ادامه موضوع

جراحی لامینکتومی ناحیه ی کمری
جراحی لامینکتومی ناحیه ی گردنی- سرویکال
لامینکتومی- چشم انداز بلند مدت
ریکاوری بعد از عمل لامینکتومی
عوارض جانبی جراحی لامینکتومی
چگونه جراح لامینکتومی انتخاب می شود؟
پس از جراحی لامینکتومی چه انتظاری داشته باشیم
چگونه خودتان را برای جراحی لامینکتومی آماده می کنید؟
انواع لامینکتومی
عوارض لامینکتومی
روش های جایگزین برای جراحی لامینکتومی
روش لامینکتومی با لیزر
چرا روش جراحی لامینکتومی انجام می شود؟
روش لامینکتومی چگونه انجام می شود؟
لامینکتومی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
لامینکتومی نامی است که برای جراحی طناب نخاعی و یا بخشی از ستون فقرات به نام لامینا (Lamina) اختصاص می یابد. در موارد مشخصی، استخوان ها و یا سایر بخش های مهره و یا ستون فقرات بزرگ می شوند و این امر باعث می شود تا اعصاب محیطی تحت فشار و یا تنش قرار بگیرند. این حالت باعث آسیب به عصب می شود و در نتیجه می بایست درمان شود. بخشی از طناب نخاعی و یا دیسک بین مهره ای برای رفع فشار از روی عصب برداشته می شود.

روند جراحی لامینکتومی خیلی پیچیده نمی باشد. این جراحی حدود 3 ساعت زمان می برد و در طی جراحی خونریزی بسیار کمی رخ می دهد. ولیکن خطرات مشخصی در این جراحی وجود دارد. برخی از این خطرات، ناچیز می باشد ولی برخی موارد آن حتی ممکن است کشنده هم باشد. جراحی لامینکتومی معمولا در بالغین انجام می شود و علت اصلی آن سن بالا می باشد. بنابراین عوامل متعددی وجود دارد که بر روی این جراحی و اثرات پس از آن به علت سن بالا اثرگذار هستند.

خطرات گوناگونی که در جراحی لامینکتومی وجود دارند در زیر بحث شده اند.

آسیب ریشه ی عصبی (erve root damage )

آسیب ریشه ی عصبی و یا بی اختیاری مثانه/مدفوع یک خطر همراه با جراحی لامینکتومی می باشد. ولی این حالت در تنها 1 مورد از هر 1000 مورد رخ می دهد. فلج (Paralysis) تنها در سطح مهره ی توراسیک (سینه ای) 12(T12) و یا مهره ی کمری 1 (L1)  رخ می دهد. جراحی لامینکتومی درست در زیر این سطح انجام می شود و بنابر این خطر پارالایزیس (فلج) نادر است.

نشت مایع مغزی نخاعی (Cerebrospinal fluid leak)

این عارضه هم یک خطر نادر است. این حالت معمولا در 1 تا 3 درصد موارد رخ می دهد. جراحی موفقیت آمیز خواهد بود ولی بیمار می بایست برای 24 ساعت برای برگشت نشت مایع در حالت دراز کش بماند. این حالت یک خطر ناچیز است و به ندرت رخ می دهد.

عفونت ها (Infections)

ایجاد عفونت در جراحی ها بسیار شایع می باشد. مراقبت و دقت کافی و صحیح می بایست برای پیشگیری از بروز عفونت ها انجام شود. عفونت ها به طور متوسط در هر 1 مورد از 100 مورد به ندرت رخ می دهند. عفونت های ایجاد شده  کشنده نمی باشد ولی جراحی بیشتری را طلب می کنند و جراحی را طولانی تر می کنند. آنتی بیوتیک ها برای پاکسازی عفونت ها و برداشت تمام باکتری ها و ویروس های شکل گرفته می بایست استفاده شوند. این عفونت ها می بایست به طور کامل درمان شوند و بنابراین جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

خونریزی (Bleeding)

خونریزی یک خطر شایع در جراحی ها می باشد. این عارضه می تواند در تقریبا هر نوع عمل جراحی رخ دهد. اگر خون لخته نشود (منعقد نشود)، در ادامه بیمار مقدار زیادی خون از دست خواهد داد. داروها و تزریقات خاصی می بایست برای انعقاد خون مصرف شوند. این حالت هم یک خطر ناچیز می باشد و ندرتا در محلی از جراحی رخ می دهد که هیچ عروق اصلی خونی وجود  نداشته باشد.

ناپایداری پس از عمل در سطح جراحی شده

این خطر در 5 تا 10 مورد از 100 مورد رخ می دهد. پارس اینترآرتیکولاریس (بخشی از مهره که در بین زوائد  فوقانی و تحتانی در مفاصل فاست قرار دارد) (Pars interarticularis)، ساختار مهمی برای ثبات در هر سطحی از مهره می باشد و با پرهیز از آن، از خطر همراه با آن می توان جلوگیری کرد. بریدن و یا تضعیف این ساختار در استخوان، پس از جراحی می تواند باعث وضعیتی شود که اسپوندیلولیستزیس ایستمیک ( isthmic spondylolisthesis )  (نقص ایسم مهره ای) (نقص دوطرفه استخوان بین دو مفصل فاستی که باعث می‌شود که جسم مهره بالایی بر روی مهره پایینی جابجا شود) نام دارد. همچنین این حالت ممکن است باعث دژنریشن (تخریب ) مفاصل فاست (آپوفیزیال) شود و موجب  وضعیتی شود که به عنوان اسپوندیلولیستزیس دژنراتیو (تخریبی ) (degenerative spondylolisthesis ) نامیده می شود. جراحی الحاق (فیوژن) ستون فقرات ( جراحی خشکاندن ستون فقرات)  (Spinal fusion surgery)  برای درمان هر دو ناراحتی مزمن ذکر شده می بایست انجام شود.

درد

درد غیرطبیعی یک عارضه پس از جراحی لامینکتومی می باشد. بیمار از درد بهبود نمی یابد و در برخی از موارد داروهای بی حسی نتیجه ای نمی دهند. این عارضه ی نادر در موارد بسیار معدودی دیده می شود.

حمله ی قلبی  (Heart attack) و یا استروک (سکته ی مغزی) (stroke)

این دو عارضه ممکن است در موارد خاصی به عنوان عارضه ی پس از جراحی رخ دهند. این حالت در بیماران مسن و دچار ضعف بالینی مشاهده می شود. این حالات  ممکن است شامل سکته های مغزی خفیف و در برخی موارد حالات کشنده باشد.

سایر خطرات دیگر در جراحی لامینکتومی عبارتند از:
  • آسیب هایی که به بخشی از ستون فقرات وارد می شود که دورامتر(سخت شامه) ( یکی از لایه های مننژ که به استخوان چسبیده و بافت پیوندی محکمی دارد و خارجی ترین بخش مننژ می باشد)  نام دارد، و لایه ی محافظتی ستون فقرات می باشد.
  • عفونت های ایجاد شده در مثانه
  • عفونت های کلیوی و ریوی
  • بی حسی در عضلات
  • آسیب های عصبی و عروق خونی
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » لامینکتومی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

چرخش به خارج با کابل

پرس سینه - وزنه برداری

پرس سینه با تخته

تمرین با دمبل سنگین

پرس کوبایی

تقویت شانه با دستگاه سیم کش - نشسته

Top