ادامه موضوع

جراحی لامینکتومی ناحیه ی کمری
جراحی لامینکتومی ناحیه ی گردنی- سرویکال
لامینکتومی- چشم انداز بلند مدت
ریکاوری بعد از عمل لامینکتومی
عوارض جانبی جراحی لامینکتومی
چگونه جراح لامینکتومی انتخاب می شود؟
پس از جراحی لامینکتومی چه انتظاری داشته باشیم
چگونه خودتان را برای جراحی لامینکتومی آماده می کنید؟
خطراتی که در جراحی لامینکتومی وجود دارد
انواع لامینکتومی
عوارض لامینکتومی
روش های جایگزین برای جراحی لامینکتومی
روش لامینکتومی با لیزر
چرا روش جراحی لامینکتومی انجام می شود؟
لامینکتومی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
لامینکتومی روش جراحی است که در بخشی از طناب نخاعی و یا استخوان مهره ای به نام لامینا (Lamina) انجام می شود. از طرفی این روش به عنوان لامینکتومی  ناحیه ی کمری (Lumbar Laminectomy) هم شناخته می شود، چون باعث کاهش  درد و رنج در موارد تنگی نخاعی  ناحیه ی کمری (Lumbar spinal stenosis) می شود. این حالت بیشتر در بالغین دیده می شود و علت آن هم  ویژگی دژنراتیو (تخریبی) ناشی از افزایش سن و مسن بودن بیمار می باشد. مفاصل فاست (آپوفیزیال) تمایل به بزرگ شدن دارند و بنابر این باعث ایجاد فشار و استرس بر اعصاب پیرامونی و سایر اعضا می شوند. بنابر این برای درمان این ناراحتی مزمن، بخش کوچکی از استخوان برداشته می شود.

پیش از هدایت جراحی، تعداد فراوانی اقدامات زمینه ای می بایستی انجام شود. بیمار و پزشک می بایست به خوبی برای این جراحی مهیا شوند. بیمار بایستی به نحو احضنت پیش از جراحی مهیا شود. آزمون ها و معاینات گوناگون  می بایست در هفته های پیش از جراحی انجام شود، تا اطمینان حاصل شود که بیمار در وضعیت سلامتی خوبی قرار داشته باشد. جراح ارتوپد می بایست بیمار را بررسی کند و وی را مورد آزمایش قرار دهد. بیمار می بایست با متخصص بی هوشی هم مشورت کند تا در مورد گزینه های گوناگون بی هوشی با وی مشاوره شود.

روش های گوناگون تصویربرداری با اشعه ی ایکس (X-rays) و ام آر آی (MRI)  برای بررسی وضعیت بیمار می بایست انجام شود. آزمایشات خونی معمول و الکتروکاردیوگرافی (نوار قلب) (ECG) هم برای آنالیز و بررسی وضعیت فیزیکی بیمار می بایست انجام شود.    
 این جراحی معمولا با قراردهی بیمار در وضعیت زانو زده انجام می شود. این حالت برای کاهش وزن بدن بر روی طناب نخاعی انجام می شود. انسیزیون (برش) درست بر روی بخشی از مهره و رو به پائین  به سمت بخشی از لامینا انجام می شود. سپس جراح لیگامانی را که مهره را در بخشی از لامینا یا در تمام آن متصل می کند برمی دارد.  این امر باعث می شود که بتوانیم ریشه های عصبی را که در لامینا هستند، مشخص کنیم (نشانه گذاری کنیم). پزشک قوس استخوانی را که لیگامنتوم فلاوم (ligamentum flavum) را می سازد قطع می کند.  این در واقع بخشی است که از ستون فقرات حمایت می کند. این بخش از بافت زردی تشکیل شده است و در حالت اتصالی و چسبیده به مهره یافت می شود. پزشک به دقت بررسی انجام می دهد تا بخش مناسبی را پیدا کند که باعث فشار بر اعصاب می شود. دیسک بین مهره ای و یا بخشی از مهره که بزرگ شده و فشار بر روی اعصاب را نشان می دهد، برداشته می شود.

بخشی که برداشته می شود، بعدا با بافت همبندی تازه شکل گرفته پر می شود. ریشه ی عصبی در ادامه به مرکز طناب نخاعی و دیسک بین مهره ای برگردانده می شود و یا بخشی از دیسک برداشته  می شود. فیوژن ستون فقرات (جراحی خشک کردن ستون فقرات) هم در صورت لزوم انجام می شود. این روشی است که در آن  استخوان  از هیپ (لگن) بیمار برداشته می شود و سپس  در اطراف طناب نخاعی ایجاد می شود. این کار باعث افزایش قدرت و ثبات در بیمار می شود.

این روش به عنوان روش جراحی ستون فقرات با تهاجم کم نامیده می شود که در آن مقدار کمی از استخوان برداشته می شود. بخش هایی که انسیزیون (برش) ایجاد می شود، در لیگامان خلفی ستون فقرات (posterior spinal ligament)، مفاصل فاست و طناب نخاعی می باشد. در موارد بسیار نادری در این روش لامینا برداشته می شود.

انجام این روش جراحی به صورت کامل، حدود 3 ساعت زمان می برد. بیمار می بایست پس از جراحی در بیمارستان بماند. بستری بیمار در بیمارستان از این جهت انجام می شود که بیمار تحت بررسی قرار بگیرد. بررسی ها و آنالیز های گوناگونی می بایست بر  روی  بیمار انجام شود. در این روش جراحی تنها میزان کمی خونریزی رخ می دهد. برای پیشگیری از ایجاد عفونت  با هر منبعی در این روش جراحی، تعداد زیادی از داروهای آنتی بیوتیکی می بایست تجویز شوند. آزمون دوم برای پیگیری جراحی اولیه می بایست انجام شود. این  کارها و بررسی های تکمیلی 4 تا 8 هفته پس از جراحی اولیه انجام می شود.

بهبودی و بازتوانی کامل بیماران زمان بر است. این بازتوانی به وضعیت فیزیکی و بدنی بیماران وابسته است. می بایست تمرینات را بصورت منظم انجام دهند تا بازتوانی بیمار سریع تر انجام شود. بیمار می بایست از ایستادن و نشستن طولانی مدت اجتناب کند. این کار باعث اعمال کشش بر طناب نخاعی و یا ستون مهره ای می شود.
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » لامینکتومی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

چرخش بازو

دمبل با دو دست

پرس سینه و اِکسل

فلای سرشانه با تسمه کشی

خم شدن به پهلو با میله هالتر

چرخش روسی با دستگاه سیم کش

Top