ادامه موضوع

جراحی لامینکتومی ناحیه ی کمری
جراحی لامینکتومی ناحیه ی گردنی- سرویکال
لامینکتومی- چشم انداز بلند مدت
ریکاوری بعد از عمل لامینکتومی
عوارض جانبی جراحی لامینکتومی
چگونه جراح لامینکتومی انتخاب می شود؟
پس از جراحی لامینکتومی چه انتظاری داشته باشیم
چگونه خودتان را برای جراحی لامینکتومی آماده می کنید؟
خطراتی که در جراحی لامینکتومی وجود دارد
انواع لامینکتومی
عوارض لامینکتومی
روش های جایگزین برای جراحی لامینکتومی
چرا روش جراحی لامینکتومی انجام می شود؟
روش لامینکتومی چگونه انجام می شود؟
لامینکتومی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
لامینکتومی یک روش جراحی است که برای ایجاد فضایی در کانال نخاعی و کمک به تسهیل و کاهش درد ناشی از تحریک طناب نخاعی و یا ریشه عصبی استفاده می شود. هر مهره شامل 2 لامینا است، آن ها اجزای استخوانی هستند که به شکل گیری حالت خمیدگی در پشت مهره کمک می کنند.

در سرتاسر انجام این روش جراحی (لامینکتومی)، هر یک از لامیناها از نظر اندازه بررسی می شوند و یا به طور کلی جدا می شوند. این روش جراحی به این علت انجام می شود که فشار را از روی ریشه های اعصاب بردارد و یا به جراح اجازه می دهد تا بر روی ریشه های عصبی آسیب دیده اقداماتی را انجام دهد. همچنین این روش برای اصلاح خمیدگی در ستون فقرات هم مفید است، برای مثال، در بیماران دچار اسکولیوز (scoliosis) این روش کارایی دارد. به طور طبیعی جراحی باز کمر در بیمارستان انجام می شود و لامینکتومی شامل برداشت کل قوس مهره ای و نیز عضلات روی آن و تندون ها و غیره است. فیوژن ستون فقرات (خشک کردن ستون فقرات) هم گاهی اوقات پس از جراحی لامینکتومی برای افزایش پایداری ستون فقرات لازم و ضروری می باشد. لامینکتومی قدیمی اغلب روش جراحی کمری بسیار طولانی است که نیاز به بستری طولانی و همین طور دوره ی بازتوانی در بیمارستان دارد.

بیمارانی که دچار کمردرد ناحیه ی تحتانی و یا دیسک های هرنیه شده (دچار فتق) هستند، درد زیادی هم دارند که باید از آن خلاص شوند. بیماران تلاش می کنند که سیر روندهای درمانی را به ترتیب، از مواد ضد درد تا درمان فیزیکی انجام دهند. هیچ یک از روش های جایگزین نمی تواند نتایج خوب و مناسبی را در بیماران ایجاد کند. حتی اگر روش های تهاجمی جراحی همانند لامینکتومی احتمال بهبود و رهایی بیماران را از درد مزمن نوید بدهند.

روش جراحی لامینکتومی طبیعی پس از تجویز بی هوشی عمومی و برداشت ناحیه ی لامینای مهره ای انجام می شود تا ریشه های عصبی آزاد شوند و بنابراین فشار از اطراف اعصاب برداشته شود تا درد بیمار تسکین یابد. لامینکتومی با استفاده از لیزر هم همین کار را می کند ولی لامینا با کمک لیزر برداشته می شود و در مقایسه با برداشت جراحی لامینا کمتر تهاجمی می باشد. زمان بازتوانی بیمار هم متغیر است و خطرات روش جراحی در مقایسه با روش با لیزر بالاتر است.

لامینکتومی روش  شل کردن ستون فقرات می باشد. به معنای دیگر، در این روش می کوشیم تا فشار را از روی اعصاب نخاعی و یا طناب نخاعی برداریم. این جراحی باعث می شود که وضعیت طبیعی اعصاب نخاعی به حالت اولیه برگردد، همراه با حذف اشتباه و یا کلی لامینا و یا با ایجاد دهانه ی بزرگتر در لامینا. در سطوح مختلفی ممکن است برای بیماران لامینکتومی انجام شود و به صورت ملایمی از نظر ساختاری ثابت باشند.

خطرات متعددی همراه با انجام روش جراحی لامینکتومی دیده می شود که عبارتند از خطرات همراه با بی هوشی عمومی، خطرات همراه با آسیب عصبی که ممکن است حتی باعث ایجاد فلج شود، خطرات همراه با عود که این وضعیت پس از سال های متعددی ایجاد می شود، خطرات همراه با فقدان ثبات در ستون فقرات و غیره. این خطرات به حداقل می رسند ولی وقتی روش لامینکتومی با لیزر پیگیری می شود، به صورت کاملی تحت نظارت قرار نمی گیرند.

در ابتدا لامینکتومی تنها زمانی انتخاب می شود که علائم در هیچ مسیری قابل مدیریت با روش های جایگزین و درمان های غیر جراحی نباشد. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی Non striodal anti imflammatory drugs-NSAIDs، اپیات ها (مخدرها)، ضد دردها، و غیره برای موارد طبیعی دیسک های هرنیه شده غیر شدید و یا تنگی نخاعی موثر هستند.

در موارد تنگی نخاعی، هنگامی که بی حسی در پا قابل کنترل نباشد و بیمار کنترل روده و مثانه خود را از دست دهد، به نظر می رسد که جراحی لامینکتومی می بایست انتخاب شود. این حالت وضعیت بیمار را بهبود می دهد. در حالی که، موفقیت در جراحی به وضعیت بدنی بیمار بستگی دارد. زمان بازتوانی برای بیماران ضعیف تر  بیشتر خواهد بود. روش های درمانی با لیزر را می توان در این موارد که درد به حداقل می رسد و همچنین برای کاهش زمان بازتوانی انجام داد. معمولا 80 درصد بیماران با انجام جراحی لامینکتومی به نتایج مطلوبی می رسند و  درک مثبت از این روش می تواند در آینده بیشتر شود، وقتی که روش درمانی با لیزر مقبولیت بیشتری پیدا کند. روش جراحی با لیزر در آینده بیشتر پذیرفته خواهد شد و علت آن هم سهولت دسترسی و کاهش میزان عوارض قبل و بعد از جراحی می باشد.
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » لامینکتومی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

چرخش به سمت خارج

بلند کردن هالتر روی نیمکت شیب دار

غلتاندن با هالتر

حرکت دادن توپ تمرین به عقب و جلو

ایستاده با دمبل

پرس سرشانه با یک دمبل

Top