غده پروستات در جلوی رکتوم و در زیر مثانه قرار دارد. مجرای پیشاب که یک لوله ی کوچک می باشد در پروستات قرار دارد. ادرار در مسیر این مجرا جریان پیدا می کند. غده پروستات به اندازه ی یک گردو می باشد. با این حال سرطان غده ی پروستات خطری است که زندگی فرد مبتلا را تهدید می کند.

غده پروستات مهمترین مخزن ذخیره ی مایع منی می باشد. کارکردهای مختلف مایع منی به شرح زیر است:
  • تغذیه ی اسپرمها
  • خاصیت قلیایی دارد و بر ویژگی اسیدی مجرای زنانه غلبه می کند.
  • بعنوان یک مایع ناقل به اسپرمها این توان را می دهد تا در آن شنا کرده و خود را به تخمک برسانند.
بنابراین سرطان پروستات می تواند تاثیرات مخربی را بر کارکردهای جنسی و تولید مثلی در مرد بجا بگذارد.

چرا برخی از افراد به سرطان پروستات مبتلا می شوند و برخی دیگر خیر؟

علل سرطان پروستات هنوز به طور کامل شناسایی نشده اند. عوامل ژنتیکی و رژیم غذایی به عنوان عوامل اصلی ابتلا به سرطان پروستات در نظر گرفته می شوند. البته این مساله هنوز ثابت نشده است.

سرطان پروستات زمانی آشکار می شود که سلولهای غده ی پروستات که بطور غیرقابل کنترلی چند برابر می شوند از طریق گره های لنفاوی وارد بخشهای دیگر بدن شده و زندگی فرد را تهدید کنند.

علایم اولیه این بیماری که عبارتند از مشکلات ادراری و اختلال در عملکرد نعوذی به گونه ای می باشند که شاید اصلا نتوان تصور کرد که فرد به سرطان مبتلا باشد. در برخی موارد سرطان تشخیص داده نمی شود و بیمار به دلایل دیگر ناشی از سرطان پروستات  با گذر زمان جان خود را از دست دهد.

سرطان پروستات در جوامع  آفریقایی و بخشهایی از اروپا و ایالات متحده بسیار شایع است. به نظر می رسد مردان آسیایی کمتر در معرض این بیماری قرار داشته باشند. علت بسیاری از مرگ و میرهای ناشی از سرطان در ایالات متحده و دیگر نقاط جهان سرطان پروستات می باشد.

مردان گروه سنی 45 سال به بالا بیشتر در معرض سرطان پروستات قرار دارند. تستهای تشخیص سرطان پروستات عبارتند معاینات بدنی، آزمایشهای خون و آزمایش PSA، (آزمایش آنتی ژن مخصوص پروستات).

برای انجام بیوپسی بخشی از غده ی پروستات برداشته می شود و در زیر میکروسکوپ بررسی می شود. برای تشخیص سرطان پروستات و چگونگی پیشرفت آن عکسبرداری اشعه ی ایکس و اسکن استخوان توصیه می شود.

سرطان پروستات با روشهای جراحی، پرتو درمانی، هورمون درمانی و در برخی مواقع شیمی درمانی، پرتو درمانی و یا ترکیبی از دو روش درمان می شود. نوع درمان پیشنهادیی به سن فرد، شرایط مزاجی فرد، گسترش و رشد سرطان و مشاهده ی سرطان در بررسی های میکروسکوپی بستگی دارد. بسیاری از مردان پیش از اینکه عوارض بیماری کاملاً‌ خود را نشان دهند، از بیماری می میرند. بنابراین لازم است که تمامی مردان 45 سال به بالا معاینات منظمی را انجام دهند تا در همان شروع بیماری بتوان آنرا تشخیص داد. در صورت تشخیص زود هنگام بیماری، فرصت درمان بیشتر می شود.
 

ادامه این موضوع

اسکرین و تشخیص سرطان پروستات

اسکرین و تشخیص سرطان پروستات گامی مهم در تشخیص سرطان پروستات است و نباید از آن چشم پوشی شود. تست های اسکرین و تشخیص سرطان پروستات عبارتند از آزمایش خون، آزمایش دیجیتال رکتال (DRE)، بیوپسی، درجه بندی گلیسون و غیره.

امید به زندگی در سرطان پروستات

میزان امید به زندگی سرطان در پروستات می تواند به شما در آگاهی از شانس بقای خود کمک کند. شما هنگام مقایسه امید به زندگی در سرطان پروستات به طور تقریبی می فهمید که تا چند سال دیگر زنده خواهید ماند.

پیشگیری از سرطان پروستات

آنچه باید مد نظر قرار داده شود پیشگیری از بیماری می باشد. مطمئن شوید که به خود آسیبی نمی رسانید و یا اینکه خود را درمعرض شرایط بیماری زا قرار نمی دهید. دو فاکتور موثر در پیشگیری از سرطان پروستات عبارتند از رژیم غذایی و ورزش. نوع ورزش مناسب را با توجه به سبک زندگی خود انتخاب کنید و تا آنجاییکه به مساله غذا مربوط می شود سبزیجات و میوه مصرف کنید و ازمصرف غذاههای چرب اجتناب کنید.

درمان سرطان پروستات

درمان سرطان پروستات در فاکتورهای متعددی همچون سطح و گستردگی سرطان پروستات بستگی دارد. روشهای مختلف درمان سرطان پروستات عبارتند از پروستاتکتومی، EBRT، سرما درمانی، هورمون درمانی، ژن درمانی و غیره.

ریسک فاکتورهای سرطان پروستات

ریسک فاکتورهای سرطان پروستات به آن عواملی گفته می شود که نسبت امکان ابتلا به سرطان پروستات در یک فرد را تعیین می کنند. در صورتی که در منطقه ی ریسک بالا قرار داشته باشید سعی کنید زمان شروع سرطان را تشخیص دهید و از درمان دارویی و روش درمانی مناسب آن استفاده کنید.

علایم سرطان پروستات

جهت یافتن روش درمانی مناسب در درمان سرطان پروستات تشخیص و شناسایی علایم بیماری بسیار ضروری و لازم است. با توجه به علایم بیماری سرطان پروستات پزشک شما روش درمانی مناسب را تجویز خواهد کرد.

علل سرطان پروستات

علل سرطان پروستات ناشناخته اند. البته فاکتورهایی بعنوان علل سرطان پروستات معرفی می شوند. با این وجود، همه چیز در هاله ای از ابهام قرار دارد. بهترین راه پیشگیری از سرطان پروستات اجتناب از فاکتورهایی می باشد که به نظر می رسد علل سرطان پروستات باشند.

عوارض سرطان پروستات

اگرچه کنترل سرطان پروستات همچون رشد سرطان، درد، مشکل در ادرار کردن اختلال عملکرد نعوذی و افسردگی دشوار است اما با کمک درمان دارویی می توان از وخامت بیماری کاست.

مرحله بندی سرطان پروستات

اولین گام در درمان هر بیماری غربالگری و تشخیص آن بیماری با استفاده از روشهای استاندارد و تایئد شده است. مرحله بندی سرطان پروستات فرایندی است که درآن ازتشخیص شدت انتشار سرطان پروستات برای تسهیل انتخاب روش درمانی مناسب استفاده می شود.

Top