ادامه موضوع

عوارض جانبی جراحی ورتبروپلاستی
تفاوت های بین جراحی کیفوپلاستی و ورتبروپلاستی
محدودیت های روش جراحی ورتبروپلاستی
بازتوانی و روندهای پس از جراحی ورتبروپلاستی
مزایای اصلی جراحی ورتبروپلاستی
خطرات احتمالی و عوارض ایجاد شده در طی جراحی ورتبروپلاستی
گزینه های جایگزین برای جراحی ورتبروپلاستی
عوامل خطر مرتبط با جراحی ورتبروپلاستی
چگونه می بایست برای جراحی ورتبروپلاستی آماده شوم؟
کاندید برای انجام روش جراحی ورتبروپلاستی
جراحی ورتبروپلاستی چگونه انجام می شود؟
جراحی ورتبروپلاستی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
ورتبروپلاستی یک رویکرد جراحی است که برای درمان شکستگی مهره ای به علت پوکی استخوان (استئوپروز) (osteoporosis) استفاده می شود. پوکی استخوان وضعیتی است که لایه ی کلسیمی استخوان کاهش می یابد و باعث تضعیف مهره می شود و باعث شکستگی متعاقب استخوان ها می شود. شکستگی مهره ای به علت کلاپس (روی هم خوابیدن) مهره ی تحت فشردگی می باشد و وضعیتی است که به عنوان شکستگی فشارنده ی مهره ای (vertebral compression fracture) نامیده می شود.

مسلماً شکستگی ستون فقرات بر روی حرکت ستون فقرات اثر می گذارد و همینطور باعث درد شدیدی در طی حرکت می شود. به علاوه، کلاپس مهره ای باعث می شود تا ستون فقرات نمای قوز مانندی پیدا کند و این حالت به علت کاهش در ارتفاع مهره ها است. جراحی ورتبروپلاستی می تواند به صورت تاثیرگذاری شکستگی فشارنده ی مهره ای را درمان کند و برخلاف سایر روش های درمانی، جراحی ورتبروپلاستی نمی تواند شامل جراحی باز ستون فقرات باشد. نکاتی که در ادامه لیست شده اند تشریح می کنند که چرا در بیماران دچار شکستگی ستون فقرات، جراحی ورتبروپلاستی انجام می شود:

برای بهبود وضعیت بدن و میزان حرکت و جابجایی بیماران- موانع اصلی شکستگی ستون فقرات به علت پوکی استخوان شامل فقدان حرکت و کاهش ارتفاع مهره ای  است، همراه با وضعیت بدنی قوز مانند. کمر با نمای قوز مانند باعث کاهش در ارتفاع مهره ای و  کوتاهی عضلات در هر سمت ستون فقرات  می شود. جراحی ورتبروپلاستی برای بهبود وضعیت بدنی، حرکت و ثبات استخوان پشت انجام می شود. هنگامی که جراحی ورتبروپلاستی انجام می شود، فعالیت های طبیعی را می توان به راحتی و بدون هر نوع درد و یا کشیدگی انجام داد.

به علت ایمنی و بی خطری این روش- ایمنی و تاثیر در بازتوانی بویژه در مورد بیماران مسن، باعث شده تا جراحی ورتبروپلاستی به شایع ترین روش درمانی برای شکستگی های ستون فقرات مبدل شود. در میان جراحان روشی پر تکرار و تمرین است که جراحی باز ستون فقرات (open spine surgery) را برای ثبات شکستگی فشارنده ی مهره ای به کار برند. نتایج معمول برای جراحی باز ستون فقرات در برخی موارد ضعیف است، به علاوه این روش نیازمند انسیزیون (برش) های عمیق تر و بزرگ تر است تا در کمر ایجاد شود و محوطه ی کافی را برای جراحی فراهم کند.
دشواری در انجام جراحی بر روی استخوان های نرم ضعیف به علت پوکی استخوان، مسئول نتایج ناامید کننده جراحی باز ستون فقرات می باشد. علاوه بر این، افراد مسن از نظر بدنی نمی توانند برخی جراحی های تهاجمی را تحمل کنند. جراحی ورتبروپلاستی  فرصت این را به جراحان می دهد تا مهره ی شکسته شده را ثابت کنند، بدون آن که عوارض موجود در جراحی باز ستون فقرات  دیده شود. برخلاف انسیزیون های عمقی، جراحی ورتبروپلاستی تنها نیازمند سوراخ های کوچکی بر روی پوست است که برای سوزن و سوراخ کردن عضلات ستون فقرات  و رسیدن به مهره لازم است. هیچ شانس احتمالی برای خونریزی و عفونت  به علت پارگی جزئی پوست وجود ندارد.  عوارض شایع جرئی که احتمالاً  در جراحی ورتبروپلاستی (در موارد نادر) دیده می شوند، عبارتند از:
  • واکنش هایی که در زمان استفاده از مواد بی هوشی دیده می شود.
  • عوارض مربوط به لخته شدن خون.
  • عفونت
  • نشت ماده ی سیمانی آکریلات
  • درد پایدار حتی پس از جراحی
  • تسریع در بازتوانی و نتایج حاصله: بیمارانی که برای انجام جراحی ورتبروپلاستی کاندید هستند، اغلب به راحتی بهبود می یابند و در وضعیت بدنی خود بهبودی بیشتری را نشان می دهند. این جراحی تنها زمان اندکی می برد تا تکمیل شود، شامل زمان مورد نیاز برای سفت شدن ماده ی سیمانی آکریلات که به داخل مهره تزریق شده است.
هنگامی که جراحی کامل می شود، بیماران می توانند در طی چند ساعت از بیمارستان ترخیص شوند، مگر آن که وضعیت بدنی آن ها نیازمند بررسی های طبی بیشتری باشد. بیماران در طی روزهای  پس از جراحی ممکن است بهبود فوری درد را تجربه کنند و تنها دردی که برای آن ها باقی می ماند، به علت انسیزیون (برش) جزئی بر روی عضلات ستون فقرات می باشد که توسط سوزن ایجاد شده است. برخلاف سایر روش های جراحی، انسیزیون (برش) در زمان کوتاهی بدون برجای گذاشتن هر نوع اسکار (باقیمانده ی جای زخم) طولانی، بهبود می یابد.

داروهای مصرفی پس از جراحی همراه با فیزیوتراپی می تواند به بازتوانی فوری بیمار کمک کند و به بیماران کمک می کند تا به زندگی طبیعی خود در مدت 2 هفته و یا کمی طولانی تر برگردند. هنگامی که ماده ی شبه سیمانی استخوانی در 20 دقیقه سفت می شود، قدرت و ثبات ستون فقرات تقویت می شود و بیماران به ندرت نیاز دارند که هر نوع بریسی (پوشش محافظ ستون فقرات)  را برای حفاظت از ستون فقرات خود در طی دوره ی بازتوانی بپوشند.
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » جراحی ورتبروپلاستی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

بلند کردن کتل

حالت ایستاده

پوش پرس دوبل با کتل بل

روی یک تخت شیب دار

پرس سرشانه - مخالف جاذبه

کرانچ با سیم کش

Top