سرطان، رشد و تقسیم کنترل نشده سلول هایی است که از الگوی منظم و معمول چرخه سلولی خارج شده اند. سلول های سرطانی، تومورها یا نئوپلاسمی سلول های تغییرشکل یافته ای هستند. این سلول های تغییر شکل یافته، در شرایطی که سلول های طبیعی از کار می افتند به تقسیم خود ادامه می دهند. سرطان سینه وضعیتی است که در آن از سلول های سینه، سلول های بدخیم یا یک سلول نئوپلاسمی پدیدار می شود. طی تحقیقاتی که در زمینه سرطان سینه تا به امروز انجام شده است علت اصلی و دقیق آن همچنان ناشناخته است.

سرطان سینه، به طور معمول زنان را مبتلا می کند و یکی از شایع ترین انواع سرطان در زنان است به طوری که یک سوم تمام انواع سرطان هایی که زنان به آن مبتلا می شوند را در بر می گیرد و از بین تمامی سرطان ها بیش ترین میزان شیوع را دارد.

پس ازسرطان ریه دومین علت مرگ و میر زنان از بین سرطان های مختلف، سرطان سینه است. این سرطان  تنها در یک درصد از زنان زیر 25 سال دیده می شود اما در سنین بالاتر، این میزان افزایش شدیدی می یابد. منحنی شروع این سرطان در زنان بالاتر از 30 سال شیب تندتری پیدا می کند. بیش ترین تعداد مرگ و میر ناشی از این سرطان در انگلستان و ولز، در هر جمعیت 100000 نفره، 7/27 و کم ترین آن در کره جنوبی به ازای 100000 نفر 6/2، مشاهده شده است.

علائم بسیاری برای تشخیص این سرطان وجود دارد.
  1. وجود توده با افزایش خفیف ضخامت در سینه یا ناحیه زیر بغل
  2. بد شکل شدن سینه
  3. ترشح خفیف از نوک سینه
  4. تغییر رنگ بافت سینه و نوک آن

از علائم دیگر سرطان سینه می توان درد در ناحیه سینه، حساسیت و درد در نوک سینه، پوسته ریزی پوست نوک سینه و حلقه رنگین اطراف آن و ترک نوک سینه را نام برد.

در مراحل اولیه سرطان سینه، علائم چندانی مشاهده نمی شود. علاوه بر این شناسایی این علائم نیز دشوار است.

تشخیص سرطان سینه، عمدتاً به سه طریق انجام می شود:
  1. معاینه با دست
  2. ماموگرافی
  3. آلتراسونوگرافی (سونوگرافی با استفاده از امواج فراصوتی)

تشخیص سرطان سینه از طریق معاینه با دست به این معنی است که پزشک با کف دست توده موجود در سینه را به دقت احساس می کند. ماموگرافی همان تشخیص سرطان سینه با استفاده از اشعه x است. همان طور که می دانید سینه، غده ای است که در پستان‌داران وجود دارد و همین ممکن است علت نام گذاری اصطلاح ماموگرافی باشد. تشخیص این سرطان با استفاده از امواج فراصوتی را آلتراسونوگرافی می نامند. یکی دیگر از روش های تشخیص سرطان سینه، دَمش با استفاده از سوزن ظریف (fine need aspiration) است.

پس از این که یک توده غیرطبیعی در سینه یافت شد با استفاده از یک سوزن ظریف در بافت سینه دمیده می شود. شخص بیمار، خود می تواند معاینه با دست را انجام دهد و 75% از توده ها، طی معاینه خود شخص شناسایی می شوند.

تحقیقات مربوط به این سرطان ،عمدتاً بر فاکتورهای این بیماری و نیز درمان های احتمالی آن متمرکز شده  اند. اما علت اصلی این سرطان هنوز ناشناخته است. طی این تحقیقات، ریسک فاکتورها و نیز افرادی که مستعد ابتلا به این سرطان هستند شناسایی شده اند، بر اساس یافته های تحقیقاتی به زنان توصیه می شود که خودشان، معاینه معمول مربوط به سینه را انجام دهند. همچنین محققان برای گروه های مختلفی که باید معاینه شخصی سینه را انجام دهند جدولی تهیه کرده اند. سرطان سینه در میان درصد اندکی از مردان نیز مشاهده شده است.

باورهای اشتباه متعددی درباره سرطان سینه وجود دارد، مانند اینکه سرطان سینه تنها زنان مسن را مبتلا می کند. یا اینکه عدم وجود سابقه ابتلا به این سرطان در خانواده ای نشان دهنده این است که هیچکدام از افراد آن خانواده به این سرطان مبتلا نخواهند شد. از دیگر باورهای غلط این است که استفاده از قرص های کنترل موالید و ضد تعریق باعث ابتلا به سرطان سینه می شود. از این باورهای غلط این در مورد سرطان سینه اجتناب کنید و خود معاینه شخصی سینه را انجام دهید. این بهترین روش برای جلوگیری از خطر ابتلا به سرطان سینه است.
 

ادامه این موضوع

اطلاعات آماری مربوط به سرطان سینه

در خلال 50 سال گذشته تعداد موارد ابتلا به سرطان سینه افزایش چشمگیری پیدا کرده است اما خوشبختانه تعداد مرگ و میر ناشی از آن در خلال سالهای اخیر کاهش پیدا کرده است.

انواع سرطان سینه

سینه زن اساساَ از سه نوع بافت مجاری لنفاوی، لوبول ها و استروما تشکیل شده است. سرطان تهاجمی گسترش خود را اغاز کرده است و پیشرفته ترین مرحله در انواع سرطان سینه می باشد.

تشخیص سرطان سینه

در بیش از 33 درصد از موارد سرطان سینه گزارش شده، معمولا زنان با انجام معاینه شخصی سینه یا BSE، توده ی موجود در سینه را شناسایی می کنند. فاکتورهای ژنتیکی که شامل، خانواده، سن و پیشینه خانوادگی زن می شوند، فاکتورهای حساسی برای تشخیص هستند و زنان مستعد باید به طورمرتب در معرض تشخیص قرار بگیرند.

تغذیه و سرطان سینه

بسیاری از سبزیجات، خاصیت ضد سرطانی قوی دارند و به همین دلیل است که به بیماران مبتلا به سرطان سینه توصیه می شود که سبزیجات و میوه بیشتری مصرف کنند. درهر برنامه کلی تغذیه ای مربوط به سرطان سینه مقادیر بیشتری از سبزی و میوه وجود دارد. سبزیجات ضد سرطانی و کارتنوئیدی باید حتما در بر نامه غذایی افراد مبتلا به سرطان سینه گنجانیده شوند.

درمان سرطان سینه

سرطان سینه اصولا به دو روش درمان می شود. سیستماتیک و موضعی درمان موضعی به موردی اطلاق می شود که در آن پزشک درمان را فقط در بافت سرطانی و نه در بافت های اطراف انجام می دهد. درمان سیستماتیک فرایندی است که در آن درمان تمام بدن را در بر می گیرد.

زمان پیگیری توصیه های پزشکی

تمامی علائم سرطان سینه الزاما نشانگر ابتلا به سرطان سینه نیستند، اما این پزشک است که با استفاده از معاینات بالینی سینه یا از طریق ماموگرافی، آلتراسونوگرافی یا بیوسپی وجود سرطان سینه را تایید می کند.

زندگی با سرطان سینه و مدیریت آن

در صورتیکه زنی مبتلا به سرطان سینه تشخیص داده شود، حالات روحی و روانی اش دچار ضعف می شوند و افسرده می شود، در حالیکه به زنده ماندن و چگونگی مدیریت سرطان سینه خود فکر می کند. این مساله که سینه با عمل جراحی برداشته می شود، خبر استرس زایی است و زن و اعضای خانواده ی او باید خود را برای مواجهه با این وضعیت آماده کنند.

سرطان سینه التهابی

سرطان سینه التهابی تقریبا یک تا سه درصد از موارد ابتلا به سرطان سینه را در بر می گیرد. شناسایی سرطان سینه التهابی بسیار دشوار است و هیچ نشانه ای اولیه ای ندارد. این سرطان از انواع دیگر سرطان ها خطرناک تر است.

سرطان سینه پس از درمان

مهمترین مساله ای که بیماران مبتلا به سرطان سینه که درمان را تکمیل کرده اند باید انجام دهند این است که تحت درمان های پیگیری صحیح قرار بگیرند. پزشکان از بیماران تقاضا می کند که هر چهار ماه الی شش ماه، جهت چکاپ مراجعه کنند. این زمان دوره ای است که گروه ارزیابی می کند که آیا سرطان رشد کرده و به سایر بخش های بدن سرایت کرده است یاخیر.

سرطان سینه عود کننده و متاستازیک

سرطان سینه را می توان به دو دسته ی خوش خیم و متاستازیک دسته بندی کرد. سرطان های خوش خیم، از آنجا که از محل پیدایش خودجا به جا نمی شوند آسیب رسان نیستند. اما سرطان سینه متاستازیک جا به جا می شوند.

شناسایی اولیه، غربالگری و آزمایش سرطان سینه

شناسایی اولیه و غربالگری سرطان سینه به معنی شناسایی سرطان سینه با استفاده از آزمایش های گوناگون و روش های معاینه ای موجود است. این روش ها، ماموگرافی، سونوگرافی با امواج فراصوتی، معاینه ی بالینی سینه و معاینه شخصی سینه را در بر می گیرند.

علائم و نشانه های سرطان سینه

سینه یک زن از بافتهای متعددی تشکیل شده که بطور خلاصه عبارتند غدد، مجاری که شیر را به سمت نوک سینه می برند، بافتهای چربی، بافتهای پیوندی، رگهای لنفی، رگهای خونی وغیره. در بیشتر موارد سرطان سینه، فیبروسیز مولد استرومال و بافت های پوششی دیده می شود.

علل سرطان سینه

اگر چه در تحقیقات مربوط به سرطان سینه، علت اصلی این بیماری یافت نشده است، اما به نظر می رسد که این بیماری تحت تاثیر فاکتورهایی چون ساختار ژنتیکی، پروفایل هورمونی و الگوهای متفاوت زندگی قرار دارد.

فاکتورهای خطر و پیشگیری سرطان سینه

ریسک فاکتورها وضعیت یا شرایطی در زنانی می باشند که نشانگر احتمال ابتلا به سرطان سینه می باشند و در بیشتر موارد درست هستند. این واقعیت که سرطان سینه تنها در یک درصد از مردان مشاهده می شود حاوی این پیام است که تا جایی که به سرطان سینه مربوط می شود زن بودن خود، یک عامل خطر است.

مراحل سرطان سینه

رایج ترین سیستمی که برای دسته بندی یا مرحله بندی سرطان سینه مورد استفاده قرار می گیرد سیستم ACS-AJCC است.

معاینه شخصی سینه

معاینه شخصی سینه یا BSE روندی است که طی آن زنان خود شخصاَ سینه را از لحاظ وجود توده های احتمالی یا سایر تغییرات سینه معاینه می کنند. معاینه شخصی سینه معمولا طی دو مرحله انجام می شود: معاینه شخصی در جلوی آیینه یا نگاه کردن به سینه و معاینه شخصی سینه با استفاده از کف دست و حالت دراز کشیده.

ویژگی های سرطان سینه

دسته بندی TNM بر مبنای مراحل سرطان می باشد که شامل تومور، گره و متاستازی می شوند. T به حالت اولیه تومور، N به گره لنفاوی اولیه و M به وضعیت متاستازی گفته می شود.

یافته های جدید تحقیقات سرطان سینه

روندهای جدید تحقیقاتی در سرطان سینه عبارتند از: تحقیقات پیشگیری و تشخیص سرطان سینه، درمان سرطان سینه و زندگی با سرطان سینه

Top