لامینکتومی- روش برداشتن لامینای مهره به منظور مشخص کردن طناب نخاعی و یا ریشه های اعصاب نخاعی- روشی مناسب تر برای درمان تنگی کانال نخاعی

لامینکتومی یک روش جراحی برای درمان تنگی کانال نخاعی می باشد. در این روش، با برداشتن لامینای مهره، کانال نخاعی وسیع می شود و فضای بیشتری ایجاد می شود. در این روش ممکن است عدم ثبات ستون مهره ای دیده شود و در نتیجه در افراد زیر 35 سال  و در سطوح مجاور استفاده نمی شود.

آمار و علل

اساسا افراد با سن بین 45 و 64 سال دچار کمردرد می شوند و این اختلال در میان مردان و سفید پوستان و اسپانیایی ها شایع تر می باشد.

دیسک بین مهره ای هرنیه شده (دچار فتق) و یا پرولاپس شده (پائین افتاده و بیرون زده) (Prolapsed or herniated intervertebral disc) در ناحیه ی کمری و یا در ناحیه ی گردنی، دلیل اصلی برای انجام روش لامینکتومی می باشد.

دیسک بین مهره ای هرنیه شده در ناحیه ی کمری می تواند موارد زیر را بوجود بیآورد:
 تضعیف عضلات پا، کمردرد تیز و مداوم، فقدان حس در پاها و ساق، دشواری در بالا آوردن پاها اگر در حالت راست و قائم باشند.  
فتق دیسک در ناحیه ی گردنی می تواند باعث ایجاد بی حسی و ضعف و درد در بازوها شود.  از طرفی فتق دیسک ممکن است همراه با چرخش کمر، وقتی تلاش می کنید اجسام سنگین را بردارید و جابجا کنید، تحریک شود.

تشخیص و آماده سازی

برای تشخیص این اختلال، بیمار می بایست تحت ارزیابی های ارتوپدی قرار بگیرد که این معیارهای ارزیابی عبارتند از:
بررسی های عصبی، معاینات بالینی و مطالعات تصویربرداری

در زمینه ی معاینات بالینی،  پزشک از بیمار می خواهد تا بنشیند، راه برود و بایستد و پاها را بدون خم کردن زانوها بلند کند و سایر فعالیت های بدنی (فیزیکی) را انجام می دهد. با استفاده از این معاینات، پزشک می تواند ببیند که چگونه این عملکردها تحت تاثیر درد قرار گرفته اند. بررسی های سیستم اعصاب بر روی رفلکس های بیمار و بررسی اعصاب نخاعی متمرکز می شود تا مشاهده شود که چگونه عملکرد پاها تحت تاثیر قرار گرفته اند.

مطالعات تصویر برداری در این زمینه عبارتند از بررسی مطالعاتی با اشعه ی ایکس (X-ray)، سی تی اسکن بخش تحتانی ستون فقرات (lower spine CT scan) و ام آر آی (MRI)، که در  صورتی که به تنگی نخاعی مشکوک باشیم استفاده می شود. میلوگرام (Myelogram) (تصویر برداری از ناحيه‌ي ستون مهره‌ها بعد از تزريق ماده حاجب) هم برای تشخیص  مناسب است. می بایست برای بیمار آزمون های مختلفی انجام شود، که این تست ها عبارتند از:

معاینات بالینی به صورت کامل، شمارش کامل سلول های خونی، الکتروکاردیوگرافی (نوار قلب) (ECG)، آزمایشات ادراری و آزمایشات بررسی سرعت لخته سازی (انعقاد) خون و همینطور بسیاری از بررسی ها و تست های دیگر.

می بایست مصرف آسپرین و سایر داروهای به کار رفته در درمان آرتریت (التهاب مفصل) متوقف شود، و علت آن اینست که آن ها ممکن است باعث کاهش زمان انعقاد خون طبیعی بیمار شوند. بیمار می بایست برای جراح و متخصص بی هوشی لیست کاملی از داروهای مصرفی را آماده کند. بیمار نباید سیگار بکشد  و می بایست پیش از جراحی هیچ نوشیدنی و یا غذایی را مصرف نکند.

روش انجام لامینکتومی

لامینکتومی تحت بی هوشی عمومی انجام می شود. محل فتق دیسک بین مهره ای روش صحیح انجام جراحی را مشخص می کند. این بدین معنی است که اگر جراحی در ناحیه ی گردنی انجام شود، سر با وسیله ای نگه داشته می شود تا از حرکت آن جلوگیری شود. جراح در ابتدا از راه پوست برش ایجاد می کند  و سپس در عضله برش می دهد. سپس بخش های خاص مهره، لامینا و بال زائده ی عرضی را بر می دارد. وسیله ی خاصی که رترکتور (منقبض کننده) نام دارد، برای ایجاد انسیزیون (برش) استفاده می شود. قدم بعدی به مورد و یا مشکل ایجاد شده بستگی دارد.  عضله و پوست بلافاصله پس از کامل شدن جراحی بخیه زده می شوند.

خطرات مرتبط با روش لامینکتومی

در اینجا شماری از خطرات همراه با روش لامینکتومی نام برده می شوند:
  • عفونت
  • خونریزی
  • شکل گیری لخته های خونی
  • فقدان عملکرد و یا حس در پاها
  • آسیب به طناب نخاعی
  • بدتر شدن کمردرد بیمار
  • نشت مایع نخاعی

ملاحظات پس از جراحی لامینکتومی

ملاحظات و بررسی های منظم پس از این جراحی عبارتند از:
اندازه گیری فشار خون، دما، که این موارد پس از بررسی، چارت بندی می شوند.
 
قرمزی (اریتم)، نشانه های عفونت و تورم برای محل زخم بیمار بررسی می شوند. اطلاعات در مورد وضعیت مناسب بدنی (هم ترازی) می بایست به بیمار  ارائه شود، که برای 2 روز اول مهم تر می باشد. به بیمار آموزش داده می شود تا فعالیت های بدنی خود را انجام دهد، شامل، نشستن، راه رفتن و ایستادن برای دوره های کوتاه مدت. قدرت و انعطاف پذیری عضلات ستون فقرات در بیمار را می توان با انجام تمرینات منظم و مرتب افزایش داد.
 

ادامه این موضوع

انواع لامینکتومی

مدیریت جراحی بر اساس منبع ایجاد تنگی انجام می شود و نه بر اساس خود تنگی. جراحی برای برطرف کردن تنگی اگر در وضعیت های مناسبی انجام شود، بسیار موثر خواهد بود. به طور طبیعی جراحی های انجام شده بر روی ستون فقرات در مقایسه با جراحی ستون فقرات که به علت آرتریت (التهاب مفاصل) و یا کمردرد انجام می شود، موفقیت آمیزتر می باشد.

پس از جراحی لامینکتومی چه انتظاری داشته باشیم

پس از جراحی لامینکتومی بیمار انتظار دارد که فعالیت های بیشتری را انجام دهد، از جمله وجود انتظارات واقع بینانه، که دائمی است و می بایست برای برخی تغییرات احساسی آماده شود، همچنین می بایست در حالت ذهنی مثبتی قرار داشته باشد.

جراحی لامینکتومی ناحیه ی گردنی- سرویکال

جراحی لامینکتومی ناحیه ی گردنی روش جراحی است که برای درمان وضعیتی به نام تنگی نخاعی استفاده می شود. همراه با لامینا، هر نوع زائده ی استخوانی که به پشت مهره چسبیده در این روش برداشته می شود.

جراحی لامینکتومی ناحیه ی کمری

روش جراحی لامینکتومی ناحیه ی کمری یک روش جراحی است که برای درمان بیشتر پادردهای مرتبط با دیسک هرنیه شده، تنگی نخاعی ایجاد شده با تغییرات دژنراتیو (تخریبی) در مفاصل آپوفیزیال (فاست) انجام می شود. روش جراحی لامینکتومی ناحیه ی کمری به عنوان روش جراحی باز برداشت فشار ( open decompression surgery) شناخته می شود.

چرا روش جراحی لامینکتومی انجام می شود؟

لامینکتومی تنها در مواردی لازم است که درمان کانسرواتیو (محافظه کارانه) نتواند موجب بهبودی بیمار شود و زمانی که درد، بی حسی و یا ضعف ماهیچه ای که باعث دشواری در راه رفتن و یا ایستادن می شود و یا بیمار فقدان کنترل روده ای و مثانه ای را تجربه می کند، انجام می شود.

چگونه جراح لامینکتومی انتخاب می شود؟

متخصص جراحی ستون فقرات بهترین موارد را برای درمان لامینکتومی در اکثر بیماران فراهم می کند. در حالیکه، بیمار می بایست مطمئن باشد که وی با جراح کاملا راحت می باشد.

چگونه خودتان را برای جراحی لامینکتومی آماده می کنید؟

جراحی لامینکتومی تنها در مواردی لازم است که درمان های کانسرواتیو (محافظه کارانه) در روند بهبودی بیمار با شکست مواجه شود، درد، بی حسی و یا ضعف عضلانی که باعث دشواری در راه رفتن و یا ایستادن بیمار می شود، وجود داشته باشد و در زمانی که بیمار عدم کنترل مثانه و یا روده را تجربه می کند.

خطراتی که در جراحی لامینکتومی وجود دارد

خطراتی که در جراحی لامینکتومی وجود دارند، خیلی قابل ملاحظه نیستند، چون کم اهمیت و ناچیزند و آن ها را می توان به طور موثری درمان کرد. بسیاری از این خطرات تنها در 3 تا 4 مورد از 100 مورد رخ می دهد. با در نظر گرفتن اهمیت جراحی و اثربخشی آن، این خطرات را می توان جداگانه در نظر گرفت.

روش لامینکتومی با لیزر

لامینکتومی با کمک لیزر همین کار را می کند ولی لامینا با کمک لیزر برداشته می شود و از روش جراحی برداشت لامینا خصلت تهاجمی بودن کمتری دارد. زمان بازتوانی بیمار هم متغیر است و خطرات این روش جراحی در مقایسه با روش لیزر بیشتر است.

روش لامینکتومی چگونه انجام می شود؟

لامینکتومی روش جراحی است که در بخشی از طناب نخاعی و یا بخش استخوانی مهره ای به نام لامینا انجام می شود. انجام این روش جراحی به صورت کامل، حدود 3 ساعت زمان می برد.

روش های جایگزین برای جراحی لامینکتومی

جراحی از هر نوعی که باشد، آخرین راه برای درمان هر نوع بیماری می باشد. باید توجه کرد که با انجام جراحی هم مشکلات ناشی از کمردرد باقی می ماند. بنابراین پس از آنکه سایر روش های درمانی جایگزین آزموده شده باشند، لامینکتومی می بایست آخرین روش انتخاب شده برای بیمار باشد.

ریکاوری بعد از عمل لامینکتومی

فیزیوتراپی مناسب در خانه و استراحت در بستر در بیمارستان پس از جراحی به بیماران کمک می کند تا در مدت 5 تا 6 هفته بدون هر نوع کمردردی بهبود یابند. روند ترمیم کامل پس از جراحی 2 ماه زمان می برد.

عوارض جانبی جراحی لامینکتومی

جراحی لامینکتومی روش جراحی ستون فقرات است که برای تسکین کمردرد شدید بیماران به علت فشردگی عصبی انجام می شود. مواردی وجود دارد که نشان می دهد، جراحی لامینکتومی روشی خطرناک برای درمان است. عوارض جانبی و عوامل خطر همراه با جراحی لامینکتومی در این مقاله بحث شده اند.

عوارض لامینکتومی

شایع ترین عوارض جانبی که در همراهی جراحی لامینکتومی دیده می شوند، عبارتند از: حمله ی قلبی (heart attack)، استروک (سکته ی مغزی) (Stroke)، نارسایی تنفسی، عفونت های مثانه، پنومونی (ذات الریه) (pneumonia)، ایلئوس (ileus) (انسداد کاذب روده ای)، تب، عدم توانایی در ادرار کردن، گلودرد و غیره.

لامینکتومی- چشم انداز بلند مدت

اولین و بهترین عامل اساسی برای موفقیت در جراحی لامینکتومی، مطرح کردن علائم، نگرانی ها و انتظارات با پزشک است. جراحی لامینکتومی به عنوان آخرین راه حل برای درمان بیمار در نظر گرفته می شود.

Top