ادامه موضوع

عوارض جانبی جراحی ورتبروپلاستی
تفاوت های بین جراحی کیفوپلاستی و ورتبروپلاستی
محدودیت های روش جراحی ورتبروپلاستی
بازتوانی و روندهای پس از جراحی ورتبروپلاستی
مزایای اصلی جراحی ورتبروپلاستی
خطرات احتمالی و عوارض ایجاد شده در طی جراحی ورتبروپلاستی
گزینه های جایگزین برای جراحی ورتبروپلاستی
عوامل خطر مرتبط با جراحی ورتبروپلاستی
چرا جراحی ورتبروپلاستی انجام می شود؟
چگونه می بایست برای جراحی ورتبروپلاستی آماده شوم؟
کاندید برای انجام روش جراحی ورتبروپلاستی
جراحی ورتبروپلاستی چگونه انجام می شود؟

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
درمان جراحی برای کمردرد غیر طبیعی

جراحی ورتبروپلاستی یک رویکرد جراحی برای درمان در موارد شروع کمردرد می باشد، که این کمردرد به علت شکستگی استخوان های کمری می باشد و آن هم در اثر استئوپروز (پوکی استخوان) است. استئوپروز در استخوان های پشت ممکن است موجب کاهش تدریجی بافت استخوانی شود و باعث ایجاد درد شدیدی می شود. پوکی استخوان وضعیتی است که بافت طبیعی استخوان شامل بخش زمینه ای پروتئین، کلاژن و نمک های کلسیمی، دچار کاهش نمک های کلسیمی می شود و نهایتاً باعث ضعف استخوانی می شود. استخوان های تضعیف شده به شکستگی ها حساس ترند و آن هم بواسطه ی ترک خوردگی و کلاپس (روی هم خوابیدن) می باشد. بیماران مبتلا به پوکی استخوان معمولاً هیچ نوع علائم معمول و و روتینی را تا شروع شکستگی های استخوانی نشان نمی دهند.

شکستگی های متعدد ستون فقرات هم ممکن است بدون هر نوع درد قابل ملاحظه رخ دهد ولی در اکثر موارد این شکستگی ها باعث بوجود آمدن درد انتشاری باند مانندی از ستون فقرات به طرفین بدن می شوند. شکستگی های ستون فقرات می تواند باعث وضعیت هایی شبیه کاهش ارتفاع، نمای قوز مانند (hunched-back appearance) و دردهای کمری مزمن (chronic back pains) شود. اکثر موارد شکستگی های ستون فقرات به علت فشردگی مهره  است و به عنوان شکستگی فشارنده مهره ای (vertebral compression fracture) نامیده می شود. جراحی ورتبروپلاستی در واقع روش جراحی ستون فقرات به صورت باز نیست، بلکه یک روش جراحی با حداقل تهاجم است که توسط رادیولوژیست انجام می شود.

ورتبروپلاستی شامل ورود ماده ی شبه چسبی است، که اغلب متیل مت اکریلات (methyl methacrylate) نام دارد، این ماده وارد مرکز مهره های ستون فقرات شده که به علت شکستگی فشارنده ستون فقرات می باشد، بنابراین استخوان خرد شده ثابت می شود و تقویت می شود. این ماده ی چسب مانند وارد بخش میانی مهره می شود و این کار توسط ابزار مخصوص اشعه ایکس انجام می شود، با ورود این ماده به پوست با سرنگ و سوزن بی حس ایجاد می شود.

در پی ورود ماده ی چسب مانند، ساختار شبه کاست (قالب) به صورت موضعی در استخوان شکسته شده شکل می گیرد و سفت می شود. مهره ای که جدیداً سفت شده است از کلاپس بیشتر ناشی از پوکی استخوان حفاظت می شود و اثر شبه قالبی ماده ی چسب مانند در استخوان های تضعیف شده، درد بیماران را کاهش می دهد. این درد ناشی از شکستگی استخوان است و این ماده باعث افزایش ثبات و حرکت در ستون فقرات می شود. جراحی ورتبروپلاستی فورا در مدت زمان 1 ساعت کامل می شود، این زمان ممکن است بر اساس تعداد مهره های نیازمند ثابت سازی، افزایش یابد.

  پیش از مطرح شدن ورتبروپلاستی به عنوان روش جراحی برای بیمارانی که دچار کمردرد مزمن هستند، می بایست تست های تائیدی مشخصی را برای ارزیابی این مورد انجام دهند که آیا  افراد برای انجام این جراحی واجد شرایط هستند یا که خیر. مسئله اصلی در این میان اسکن کردن می باشد. اسکن ام آر آی (MRI scanning)  به صورت شایع، به عنوان روش تشخیصی برای شکستگی های ستون فقرات می تواند توسط اسکن اشعه ایکس (X-ray scanning) انجام شود. اسکن ام آر آی همراه با نقاط موضعی تندرنس به مشخص کردن مهره ی خاص دچار شکستگی کمک می کند. نشانه های ادم مغز استخوان و اجزای آسیب دیده همراه با فشردگی ریشه های عصبی نیازمند انجام جراحی ورتبروپلاستی است. شکستگی های ناشی از پوکی استخوان در نواحی کمری و قفسه سینه (توراسیک) و گردنی نیازمند جراحی ورتبروپلاستی می باشد.

در اکثر موارد و موقعیت ها، می توان جراحی کیفوپلاستی را برای تسکین کمردرد مزمن بیماران در زمان بسیار سریع 2 تا 3 روزه استفاده کرد. علاوه بر بازتوانی سریع و  سادگی این روش در مقایسه با روش جراحی باز ستون فقرات، جراحی ورتبروپلاستی مزایای متعدد دیگری هم دارد که باعث می شود این روش گزینه ی ایده آل و مطلوبی برای درمان شکستگی های ستون فقرات باشد، بویژه در بیماران مسن.

جراحی ورتبروپلاستی قدرت حرکت بیماران را در حد زیادی بهبود می دهد، به علاوه بیمارانی که تحت جراحی ورتبروپلاستی قرار می گیرند نیازی به انتخاب هیچ نوع داروی کاهنده ی درد داخل وریدی ندارند. عوارض همراه با جراحی ورتبروپلاستی نادر می باشد و مورد اصلی این عوارض همان است که در هر نوع جراحی دیده می شود، شامل لخته های خونی، عفونت خونریزی و ثبات درد و غیره.

تنها عارضه ی اصلی نشان داده شده، نشت ماده ی شبه سیمانی ارتوپدی که تزریق شده می باشد. به علت عوارض کمتر در مقایسه با جراحی باز ستون فقرات، جراحی ورتبروپلاستی، ارجح ترین روش برای درمان کمردرد است بویژه در افراد مسن که وضعیت فیزیکی آن ها ممکن است اجازه ی  جراحی باز ستون فقرات را ندهد.
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » جراحی ورتبروپلاستی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

فلای سرشانه با تسمه کشی

Bottoms up

دمبل با دو دست

پوش پرس دوبل با کتل بل

چرخش به خارج با کابل

شنا رفتن

Top