ادامه موضوع

عوارض جانبی جراحی ورتبروپلاستی
تفاوت های بین جراحی کیفوپلاستی و ورتبروپلاستی
محدودیت های روش جراحی ورتبروپلاستی
بازتوانی و روندهای پس از جراحی ورتبروپلاستی
مزایای اصلی جراحی ورتبروپلاستی
خطرات احتمالی و عوارض ایجاد شده در طی جراحی ورتبروپلاستی
گزینه های جایگزین برای جراحی ورتبروپلاستی
عوامل خطر مرتبط با جراحی ورتبروپلاستی
چرا جراحی ورتبروپلاستی انجام می شود؟
چگونه می بایست برای جراحی ورتبروپلاستی آماده شوم؟
کاندید برای انجام روش جراحی ورتبروپلاستی
جراحی ورتبروپلاستی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
ورتبروپلاستی یک روش جراحی با حداقل تهاجم است و تحت هدایت روش های تصویربرداری انجام می شود که بویژه در افراد مسن برای درمان شکستگی های ستون فقرات که ناشی از پوکی استخوان (استئوپروز)- osteoporosis باشد، کارایی دارد. این روش جراحی اساساً توسط رادیولوژیست (متخصص رادیولوژی) تحت هدایت اشعه ایکس و یا سی تی اسکن انجام می شود. به علت سهولت انجام این جراحی و نبود عوامل خطر همراه با روش جراحی طبیعی باز ستون فقرات، امروزه روش ورتبروپلاستی به عنوان گزینه ی درمانی ایده آل و پرکاربردی برای درمان شکستگی های ستون فقرات ذکر می شود.

وظیفه ی اصلی روش جراحی ورتبروپلاستی ثبات میزان حرکت ستون فقرات و تسکین درد در شروع شکستگی می باشد. جراحی ورتبروپلاستی شامل تزریق ماده ی شبه چسب می باشد که به صورت پیشرونده ای سفت می شود تا ماده ی شبه سیمانی را تشکیل دهد. بنابراین مهره ی شکسته شده را تقویت می کند و علت شکستگی در مهره هم کاهش لایه ی کلسیمی می باشد، که این وضعیت معمولاً به عنوان پوکی استخوان شناخته می شود. جراحی معمول ورتبروپلاستی تقریباً برای کامل شدن، 1 ساعت زمان می برد. روش معمول جراحی ورتبروپلاستی در زیر به صورت جزء به جزء بحث شده است:
  • جراحی ورتبروپلاستی به طور شایع توسط متخصص رادیولوژی (specialised interventional radiologist) و در غیر این صورت توسط متخصص رادیولوژی اعصاب (Neuro radiologist) انجام می شود.
  • در ابتدا بیماران در حالت رو به پائین برای جراحی قرار می گیرند و ضربان قلب (heart rate)، نبض (pulse) و فشار خون (blood pressure) بیماران توسط  دستگاه های مانیتورینگ متصله به آن ها پیگیری می شود.
  • برای بیماری که کاندید این جراحی است، بی حسی موضعی یا بی هوشی خفیفی لحاظ می شود، بنابراین آن ها هیچ نوع دردی را تا وقتی ماده ی چسب مانند تزریق نشده تجربه نمی کنند. به صورت شایع مواد سداتیو (آرام بخش) به صورت داخل وریدی تزریق می شوند. برخی مواقع، داروهای مصرفی پیش از جراحی برای پیشگیری از تهوع و درد استفاده می شوند، همچنین آنتی بیوتیک ها در مرحله ای برای پیشگیری از عفونت ها به کار می روند.
  • در ناحیه ی کمری سوزن های توخالی برای وارد شدن در نواحی از قبل تعیین شده آماده می باشند و این سوزن ها استریل (ضد عفونی) شده اند و اصلاح  انجام شده است و با پارچه استریل شده حفاظت می شود.
  • مهره ی شکسته شده و محل آن با استفاده از اسکن اشعه ایکس و یا سی تی اسکن تائید می شود.
  • سوزن بیوپسی (نمونه برداری از بافت زنده) (biopsy needle) به عنوان تروکار (trocar) نامیده می شود و از راه عضلات ستون فقرات وارد مهره ی شکسته شده می شود، تا نوک سوزن به طور صحیح در محل از قبل تعیین شده (به طور دقیق در مهره ی دچار شکستگی) قرار داده شود. در طی انجام این روش، آزمونی به نام ونوگرافی داخل استخوانی (intraosseous venography) انجام می شود تا مطمئن شویم نوک سوزن به نقطه ی تعیین شده رسیده باشد.
  • هنگامی که محل سوزن تعیین شد، مقادیر مورد نیازی از ماده ی شبه سیمانی استخوانی آکریلات (acrylic bone cement) وارد مهره ی شکسته شده می شود و فضاهای درون مهره را پر می کند و نوع از قبل تعیین شده ای از قالب (کاست) را در مهره ایجاد می کند. ماده ی شبه سیمانی استخوانی آکریلات به طور طبیعی در مدت زمان 10 تا 20 دقیقه سفت می شود و حالت می گیرد. در طی این زمان اگر با سی تی اسکن پیگیری انجام شود، می توان از توزیع این ماده شبه سیمانی آکریلات به صورت از قبل تعیین شده مطمئن شد.
  • پس از ورود ماده ی شبه سیمانی به داخل مهره ی دچار شکستگی، تروکار از استخوان و عضلات ستون فقرات برداشته می شود. در حین تزریق ماده ی شبه سیمانی، در زمان فوری و اندک، همانطور که در بخش بالا ذکر شد، قطعات دچار شکستگی در مهره سفت می شوند و در نتیجه استخوان تثبیت می شود، درد بیمار که به علت شکستگی ستون فقرات می باشد، تسکین می یابد و همچنین باعث بهبود حرکت و وضعیت استخوان کمر می شود.
  • پس از انجام این روش جراحی، از نیروی  فشار برای پیشگیری از خونریزی در ستون فقرات و پوست استفاده می شود و همچنین ناحیه ی سوراخ شده با بانداژ پوشانده می شود.
تکمیل روند بیان شده در بالا به طور متوسط نیازمند 1 ساعت زمان است و این دوره ی زمانی ممکن است بر اساس تعداد مهره های شکسته افزایش هم پیدا کند. درست پس از تکمیل این روند، بیمار وارد اتاق بازتوانی (ریکاوری) (recovery room)  می شود و در طی ساعاتی برای خروج از بیمارستان آماده می شود.

به منظور اطمینان از بی خطر بودن و بازتوانی سلامتی بیماران، برای مدتی از آن ها خواسته می شود تا در بستر استراحت کاملی داشته باشند، که مدت زمان این استراحت بر اساس شدت وضعیت آن ها می باشد. این فرد می بایست از فعالیت هایی که باعث کشش بر روی استخوان های پشت می شود دوری کند، برای مثال رانندگی و غیره. اگر در موردی، موقعیت بیمار نیازمند مشاهده و مراقبت ویژه باشد، توصیه می شود که آن ها تا مدت کوتاهی در بیمارستان بمانند.
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » جراحی ورتبروپلاستی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

Butt-ups

تقویت شانه با دستگاه سیم کش - نشسته

فشار به صورت

هالتر با عضلات دلتویید خلفی

تقویت دلتویید با دستگاه سیم کش

کرانچ با توپ بوسو

Top