ادامه موضوع

عوارض جانبی جراحی ورتبروپلاستی
تفاوت های بین جراحی کیفوپلاستی و ورتبروپلاستی
محدودیت های روش جراحی ورتبروپلاستی
بازتوانی و روندهای پس از جراحی ورتبروپلاستی
مزایای اصلی جراحی ورتبروپلاستی
خطرات احتمالی و عوارض ایجاد شده در طی جراحی ورتبروپلاستی
گزینه های جایگزین برای جراحی ورتبروپلاستی
چرا جراحی ورتبروپلاستی انجام می شود؟
چگونه می بایست برای جراحی ورتبروپلاستی آماده شوم؟
کاندید برای انجام روش جراحی ورتبروپلاستی
جراحی ورتبروپلاستی چگونه انجام می شود؟
جراحی ورتبروپلاستی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
ورتبروپلاستی یک روش جراحی است که برای درمان شکستگی های مهره ای به علت پوکی استخوان (استئوپروز) استفاده می شود، وضعیتی که لایه ی کلسیمی در استخوان حذف می شود و در نتیجه استخوان ها تضعیف می شود و همچنین استخوان ها نرم و متخلخل می شوند. برخلاف هر نوع رویکرد جراحی باز در درمان شکستگی ستون فقرات، ورتبروپلاستی انسیزیون (برش) های عمیقی را در پشت ایجاد نمی کند. در روش ورتبروپلاستی مهره ی شکسته شده به طور صحیح قرار داده می شود و ماده ی سیمانی آکریلات (acrylic cement)  در محل دقیقی در مهره ی از قبل مشخص شده تزریق می شود که باعث تقویت ستون فقرات می شود.

کل این روش جراحی 1 ساعت زمان می برد و اگر تعداد مهره ها برای ثابت سازی بیشتر باشد، این زمان زیادتر می شود. به علت سهولت در انجام این روش جراحی و دوره ی فوری بازتوانی آن، ورتبروپلاستی اغلب به عنوان راه ایمنی برای درمان شکستگی ستون فقرات توصیه می شود. ورتبروپلاستی پایداری و قدرت مهره و ستون فقرات را بهبود می دهد و به بیماران در انجام فعالیت های طبیعی بدون ایجاد درد شدید کمک می کند و باعث کشش بیشتر بر روی ستون فقرات می شود.

با وجود سهولت در انجام این روش جراحی و بازتوانی فوری، جراحی ورتبروپلاستی برخی عوامل خطر کمتری را در مقایسه با سایر روش های جراحی به همراه دارد. برخی از شایع ترین عوامل خطر مرتبط با جراحی ورتبروپلاستی در زیر بیان شده اند:

خونریزی و عفونت- شاید شایع ترین اشکال در تمام جراحی ها همین مورد باشد. در جراحی ورتبروپلاستی تا زمانی که ماده ی شبه سیمانی ارتوپدی به داخل مهره تزریق می شود، در واقع بعد از سوراخ کردن پوست و نفوذ به عضلات ستون فقرات، ممکن است از دست دادن خون به طور شایع رخ ندهد. برای کاهش خطر از دست رفتن خون، محل تزریق اصلاح می شود و تمیز می شود. حالاتی که پوست سوراخ می شود، همیشه مستعد عفونت می باشند، از این رو مقادیر دارویی همانند آنتی بیوتیک ها برای پیشگیری از وقوع هر نوع عفونتی توصیه می شوند.

نشت ماده ی سیمانی- احتمال نسبی برای نشت ماده ی سیمانی در زمان تزریق به مهره وجود دارد. ماده ی سیمانی استخوانی ارتوپدی ممکن است در زمان تزریق به خارج مهره نشت پیدا کند و  وارد وریدهای مهره ای شود و در نتیجه وارد ریه ها می شود و باعث انسداد در خونرسانی آن ها می شود. به نظر می رسد که این وضعیت شایع نباشد، و مواردی داریم که نشت ماده ی سیمانی استخوانی در شبکه ی وریدی (venous plexus)، کانال نخاعی، ورید اجوف تحتانی (inferior vena cava)، فضای بین مهره ای دیسک، سوراخ عصبی و بافت های نرم گزارش شده است.

پاسخ قلبی عروقی- مواردی وجود دارد که واکنش های سوءیی گزارش شده است شامل افت فشار خون در پی ارست قلبی (ایست قلبی) که در مدت زمان حدود 3 دقیقه پس از تزریق ماده ی سیمانی استخوانی آکریلات به داخل مهره  در ظاهر رخ می دهد. به دلایل مشابه، پیشنهاد شده است که بیمارانی که برای جراحی ورتبروپلاستی کاندید هستند، در طی عمل و پس از آن از نظر هر نوع تغییر در فشارخون پس از تزریق ماده ی سیمانی آکریلات به دقت مانیتور شوند (کنترل و پایش شوند).

درد و عوارض عصبی- تمام بیمارانی که ورتبروپلاستی برایشان انجام می شود نیازی به رهایش از کمردرد ندارند. وضعیت هایی  در گذشته وجود داشته که بیمارانی که برای ورتبروپلاستی کاندید بودند، کمردردی داشتند که حتی پس از تکمیل جراحی همراه با دردهای عصبی و عوارضی مثل بی حسی، سوزن سوزن شدن و حتی افزایش درد بودند. وضعیت هایی که بیماران برخی علائم را تجربه می کنند می بایست فوراً به پزشک گزارش شود، بنابر این پزشک وضعیتی را که ممکن است گزینه های دردسترس مناسب دیگری را برای درمان پیشنهاد شود، دوباره ارزیابی می کند.

خطر شکستگی- جراحی ورتبروپلاستی به طور شایع در بیمارانی انجام می شود که دچار پوکی استخوان هستند. به دلایل مشابه، احتمال برابری برای شکستگی های اضافی وجود دارد تا وقتی استخوان های برخی بیماران ضعیف و متخلخل هستند، رخ دهد. هنگامی که بیماران رو به پائین قرار داده می شوند، احتمالاتی برای شکستگی استخوان های دنده ای وجود دارد، چون این استخوان ها نرم و متخلخل هستند.

واکنش های آلرژیک- بیماران ممکن است نسبت به داروها واکنش های آلرژیک (حساسیت زا) نشان دهند، بویژه به داروهای بی هوشی که قبل از جراحی استفاده می شود. پیش از جراحی می بایست اطمینان حاصل شود که بیماران هیچ نوع دارویی را که می تواند با داروهای استفاده شده در زمان جراحی و پس از آن تداخل داشته باشد، مصرف نکرده باشند.
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » جراحی ورتبروپلاستی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

غلتاندن با هالتر از روی نیمکت

دراز و نشست سه چهارم

حرکت ضربدری با دستگاه سیم کش

پرس پشت بازو نشسته

پشت بازو خوابیده

وزنه برداری دو ضرب

Top