ادامه موضوع

عوارض جانبی جراحی ورتبروپلاستی
تفاوت های بین جراحی کیفوپلاستی و ورتبروپلاستی
محدودیت های روش جراحی ورتبروپلاستی
بازتوانی و روندهای پس از جراحی ورتبروپلاستی
مزایای اصلی جراحی ورتبروپلاستی
خطرات احتمالی و عوارض ایجاد شده در طی جراحی ورتبروپلاستی
عوامل خطر مرتبط با جراحی ورتبروپلاستی
چرا جراحی ورتبروپلاستی انجام می شود؟
چگونه می بایست برای جراحی ورتبروپلاستی آماده شوم؟
کاندید برای انجام روش جراحی ورتبروپلاستی
جراحی ورتبروپلاستی چگونه انجام می شود؟
جراحی ورتبروپلاستی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
اساساً نیازی نیست که تمام بیماران مبتلا به کمردرد تحت جراحی ورتبروپلاستی قرار بگیرند. پیش از مطرح شدن ورتبروپلاستی به عنوان روش درمانی برای کمردرد، برخی آزمون های تشخیصی وجود دارد که می بایست انجام  شود. اساساً این تست ها برای ارزیابی این که آیا بیمار می بایست تحت جراحی ورتبروپلاستی قرار بگیرد یا که خیر انجام می شود. از بین آزمون های تشخیصی گوناگون، تصویر برداری با ام آر آی MRI یکی از مهم ترین روش های تشخیصی است که در زمانی که بیمار کاندید ورتبروپلاستی است لحاظ می شود.

تصویر برداری با ام آر آی می تواند اطلاعات خاصی را در مورد ارزیابی وضعیت بیمار ارائه دهد و همچنین نقش حیاتی را در تعیین محل صحیح مهره ی شکسته شده ایفا می کند. در طی انجام تصویربرداری با MRI نشانه های ادم مغز استخوان، فشردگی ریشه های عصبی برای تائید اینکه آیا بیمار می بایست تحت جراحی ورتبروپلاستی قرار بگیرد یا که خیر اهمیت خاصی دارد. پس از تکمیل مراحل تشخیصی اولیه، برای بیماران جراحی ورتبروپلاستی انتخاب می شود و تحت جراحی قرار می گیرند.

در زیر به برخی از وضعیت های گوناگونی که بیماران تحت ورتبروپلاستی قرار می گیرند اشاره می شود:
  • بیماران دچار کمردرد شدید همراه با نمای قوز مانند و یا کاهش ارتفاع مهره ای.
  • هنگامی که مهره های بیماران به صورت کامل کولاپه نشده باشد (روی هم نخوابیده باشد).
  • شکستگی مهره ای به علت پوکی استخوان، هنگامی که سن شکستگی بیش از 2 هفته و کمتر از 6 تا 8 ماه باشد و در نواحی کمری و گردنی و یا توراسیک (قفسه سینه) قرار داشته باشد.
  • اگر تمام گزینه های درمانی جایگزین در تسکین درد بیمار بی تاثیر باشند.
  • سلامتی بیمار و وضعیت های سنی اجازه ی جراحی باز ستون فقرات (open spine surgery) را به بیمار ندهد.
  • اگر متاستاز (دست اندازی توموری) (metastasis) دردناک همراه با میلومای متعدد (بدخیمی پلاسماسل ها) (multiple myelomas) باشد، همراه با رادیاسیون کمکی و یا بدون انجام آن
  • هنگامی که ضایعه ی دردناک مهره ای وجود داشته باشد که به صورت شایع همانژیوما (hemangiomas) نامیده می شود.
علاوه بر روش جراحی ورتبروپلاستی چندین روش درمانی جایگزین گوناگون وجود دارد که می تواند کمردرد بیمار را که ناشی از شکستگی ستون فقرات به علت پوکی استخوان است را معالجه و درمان کند. موارد معدودی از این بین عبارتند از:

کیفوپلاستی (Kyphoplasty)- امکان دارد که ماده ی سیمانی تزریق شده در مهره در طی ورتبروپلاستی نشت پیدا کند که می تواند خطرناک باشد. به دلایل مشابه، کیفوپلاستی در برخی مواقع ترجیح داده می شود. کیفوپلاستی یک روش درمانی جایگزین است که کاملاً مشابه ورتبروپلاستی است. پیش از تزریق ماده ی سیمانی آکریلات به داخل مهره در کیفوپلاستی، حفره ای درون مهره ی شکسته شده توسط باد کردن بالون ایجاد می شود. این روش تعدیلی از نشت ماده ی سیمانی آرکیلات به اعصاب مهره ای و نهایتاً ریه ها جلوگیری می کند، در غیر این صورت ممکن است باعث انسداد در جریان خون شود.

کلسی تونین (Calcitonin)- ورتبروپلاستی به عنوان روش درمانی برای معالجه ی شکستگی های ستون فقرات به علت پوکی استخوان مطرح می شود. پوکی استخوان وضعیتی است که لایه ی مینرال (معدنی) ساختار استخوانی حذف می شود و استخوان ها را تضعیف و متخلخل می کند و آن را مستعد شکستگی می سازد. حقیقت مشخصی هست که خطری از نظر شکستگی های بیشتر استخوانی وجود دارد، در زمانی که استخوان ها تضعیف و متخلخل شده اند، در هنگامی که  جراحی ورتبروپلاستی انجام می شود، بویژه  در اطراف ناحیه ی دنده ای به علت وضعیتی که بیمار نیازمند دراز کشیدن است. از این رو، داروی کلسی تونین هم در درمان شکستگی ستون فقرات ترجیح داده می شود. کلسی تونین یک هورمون پلی پپتیدی (شامل چند زنجیره ی پروتئینی) خطی با 32 اسید آمینه (واحد سازنده ی پروتئین ها) (32-amino acid linear poly peptide hormone) می باشد که در متابولیسم (سوخت و ساز) کلسیم و فسفر نقش دارد و می تواند استخوان ها را تقویت کند. کلسی تونین می تواند پوکی استخوان را در استخوان ها در حد زیادی درمان کند و این کار توسط مهار هضم ماتریکس استخوانی انجام می شود.

Facet block injection تزریق بلوک مفصل فاست (آپوفیزیال)- در موقعیت هایی که مفصل فاست مشخص شده است و در محلی که درد ایجاد می شود، تزریق بلوک مفصل فاست می تواند راه موثری برای درمان به جهت تسکین کمردرد باشد. تزریقات بلوک مفصل فاست به عنوان وسیله ی تشخیصی برای شناسایی محل اختصاصی آسیب دیده در اثر کمردرد استفاده می شود. علاوه بر اثر تشخیصی، تزریقات بلوک مفصل فاست اثر درمانی هم دارد که التهاب را کاهش می دهد و در نتیجه باعث تسکین کمردرد بیمار می شود. در روند تزریق مفصل فاست، درست همانند ورتبروپلاستی که سوزن وارد مفصل فاست می شود،  درد ایجاد می شود و بعد از رسیدن سوزن به محل خاص و دقیق، عوامل بی حس کننده و استروئید ها (steroids) به عنوان داروهای ضد التهابی (anti-inflammatory medicines) تزریق می شوند.
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » جراحی ورتبروپلاستی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

چرخش به سمت خارج

پرس آرنولد با دمبل

تقویت شانه با دستگاه سیم کش - نشسته

حرکت ضربدری با دستگاه سیم کش

غلتاندن با هالتر

وزنه برداری دو ضرب

Top