ادامه موضوع

تبخال و زخم های مخاطی
تبخال، علت ها، پیشگیری، درمان و نشانه های آن
تبخال چیست؟
عوامل ریسک مشکلات پوستی
اختلالات پوستی رایج
جوش سر سیاه – علل و درمان
 

برخی از پزشکان سایت

 
هرچند این نام مضحک به نظر می رسد، در واقع به لکه های کبدی، لکه های پیری نیز گفته می شود. لکه های کبدی لکه های بدون برجستگی هستند که رنگ آن ها خاکستری، قهوه ای یا سیاه است. اندازه آن ها نیز بسته به جایی که در آن ایجاد می شوند متغیر است. رایج ترین جاهایی که لکه های کبدی در آنها دیده می شوند صورت، شانه، بازو و دست هستند. بعضی لکه های کبدی وحشتناک به نظر می رسند چون شبیه به غده های سرطانی هستند اما در واقع این لکه ها ماهیتا کاملا بی خطر می باشند.

علت ها

مشخص شده است که لکه های کبدی ناشی از افزایش رنگدانه ها به خاطر بیش از حد در معرض آفتاب قرار گرفتن هستند. در هر صورت قرار گرفتن در آفتاب تنها دلیل این شرایط نیست. بسیاری از متخصصان می گویند لکه های کبدی به دلایلی ایجاد می شوند که علم هنوز آن ها را کشف نکرده است.

هرچند پیشانی جایی است که لکه کبدی بیشتر در آن ظاهر می شود، این لکه ها فقط در افرادی با پوست روشن خیلی دیده می شوند. به این لکه ها لکه های پیری هم گفته می شود چون بعد از پنجاه سالگی گرایش به پیدا کردن لکه های کبدی تقریبا طبیعی و اجتناب ناپذیر است.

ماهیت

لکه های کبدی معمولا مسطح هستند و به شکل های مختلفی دیده می شوند هرچند در اغلب موارد بیضی شکل هستند. این لکه ها مرز کاملا مشخصی دارند و قطرشان از 3/0 سانتیمتر تا 5/2 سانتیمتر می رسد. رنگ آن ها از خاکستری تا قهوه ای مایل به زرد و در بعضی موارد قهوه ای تیره تا سیاه است.

علیرغم باور غلطی که رایج است، لکه های کبدی به خاطر بیشتر قرار گرفتن در معرض آفتاب تیره تر نمی شوند یا تغییر نمی کنند. در صورت مشاهده تغییر شکل، اندازه یا رنگ لکه های کبدی معاینه توسط پزشک یا متخصص پوست توصیه می شود. این لکه ها معمولا درد ندارند و به بدن آسیب نمی رسانند. اما اگر التهابی در آن ها دیدید یا احساس درد و سوزش داشتید باید از پزشک کمک بخواهید.

پیشگیری

نمی توان شیوه های پیشگیری از لکه های کبدی را با قاطعیت بیان کرد چون علل آن ها هنوز مشخص نشده اند. در هر صورت از اطلاعاتی که در دست داریم می توانیم بگوئیم حفاظت از پوست در برابر آفتاب غالبا موثر است.

بنابراین هر وقت به فضای باز می روید مطمئن شوید از لوازم حفاظتی مثل پیراهن یا بلوز آستین بلند، شلوار و دامن بلند، کلاه و عینک آفتابی استفاده می کنید. عنوان شده است اجتناب از آفتاب ظهر یکی از بهترین شیوه های پیشگیری است چون با این کار از پرتوهای آفتاب وقتی بیشترین شدت را دارند دوری می کنید.

همانقدر که اجتناب از قرار گرفتن در معرض آفتاب مهم است، استفاده از یک ضد آفتاب مناسب هم اهمیت زیادی دارد. بعضی افراد فکر می کنند در زمستان حفاظت در برابر آفتاب لازم نیست اما این یک باور رایج اشتباه است. شما باید هربار که به فضای باز می روید ضد آفتاب بزنید و باید این کار را سی دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب انجام بدهید.
بیاد به طور منظم از کرم های دست حاوی ضد آفتاب نیز استفاده کنید تا از ظاهر شدن لکه های کبدی روی دست جلوگیری کنید.

رفع لکه های کبدی روی دست

متداولترین شیوه رفع لکه های کبدی روی دست سفید کردن آن ها است. متخصصان استفاده از کرم یا محلول سفید کننده ای را توصیه می کنند که حاوی حداقل 2 درصد هیدروکینون است. هرچند منافع علمی هیدروکینون هنوز ثابت نشده است، بسیاری از افرادی که از آن استفاده می کنند موفقیت ان را اعلام کرده اند.

لکه های کبدی با لیزردرمانی نیز رفع می شوند اما این کار باید با نظارت یک متخصص واجد شرایط انجام شود.
به علاوه، درمان های خانگی مثل ژل های بر پایه آلوئه ورا، روغن کرچک، گیاه سیاه گیله (بیل بری) و غیره برای درمان لکه های کبدی مورد استفاده قرار می گیرند.

هرچند می توانید برای خلاص شدن از دست لکه های کبدی کارهای زیادی انجام بدهید، میزان بهبود به فرد و نوع پوست او و شرایط بستگی دارد. بنابراین برای رسیدن به بهترین نتایج، بعد از مشورت با یک متخصص چند را ساده و مناسب را امتحان کنید.
 
 
دسته بندی
مشکلات پوستی » مشکلات پوستی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
 

برخی از تمرینات

پرس پشت بازو نشسته

دیپ با نیمکت

کشش فوقانی بدن با صندلی

بلند کردن عضله دلتویید

پرس کوبایی

دمبل یک طرفه - نیمکت شیب دار

Top