درمان جراحی برای کمردرد غیر طبیعی

جراحی ورتبروپلاستی یک رویکرد جراحی برای درمان در موارد شروع کمردرد می باشد، که این کمردرد به علت شکستگی استخوان های کمری می باشد و آن هم در اثر استئوپروز (پوکی استخوان) است. استئوپروز در استخوان های پشت ممکن است موجب کاهش تدریجی بافت استخوانی شود و باعث ایجاد درد شدیدی می شود. پوکی استخوان وضعیتی است که بافت طبیعی استخوان شامل بخش زمینه ای پروتئین، کلاژن و نمک های کلسیمی، دچار کاهش نمک های کلسیمی می شود و نهایتاً باعث ضعف استخوانی می شود. استخوان های تضعیف شده به شکستگی ها حساس ترند و آن هم بواسطه ی ترک خوردگی و کلاپس (روی هم خوابیدن) می باشد. بیماران مبتلا به پوکی استخوان معمولاً هیچ نوع علائم معمول و و روتینی را تا شروع شکستگی های استخوانی نشان نمی دهند.

شکستگی های متعدد ستون فقرات هم ممکن است بدون هر نوع درد قابل ملاحظه رخ دهد ولی در اکثر موارد این شکستگی ها باعث بوجود آمدن درد انتشاری باند مانندی از ستون فقرات به طرفین بدن می شوند. شکستگی های ستون فقرات می تواند باعث وضعیت هایی شبیه کاهش ارتفاع، نمای قوز مانند (hunched-back appearance) و دردهای کمری مزمن (chronic back pains) شود. اکثر موارد شکستگی های ستون فقرات به علت فشردگی مهره  است و به عنوان شکستگی فشارنده مهره ای (vertebral compression fracture) نامیده می شود. جراحی ورتبروپلاستی در واقع روش جراحی ستون فقرات به صورت باز نیست، بلکه یک روش جراحی با حداقل تهاجم است که توسط رادیولوژیست انجام می شود.

ورتبروپلاستی شامل ورود ماده ی شبه چسبی است، که اغلب متیل مت اکریلات (methyl methacrylate) نام دارد، این ماده وارد مرکز مهره های ستون فقرات شده که به علت شکستگی فشارنده ستون فقرات می باشد، بنابراین استخوان خرد شده ثابت می شود و تقویت می شود. این ماده ی چسب مانند وارد بخش میانی مهره می شود و این کار توسط ابزار مخصوص اشعه ایکس انجام می شود، با ورود این ماده به پوست با سرنگ و سوزن بی حس ایجاد می شود.

در پی ورود ماده ی چسب مانند، ساختار شبه کاست (قالب) به صورت موضعی در استخوان شکسته شده شکل می گیرد و سفت می شود. مهره ای که جدیداً سفت شده است از کلاپس بیشتر ناشی از پوکی استخوان حفاظت می شود و اثر شبه قالبی ماده ی چسب مانند در استخوان های تضعیف شده، درد بیماران را کاهش می دهد. این درد ناشی از شکستگی استخوان است و این ماده باعث افزایش ثبات و حرکت در ستون فقرات می شود. جراحی ورتبروپلاستی فورا در مدت زمان 1 ساعت کامل می شود، این زمان ممکن است بر اساس تعداد مهره های نیازمند ثابت سازی، افزایش یابد.

  پیش از مطرح شدن ورتبروپلاستی به عنوان روش جراحی برای بیمارانی که دچار کمردرد مزمن هستند، می بایست تست های تائیدی مشخصی را برای ارزیابی این مورد انجام دهند که آیا  افراد برای انجام این جراحی واجد شرایط هستند یا که خیر. مسئله اصلی در این میان اسکن کردن می باشد. اسکن ام آر آی (MRI scanning)  به صورت شایع، به عنوان روش تشخیصی برای شکستگی های ستون فقرات می تواند توسط اسکن اشعه ایکس (X-ray scanning) انجام شود. اسکن ام آر آی همراه با نقاط موضعی تندرنس به مشخص کردن مهره ی خاص دچار شکستگی کمک می کند. نشانه های ادم مغز استخوان و اجزای آسیب دیده همراه با فشردگی ریشه های عصبی نیازمند انجام جراحی ورتبروپلاستی است. شکستگی های ناشی از پوکی استخوان در نواحی کمری و قفسه سینه (توراسیک) و گردنی نیازمند جراحی ورتبروپلاستی می باشد.

در اکثر موارد و موقعیت ها، می توان جراحی کیفوپلاستی را برای تسکین کمردرد مزمن بیماران در زمان بسیار سریع 2 تا 3 روزه استفاده کرد. علاوه بر بازتوانی سریع و  سادگی این روش در مقایسه با روش جراحی باز ستون فقرات، جراحی ورتبروپلاستی مزایای متعدد دیگری هم دارد که باعث می شود این روش گزینه ی ایده آل و مطلوبی برای درمان شکستگی های ستون فقرات باشد، بویژه در بیماران مسن.

جراحی ورتبروپلاستی قدرت حرکت بیماران را در حد زیادی بهبود می دهد، به علاوه بیمارانی که تحت جراحی ورتبروپلاستی قرار می گیرند نیازی به انتخاب هیچ نوع داروی کاهنده ی درد داخل وریدی ندارند. عوارض همراه با جراحی ورتبروپلاستی نادر می باشد و مورد اصلی این عوارض همان است که در هر نوع جراحی دیده می شود، شامل لخته های خونی، عفونت خونریزی و ثبات درد و غیره.

تنها عارضه ی اصلی نشان داده شده، نشت ماده ی شبه سیمانی ارتوپدی که تزریق شده می باشد. به علت عوارض کمتر در مقایسه با جراحی باز ستون فقرات، جراحی ورتبروپلاستی، ارجح ترین روش برای درمان کمردرد است بویژه در افراد مسن که وضعیت فیزیکی آن ها ممکن است اجازه ی  جراحی باز ستون فقرات را ندهد.
 

ادامه این موضوع

بازتوانی و روندهای پس از جراحی ورتبروپلاستی

روش ورتبروپلاستی جراحی است که برای درمان کمردردی استفاده می شود که به علت ترک خوردگی فشارنده ی مهره ای و یا ستون فقرات رخ می دهد. توانبخشی پس از جراحی ورتبروپلاستی با انجام برخی تمرینات میسر می شود. انجام این تمرینات پس از دوره ی بازتوانی از خانه آسان است.

تفاوت های بین جراحی کیفوپلاستی و ورتبروپلاستی

هر دو روش جراحی ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی روش هایی با حداقل تهاجم هستند. ولیکن در موارد زیر تفاوت هایی با هم دارند: روش جراحی، احیای شکل طبیعی استخوان، هدف جراحی ها و عوارض جراحی ها.

جراحی ورتبروپلاستی چگونه انجام می شود؟

روش جراحی ورتبروپلاستی اساساً توسط متخصص رادیولوژی تحت هدایت اشعه ایکس و سی تی اسکن انجام می شود. کاربرد اصلی روش جراحی ورتبروپلاستی ایجاد ثبات در حرکت ستون فقرات است و همین طور کاهش درد ناشی از شروع شکستگی در ستون فقرات.

چرا جراحی ورتبروپلاستی انجام می شود؟

مسلماً شکستگی ستون فقرات بر روی میزان حرکت ستون فقرات اثر می گذارد و همچنین باعث ایجاد درد شدید و مخربی در زمان حرکت می شود. به علاوه، کلاپس مهره ای باعث می شود تا ستون فقرات نمای قوز مانند پیدا کنند و این حالت در نتیجه ی کاهش ارتفاع مهره ای رخ می دهد. جراحی ورتبروپلاستی می تواند به طور موثری شکستگی فشارنده ی مهره ای را درمان کند و برخلاف سایر روش های درمانی، این روش جراحی شامل جراحی باز ستون فقرات نمی باشد.

چگونه می بایست برای جراحی ورتبروپلاستی آماده شوم؟

آماده سازی بیمار برای انجام جراحی ورتبروپلاستی با موارد تشخیصی شروع می شود که شامل روش های تصویربرداری تشخیصی، تصویر برداری با ام آر آی، معاینات بالینی عمومی و غیره می باشد تا وضعیت ستون فقرات نشان داده شود. بیماران می بایست تمام جزئیات مربوط به داروهای مورد استفاده را به پزشک خود ارائه دهند، شامل مکمل های گیاهی که در دوره ی قبل از جراحی استفاده می شود.

خطرات احتمالی و عوارض ایجاد شده در طی جراحی ورتبروپلاستی

عوارض و خطراتی در همراهی با ورتبروپلاستی وجود دارد. عوارض اصلی در این حالت نشت ماده ی سیمانی، عفونت و غیره می باشد. برای اینکه از خطر ابتلا به این عوارض دور باشیم، استریل سازی شدید در کل مداخله واجب است.

عوارض جانبی جراحی ورتبروپلاستی

حتی اگر جراحی ورتبروپلاستی هیچ عارضه ی جانبی را ایجاد نکند، ولیکن برخی عوارض کوچک در این روش دیده می شود که عبارتند از: نشت ماده ی شبه سیمانی، مشکلات ناشی از به کار بردن مواد بی هوشی و بی حسی، خونریزی، شکل گیری لخته های خونی، عفونت ها و آسیب های وارده به ریشه های عصبی.

عوامل خطر مرتبط با جراحی ورتبروپلاستی

با وجود سهولت در انجام این روش و بازتوانی فوری، ورتبروپلاستی برخی عوامل خطر به نظر کمتر را در مقایسه با سایر روش های جراحی ستون فقرات دارد. برخی از این عوامل خطر عبارتند از: خونریزی و عفونت، نشت ماده ی شبه سیمانی، پاسخ قلبی عروقی و غیره.

گزینه های جایگزین برای جراحی ورتبروپلاستی

علاوه بر روش جراحی ورتبروپلاستی، چندین روش درمانی جایگزین گوناگون وجود دارد که می تواند کمردرد ناشی از شکستگی ستون فقرات به علت پوکی استخوان را درمان کنند. برخی از این روش ها عبارتند از کیفوپلاستی، کلسی تونین و تزریق بلوک مفصل فاست.

محدودیت های روش جراحی ورتبروپلاستی

جراحی ورتبروپلاستی برای درمان کمردردی استفاده می شود که به علت ترک خوردگی فشارنده در مهره و یا ستون فقرات ایجاد شده است. جراحی ورتبروپلاستی یک سری مجدودیت ها دارد. اساساً در افراد جوان تر، جراحی ورتبروپلاستی توصیه نمی شود و تنها در افراد مسن کاربرد دارد.

مزایای اصلی جراحی ورتبروپلاستی

در روش جراحی ورتبروپلاستی، ماده ی سیمانی برای اتصال ستون مهره ای ترک خورده برای سفت شدن فوری آن در مدت 15 دقیقه به کار می رود و به بیماران کمک می کند تا تمام فعالیت های روزانه خود را در 1 هفته انجام دهند.

کاندید برای انجام روش جراحی ورتبروپلاستی

بیمارانی که در زمان روش های تصویربرداری، درد کمر شدیدی را تجربه می کنند، علائمی از شکستگی فشارنده را نشان می دهند و ممکن است کاندید انجام جراحی ورتبروپلاستی باشند. برای تائید این حالت، که آیا بیمار به جراحی ورتبروپلاستی نیاز دارد یا که خیر، پزشک تصویربرداری با اشعه ایکس را برای بررسی ستون فقرات بیمار و همچنین روش های تصویربرداری مشابهی را مثل ام آر آی مطرح می کند.

Top