ادامه موضوع

عوارض جانبی جراحی ورتبروپلاستی
تفاوت های بین جراحی کیفوپلاستی و ورتبروپلاستی
محدودیت های روش جراحی ورتبروپلاستی
بازتوانی و روندهای پس از جراحی ورتبروپلاستی
خطرات احتمالی و عوارض ایجاد شده در طی جراحی ورتبروپلاستی
گزینه های جایگزین برای جراحی ورتبروپلاستی
عوامل خطر مرتبط با جراحی ورتبروپلاستی
چرا جراحی ورتبروپلاستی انجام می شود؟
چگونه می بایست برای جراحی ورتبروپلاستی آماده شوم؟
کاندید برای انجام روش جراحی ورتبروپلاستی
جراحی ورتبروپلاستی چگونه انجام می شود؟
جراحی ورتبروپلاستی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
ورتبروپلاستی وضعیتی است که برای بیماران نقش امدادی دارد، در واقع در بیمارانی که دردی طولانی و غیرقابل تحمل را به علت شکستگی در مهره های ستون فقرات تجربه می کنند. این روش شامل تزریق ماده ی سیمانی استخوانی  به صورت قلاب وار در ستون فقرات است (حتی تا محل های دچار شکستگی). این حالت باعث می شود تا در بسیاری از بیماران درد به طور قابل ملاحظه ای تسکین بیابد.

جراحی ورتبروپلاستی اغلب یک روش انقلابی است که ثابت شده باعث تسکین درد بیماران می شود. این روش ارتفاع تنه ی مهره ای را زیاد می کند و زاویه ی لبه را بدون بدتر شدن حرکت رو به عقب ستون فقرات کاهش می دهد. هنگامی که درمان کانسرواتیو (محافظه کارانه) و یا جراحی بزرگ ستون فقرات گزینه درمانی قابل اتکایی نباشد، جراحی ورتبروپلاستی از راه پوست باعث کاهش درد می شود و اجازه ی تسکین دوباره را به بیمار می دهد. بیمارانی که تحت این روش با تهاجم اندک قرار می گیرند، 90 درصد و یا میزان کمتری از بهبود درد را در دوره ی زمانی به کوتاهی 24 ساعت تجربه می کنند.
  • کاهش طولانی مدت درد، به طور مداوم 12 تا 35 ماه پس از این روند ادامه دارد.
  • ظرفیت بهبود یافته برای انجام فعالیت های روزانه
  • وقوع نادر عوارض
بیماران دچار شکستگی های فشارنده به طور معمول کیفوز (kyphosis) را نشان می دهند. کیفوز و یا کمر کوهان وار“hump back”، خمیدگی ستون فقرات به علت افول ستون فقرات می باشد. این امر می تواند برای فردی که دچار آن می شود، غیر قابل تحمل  باشد. جراحی ورتبروپلاستی برای بهبود کاهش ارتفاع مهره ای و بازسازی ارتفاع بیش از 80 درصد که از بین رفته به کار می رود. همچنین ثابت شده است که 7/90 درصد شکستگی ها به دنبال این روند تشدید می شوند. اگر بازسازی ارتفاع مهره ای هدف ما باشد، در ادامه ممکن است کیفوپلاستی مزایای بیشتری علاوه بر ورتبروپلاستی داشته باشد.

حقیقتاً، موارد ناراحت کننده ای وجود دارد که با افزایش سفتی در تار تشدید شده همراه هستند. تار (سربند) در بخش نوک و یا زیرین ممکن است وابسته به نیروهای نامنظمی باشد، که احتمالا خطر شکستگی مهره ی مجاور را افزایش می دهد. این اطلاعات نشان می دهد که  این روش کار در کاهش درد در بیمارانی که دچار درد شدید و مداوم هستند با موفقیت همراه می باشد. به طور کلی، در قیاس این خطر کوچک نیست ولی معدودی از موارد تهدید کننده وجود دارد.

ماده ی سیمانی برای اتصال ستون مهره ای ترک خورده برای سفت شدن فوری در مدت زمان 15 دقیقه  به کار می رود. در نتیجه، افراد فکر می کنند که بتوانند در هفته ی اول تمام فعالیت های روزانه خود را انجام دهند. همچنین درد بیماران فورا کاهش می یابد و اکثر افراد  در 2 هفته از قرص های کاهنده درد استفاده می کنند. با وجود این پیشرفت ها، تقریبا تمام متخصصی ارتوپدی بر این باورند که این کار انرژی می برد، تا 3 ماه که تار بعد از ورتبروپلاستی درمان شود. بیماران تحریک می شوند تا پیاده روی کنند و کارهای طبیعی روزانه خود را انجام دهند تا بهبود یابند. در مقابل، آن ها می بایست کارهای خسته کننده ای انجام ندهند تا جراح اجازه ی انجام کارهای شدید را به آن ها بدهد.

هنگامی که شکستگی در زمان پوکی استخوان و یا پس از آن رخ دهد، پزشک روش هایی را برای غلبه بر مشکلات آینده پیشنهاد می کند. ممکن است به بیماران داروها و کلسیم مکمل  و ویتامین D توصیه شود تا تعادل و تناسب استخوان ها بهبود یابد. تغییرات اساسی در شیوه ی زندگی، از جمله ترک استعمال دخانیات (سیگار) و  توجه به نوع کار و فعالیت و توانایی  بدنی هم بحث شده است.

هدف از درمان پیشرفت بی خطر توانایی و قدرت بیمار است. فرد تحلیل گر ممکن است از روش های ترمیمی مثل  گرمایش و یا سرمایش، القاء الکتریکی و مخلوط سازی برای کاهش فوری درد استفاده کند. کار خفیف برای پیشرفت در قدرت ستون فقرات توصیه می شود. بیماران می بایست شروع کنند به دانستن اینکه چگونه به صورت بی خطر حرکت کنند تا کشیدگی بر روی کمر کاهش یابد.

تا زمانی که نتیجه ی درمانی اثر نهایی خود را بگذارد، تحلیلگر روانشناسی (روانکاو) (psychoanalyst) به بیماران کمک می کند تا به فعالیت هایی که از آن لذت می برند بر گردند. ترجیحا، بیماران می توانند فعالیت های منظمی را انجام دهند. احتمال نیاز به همکاری  وجود دارد، طوری که این روش ها ایمن باشند و یا اینکه چگونه نوع فعالیت های خود را تنظیم و هماهنگ کنند. هنگامی که روند ترمیمی به سمت سلامتی پیشرفت می کند، قرار های ملاقات روتین با روانکاو رو به انتها خواهد رفت، ولی روانکاو پافشاری می کند که همچنان به وی مراجعه انجام شود.
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » جراحی ورتبروپلاستی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

غلتاندن با هالتر

تمرین با غلتک - غلتاندن به سمت خارج

تمرین با دمبل سنگین

با نیمکت لاری

فلای سرشانه با تسمه کشی

ایستاده با هالتر

Top