن به عادات غذایی مناسب و ورزش منظم نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد.

چگونه دیابت نوع 2 را درمان کنیم؟

دیابت نوع 2 می تواند با درمان مناسب تحت کنترل در بیاید. روش های متعدد و ابزار های گوناگونی برای درمان دیابت نوع 2 موجود است. دارو، رژیم غذایی، ورزش، کنترل وزن، مصرف انسولین همگی دردرمان دیابت توصیه می شود.

درمان افت قند خون یا هیپوگلیسمی

مداخلات خاص و مشخصی برای درمان هیپوگلیسمی جهت تنظیم میزان قندخون وجود دارد. جراحی گزینه ی درمانی جهت هیپوگلیسمی نمی باشد، مگر در موارد توده های پانکراس جراحی یا شیمی درمانی ممکن است پیشنهاد شود. ملاحظات تغذیه ای نقش مهم در درمان هیپوگلیسمی بازی می کند.

درمان دیابت

حتی اگر درمان کاملی برای دیابت وجود نداشته باشد یک برنامه غذایی کنترل شده، انجام تمرین های ورزشی و تزریق به موقع انسولین و مصرف داروهای تجویز شده می تواند از بروز دیابت و وخیم تر شدن آن جلوگیری کند.

درمان دیابت

اگر مبتلا به دیابت هستید بهترست توصیه های مناسب در باره رژیم غذایی، سبک زندگی، انجام تمرین های مناسب، عادت های سالم و غیره را به کار بگیرید. اگرچه درمان قطعی برای بیماری وجود ندارد اما درمان با پیروی از رژیم غذایی ارتباط دارد. رعایت نکته های یاد شده می تواند عوارض ناشی از بیماری دیابت را به حداقل رسانده و از بروز آن ها جلوگیری کند.

درمان دیابت بارداری

نگاه داشتن میزان قند خون در محدوده ی نرمال خود، بهترین درمان دیابت بارداری می باشد. برای رسیدن به این هدف شما نیاز به یک برنامه جامع درمانی جهت دیابت بارداری خود شامل ورزش، تغذیه و میزان متعادل انسولین دارید.

درمان دیابت نوع 1

درمان دیابت نوع 1 کنترل مقدار قند خون است. شما باید روش هایی را به کار ببرید که مقدار قند خونتان را در اندازه ی طبیعی (یا مقدار تعیین شده توسط پزشک) نگه دارد. به خاطر داشتن یک زندگی سالم و راحت باید این راهکارها را پی گیری کنید.

دلیل هیپوگلیسمی

هیپوگلیسمی در اثر مصرف بیش از حد داروهای خاص و یا اختلال در عملکرد پانکراس که منجر به افت قند خون می شود، ایجاد می گردد. داشتن یک رژیم تغذیه ای مناسب و به اندازه، بهترین درمان هیپوگلیسمی می باشد.

دیابت بارداری

در دیابت بارداری میزان قند خون بالا رفته و حتی در خانمی که پیش از این هیچگاه دیابت نداشته، علایم دیابت بروز می کند. تقریبا در اکثر موارد علایم دیابت بعد از زایمان برطرف می شود ولی با این حال امکان بروز دیابت در آینده در این افراد وجود دارد.

دیابت تیپ I

دیابت تیپ I یا دیابت نوجوانی بیماری‌ است که شما تا آخر عمر با آن درگیر هستید. می‌تواند مشکلات زیادی برای سلامتی و بدن شما ایجاد کند. ولی با این حال قابل کنترل بوده و می‌توانید با وجود آن حتی به خوبی زندگی کنید.

دیابت تیپ I در اطفال

کودکان نیز از دیابت تیپ I رنج می برند. کنترل این بیماری در کودکان بسیار دشوار است و آنها نیاز به مراقبت ویژه و بیشتری دارند. این پروسه ی بیماری همه افراد خانواده را درگیر می کند. والدین باید تلاش ویژه ای برای کمک به فرزند خود بکنند.

دیابت تیپ II

دیابت تیپ II بسیار خطرناک است و تا آخر عمر گریبان‌گیر شما خواهد بود. باید مراقب باشید تا دچار عارضه‌های آن نشوید. هر چه بیشتر درباره‌ی آن بدانید بیشتر قادر خواهید بود تا احتیاط لازم را در مورد آن به خرج دهید. علل،‌ علایم و نشانه‌ها،‌ درمان و احتیاط‌های لازم را فرا گیرید.

دیابت در کودکان

افزایش میزان بروز دیابت کودکان یک عامل نگران کننده ی جهانی است. حتی اگر بپذیریم که این بیماری کشنده و درمان نشدنی است باز هم باید بدانیم که کودک مبتلا به دیابت می تواند زندگی طولانی تری را با شادابی و سلامتی داشته باشد اگر سبک زندگی و عادت های غذایی خود را تغییر دهد و به موقع از درمان مناسب بهره بگیرد.

دیابت نوع 2

علت های متعددی برای بروز بیماری دیابت نوع 2 وجود دارد. عوامل مختلفی برای بروز دیابت وجود دارد ولی همگی به بدن شما و خارج از آن مرتبطند. اگر آن ها را بشناسید می توانید از بروز آن ها و درنتیجه ابتلابه بیماری دیابت نوع 2 جلوگیری کنید.

دیابت وابسته به انسولین

دیابت وابسته به انسولین به این علت به این نام خوانده می‌شود که دلیل اصلی این بیماری ساخته نشدن انسولین مورد نیاز در بدن و یا عدم توانایی بدن در استفاده از انسولین ساخته شده، می‌باشد.

رژیم تغذیه ای در دیابت

رژیم تغذیه ای در کنترل دیابت تیپ 1 بسیار مهم است. رژیم دیابت تایپ1 بسیار حساس بوده و باید با دقت انتخاب شود. متخصصین می‌توانند به شما در انتخاب این رژیم کمک کنند. باید در زندگی از بعضی غذاها پرهیز کنید.

رژیم غذایی جهت کنترل دیابت تیپ II

رژیم نقش بزرگی در کنترل دیابت تیپ II دارد. با رژیم می‌توانید قند خون خود را کنترل کنید. در نتیجه اطلاعات درباره‌ی دیابت تایپ II را فرا بگیرید و در زندگی خود به‌کار برید. با مصرف کمتر قند بدن شما که انسولین کمتری تولید می‌کند بیشتر قادر به کنترل میزان قند موجود در بدن خواهد بود. باید مصرف کالری روزانه‌ی خود‌ را کم کنید.

رژیم غذایی در دیابت

رژیم غذایی دیابتی یک برنامه غذایی برای مبتلایان به دیابت است که بهتر است با مشورت پزشک معالج تهیه شود. نتایج تحقیقات متعدد موفقیت آمیز بودن یک رژیم برنامه ریزی شده را تایید کرده است.

رژیم غذایی دیابت بارداری

ابتلا به دیابت بارداری می تواند خطر بروز دیابت نوع 1 یا نوع 2 را افزایش دهد. بنابراین اگر یک برنامه غذایی مناسب دردوران بارداری همراه با برنامه ی ورزشی مناسب می تواند در کاهش خطر بروز این عوارض موثر است، حتی اگر لازم باشد که یک متخصص تغذیه برنامه ی غذایی را طراحی کند.

رژیم هیپوگلیسمی

شما باید جهت رژیم غذایی مختص هیپوگلیسمی، وعده‌های غذایی و میان‌وعده های خود را در فواصل منظم و با میزان مناسبی از کربوهیدرات، پروتئین و فیبر مصرف کنید و از غذاهایی که می‌تواند عامل شروع کننده هیپوگلیسمی باشد بپرهیزید.

ریسک فاکتورها و عارضه های افت قند خون یا هیپوگلیسمی

عارضه های متعددی مرتبط با هیپوگلیسمی وجود دارد. خوشبختانه تعداد کمی از این عارضه ها ماهیت خیلی جدی دارند. با یک رژیم غذایی مناسب و درمان دارویی درست می توان از بروز عارضه های هیپوگلیسمی جلوگیری کرد.

شناخت علائم دیابت تیپ I‌

دیابت تیپ I علایم مشخصی دارد. در مراحل مختلف بیماری، علایم متفاوت می‌باشد. همچنین علایم از نظر شدت و شیوع نیز متفاوت هستند. دانستن این علایم به تشخیص زودهنگام دیابت تیپ I کمک می کند.

عارضه ها و ریسک فاکتورهای دیابت تیپ I

در ارتباط با دیابت تیپ I ریسک فاکتورها و عارضه های بسیاری وجود دارد. شدت این عارضه ها با توجه به مرحله بیماری و خود فرد متفاوت می باشد. ریسک فاکتورها در بعضی افراد با توجه به نژاد و ژنتیک آنها بیشتر است.

علائم و نشانه های بیماری دیابت نوع 2

اگر علائم و نشانه های دیابت تیپ 2 را بشناسید، می توانید از خودتان مراقبت کنید. هنگامی که نشانه ها را بشناسید، می توانید به احتمال وجود بیماری پی ببرید. درنتیجه در مراحل اولیه تشخیص داده شده و درمان شروع خواهد شد.

علایم و نشانه‌های هیپوگلیسمی

بعضی از علایم هیپوگلیسمی متوسط شامل اضطراب، تحریک‌پذیری، احساس گیجی است. در بعضی از موارد متوسط هیپوگلیسمی علایمی مانند دشواری در راه رفتن، تاری دید و احساس عدم تعادل ممکن است دیده ‌شود. یک فرد ممکن است علاوه بر علایم خفیف و متوسط هیپوگلیسمی دچار علایم شدیدی مانند تشنج، از دست دادن هوشیاری و کما شود.

علت های بروز دیابت

دیابت یک بیماری است یا ترکیبی از چند بیماری که به بروز هیپرگلیسمی می انجامد. وراثت یکی از علت های اصلی بروز دیابت است. بیماری دیابت سبب می شود که سطح خونی گلوکز بالا برود و زمانی اتفاق می افتد که انسولین ساخته شده در بدن نتواند عملکرد موثری داشته باشد.

علل بروز کاهش قند خون یا هیپو گلیسمی

علت های مشخصی وجود دارد که می تواند سطح خونی قند را پایین بیاورد. یکی از عوامل اصلی که می تواند به بروز هیپوگلیسمی بیانجامد، بیش مصرفی داروهای ضد دیابت (انسولین یا قرص) است.

عوارض ناشی از دیابت

دیابت یک بیماری حاد است که می توان گفت درمانی ندارد. اما می تواند با موفقیت تحت کنترل در بیاید. امروزه هدف مبتلایان به دیابت دوری از عوارض بیماری یا کاهش عوارض و پیشگیری از بروز هیپوگلیسمی حاد و هیپرگلیسمی است.

عوارض ناشی از دیابت نوع 2

دیابت نوع 2 عوارض متعددی دارد. این عوارض را در قسمت های مختلف بدن و دوره های مختلف بیماری می توان مشاهده کرد. آن ها به صورت ناگهانی بروز می کنند زیرا پس از ابتلا به دیابت نوع 2 بدن تحت فشار قرار گرفته است و نمی تواند اختلالات ایجاد شده را تحت کنترل درآورد درنتیجه عوارض ظاهر خواهند شد. این عوارض بر قسمت های مختلف بدن اثر گذاشته و حتی می تواند آن ها را از کار بیندازد.

عوامل ایجاد کننده دیابت تیپ 1

علل مختلفی هستند که مسئول ایجاد دیابت تیپ 1 می باشند. بعضی از این علل قابل کنترل هستند ولی بعضی دیگر قابل کنترل نیستند. با دانستن این علل تا حد امکان از ابتلا به دیابت دور بمانید.

نشانه های دیابت بارداری

دیابت بارداری به طور طبیعی بدون نشانه است. هرچند برخی از زنان باردار ممکنست نشانه های دیابت بارداری را به صورت تشنگی و پرنوشی، پر ادراری و سرگیجه نشان دهند. این نشانه ها به طور موقت ظاهر می شوند و پس از وضع حمل برطرف خواهند شد. کتابهای متعددی درباره علائم و نشانه های دیابت بارداری نوشته شده است. دیابت بارداری از طریق انجام آزمایش تحمل گلوکز خوراکی در طول مدت 1 یا 3 ساعت تشخیص داده می شود. اگر سطح گلوکز خون کم تر از 140 میلی گرم در لیتر باشد، طبیعی است در غیر این صورت احتمال ابتلا به دیابت بارداری وجود دارد.

نشانه های دیابت شیرین

علائم عمومی دیابت شامل خستگی، احساس تشنگی بیش از حد، ترمیم ضعیف زخم، بی خوابی و کاهش وزن می باشد. اینها به عنوان علائم خطری هستند که باید مورد توجه باشند و تحت چکاپ و بررسی های پزشکی قرار گیرد.

نوروپاتی دیابتی

نوروپاتی دیابتی شامل آسیب دیدگی رشته های عصبی است که با انواع آزمایش های عصبی جهت سنجش عملکرد اعصاب مشخص می شود. تعداد مبتلایان به نوروپاتی عصبی رو به افزایش است. بیماران مبتلا نیاز به پی گیری درمان، مراقبت از پاها، مصرف درست داروها، پایبندی به رژیم غذایی دیابتی و یک سبک زندگی مناسب برای کنترل مقدار قند خون دارند.

هایپر گلیسمی

هایپر گلیسمی به علت اختلال عملکرد پانکراس ایجاد شده که منجر به ساخت بیش از حد قند در بدن می شود. در حقیقت افزایش قند خون در اثر میزان کم یا عدم وجود انسولین در بدن است. این به آن معنا است که در این شرایط بدن فرد توانایی استفاده مناسب از انسولین را ندارد. افرادی که از دیابت رنج می برند، خصوصاً دیابت تیپ 1، با نشانه ها و تأثیرات هیپر گلیسمی مواجه میشوند.

هیپوگلیسمی

اگر دیابتی هستید هیچ‌گاه الکل مصرف نکنید. الکل با ساخت گلوکز در کبد تداخل دارد و منجر به کاهش قند خون می‌شود. مصرف الکل با معده ی خالی می تواند منجر به شرایط مرگباری شود.

کُمای دیابتی

کُمای دیابتی یکی از عوارض ناشی از دیابت است. کمای دیابتی منجر به بیهوشی و حتی مرگ خواهد شد. اما می تواند به راحتی با کنترل قند خون و پیروی از یک سبک زندگی سالم پیشگیری شده و تحت کنترل در بیاید.

Top