ادامه موضوع

عوارض جانبی جراحی ورتبروپلاستی
تفاوت های بین جراحی کیفوپلاستی و ورتبروپلاستی
محدودیت های روش جراحی ورتبروپلاستی
بازتوانی و روندهای پس از جراحی ورتبروپلاستی
مزایای اصلی جراحی ورتبروپلاستی
خطرات احتمالی و عوارض ایجاد شده در طی جراحی ورتبروپلاستی
گزینه های جایگزین برای جراحی ورتبروپلاستی
عوامل خطر مرتبط با جراحی ورتبروپلاستی
چرا جراحی ورتبروپلاستی انجام می شود؟
کاندید برای انجام روش جراحی ورتبروپلاستی
جراحی ورتبروپلاستی چگونه انجام می شود؟
جراحی ورتبروپلاستی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
روش ورتبروپلاستی یک رویکرد جراحی با حداقل تهاجم برای درمان شکستگی های فشارنده ی مهره ای (compressive vertebral fracture) ناشی از پوکی استخوان (استئوپروز) (osteoporosis) می باشد. آماده سازی برای انجام جراحی ورتبروپلاستی با تشخیص شروع می شود که شامل تصویربرداری تشخیصی، آزمون های خونی، تصویربرداری با ام آر آی، معاینات بالینی عمومی، تصویر برداری با اشعه ایکس می باشد، تا شکستگی مهره ای تائید شود و همچنین به تعیین محل دقیق مهره ی دچار شکستگی فشارنده کمک می کند.

علاوه بر تشخیص، انجام اسکن به تعیین محل دقیق و صحیح تزریق ماده ی شبه سیمانی آکریلات (acrylic cement) کمک می کند. مطرح شده است که بیماران مونث اگر احتمال بارداری دارند آن را بیان کنند، چون انجام روش های تصویربرداری و از جمله اشعه ایکس می تواند جنین آن ها را در معرض اشعه قرار دهد.

پیش از انجام این روش جراحی، داروهایی برای تقویت استخوان های بیمار به آن ها داده می شود. بیماران می بایست جرئیات مربوط به تمام داروهای مصرفی را (در صورتی که مصرف می کنند)، به پزشک ارائه دهند، شامل مکمل های گیاهی (herbal supplements) قبل از جراحی. اگر مشخص شود داروهای مورد استفاده، با داروهای بی هوشی و داروهای قبل از جراحی تداخل دارند، می بایست این داروها موقتاً قطع (D/C) شوند. آزمون های تائیدی هم برای اطمینان از اینکه بیماران هیچ نوع واکنش آلرژیک (حساسیت زایی) را  با مواد بی هوشی نشان نمی دهند می بایست انجام شوند. پزشکان عمومی مانع مصرف آسپرین (aspirin) و داروهای ضد التهابی (anti-inflammatory drugs) و رقیق کننده های خونی توسط بیماران می شوند، (البته در دوره ی خاصی قبل از انجام روش جراحی ورتبروپلاستی).

در روز جراحی به بیمار پیشنهاد می شود که داروهای مجاز را با  جرعه ی کمی از آب مصرف کند. به بیماران توصیه می شود که هیچ نوع آّب پرتقال، کرم و یا شیر را تا 3 ساعت قبل از جراحی مصرف نکنند. به بیماران توصیه می شود که هیچ غذا و یا نوشیدنی را در طی ساعت های قبل از جراحی مصرف نکنند. چند ساعت قبل از جراحی، از بیمار خون گرفته می شود و بر روی آن تست انجام می شود تا تعیین شود که آیا انعقاد خون به صورت طبیعی انجام می شود یا که خیر. توصیه می شود که بیمار از رانندگی اجتناب کند و از دوست یا آشنایی برای همراهی وی در بیمارستان در طول زمان جراحی و پس از آن تا ترخیص از بیمارستان و رفتن به خانه کمک بگیرد. به صورت عادی به بیماران لباسی داده می شود تا قبل از بستری شدن برای انجام جراحی، آن را بپوشند.

در طی انجام این روش جراحی، بیمار رو به پائین دراز می کشد، همراه با وسایلی که برای مانیتورینگ ضربان قلب (heart rate) و فشار خون (blood pressure) به وی وصل می باشد. بیماران هیچ چیز غیرعادی را احساس نمی کنند، مگر اندکی خراش وقتی که سوراخ های ناشی از سوزن وارد ورید می شود تا داروی بی هوشی داخل وریدی تزریق شود.

داروهای سداتیو (آرام بخش) ممکن است باعث احساس آرامش و خواب آلودگی در بیماران شود. قبل از تزریق ماده ی بی هوشی، ناحیه ی مورد درمان تمیز می شود و در طول جراحی پزشک از بیمار در مورد احساسی که دارد سوال می پرسد. اگر بیمار در طول انجام این روش جراحی، از هر نوع درد غیرعادی شکایت داشته باشد، این علامت بسیار مهم می باشد. در طی انجام این جراحی، بیمار می تواند وسایلی را که بر روی بدنش به کار می رود حس کند و صدای آن ها را بشنود ولی کن درد زیادی به علت بی حسی موضعی داده شده به وی حس نمی شود.

از این جراحی هیچ چیزی بر جای نمی ماند، مگر محل کوچکی از جایی که سوراخ شدگی در هر یک از مهره ها ایجاد می شود. نقطه و لکه ی مشخص شده با بانداژ پوشانیده می شود. تنها دردی که بیمار تجربه می کند به علت زخم ایجاد شده بر روی عضلات ستون فقرات می باشد که ناشی از تزریق است و به محض بهبود و ترمیم زخم سریعاً ناپدید می شود.

استراحت در بستر برای بیماران  به جهت موفقیت در نتیجه ی درمان جراحی مذکور اکیداً توصیه می شود. سهولت این روش جراحی بیمار را از شدت درد ناشی از شکستگی ستون فقرات خلاص می کند. ماده ی شبه سیمانی انعقادی آکریلات قدرت و بهبود وضعیت بیماران را نشان می دهد. در صورت لزوم، بستری 1 یا 2 روزه برای بیمار در بیمارستان توصیه می شود.

فعالیت هایی که بر روی ستون فقرات کشش ایجاد می کنند از جمله رانندگی و غیره را نمی بایست بیمار انجام دهد. تدریجاً بیمار می تواند به فعالیت های طبیعی خود برگردد، شامل  داروهایی با  محدودیت که بر اساس تمرینات سنگین و سایر فعالیت های بدنی می باشد. پک (کیسه) یخ برای کاهش درد در ناحیه ی سوراخ شده در کمر به کار می رود و می بایست بانداژی در محل برای دوره ی زمانی مشخصی قرار داده شود (حتی در زمان دوش گرفتن).
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » جراحی ورتبروپلاستی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

پرس بردفورد/ راکی

چرخاندن صفحه هالتر

پرس سرشانه - مخالف جاذبه

ایستاده با هالتر

پرس شانه با کابل

پرس سینه با زنجیر

Top