ادامه موضوع

جراحی لامینکتومی ناحیه ی کمری
جراحی لامینکتومی ناحیه ی گردنی- سرویکال
لامینکتومی- چشم انداز بلند مدت
ریکاوری بعد از عمل لامینکتومی
عوارض جانبی جراحی لامینکتومی
چگونه جراح لامینکتومی انتخاب می شود؟
پس از جراحی لامینکتومی چه انتظاری داشته باشیم
چگونه خودتان را برای جراحی لامینکتومی آماده می کنید؟
خطراتی که در جراحی لامینکتومی وجود دارد
انواع لامینکتومی
عوارض لامینکتومی
روش لامینکتومی با لیزر
چرا روش جراحی لامینکتومی انجام می شود؟
روش لامینکتومی چگونه انجام می شود؟
لامینکتومی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
جراحی از هر نوعی که باشد، آخرین راه درمانی برای هر بیماری است، از طرفی با انجام این جراحی هم مشکلات ناشی از کمردرد بر جای می ماند. بنابراین پس از آن که روش های درمانی جایگزین امتحان شدند، لامینکتومی می بایست آخرین انتخاب برای بیمار باشد. به غیر از خطراتی که بیمار با آن مواجه می شود.

درمان های  محافظه کارانه (کانسرواتیو)

برخی از انواع رویکردهای محافظه کارانه برای درمان کمردرد عبارتند از:
  • مصرف ضد دردهایی همانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، شل کننده های عضلانی و غیره، که برای موارد غیر شدید کمردرد توصیه می شود.
  • تزریقات استروئیدها و یا دقیق تر تزریقات اپی دورال کورتیکواستروئیدها، گزینه ی مناسب دیگری می باشد.
  • استراحت گزینه ی مناسب دیگری می باشد که برای تسکین کمردرد در بیمار به کار می رود، استراحت مناسب در بستر و کاهش استرس وارده به استخوان پشت و عضلات، به ترمیم بافت ها  و زخم های داخلی کمک می کند، در واقع اگر آن ها در وضعیت واقعا بدی نباشند.
  • شروع به انجام تمرینات، کمک به درمان کمردرد، تقویت ماهیچه ها و بافت های نزدیک ناحیه ی آسیب دیده هم رویکرد محافظه کارانه دیگری می باشد، این مورد همچنین به کاهش وزن بیمار کمک می کند که به طور غیر مستقیم در جهت کاهش کمردرد  بیمار عمل می کند.
  • تغییر در عادات نوع وضعیت قرارگیری در سر کار و درمان شغلی می تواند مفید باشد و می بایست قبل از انجام لامینکتومی انجام شود. تغییر در وضعیت های آسیب زننده ی با ثبات که استرس بسیار زیادی را به بافت های ناحیه ی تحتانی کمری وارد می کند، وقتی دچار آسیب شده است، روش اصلاحی فوری دیگری است که هر بیماری می بایست به آن عادت کند.
  • فیزیوتراپی یک روش واقعا خوب و مناسب است که با آن می توان کمردرد را کنترل و اصلاح کرد، درمان های انجام شده توسط فیزیوتراپیست ها می بایست برای تقویت بخش پائینی کمر و تسکین درد بیمار کمک کننده باشد. همچنین فیزیوتراپی زمانی بهتر است که تحت نظارت پزشک کارآزموده ای انجام شود، به این علت که وی می تواند تغییراتی  را که باعث ایجاد آسیب می شوند را مشخص کند و داروهای متفاوتی را برای هر بیمار نسبت به بیمار دیگر تجویز کند، پس هیچ درمانی مشابه نمی باشد، و این امر باعث افزایش اثربخشی درمان های تجویزی می شود.
  • Osteopathic manipulative treatment -OMT (درمان دستکاری استئوپاتیک) و Transcutaneous electrical nerve stimulation TENS- ( تحریک الکتریکی عصب از راه پوست)، روش های درمانی دیگری هستند که بسیار موثر بوده و میزان موفقیت بالایی را در میان بیماران مبتلا به  کمردرد نشان می دهند.

روش های جراحی جایگزین

 میکرودیسککتومی (جراحی که در آن قسمتی از دیسک بین مهره ای بیمار از ستون فقرات خارج میگردد) (Microdiscectomy)، یک روش کمتر تهاجمی است که برای درمان کمردرد استفاده می شود. یک روش جراحی مداخله ای بسیار خفیف است که انجام آن یک ساعت زمان می برد. در اینجا انسیزیون (برش) های کوچکی در پشت بیمار ایجاد می شوند و دیلاتورها (گشاد کننده ها) برای برداشت عضلات و سایر بافت ها به کار می روند. وسایل خاصی برای دریل سوراخی در لامینای ستون مهره در نزدیکی دیسک دچار فتق به کار می روند. این کار ریشه ی عصبی را آزاد می کند و بخش آسیب دیده ی دیسک بین مهره ای را بر می دارد. زمان بازتوانی به طور مشخصی پائین است. همچنین درد کم است و احتمال عود این مشکل هم کم می باشد.

رویکردهای تکمیلی و جایگزین Complementary and alternative approaches - CAM

سایر روش های جایگزین عبارتند از:
رویکردهای درمانی قدیمی کشورهای آسیایی. طب سوزنی -Accupuncture ، ماساژ آیورودا -Ayurvedic massages)،Chiropractic treatments) درمان های  چیروپراکتیک ( فن ماساژ و جابجا کردن ستون فقرات)، یوگا، و غیره. به جز این موارد، تمرینات  آیورودایی هندی ها هم به نظر می رسد که برای درمان کمردرد مرتبط با این مشکلات بهترین باشد. تمرین به این صورت است که بدن بیمار با داروها  و ماساژ و تمرینات  ملایم با کمک تمرین دهنده ی بسیار با تجربه ترمیم می یابد. روغن ها و داروها اغلب از گیاهان رشد داده شده، توسط پرورش دهندگان در حیاط های شامل گیاهان دارویی ایجاد می شوند.

 تمرینات حرکتی و تمرین یوگا می تواند بهترین درمان جایگزین برای این بیماران باشد و هزینه بسیار کمی هم دارد و از طرفی بسیار موثر است. حرکت صحیح و تکنیک های ریلکسیشن (آرامش سازی) که در یوگا انجام می شود، برای تقویت بدنی سیستم جسمی  بسیار موثر است. رویکردهای جایگزین و مکمل تنها زمانی  آزموده می شوند که بیمار  مطمئن باشد که این روش ها می تواند به درمان کمردرد در وی کمک کند. در اغلب موارد، جراحی لامینکتومی آخرین راه برای درمان بیمار است، درمان های جایگزین همانند درمان فیزیکی، تغییرات وضعیت قرارگیری و تمرینات و استراحت و کاهش وزن و غیره می تواند از لامینکتومی مفید تر و کاراتر باشد.
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » لامینکتومی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

حرکت دو ضرب با کتل بل

کرانچ با توپ بوسو

چرخش روسی با دستگاه سیم کش

پرس آرنولد با دمبل

به پهلو

کرانچ با سیم کش

Top