ادامه موضوع

عوارض جانبی جراحی ورتبروپلاستی
تفاوت های بین جراحی کیفوپلاستی و ورتبروپلاستی
بازتوانی و روندهای پس از جراحی ورتبروپلاستی
مزایای اصلی جراحی ورتبروپلاستی
خطرات احتمالی و عوارض ایجاد شده در طی جراحی ورتبروپلاستی
گزینه های جایگزین برای جراحی ورتبروپلاستی
عوامل خطر مرتبط با جراحی ورتبروپلاستی
چرا جراحی ورتبروپلاستی انجام می شود؟
چگونه می بایست برای جراحی ورتبروپلاستی آماده شوم؟
کاندید برای انجام روش جراحی ورتبروپلاستی
جراحی ورتبروپلاستی چگونه انجام می شود؟
جراحی ورتبروپلاستی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
روش ورتبروپلاستی جراحی است که برای درمان کمردردی استفاده می شود که ناشی از ترک خوردگی فشارنده ی مهره ای و یا ستون فقرات می باشد. در طی این شکستگی بخش مستطیلی شکلی از استخوان در ستون فقرات و یا مهره فشرده می شود و کولاپه می شود (روی هم می خوابد). جراحی ورتبروپلاستی به علت استئوپروز (پوکی استخوان) (osteoporosis) و تومورهای متاستاتیک ستون فقرات (metastatic spinal tumors) انجام می شود.

پوکی استخوان باعث می شود که استخوان نازک تر و شکننده تر شود و باعث ترک خوردگی استخوانی می شود. تومورهای متاستاتیک ستون فقرات در استخوان های ستون فقرات رشد می کنند و این تومورها باعث ایجاد فشار بر روی طناب نخاعی و اعصاب می شود. همچنین می تواند  باعث ترک خوردگی فشارنده در ستون فقرات و یا مهره شود. در اکثر مواقع، افراد مبتلا به پوکی استخوان و یا تومورهای متاستاتیک ستون فقرات نیازمند جراحی ورتبروپلاستی می باشند. ورتبروپلاستی قدرت ستون فقرات ترک خورده و یا مهره را بازسازی می کند. کاهش درد با ثبات مهره و یا ستون فقرات ترک خورده، هدف جراحی ورتبروپلاستی می باشد.

روش ورتبروپلاستی

بی حسی موضعی برای جراحی ورتبروپلاستی استفاده می شود. سوزن نازک و بلند (بیوپسی سوزنی) - biopsy needle از راه سوراخ های ایجاد شده در طرفین ستون فقرات وارد می شود. سوزن به دقت توسط جراح با استفاده از تصاویر اشعه ی ایکس (فلوروسکوپی) (fluoroscopy)  وارد مهره می شود. در ادامه ماده ی شبه سیمانی از راه سوزن وارد ناحیه ی ترک خورده می شود. ماده ی شبه سیمانی بلافاصله سفت شده و استخوان ترک خورده ی ستون فقرات و یا مهره را محکم می کند.

عوارض جراحی ورتبروپلاستی

هیچ عوارض جدی تا کنون در جراحی ورتبروپلاستی گزارش نشده است. به هر حال برخی عوارض کوچک هم در جراحی ورتبروپلاستی ایجاد می شوند. این موارد به شرح زیر هستند:
 • نشت ماده ی شبه سیمانی
 • مشکلات ناشی از بی حسی
 • خونریزی
 • لخته های خونی (ترومبوفلبیت)
 • عفونت ها
 • آسیب ریشه ی عصبی
 • درد مداوم

نشت ماده ی شبه سیمانی- نشت ماده ی شبه سیمانی در اغلب باعث هیچ گونه مشکل جدی نخواهد شد. ولی کن در برخی مواقع می تواند باعث فشار بر روی طناب نخاعی و یا اعصاب مجاور شود. این فشار ممکن است باعث ترک خوردگی های فشارنده ی بیشتری در ستون فقرات و یا مهره ها شود و برای درمان این حالت، ممکن است جراحی اضافی مورد نیاز باشد.

مشکلات ناشی از بی هوشی- مواد تزریقی بی هوشی در طی جراحی کیفوپلاستی بر روی عملکرد ریه ها اثر دارد. ریه ها هنگامی که بیمار تحت بی هوشی است به خوبی باز نمی شوند.

خونریزی- در طی جراحی ورتبروپلاستی خونریزی ممکن است رخ دهد.

شکل گیری لخته های خونی (ترومبوفلبیت)- شکل گیری لخته های خونی در وریدهای بزرگ پا ممکن است موجب ترومبوفلبیت شود. این حالت ممکن است با احتمال امبولی ریوی (pulmonary embolism) همراه باشد که در این وضعیت اجزای لخته های خون به سمت ریه ها حرکت می کنند و لخته های خونی خونرسانی به ریه ها را متوقف می کنند.

عفونت ها- عفونت های خارجی پس از انجام جراحی ورتبروپلاستی با آنتی بیوتیک ها به راحتی درمان می شود ولی عفونت های داخلی ممکن است نیازمند جراحی اضافی باشد تا بخش عفونی مهره و یا ستون فقرات درمان شود.

آسیب ریشه ی عصبی- در طی انجام جراحی ورتبروپلاستی احتمال آسیب ریشه ی عصبی وجود دارد و می تواند باعث فلج، سوزن سوزن شدن و بی حسی شود.

محدودیت های روش جراحی ورتبروپلاستی
 • روش جراحی ورتبروپلاستی برای دیسک بین مهره ای هرنیه شده (دچار فتق دیسک بین مهره ای) و کمردرد ناشی از آرتریت (التهاب مفصل) مناسب نمی باشد. ماده ی داخلی شبه ژل (نوکلئوس پولپوزوس) (بخش داخلی دیسک بین مهره ای) به خارج نشت می یابد، و دیسک های بین مهره ای در استخوان های ستون فقرات و مهره  شکاف بر می دارد و پاره می شود. این حالت به عنوان هرنیه شدن دیسک (فتق دیسک بین مهره ای)  و یا هرنیه شدن نوکلئوس پولپوزوس نام می گیرد. التهاب در مفاصل کمری به عنوان کمردرد ناشی از آرتریت (التهاب مفصلی) نامیده می شود. برای هر دوی این حالات یعنی  کمردرد ناشی از آرتریت و دیسک های هرنیه شده، جراحی ورتبروپلاستی مناسب نمی باشد.
 • جراحی ورتبروپلاستی تنها توسط پزشکان برای  افراد مسن مطرح می شود. جراحی ورتبروپلاستی برای افراد سالم جوانتر که کمردرد طولانی دارند مطلوب نمی باشد. به علت اینکه ماده ی سیمانی به کار رفته در جراحی ورتبروپلاستی برای ثبات ترک خوردگی ستون فقرات و یا مهره برای دوره های طولانی تجربه ی محدودی داشته است.
 • ورتبروپلاستی جراحی مناسبی برای پیشگیری نمی باشد تا به بیماران مبتلا به پوکی استخوان برای جلوگیری از شکستگی ها کمک کند. این روش تنها در ترمیمی شکستگی های فشارنده به کار می رود.
 • جراحی ورتبروپلاستی برای درمان خمیدگی ستون فقرات به علت پوکی استخوان به کار نمی رود. ولی کن این روش مانع بدتر شدن این خمیدگی در ستون فقرات می  شود.
 • جراحی ورتبروپلاستی برای افراد مبتلا به بیماری های ریوی از جمله آمفیزم (emphysema) (بیماری انسدادی مزمن مجاری هوایی که در این بیماری دیواره های آلوئولی تخریب می شود) مناسب نمی باشد. به علت آن که ممکن است در برخی از بیماران قرارگیری رو به پائین برای 2 ساعت برای انجام این جراحی دشوار می باشد.
 • جراحی ورتبروپلاستی برای افرادی که آسیب های شکستگی مهره ای دارند خوب نمی باشد.
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » جراحی ورتبروپلاستی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

رساندن دست به پاشنه پا

هالتر با عضلات دلتویید خلفی

فلای سرشانه با تسمه کشی

تمرین با دمبل

پرس شانه با سیم کش

چرخش به خارج با کابل

Top