هرچند این نام مضحک به نظر می رسد، در واقع به لکه های کبدی، لکه های پیری نیز گفته می شود. لکه های کبدی لکه های بدون برجستگی هستند که رنگ آن ها خاکستری، قهوه ای یا سیاه است. اندازه آن ها نیز بسته به جایی که در آن ایجاد می شوند متغیر است. رایج ترین جاهایی که لکه های کبدی در آنها دیده می شوند صورت، شانه، بازو و دست هستند. بعضی لکه های کبدی وحشتناک به نظر می رسند چون شبیه به غده های سرطانی هستند اما در واقع این لکه ها ماهیتا کاملا بی خطر می باشند.

علت ها

مشخص شده است که لکه های کبدی ناشی از افزایش رنگدانه ها به خاطر بیش از حد در معرض آفتاب قرار گرفتن هستند. در هر صورت قرار گرفتن در آفتاب تنها دلیل این شرایط نیست. بسیاری از متخصصان می گویند لکه های کبدی به دلایلی ایجاد می شوند که علم هنوز آن ها را کشف نکرده است.

هرچند پیشانی جایی است که لکه کبدی بیشتر در آن ظاهر می شود، این لکه ها فقط در افرادی با پوست روشن خیلی دیده می شوند. به این لکه ها لکه های پیری هم گفته می شود چون بعد از پنجاه سالگی گرایش به پیدا کردن لکه های کبدی تقریبا طبیعی و اجتناب ناپذیر است.

ماهیت

لکه های کبدی معمولا مسطح هستند و به شکل های مختلفی دیده می شوند هرچند در اغلب موارد بیضی شکل هستند. این لکه ها مرز کاملا مشخصی دارند و قطرشان از 3/0 سانتیمتر تا 5/2 سانتیمتر می رسد. رنگ آن ها از خاکستری تا قهوه ای مایل به زرد و در بعضی موارد قهوه ای تیره تا سیاه است.

علیرغم باور غلطی که رایج است، لکه های کبدی به خاطر بیشتر قرار گرفتن در معرض آفتاب تیره تر نمی شوند یا تغییر نمی کنند. در صورت مشاهده تغییر شکل، اندازه یا رنگ لکه های کبدی معاینه توسط پزشک یا متخصص پوست توصیه می شود. این لکه ها معمولا درد ندارند و به بدن آسیب نمی رسانند. اما اگر التهابی در آن ها دیدید یا احساس درد و سوزش داشتید باید از پزشک کمک بخواهید.

پیشگیری

نمی توان شیوه های پیشگیری از لکه های کبدی را با قاطعیت بیان کرد چون علل آن ها هنوز مشخص نشده اند. در هر صورت از اطلاعاتی که در دست داریم می توانیم بگوئیم حفاظت از پوست در برابر آفتاب غالبا موثر است.

بنابراین هر وقت به فضای باز می روید مطمئن شوید از لوازم حفاظتی مثل پیراهن یا بلوز آستین بلند، شلوار و دامن بلند، کلاه و عینک آفتابی استفاده می کنید. عنوان شده است اجتناب از آفتاب ظهر یکی از بهترین شیوه های پیشگیری است چون با این کار از پرتوهای آفتاب وقتی بیشترین شدت را دارند دوری می کنید.

همانقدر که اجتناب از قرار گرفتن در معرض آفتاب مهم است، استفاده از یک ضد آفتاب مناسب هم اهمیت زیادی دارد. بعضی افراد فکر می کنند در زمستان حفاظت در برابر آفتاب لازم نیست اما این یک باور رایج اشتباه است. شما باید هربار که به فضای باز می روید ضد آفتاب بزنید و باید این کار را سی دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب انجام بدهید.
بیاد به طور منظم از کرم های دست حاوی ضد آفتاب نیز استفاده کنید تا از ظاهر شدن لکه های کبدی روی دست جلوگیری کنید.

رفع لکه های کبدی روی دست

متداولترین شیوه رفع لکه های کبدی روی دست سفید کردن آن ها است. متخصصان استفاده از کرم یا محلول سفید کننده ای را توصیه می کنند که حاوی حداقل 2 درصد هیدروکینون است. هرچند منافع علمی هیدروکینون هنوز ثابت نشده است، بسیاری از افرادی که از آن استفاده می کنند موفقیت ان را اعلام کرده اند.

لکه های کبدی با لیزردرمانی نیز رفع می شوند اما این کار باید با نظارت یک متخصص واجد شرایط انجام شود.
به علاوه، درمان های خانگی مثل ژل های بر پایه آلوئه ورا، روغن کرچک، گیاه سیاه گیله (بیل بری) و غیره برای درمان لکه های کبدی مورد استفاده قرار می گیرند.

هرچند می توانید برای خلاص شدن از دست لکه های کبدی کارهای زیادی انجام بدهید، میزان بهبود به فرد و نوع پوست او و شرایط بستگی دارد. بنابراین برای رسیدن به بهترین نتایج، بعد از مشورت با یک متخصص چند را ساده و مناسب را امتحان کنید.
 

ادامه این موضوع

اختلالات پوستی رایج

انواع بسیاری از اختلال های پوستی وجود دارند. از جمله این اختلال ها گروهی از اختلال های پوستی هستند که اغلب دیده می شوند و به آن ها "اختلال های پوستی رایج" گفته می شود. شناخت دقیق این اختلال ها بهترین شیوه کنترل و اجتناب از آن ها است.

تبخال چیست؟

اغلب مردم پیش از 10 سالگی برای اولین بار با ویروس تبخال آلوده می شوند. پس از نخستین تماس، ویروس به شکل غیر فعال یا نهفته در اعصاب صورت باقی می ماند. در برخی از افراد ویروس می تواند چند بار دیگر هم فعال شود. در این صورت به شکل تبخال نمایان می گردد. ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 می تواند به سبب ابتلا به سرماخوردگی یا بروز تب بار دیگر فعال شود.

جوش سر سیاه – علل و درمان

جوش سرسیاه یک مشکل پوستی رایج است که بین بزرگسالان دیده می شود. هرچند از بین بردن جوش های سرسیاه آسان است، بهترین کار جلوگیری از ایجاد آن ها می باشد چون همیشه پیشگیری آسان تر از درمان است. می توانید جوش های سرسیاه را با نوار برنده جوش سرسیاه یا ضماد برنده جوش سرسیاه به طور دستی تخلیه کنید.

عوامل ریسک مشکلات پوستی

مشکلات پوستی ناشی از عوامل ریسک زیادی هستند. هرچند این عوامل ریسک در محیط زندگی ما وجود دارند، عدم آگاهی از آن ها باعث مشکلات پوستی شده و مانع از آن می شود که راه حل مناسب برای مشکلات پوستی خود پیدا کنیم.

تبخال و زخم های مخاطی

تبخال یعنی تجمعی از تاول ها که ابتدا شفاف است و به تدریج کدر می شوند. اولین ضایعه ی عفونی در درون دهان به وجود می آید اما تاول ها در خارج از دهان و روی لب ظاهر می گردد.

تبخال، علت ها، پیشگیری، درمان و نشانه های آن

به طور معمول ویروس هرپس سیمپلکس از راه یک شکاف ایجاد شده روی پوست بدن یا در داخل دهان وارد بدن می شود. در بیشتر موارد از راه تماس با تبخال یا ترشحات آن - مانند استفاده مشترک از وسایل شخصی از جمله وسیله ی اصلاح، بوسیدن فرد مبتلا یا تماس با بزاق فرد - سرایت می کند.

Top