شناختن جوش های سر سیاه بسیار آسان است. به بیان ساده، جوش های سرسیاه ناهمواری های کوچک سیاه یا تیره هستند که در منافذ پوستتان پیدا می کنید. صورت یکی از قسمت‌هایی است که بیشترین جوش های سرسیاه را در آن پیدا می کنید.

قطعا در مورد آکنه چیزهایی شنیده اید. به نظر متخصصان پوست می توان جوش های سرسیاه را حالت اولیه آکنه در نظر گرفت. براساس توضیحات پزشکی جوش های سر سیاه درست قبل از حمله باکتری ها به منافذ پوست شکل می گیرند. مرحله بعد التهاب و تورم منافذ است و به آن جوش گفته می شود.

جوش های سر سیاه پس از بلوغ در پوست انسان ظاهر می شوند. بنابراین، مشخص است که جوش های سرسیاه به هورمون های رشد در انسان ارتباط دارند. وقتی مقدار زیادی هورمون به پوست می رسد باعث تحریک غدد چربی می شود. این تحریک باعث تولید چربی طبیعی بیش از حد در پوست مخصوصا منافذ آن می شود. اغلب اوقات روغن اضافی در داخل منافذ به صورت گلوله در می آید و وقتی در معرض هوا قرار می گیرد رنگ آن سیاه یا تیره می شود. علاوه بر عامل هورونی، عوامل بسیار دیگری بر ایجاد جوش های سرسیاه تاثیر می گذارند. هرچند جوش های سرسیاه در هر نوع پوستی ایجاد می شوند، پوست های چرب خیلی آسان تر دچار آن ها می شوند.

عوامل ایجاد

در مورد علل جوش های سرسیاه، همان طور که گفتیم تغییرات هورمونی ناشی از بلوغ نقش اصلی را دارند. جدای از این علت، پوست آلوده یکی دیگر از دلایل ابتلا به جوش سرسیاه است. وقتی پوست به طور مناسب با آب و شوینده های دیگر صورت تمیز نشود سلول های مرده پوست در داخل منافذ پوست جمع می شوند. سرانجام سلول های مرده منافذ را می بندند و باعث انباشته شدن چربی داخل منافذ می شوند.

استفاده بیش از حد از لوازم آرایشی یکی دیگر از عوامل اصلی ایجاد جوش سرسیاه است. وقتی مقدار زیادی کرم مصنوعی مثل کرم پودر، مرطوب کننده و ضد آفتاب استفاده می شود، منافذ پوست به آسانی مسدود می شوند و همان اثری را ایجاد می کنند که در بالا برای سلول های مرده گفته شد. به علاوه، اگر مواد شیمیایی واکنش دهنده در چنین کرم هایی وجود داشته باشند این مواد می توانند با لایه های درونی‌تر پوست واکنش نشان داده و باعث مشکلات پوستی دیگری نیز بشوند. بنابراین توصیه می شود از کرم ها و لوازم آرایش ساخته شده از مواد طبیعی استفاده کنید. بهترین راه برای جلوگیری از چنین مشکلاتی پاک کردن کامل صورت پیش از خوابیدن است.
گاهی اوقات دیده شده است که بیش از حد تمیز کردن پوست یا مالیدن بیش از حد آن باعث تحریک پوست و مشکلات پوستی می شود.

درمان

از آنجائیکه جلوگیری بهتر از درمان است، برای جلوگیری از جوش های سرسیاه باید به طور منظم پاکسازی پوست را انجام داد. بعضی افراد فقط وقتی شروع به پاکسازی پوست می کنند که جوش های سرسیاه را روی پوست صورتشان می بینند. برای پیشگیری بهتر، باید پاکسازی پوست را قبل از دیدن حتی یک جوش سرسیاه روی پوست شروع کرد. از شوینده صورت مورد اطمینانتان استفاده کنید یا پوست را با اسفنج بشوئید تا آلودگی های آن شسته شود. اما به خاطر داشته باشید که پاکسازی را بیش از حد انجام ندهید چون ممکن است شما را دچار انواع دیگر مشکلات پوستی کند.

تخلیه جوش های سرسیاه یکی از درمان های رایجی است که افراد و سالن های زیبایی انجام می دهند. اگر جوش های سرسیاه هیچ عفونتی نداشته باشند، تخلیه آن ها خطری ندارد. هربار که می خواهید تخلیه جوش های سرسیاه را انجام بدهید مطمئن شوید که از لوازم استریل استفاده می کنید. وقتی می خواهید تخلیه دستی انجام بدهید به مدت چند دقیقه بخور دادن صورت یک نقطه شروع خوب است. بخور دادن باعث بازتر شدن منافذ می شود. منافذ بازتر شده به شما کمک می کنند جوش های سرسیاه را با دست و بدون درد زیاد تخلیه کنید.

استفاده از برنده جوش های سرسیاه یک گزینه دیگر است. با این شیوه می توانید در مدت زمان کوتاهی جوش های سرسیاه بیشتری را تخلیه کنید. می توانید از ضمادهای برنده جوش سرسیاه هم استفاده کنید تا تقریبا تمام جوش های سرسیاه یک بخش از پوست در عرض چند دقیقه تخلیه بشوند.
 

ادامه این موضوع

اختلالات پوستی رایج

انواع بسیاری از اختلال های پوستی وجود دارند. از جمله این اختلال ها گروهی از اختلال های پوستی هستند که اغلب دیده می شوند و به آن ها "اختلال های پوستی رایج" گفته می شود. شناخت دقیق این اختلال ها بهترین شیوه کنترل و اجتناب از آن ها است.

تبخال چیست؟

اغلب مردم پیش از 10 سالگی برای اولین بار با ویروس تبخال آلوده می شوند. پس از نخستین تماس، ویروس به شکل غیر فعال یا نهفته در اعصاب صورت باقی می ماند. در برخی از افراد ویروس می تواند چند بار دیگر هم فعال شود. در این صورت به شکل تبخال نمایان می گردد. ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 می تواند به سبب ابتلا به سرماخوردگی یا بروز تب بار دیگر فعال شود.

عوامل ریسک مشکلات پوستی

مشکلات پوستی ناشی از عوامل ریسک زیادی هستند. هرچند این عوامل ریسک در محیط زندگی ما وجود دارند، عدم آگاهی از آن ها باعث مشکلات پوستی شده و مانع از آن می شود که راه حل مناسب برای مشکلات پوستی خود پیدا کنیم.

لکه های کبدی - لکه های پیری

لکه های کبدی در افراد مسن رایج هستند و رفع آن ها آسان نیست. بیایید برای فهمیدن کارهایی که می توانیم برای پیشگیری و رفع این لکه ها انجام بدهیم، همه چیز را در مورد لکه های کبدی بررسی کنیم.

تبخال و زخم های مخاطی

تبخال یعنی تجمعی از تاول ها که ابتدا شفاف است و به تدریج کدر می شوند. اولین ضایعه ی عفونی در درون دهان به وجود می آید اما تاول ها در خارج از دهان و روی لب ظاهر می گردد.

تبخال، علت ها، پیشگیری، درمان و نشانه های آن

به طور معمول ویروس هرپس سیمپلکس از راه یک شکاف ایجاد شده روی پوست بدن یا در داخل دهان وارد بدن می شود. در بیشتر موارد از راه تماس با تبخال یا ترشحات آن - مانند استفاده مشترک از وسایل شخصی از جمله وسیله ی اصلاح، بوسیدن فرد مبتلا یا تماس با بزاق فرد - سرایت می کند.

Top