ادامه موضوع

عوارض جانبی جراحی ورتبروپلاستی
تفاوت های بین جراحی کیفوپلاستی و ورتبروپلاستی
محدودیت های روش جراحی ورتبروپلاستی
مزایای اصلی جراحی ورتبروپلاستی
خطرات احتمالی و عوارض ایجاد شده در طی جراحی ورتبروپلاستی
گزینه های جایگزین برای جراحی ورتبروپلاستی
عوامل خطر مرتبط با جراحی ورتبروپلاستی
چرا جراحی ورتبروپلاستی انجام می شود؟
چگونه می بایست برای جراحی ورتبروپلاستی آماده شوم؟
کاندید برای انجام روش جراحی ورتبروپلاستی
جراحی ورتبروپلاستی چگونه انجام می شود؟
جراحی ورتبروپلاستی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
ورتبروپلاستی جراحی است که برای درمان کمردردی استفاده می شود که ناشی ترک خوردگی فشارنده در ستون فقرات و یا مهره می باشد. در طی این شکستگی بخش مستطیلی شکل استخوانی در ستون فقرات و یا مهره ها فشرده می شود و کولاپه می شود (روی هم می خوابد). روش جراحی ورتبروپلاستی به علت پوکی استخوان (استئوپروز) (osteoporosis) و تومورهای متاستاتیک ستون فقرات (metastatic spinal tumors) انجام می شود.

پوکی استخوان باعث می شود که استخوان نازک تر و شکننده تر شود و باعث ترک خوردگی استخوانی می شود. تومورهای متاستاتیک ستون فقرات در استخوان های ستون فقرات رشد می کنند و این تومورها باعث ایجاد فشار بر روی طناب نخاعی و اعصاب می شوند. همچنین می تواند باعث ترک خوردگی فشارنده در ستون فقرات و یا مهره شود. در اکثر مواقع، افراد مبتلا به  پوکی استخوان و یا تومورهای متاستاتیک ستون فقرات  نیازمند جراحی ورتبروپلاستی می باشند. ورتبروپلاستی قدرت ستون فقرات ترک خورده و یا مهره را بازسازی می کند. کاهش درد با ثبات مهره و یا ستون فقرات ترک خورده، هدف جراحی ورتبروپلاستی می باشد.

بی حسی موضعی برای جراحی ورتبروپلاستی استفاده می شود. سوزن نازک و بلند (بیوپسی سوزنی) -biopsy needle از راه سوراخ های ایجاد شده در طرفین ستون فقرات وارد می شود. سوزن به دقت توسط جراح و با استفاده از تصاویر اشعه ی ایکس (فلوروسکوپی) (fluoroscopy) وارد مهره می شود. در ادامه ماده ی شبه سیمانی از راه سوزن وارد ناحیه ی ترک خورده می شود. ماده ی شبه سیمانی بلافاصله سفت شده و استخوان ترک خورده ی ستون فقرات و یا مهره را محکم می کند.

عوارض جراحی ورتبروپلاستی

هیچ عوارض جدی تاکنون در جراحی ورتبروپلاستی گزارش نشده است. به هر حال برخی عوارض کوچک هم در جراحی ورتبروپلاستی ایجاد می شوند. این موارد به شرح زیر هستند:
 • نشت ماده ی شبه سیمانی (Cement leakage)
 • مشکلات ناشی از بی حسی و بی هوشی (Anesthesia problems)
 • خونریزی (Bleeding )
 • لخته های خونی (ترومبوفلبیت) (Blood clots -(thrombophlebitis
 • عفونت ها (Infections )
 • آسیب ریشه ی عصبی (Nerve root damage)
 • درد مداوم

توانبخشی

پس از هر نوع جراحی، می بایست تمریناتی به طور منظم انجام شود تا بازتوانی کاملی ایجاد شود. در طی دوره ی توانبخشی/بازتوانی به بیماران اجازه داده نمی شود که کمر خود را خم کنند. در طی دوره ی بازتوانی به بیماران اجازه داده می شود تا فعالیت های منظم خود را انجام دهند از جمله نشستن، ایستادن، پیاده روی، زانو زدن، رانندگی با وسایل نقلیه. پس از دوره ی بازتوانی، پزشکان به بیماران توصیه می کنند که برخی تمرینات و برخی درمان های فیزیوتراپی  را انجام دهند.
این درمان ها عبارتند از:
 • برنامه ی تمرینی مک کنزی (McKenzie exercise program)
 • القاء الکتریکی (Electrical stimulation)
 • درمان برداشت فشار از روی نخاع (Spinal decompression therapy)
 • عملکرد بافت نرم (Soft tissue work)
 • تحرک مفصلی (Joint mobilization)
 • مانیپولاسیون (Manipulation) دستکاری
انجام تمرینات پس از جراحی ورتبروپلاستی از انجام درمان های فیزیوتراپی بهتر و مفید تر است. با انجام تمرینات پس از جراحی های ورتبروپلاستی، دوره ی بازتوانی از خانه  تسهیل می شود. این تمرینات عبارتند از:
 • تمرینات کششی (Stretching exercises)
 • تمرینات تقویتی و قدرتی (Strengthening exercises)
 • طرح های اداره و مراقبت شخصی

برنامه ی تمرینی مک کنزی

هنگامی که این برنامه توسط فرد درک شد و وی آن را دنبال کرد، می توان به راحت از شر جراحی ورتبروپلاستی خلاص شد! این روش رویکردی است شامل درمان کمردرد که به علل زیادی رخ می دهد. این یک رویکرد بی خطر و موثر است. این روش از درمان غیر فعال (پاسیو) بهتر است که درد و ناتوانی در حرکت یا انجام کارها را کاهش می دهد.

القاء الکتریکی

تحریک عضله و یا گروهی از عضلات توسط الکتریسیته به عنوان القاء با الکتریسیته شناخته می شود. با افزایش قدرت عضله، خونرسانی به ناحیه جراحی شده و یا نزدیک نواحی پیرامونی افزایش می یابد. با انجام القاء الکتریسیته احتمال کمی برای آسیب ریشه ی عصبی و یا آسیب طناب نخاعی وجود دارد.

درمان برداشت فشار از روی نخاع

درمان برداشت فشار از روی نخاع یک روش درمانی غیر تهاجمی است. با استفاده آن، این درمان باعث برداشت فشار از روی دیسک بین مهره ای می شود. بیمار به میز بسته می شود. در ادامه نیروی عجیبی به دیسک فشرده شده ی ستون فقرات وارد می شود. با انجام این روش درمانی به صورت منظم، در امتداد بلندی به آرامی ستون فقرات را به جلو می راند و فضای توخالی کوچکی را بین مهره ایجاد خواهد کرد.

تمرینات کششی

این تمرینات برای بازتوانی و ریکاوری از جراحی ورتبروپلاستی بکار می رود. با کمک پزشکان طب فیزیکی می توان این ورزش ها را انجام داد. دو تمرین کششی اصلی وجود دارد که عبارتند از:
 • کشش قفسه سینه -Chest stretch
 • کشش همسترینگ -Hamstring stretch
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » جراحی ورتبروپلاستی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

حالت ایستاده

کشش پشت بازو با سیم کش و نیمکت صاف

پرس کوبایی

کشش تسمه

پرس شانه با هالتر

کرانچ با دستگاه

Top