ادامه موضوع

جراحی لامینکتومی ناحیه ی کمری
جراحی لامینکتومی ناحیه ی گردنی- سرویکال
لامینکتومی- چشم انداز بلند مدت
ریکاوری بعد از عمل لامینکتومی
عوارض جانبی جراحی لامینکتومی
چگونه جراح لامینکتومی انتخاب می شود؟
پس از جراحی لامینکتومی چه انتظاری داشته باشیم
چگونه خودتان را برای جراحی لامینکتومی آماده می کنید؟
خطراتی که در جراحی لامینکتومی وجود دارد
انواع لامینکتومی
عوارض لامینکتومی
روش های جایگزین برای جراحی لامینکتومی
روش لامینکتومی با لیزر
چرا روش جراحی لامینکتومی انجام می شود؟
روش لامینکتومی چگونه انجام می شود؟

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
لامینکتومی- روش برداشتن لامینای مهره به منظور مشخص کردن طناب نخاعی و یا ریشه های اعصاب نخاعی- روشی مناسب تر برای درمان تنگی کانال نخاعی

لامینکتومی یک روش جراحی برای درمان تنگی کانال نخاعی می باشد. در این روش، با برداشتن لامینای مهره، کانال نخاعی وسیع می شود و فضای بیشتری ایجاد می شود. در این روش ممکن است عدم ثبات ستون مهره ای دیده شود و در نتیجه در افراد زیر 35 سال  و در سطوح مجاور استفاده نمی شود.

آمار و علل

اساسا افراد با سن بین 45 و 64 سال دچار کمردرد می شوند و این اختلال در میان مردان و سفید پوستان و اسپانیایی ها شایع تر می باشد.

دیسک بین مهره ای هرنیه شده (دچار فتق) و یا پرولاپس شده (پائین افتاده و بیرون زده) (Prolapsed or herniated intervertebral disc) در ناحیه ی کمری و یا در ناحیه ی گردنی، دلیل اصلی برای انجام روش لامینکتومی می باشد.

دیسک بین مهره ای هرنیه شده در ناحیه ی کمری می تواند موارد زیر را بوجود بیآورد:
 تضعیف عضلات پا، کمردرد تیز و مداوم، فقدان حس در پاها و ساق، دشواری در بالا آوردن پاها اگر در حالت راست و قائم باشند.  
فتق دیسک در ناحیه ی گردنی می تواند باعث ایجاد بی حسی و ضعف و درد در بازوها شود.  از طرفی فتق دیسک ممکن است همراه با چرخش کمر، وقتی تلاش می کنید اجسام سنگین را بردارید و جابجا کنید، تحریک شود.

تشخیص و آماده سازی

برای تشخیص این اختلال، بیمار می بایست تحت ارزیابی های ارتوپدی قرار بگیرد که این معیارهای ارزیابی عبارتند از:
بررسی های عصبی، معاینات بالینی و مطالعات تصویربرداری

در زمینه ی معاینات بالینی،  پزشک از بیمار می خواهد تا بنشیند، راه برود و بایستد و پاها را بدون خم کردن زانوها بلند کند و سایر فعالیت های بدنی (فیزیکی) را انجام می دهد. با استفاده از این معاینات، پزشک می تواند ببیند که چگونه این عملکردها تحت تاثیر درد قرار گرفته اند. بررسی های سیستم اعصاب بر روی رفلکس های بیمار و بررسی اعصاب نخاعی متمرکز می شود تا مشاهده شود که چگونه عملکرد پاها تحت تاثیر قرار گرفته اند.

مطالعات تصویر برداری در این زمینه عبارتند از بررسی مطالعاتی با اشعه ی ایکس (X-ray)، سی تی اسکن بخش تحتانی ستون فقرات (lower spine CT scan) و ام آر آی (MRI)، که در  صورتی که به تنگی نخاعی مشکوک باشیم استفاده می شود. میلوگرام (Myelogram) (تصویر برداری از ناحيه‌ي ستون مهره‌ها بعد از تزريق ماده حاجب) هم برای تشخیص  مناسب است. می بایست برای بیمار آزمون های مختلفی انجام شود، که این تست ها عبارتند از:

معاینات بالینی به صورت کامل، شمارش کامل سلول های خونی، الکتروکاردیوگرافی (نوار قلب) (ECG)، آزمایشات ادراری و آزمایشات بررسی سرعت لخته سازی (انعقاد) خون و همینطور بسیاری از بررسی ها و تست های دیگر.

می بایست مصرف آسپرین و سایر داروهای به کار رفته در درمان آرتریت (التهاب مفصل) متوقف شود، و علت آن اینست که آن ها ممکن است باعث کاهش زمان انعقاد خون طبیعی بیمار شوند. بیمار می بایست برای جراح و متخصص بی هوشی لیست کاملی از داروهای مصرفی را آماده کند. بیمار نباید سیگار بکشد  و می بایست پیش از جراحی هیچ نوشیدنی و یا غذایی را مصرف نکند.

روش انجام لامینکتومی

لامینکتومی تحت بی هوشی عمومی انجام می شود. محل فتق دیسک بین مهره ای روش صحیح انجام جراحی را مشخص می کند. این بدین معنی است که اگر جراحی در ناحیه ی گردنی انجام شود، سر با وسیله ای نگه داشته می شود تا از حرکت آن جلوگیری شود. جراح در ابتدا از راه پوست برش ایجاد می کند  و سپس در عضله برش می دهد. سپس بخش های خاص مهره، لامینا و بال زائده ی عرضی را بر می دارد. وسیله ی خاصی که رترکتور (منقبض کننده) نام دارد، برای ایجاد انسیزیون (برش) استفاده می شود. قدم بعدی به مورد و یا مشکل ایجاد شده بستگی دارد.  عضله و پوست بلافاصله پس از کامل شدن جراحی بخیه زده می شوند.

خطرات مرتبط با روش لامینکتومی

در اینجا شماری از خطرات همراه با روش لامینکتومی نام برده می شوند:
  • عفونت
  • خونریزی
  • شکل گیری لخته های خونی
  • فقدان عملکرد و یا حس در پاها
  • آسیب به طناب نخاعی
  • بدتر شدن کمردرد بیمار
  • نشت مایع نخاعی

ملاحظات پس از جراحی لامینکتومی

ملاحظات و بررسی های منظم پس از این جراحی عبارتند از:
اندازه گیری فشار خون، دما، که این موارد پس از بررسی، چارت بندی می شوند.
 
قرمزی (اریتم)، نشانه های عفونت و تورم برای محل زخم بیمار بررسی می شوند. اطلاعات در مورد وضعیت مناسب بدنی (هم ترازی) می بایست به بیمار  ارائه شود، که برای 2 روز اول مهم تر می باشد. به بیمار آموزش داده می شود تا فعالیت های بدنی خود را انجام دهد، شامل، نشستن، راه رفتن و ایستادن برای دوره های کوتاه مدت. قدرت و انعطاف پذیری عضلات ستون فقرات در بیمار را می توان با انجام تمرینات منظم و مرتب افزایش داد.
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » لامینکتومی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

پرس آرنولد با دمبل

چرخش داخلی با کابل

Butt-ups

بلند کردن هالتر

وزنه برداری دو ضرب

شنا رفتن

Top