ادامه موضوع

جراحی لامینکتومی ناحیه ی کمری
جراحی لامینکتومی ناحیه ی گردنی- سرویکال
لامینکتومی- چشم انداز بلند مدت
ریکاوری بعد از عمل لامینکتومی
عوارض جانبی جراحی لامینکتومی
چگونه جراح لامینکتومی انتخاب می شود؟
پس از جراحی لامینکتومی چه انتظاری داشته باشیم
چگونه خودتان را برای جراحی لامینکتومی آماده می کنید؟
خطراتی که در جراحی لامینکتومی وجود دارد
عوارض لامینکتومی
روش های جایگزین برای جراحی لامینکتومی
روش لامینکتومی با لیزر
چرا روش جراحی لامینکتومی انجام می شود؟
روش لامینکتومی چگونه انجام می شود؟
لامینکتومی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
رویکرد سنتی به جراحی لامینکتومی شامل یک انسیزیون (برش) بلند در پشت و پیشروی جزء به جزء در عضلات اطراف ستون فقرات تا رسیدن به ستون فقرات می باشد. این رویکرد جراحی، کاملا باز و پرخطر می باشد و معمولا ناتوانی دائمی و بافت اسکار (بافت باقی مانده پس از آسیب و زخم) در بسیاری از بیماران بر جای می ماند.

تکنیک های واقعا تهاجمی از روش های کاملی استفاده می کنند و پیش از آن که  ستون فقرات بررسی شود، مستلزم جابجایی ساختارهای عضلانی اطراف ستون فقرات هستند. حتی روش های جراحی دیسک دچار فتق با حداقل تهاجم هم، هنوز برای بافت هایی که ستون فقرات را در بر می گیرند، آسیب رسان هستند و نمی بایست استفاده شوند، مگر آن که واقعا هیچ گزینه ی درمانی دیگری وجود نداشته باشد.

جراحی آندوسکوپی (Endoscopic surgery)  برای ستون فقرات یک روش جایگزین پیشرفته در موارد جراحی های باز ناحیه ی کمری (open-back surgeries) می باشد که بصورت طبیعی به دنبال پیشرفت های علم پزشکی ایجاد شده است. معنای اندوسکوپی دیدن درون و یا نگاه رو به داخل (“looking inside,") می باشد، که در واقع اساس انجام روش اندوسکوپی هم همین معنی می باشد. در جائی که روش جراحی باز ناحیه ی کمری نیازمند انسیزیون (برش) بزرگ تری است تا جراح بتواند به خوبی وارد ستون فقرات شود، جراحی اندوسکوپیک ستون فقرات از راه برشی حدود 5 میلی متر در ناحیه ی طولی انجام می شود. از راه این برش کوچک، یک سری لوله ها، دوربین کوچک و نازک و وسایل بسیار کوچک به کار می روند، و باعث می شوند که روش اندوسکوپی، در مقایسه با روش جراحی باز ناحیه ی کمری، بسیار کم تهاجم تر  و کمر خطرتر باشد. مزیت های اصلی دیگر برای جراحی اندوسکوپی، در مقایسه با روش جراحی باز ناحیه ی پشت که به طور سنتی انجام می شود، اینست که بیمار معمولا دوره ی بازتوانی کوتاه تری دارد، درد زیادی ندارد، اسکار کمتری دارد، مقادیر از دست رفتن خون کمتری دارد و  آسیب احتمالی کمتری به بافت های نرم اطراف و استخوان ها وجود دارد.

روش جراحی باز ناحیه کمری از قدیم برای مراقبت از دیسک های بین مهره ای هرنیه شده (دچار فتق)، تنگی نخاعی، بیماری دژنراتیو (تخریبی) دیسک بین مهره ای، تنگی سوراخ و سایر مشکلات گردنی و کمری متدی استاندارد بوده است. در سال های اخیر، بالعکس، روش های اندوسکوپیک به گزینه های جایگزین قابل قبول تری در مقایسه با جراحی های باز تبدیل شده اند. هر دو نوع روش جراحی باز و جراحی اندوسکوپیک، معمولا گزینه های درمانی آخر برای کمردرد، درد گردن و علائم مرتبط با آن ها هستند. در ابتدا، به صورت طبیعی پزشکان تلاش خواهند که اکثر موارد کمردرد و درد گردن بیمار را با رویکردهای رایج و مرسوم درمان کنند، این روش های معمول عبارتند از:
استراحت در بستر، پک (کیسه) های گرم و سرد، درمانی های پایه ای، داروهای کاهنده درد و  تزریقات استروئیدی در ناحیه ی اپی دورال.

روش جراحی ستون فقرات با کمک کامپیوتر (Computer aided spine surgery) در سال های اخیر به مقبول ترین و ارجح ترین روش تبدیل شده است و علت آن هم پیشرفت های رخ داده در تکنولوژی کامپیوتر و لیزر می باشد.

بالاخره، مزایای روش جراحی ستون فقرات با کمک کامپیوتر دو مورد می باشد:
درشت نمایی بهتر و درک فضایی بالاتر

با استفاده از تکنولوژی کامپیوتری، این جراحی در مقایسه با قبل سریع تر و با دقت بیشتری انجام می شود و زمان بازتوانی بیمار در حد زیادی کاهش یافته است. برخلاف روش جراحی باز استاندارد کمری که نیازمند بستری در بیمارستان، برش های بزرگ و قطع و بریدن (دایسکشن) عضلات می باشد، روش جراحی ستون فقرات با کمک کامپیوتر خصلت تهاجمی بودن کمتری دارد و اساسا یک روش سرپایی است. از طرفی این روش که به عنوان جراحی اندوسکوپی هم نامیده می شود و با کمک کامپیوتر انجام می شود، را می توان با ورود دوربین باریک و وسایل جراحی از راه برش سطحی و کوچک در کمر یا گردن انجام داد. تصاویر دوربین در ادامه در اتاق جراحی  بی درنگ تقویت و تشدید می شود و جراح بررسی دقیقی را انجام می دهد که به هیچ وجه نمی توان با اسکالپل (چاقوی کوچکی که در جراحی ها به کار می رود) و یا چشم غیر مسلح  آن را انجام داد.

جایگزینی دیسک مصنوعی در فرآیندی که در حال تحقیق و توسعه است، به عنوان روش جایگزینی برای جراحی فیوژن (خشک کردن=الحاق) ستون فقرات (spinal fusion surgery) مطرح می باشد. این روش بسیار تهاجمی با موفقیت محدودی بویژه در جایگزینی دیسک بین مهره ای همراه بوده است، ولی در تقریبا همه ی موارد توسط انجمن غذا و دارو Food and Drug Administration) FDA) مورد موافقت واقع نشده است. به طور طبیعی، اگر افراد دچار کمردرد مزمن باشند، پزشک تلاش می کند که علائم بیمار را با درمان های سنتی برطرف کند. در مقابل، برخی مواقع، جراحی اصلاحی برای درمان مشکل زمینه ای که در دیسک های بین مهره ای کمر وجود دارد، لازم می باشد. در برخی موارد، آخرین راه پس از گزینه های کانسرواتیو (محافظه کارانه)، درمان بیماری دیسک و تسکین درد  در ستون فقرات بیمار می باشد.
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » لامینکتومی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

تمرین با کتل بل

چرخش به سمت خارج

پرس سینه و اِکسل

ایستاده با دمبل

پرس سرشانه با یک دمبل

کش ورزشی و میله EZ

Top