عوامل ریسک خارجی زیادی باعث ایجاد مشکلات یا اختلالات پوستی می شوند. هرچند علوم نوین پیشرفت کرده است، علم هنوز باید پیشرفت کند تا علت ریشه ای بسیاری از مشکلات پوستی کشف شود. بنابراین، اجتناب از چنین مشکلات پوستی بهترین راه کنترل آن ها است.
بیایید نگاهی داشته باشیم به بعضی عوامل ریسک پوست که می توانند باعث مشکلات پوستی بشوند.

مواد حساسیت زا

مواد حساسیت زا از جمله عوامل ریسک اصلی هستند که باعث ایجاد یا شدت گرفتن مشکلات پوستی می شوند. وقتی پوست دچار حساسیت می شود شروع به خارش یا سوزش می کند. مواد ایجاد کننده حساسیت های پوستی همیشه در محیط اطراف وجود دارند. بنابراین شناخت بهتر این مواد بهترین راه اجتناب از آن ها است.

معمولا به مشکلات پوستی ناشی از مواد حساسیت زا درماتیت گفته می شود. درماتیت از شایع ترین مواد حساسیت زایی که در محیط وجود دارند ناشی می شود. بسیاری از افراد در مورد این مواد حساسیت زا در محیط و خانه خود اطلاعات ندارند بنابراین سال ها دچار مشکلات پوستی می شوند. به علاوه، آن ها هزینه زیادی برای مراقبت از سلامتی خود صرف می کنند.

گیاهان عوامل حساسیت زای شماره یک پوست هستند. در گیاهان، گل ها و برگ ها شایع ترین عوامل حساسیت زا هستند. به عنوان مثال سم گیاه پیچک یکی از شناخته شده ترین عوامل حساسیت زا است که بعد از چند دقیقه تماس با پوست باعث التهاب پوست می شود. معمولا  افرادی که پیاده روی می کنند یا در فضای آزاد اردو می زنند با عوامل حساسیت زای طبیعی تماس پیدا می کنند.

آلرژن ها

آلرژی های پوستی یکی از شایع ترین مشکلات پوستی هستند. عوامل ریسک زیادی در آلرژی های پوستی دخیل هستند. مشکلات پوستی ناشی از آلرژن ها را می توان به سه دسته اصلی تقسیم کرد: درماتیت آتوپیک، درماتیت تماسی و کهیر.

آلرژن های پوست در هر خانه ای پیدا می شوند. از چیزی که می خوریم تا چیزی که می پوشیم، آلرژن های پوست در همه جا وجود دارند.

نیکل آلرژن اصلی مشکلات پوستی در نظر گرفته می شود. نیکل در زیورآلات و دکمه ها و لوازم جانبی لباس وجود دارد. چند فلز دیگر نیز در فهرست آلرژن های پوست قرار دارند، هرچند این فلزات خیلی معروف و شناخته شده نیستند. طلا و نقره نیز می توانند برای افرادی که پوست حساسی دارند آلرژن باشند.

عطر هم می تواند از عوامل ریسک پوست باشد. بعضی انواع عطرها از افشره هایی با منشاء طبیعی استفاده می کنند و چنین منابع طبیعی می توانند حساسیت زا باشند. به علاوه، در مواد غذایی که می خوریم آلرژن های پوست زیادی می توانند وجود داشته باشند. به عنوان مثال پوست بعضی افراد با مصرف کره بادام زمینی و گوجه فرنگی دچار التهاب می شود. اگر بعد از خوردن یک غذا دچار حساسیت پوستی می شوید بهترین کار این است که آخرین چیزی را که خورده اید امتحان کنید و مواد اولیه حساسیت زای آن را پیدا کرده و از آن ها پرهیز کنید.

اشعه ماوراء بنفش

اشعه ماوراء بنفش یکی از عوامل ریسک پوستی است که اغلب بین افرادی که خود را برنزه می کنند مشکل پوستی ایجاد می کند. هرچند نور خورشید مقداری اشعه ماوراء بنفش دارد، فقط به بعضی افراد آسیب می رساند. وقتی فردی برای مدت طولانی در معرض نور مستقیم خورشید قرار می گیرد اشعه های ماوراء بنفش نور خورشید می توانند باعث مشکلات پوستی بشوند.

در کارهایی مثل برنزه کردن که روی پوست انجام می شود، معمولا از اشعه ماوراء بنفش استفاده می شود. در روش های برنزه سازی معمولا از نوع UV-A استفاده می شود که نوعی اشعه ماوراء بنفش است که کمترین مقدار انرژی و بنابراین ضرر کمتری دارد.

عوامل ریسک پوستی مربوط به سبک زندگی
  • سیگار کشیدن
سیگار کشیدن واقعا باعث مشکلات پوستی می شود چون دود توتون هزاران ماده شیمیایی دارد که می توانند با پوست واکنش بدهند. هرچند ممکن است خودتان سیگار نکشید، اگر همسر یا یکی از اعضای خانواده تان سیگاری باشد باز هم ممکن است دچار مشکلات پوستی ناشی از دود سیگار بشوید.
  • تغذیه
فقدان بعضی مواد مغذی هم می تواند باعث مشکلات پوستی بشود. پوست به تغذیه مناسب نیاز دارد و باید تغذیه متعادلی داشته باشید تا مواد لازم برای پوست تامین شده و پوست سلامت و جوانی خود را حفظ کند.
 

ادامه این موضوع

اختلالات پوستی رایج

انواع بسیاری از اختلال های پوستی وجود دارند. از جمله این اختلال ها گروهی از اختلال های پوستی هستند که اغلب دیده می شوند و به آن ها "اختلال های پوستی رایج" گفته می شود. شناخت دقیق این اختلال ها بهترین شیوه کنترل و اجتناب از آن ها است.

تبخال چیست؟

اغلب مردم پیش از 10 سالگی برای اولین بار با ویروس تبخال آلوده می شوند. پس از نخستین تماس، ویروس به شکل غیر فعال یا نهفته در اعصاب صورت باقی می ماند. در برخی از افراد ویروس می تواند چند بار دیگر هم فعال شود. در این صورت به شکل تبخال نمایان می گردد. ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 می تواند به سبب ابتلا به سرماخوردگی یا بروز تب بار دیگر فعال شود.

جوش سر سیاه – علل و درمان

جوش سرسیاه یک مشکل پوستی رایج است که بین بزرگسالان دیده می شود. هرچند از بین بردن جوش های سرسیاه آسان است، بهترین کار جلوگیری از ایجاد آن ها می باشد چون همیشه پیشگیری آسان تر از درمان است. می توانید جوش های سرسیاه را با نوار برنده جوش سرسیاه یا ضماد برنده جوش سرسیاه به طور دستی تخلیه کنید.

لکه های کبدی - لکه های پیری

لکه های کبدی در افراد مسن رایج هستند و رفع آن ها آسان نیست. بیایید برای فهمیدن کارهایی که می توانیم برای پیشگیری و رفع این لکه ها انجام بدهیم، همه چیز را در مورد لکه های کبدی بررسی کنیم.

تبخال و زخم های مخاطی

تبخال یعنی تجمعی از تاول ها که ابتدا شفاف است و به تدریج کدر می شوند. اولین ضایعه ی عفونی در درون دهان به وجود می آید اما تاول ها در خارج از دهان و روی لب ظاهر می گردد.

تبخال، علت ها، پیشگیری، درمان و نشانه های آن

به طور معمول ویروس هرپس سیمپلکس از راه یک شکاف ایجاد شده روی پوست بدن یا در داخل دهان وارد بدن می شود. در بیشتر موارد از راه تماس با تبخال یا ترشحات آن - مانند استفاده مشترک از وسایل شخصی از جمله وسیله ی اصلاح، بوسیدن فرد مبتلا یا تماس با بزاق فرد - سرایت می کند.

Top