ادامه موضوع

جراحی لامینکتومی ناحیه ی کمری
جراحی لامینکتومی ناحیه ی گردنی- سرویکال
لامینکتومی- چشم انداز بلند مدت
ریکاوری بعد از عمل لامینکتومی
عوارض جانبی جراحی لامینکتومی
چگونه جراح لامینکتومی انتخاب می شود؟
پس از جراحی لامینکتومی چه انتظاری داشته باشیم
چگونه خودتان را برای جراحی لامینکتومی آماده می کنید؟
خطراتی که در جراحی لامینکتومی وجود دارد
انواع لامینکتومی
عوارض لامینکتومی
روش های جایگزین برای جراحی لامینکتومی
روش لامینکتومی با لیزر
روش لامینکتومی چگونه انجام می شود؟
لامینکتومی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
برداشت لامینا و یا قوس استخوانی در مهره (یکی از استخوان هایی است که ستون فقرات را می سازد) به عنوان لامینکتومی شناخته می شود. در طناب نخاعی و یا اعصاب نخاعی ممکن است احتمال ایجاد فشار وجود داشته باشد. دژنریشن (تخریب) در بخش های ستون فقرات ممکن است باعث فشار روبه پائین ستون فقرات شود (فضایی در مهره که طناب نخاعی از آن رد می شود). این مسئله می تواند علتی برای انجام جراحی لامینکتومی باشد. اساسا روش جراحی لامینکتومی برای درمان تنگی کانال نخاعی لازم است. برخی از دیگر اندیکاسیون ها  هم معیار انجام جراحی لامینکتومی می باشند. این موارد عبارتند از: درد عصبی سیاتیک (sciatica)، کمردرد، اسپوندیلولیستزیس (spondylolisthesis) (سر خوردن یک مهره به سمت جلو روی مهره پایینی). اکثر موارد کمردرد در افراد سنین 45 تا 65 سال رخ می دهد.

اندیکاسیون اصلی برای انجام جراحی لامینکتومی، تنگی کانال نخاعی (spinal stenosis) می باشد. این حالت ممکن است به صورت یک  تغییرات دژنراتیو (تخریبی) در اعصاب ناحیه ی کانال نخاعی باشد و ممکن است این اعصاب تحت فشردگی قرار بگیرند. این حالت ممکن است کانال نخاعی را باریک کند. این حالتی است که تنگی نخاعی (کانال نخاعی) نامیده می شود. علائم تنگی کانال نخاعی شامل ضعف عضلانی در نواحی است که توسط اعصاب تحت تاثیر قرار گرفته اند، بی حسی و درد  هم ایجاد می شوند. این حالت ممکن است به علت پوشانده شدن و پارگی ناشی از استرس مکرر و افزایش سن باشد. برخی مواقع، تنگی کانال نخاعی ممکن است از زمان تولد وجود داشته باشد و این حالت نادر است.

نام های دیگر مطرح شده برای تنگی نخاعی عبارتند از:


تنگی نخاعی مرکزی (central spinal stenosis)، لنگش کاذب (pseudo-claudication) و تنگی  سوراخ نخاعی (foraminal spinal stenosis). برخی از دیگر مشکلات همانند عفونت ها و نقائص زمان تولد هم می تواند باعث ایجاد تنگی نخاعی شوند. زمانی تنگی نخاعی ایجاد می شود که دیسک های بین مهره ای خشک شده باشند و در افراد مسن شروع به چروکیدگی کنند. در این لحظه، استخوان ها و لیگامان های ستون فقرات  به علت التهاب مزمن و یا آرتریت (التهاب در مفاصل) شروع به تورم و یا رشد بیشتر می کنند. این حالت منجر به انجام لامینکتومی می شود.

درد عصبی سیاتیکی (sciatica) نتیجه ی تنگی نخاعی است. حرکات و حس مربوط به پاها توسط عصب سیاتیک به مغز مخابره می شود. عفونت، تورم، قرمزی، تندرنس و یا تحریک عصبی سیاتیک به عنوان درد عصبی سیاتیکی شناخته می شود. هنگامی که لایه ی طبیعی بین مهره ستون فقرات شکسته می شود، دیسک به ناحیه ی اشغال شده توسط عصب سیاتیک هل داده خواهد شد و به عنوان دیسک نخاعی هرنیه شده (دچار فتق) (herniated spinal disc) نامیده می شود.

این حالت شایع ترین محرک ایجاد درد عصبی سیاتیکی است. به همین علت، فشردگی اعصاب وجود دارد و بیمار دچار احساس بی حسی، ضعف و درد می شود. تنگی نخاعی، سندرم (نشانگان) پیریفرمیس (بیماری که در اثر اسپاسم عضله‌ی پیریفرمیس ایجاد می‌شود که در نزدیکی عصب سیاتیک  قرار داشته و باعث فشار بر روی عصب سیاتیک و ایجاد درد سیاتیکی می‌شود.) (piriformis syndrome) و اسپوندیلولیستزیس علل دیگر پیدایش علائم درد عصبی سیاتیکی به علت تحریک این عصب هستند. گاهی اوقات ممکن است برای برداشت لامینا به منظور دسترسی به دیسک بین مهره ای آسیب دیده، جراحی لامینکتومی نیاز  باشد. ممکن است برای برداشت هرنی در ستون فقرات هم به جراحی لامینکتومی نیاز شود. برای درمان درد عصبی سیاتیکی به لامینکتومی نیاز می شود. 

کمردرد ممکن است منجر به انجام لامینکتومی شود. برخی مواقع کمردرد ممکن است به سمت ایجاد مراحل پیشرفته پیشروی کند و ممکن است پاها را هم تحت تاثیر قرار دهد. این  حالت ممکن است بر روی کارهای روزانه ی فرد و فعالیت های منظم  وی تاثیر بگذارد. به علت درد عصبی سیاتیکی، تنگی نخاعی، اسپوندیلولیستزیس (سرخوردگی مهره ای) ممکن است کمردرد رخ دهد. اساسا این حالات منجر به انجام لامینکتومی می شود.
لیز خوردن  یک مهره ی ستون فقرات بر روی مهره ی دیگر به عنوان اسپوندیلولیستزیس شناخته می شود.

علائم اسپوندیلولیستزیس شامل موارد زیر می باشد:

سفتی کمر، سفت شدن همسترینگ، درد در باتک (باسن)، کمردرد در بخش تحتانی، درد موضعی و یا تندرنس در ناحیه ی پشت در بالای لگن و درد در ران ها و پاها. درد در ران و پاها به عنوان رادیکولوپاتی (rediculopathy) (ریشه عصبی در حال خروج از نخاع تحت فشار قرار می گیرد و علائمی را در عضوی که به آن عصبدهی می کند ایجاد می کند) شناخته می شود.

اسپوندیلولیستزیس یاتروژنیک (پس از جراحی)، اسپوندیلولیستزیس مادرزادی (دیس پلاستیک)، اسپوندیلولیستزیس پاتولوژیک (بیمار گونه)، اسپوندیلولیستزیس دژنراتیو (تخریبی) اسپوندیلولیستزیس تروماتیک (ناشی از آسیب) و اسپوندیولیستزیس  ایستمیک (نقص ایسم مهره ای) (نقص دوطرفه استخوان بین دو مفصل فاستی که باعث می‌شود که جسم مهره بالایی بر روی مهره پایینی جابجا شود). انواع متفاوت اسپوندیولیستزیس می باشند. اسپوندیلولیستزیس می تواند در دو سطح مهره ای رخ دهد، این موارد عبارتند از مهره ی گردنی و مهره ی کمری.

در اکثر مواقع  اسپوندیلولیستزیس در سطح مهره ی کمری رخ می دهد. لیز خوردن ممکن است در دو مورد رخ دهد. یکی از این موارد  تاب خوردگی کمری (لوردوز) و مورد دیگر گرد شدن پشت (کیفوز) می باشد. این حالت چیزی جز این نیست که ستون فقرات فوقانی بر روی ستون فقرات تحتانی می افتد و این حالت تظاهر آخر لیز خوردگی مهره ای با درجه بالا میباشد. اسپوندیلولیستزیس در اغلب موارد شدید نمی باشد، ولی در برخی از مواقع به لامینکتومی نیاز می شود.
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » لامینکتومی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

پرس بردفورد/ راکی

دمبل روی نیمکت شیب دار

بلند کردن عضله دلتویید

دمبل دو طرفه - نیمکت شیب دار

پرس شانه با کابل

پوش پرس دوبل با کتل بل

Top