اختلال خواب به هر چیزی که باعث مشکل در حین خواب در شما می گردد مانند خروپف٬ راه رفتن در خواب و آپنه ی خواب می گویند. شایع ترین انواع اختلالات خواب٬ خروپف و بی خوابی هستند. اختلال بی خوابی وقتی عارض می شود که شما نتوانید برای دوره طولانی بخوابید و یا نتوانید به میزان کافی در خواب بمانید.

اختلالات خواب می تواند در همه ی سنین از جمله در کودکان وجود داشته باشد و در آنها اختصاصا می تواند باعث افت تحصیلی و خراب کردن امتحانات وی به ویژه درسنین نوجوانی شود.

بسیاری از شیرخواران سخت به خواب می روند و اینکه متوجه شویم آنها اختلال خواب دارد یا نه کار دشواری است. این اختلالات خواب در شیرخواران می تواند باعث نگرانی های بسیاری در والدین گردد٬ به همین دلیل این مسئله مورد توجه بیشتری قرار گرفته است.

از آنجا که کودکان به طور کلی شبها سخت به خواب می روند تشخیص اختلالات خواب در آنها دشوارتر است. در نوجوانان نیز به علت استقلال بیشتری که نسبت به اطفال دارند نیز تشخیص این اختلالات ممکن است دشوار باشد.

اختلالات خواب می تواند هر دو فاز خواب٬ REM و خواب عمیق را تحت تا ثیر قرار دهد. الکل و سیگار میتواند مرحله ی خواب عمیق را مختل کند و همچنین مرحله ی REM نیز با الکل٬ سیگار و بعضی داروهای ضد افسردگی خاص تحت تاثیر قرار می گیرد.

هر فردی که از اختلالات خواب رنج می برد با توجه به نوع اختلال نیاز به کمک برای خوابیدن دارد. یکی از علل اختلال خواب استرس روحی خصوصا در اطفال در اثر فوت یکی از والدین می باشد.

یکی دیگر از اختلالات خواب آپنه ی خواب است که در اثر انسداد راه هوایی ایجاد می شود که از علل آن می توان به راه تنفسی باریک٬ الکل و سوء مصرف دارو اشاره کرد.

از آنجا که انواع زیادی اختلال خواب وجود دارد در نتیجه علائم این اختلالات نیز متنوع و زیاد است.
تشخیص از طریق یکسری تست و مطالعات حین خواب فرد صورت می گیرد و درمان بر اساس یافته ها  انجام می شود.

درمان ها و داروهای متنوعی جهت این اختلالات موجود است که با توجه به علائم و نشانه هایی که شما با آن درگیر هستید٬ می توانند به شما کمک کننده باشد. برای کشف درمان ها و داروهای جدید و بیشتر٬ هزینه و زمان بسیاری برای تحقیقات صرف شده است.
مطالعه ی اختلال خواب شامل بررسی فرد حین خواب و کنترل فعالیتی که وی حین خواب دارد٬ می باشد.
 

ادامه این موضوع

کابوس

به هر خواب بد یا وحشتناکی کابوس گفته می شود. کابوس ها معمولا بر افراد بزرگسال تاثیر نمی گذارند چون آن ها می توانند تشخیص بدهند چیزی که می بینند فقط خواب است اما کابوس می تواند در بچه ها واقعی به نظر برسد و بنابراین برای بچه ها بسیار ترسناک است.

آیا در خواب راه می روید؟

این مقاله در مورد راه رفتن در خواب می باشد که قصد دارد اطلاعات لازم را در مورد این اختلال خصوصاً به صورت ژنتیکی آن در بزرگسالان در اختیار شما قرار دهد. با هم علل و درمان این مسئله را مرور می کنیم.

اختلال حرکت سریع چشم خواب

اختلال حرکت سریع چشم خواب به حالتی گفته می شود که فرد خواب REM کافی ندارد. یک فرد بزرگسال نرمال باید بتواند طی حدود 90 دقیقه وارد خواب REM بشود. در بعضی افراد این مدت فقط 15 ذقیقه طول می کشد که نشانه حمله خواب است. اختلال حرکت سریع چشم می تواند باعث ایجاد مشکل در مرحله REM خواب بشود که بخش بسیار مهمی از خواب خوب شبانه است.

توقف خروپف

متوقف ساختن خروپف می تواند کار بسیار مهمی باشد چون خروپف روابط را به خطر می اندازد. برای این که مطمئن شوید روش های صحیح جلوگیری از خروپف را به کار می برید با پزشک خود مشورت کنید. خروپف علت های مختلف زیادی دارد و تمام شیوه ها برای همه موثر نیستند.

جلوگیری از خروپف

خروپف به خودی خود مشکلی جدی نیست ولی آپنه خواب بسیار جدی است. اگر دچار آپنه خواب هستید احتمال بیشتری دارد که جراحی فک برای شما در نظر گرفته شود. خروپف می توان روابط را از بین ببرد و بنابراین گاهی اوقات بسیار مهم است که به چگونه جلوگیری کردن از خروپف نگاهی داشته باشیم. در این مقاله تعدادی از وسیله های پیشگیری از خروپف را مطرح کردیم.

خروپف

خروپف شرایطی است که در آن به خاطر ارتعاش کام گوشتی در خواب صدای خرناس در می آورید. خروپف مخصوصا برای کسی که کنار شما خوابیده است آزاردهنده است. هرکسی که خروپف می کند باعث از دست رفتن بخش زیادی از زمان خواب خودش و همسرش می شود.

خروپفِ کودکان

خروپف در کودکان نسبتا شایع است و مادامیکه کودک در تنفس مشکلی ندارد احتمالا خروپف بدون هیچ مداخله ای از بین می رود. اما اگر کودک برای نفس کشیدن مشکل دارد می تواند دچار آپنه خواب باشد.

درمان خروپف

خروپف هم برای فردی که خروپف می کند و هم برای همسر او بسیار آزاردهنده است و گاهی اوقات ممکن است فردی که خروپف می کند بخواهد از وسایل کمکی که دیده نمی شوند استفاده کند. فرد می تواند به طور مخفیانه از اسپری بینی استفاده کند.

درمان خواب‌گردی

خوابگردی به خودی خود خطرناک نیست و فقط فعالیت هایی که فرد در حین خواب انجام می دهد می توانند خطرناک باشند. به همین دلیل است که اگر فرد دائما در خطر باشد یا دیگران را به خطر بیندازد مدیریت خوابگردی بهترین درمان آن دانسته می شود.

راه رفتن در خواب در کودکان

راه رفتن در خواب در کودکان شایع بوده و از ۱۵ درصد جمعیت که با این مسئله درگیر هستند٬ فقط یک درصد را بالغین تشکیل می دهد. این مسئله در اطفال می تواند ایجاد استرس و ناراحتی در والدین آنها کند. معمولا این عارضه با رشد کودک برطرف شده و دائمی نمی باشد.

علت های خروپف

خروپف صداى با فشار خارج‌ شدن‌ باد از بينى‌ است که در بسیاری افراد در زمانی که خوابیده اند شنیده می شود. دلایل زیادی برای ابتلای افراد به خروپف وجود دارد و هدف این مقاله داشتن نگاهی به بعضی از این دلایل است.

علل راه رفتن در خواب

علل متعددی ایجاد کننده ی اختلال راه رفتن در خواب می باشند که فقدان خواب، استرس، دارو و سوء مصرف الکل جزء این علل هستند. چون علل زیادی برای این مشکل وجود دارد، برای مشخص کردن آن باید حتماً نزد پزشک بروید و از خود تشخیصی به کمک اینترنت بپرهیزید.

فلج خواب چیست

اختلال فلج خواب خطر و ضرری ندارد اما اغلب اوقات بسیار وحشتناک است چون افراد نمی دانند چه اتفاقی برای آن ها می افتد. اغلب اوقات افراد در مورد این حالت به عنوان خروج روح از بدن صحبت می کنند.

نابهنجاری خواب

نابهنجاری خوابگردی وقتی است که فرد در حالی که هنوز خواب است فعالیت هایی را انجام می دهد و شایع ترین این فعالیت ها راه رفتن است. نابهنجاری خواب و آپنه خواب می توانند بسیار خطرناک باشند چون در این شرایط در حالی که خواب هستید مجراهای هوا بسته می شوند و این باعث می شود مدام از خواب بیدار بشوید.

Top