ادامه موضوع

جراحی لامینکتومی ناحیه ی کمری
جراحی لامینکتومی ناحیه ی گردنی- سرویکال
لامینکتومی- چشم انداز بلند مدت
ریکاوری بعد از عمل لامینکتومی
عوارض جانبی جراحی لامینکتومی
چگونه جراح لامینکتومی انتخاب می شود؟
چگونه خودتان را برای جراحی لامینکتومی آماده می کنید؟
خطراتی که در جراحی لامینکتومی وجود دارد
انواع لامینکتومی
عوارض لامینکتومی
روش های جایگزین برای جراحی لامینکتومی
روش لامینکتومی با لیزر
چرا روش جراحی لامینکتومی انجام می شود؟
روش لامینکتومی چگونه انجام می شود؟
لامینکتومی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
جراحی لامینکتومی کمر بدون عارضه نیست. پس از انجام جراحی لامینکتومی بیمار می بایست انتظار بستری شدن در بیمارستان، وجود درد پس از لامینکتومی، یبوست، حرکت، بازتوانی، درمان فیزیکی، فعالیت ها، تمایلات عمومی، انتظارات واقع بینانه، بهداشت تنفسی را داشته باشد، می بایست رژیم خاصی داشته باشد، و بایستی برای تغییرات احساسی آماده شود و بیمار می بایست گرایشات مثبت ذهنی هم داشته باشد.

بستری در بیمارستان پس از انجام جراحی لامینکتومی

به طور طبیعی جراحی لامینکتومی به صورت سرپایی انجام می شود و بیمار نیازمند بستری در بیمارستان در طول شب نمی باشد. اگر جراحی لامینکتومی برای دیسک دچار هرنی (فتق) انجام شود، باید در بیمارستان برای 1 تا 3 روز بستری شود. در طول انجام جراحی، مجرای پلاستیکی از راه پوشش جراحی برای برداشت خون وصل می شود که در ناحیه ی جراحی تغلیظ می شود. این لوله در روز 2 پس از انجام جراحی لامینکتومی برداشته می شود. مسیر داخل وریدی در بازوی بیمار برای تجویز آنتی بیوتیک ها و یا سایر داروها به کار می رود و این مسیر IV Intravein (داخل وریدی) می تواند از ایجاد عفونت ها پیشگیری کند. بیمار رژیم مایعات و غذا را به طور مرتب تحت نظارت جراح مصرف می کند.

درمان فیزیکی

هنگامی که پس از جراحی لامینکتومی درد بیمار کاهش می یابد، پزشک به بیمار کمک می کند تا دوباره بایستد و راه برود. چگونگی ورود به تخت و خروج از آن، چگونگی نشستن و وضعیت های مناسب هنگام خواب هم توسط پزشک به بیمار توضیح داده می شود.

بازتوانی

روند ترمیم زمانی شروع می شود که دهانه های کانال نخاعی بزرگ شده باشند و اعصاب نخاعی مدت طولانی تحت فشار نباشند. ماهیت طبیعی  بدن انسان در مورد بافت های آسیب دیده در بخش طبیعی به عنوان فرآیند ترمیم شناخته می شود. در زمانی که بیمار به نحو مطلوبی فعالیت می کند، این حالت به عنوان فرآیند بازتوانی و ریکاوری شناخته می شود.

فعالیت ها

در طی ساعاتی پس از جراحی، پزشک و یا پرستار به بیمار در خروج از بستر کمک خواهند کرد. سپس وقتی که بیمار احساس راحتی می کند، به وی اجازه داده می شود که به صورت مستقل بایستد و راه برود. پس از انجام جراحی، جوراب های ساق بلند الاستیکی Elastic stockings -TED به بیمار داده می شود تا از التهاب در وریدهای بیمار (فلبیت) (phlebitis). پیشگیری شود. ممکن است بیمار جوراب های ساق بلند را پس از ترخیص از بیمارستان درآورد.

تحرک

توانایی در جابجایی به عنوان تحرک شناخته می شود. پزشکان حرکات بدنی بیمار را در زمان پس از جراحی محدود می کنند، شامل راه رفتن، خم شدن و دولا شدن. برای هفته ی اول پس از جراحی، بیمار نمی بایست بیش از 15 دقیقه بنشیند.

درد

به طور طبیعی پس از انجام هر نوع جراحی، کمی درد وجود دارد. پس از انجام جراحی لامینکتومی  ممکن است کمی از درد اندام تحتانی باقی بماند. علت آن اینست که عصب تلاش می کند تا ترمیم یابد. علت آن تورم عصب تحت فشار است. برای کاهش و تسکین درد، داروهایی تجویز خواهد شد. ممکن است بیمار اسپاسم ها (گرفتگی) ی عضلانی را در پشت و در سمت پاها احساس کند. ممکن است درد مداومی تا زمان کاهش التهاب ریشه ی عصبی وجود داشته باشد.

یبوست


اگر حرکات روده ای در هر هفته کمتر از 3 بار باشد، این حالت به عنوان یبوست نامیده می شود. دشواری در عبور مدفوع و یا وجود مدفوع سفت و متراکم در زمان یبوست دیده می شود. پس از زور زدن بیش از 10 دقیقه بیمار ممکن است دچار درد شود و علت آن هم اینست که نمی تواند حرکات روده ای مناسبی داشته باشد و یا ممکن است بیمار در زمان عبور مدفوع درد داشته باشد. نامنظمی در حرکات روده ای و نبود حرکات منظم روده ای، اسامی جایگزین برای یبوست می باشند. عوارض جانبی مشخص برای داروهای کاهنده ی درد، یبوست می باشد. Laxative (ملین ها) برای بیمار توسط پزشک تجویز می شود تا یبوست بیمار کاهش یابد.

رژیم

به بیماران توصیه می شود تا رژیم غذایی حاوی دانه های غلات، میوه ها و آب میوه را پس از جراحی لامینکتومی مصرف کنند. به طور طبیعی رژیم را با مایعات روان شروع می کنیم، و کم کم بیمار به رژیم روزانه ی طبیعی خود بر می گردد.

بهداشت سیستم تنفسی

برای حفظ قدرت انبساط ریوی و برای کاهش خطر بروز پنومونی (pneumonia ) (ذات الریه)، تنفس عمیق پس از جراحی لامینکتومی ضروری می باشد. بیمار تشویق می شود تا اسپیرومتری (Spiro meter) (منحنی و دستگاه ثبت ظرفیت های تنفسی) انجام دهد و  در مورد کاربرد آن مطلع شود. در طول مدت ساعات بیداری بیمار، وی می بایست هر 15 تا 30 دقیقه از آن استفاده کند. هنگامی که فعالیت بیمار به حد طبیعی بر می گردد، هر 1 تا 2 ساعت استفاده می شود. بیمار می بایست برای حداقل 1 هفته پس از ترخیص از بیمارستان، در خانه کاربرد آن را ادامه دهد. استعمال سیگار و در معرض سیگار بودن به طور کامل برای وی منع شده است.
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » لامینکتومی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

پرس با کتل

حرکت صلیبی

کشش پشت بازو با سیم کش و نیمکت صاف

دمبل روی نیمکت شیب دار

پرس پشت بازو نشسته

پرس بردفورد/ راکی

Top