به هر خواب بد یا وحشتناکی کابوس گفته می شود. کابوس ها معمولا بر افراد بزرگسال تاثیر نمی گذارند چون آن ها می توانند تشخیص بدهند چیزی که می بینند فقط خواب است اما کابوس می تواند در بچه ها واقعی به نظر برسد و بنابراین برای بچه ها بسیار ترسناک است. کابوس جدید می تواند برای کودک خیلی وحشتناک باشد چون کودک می تواند بفهمد کابوس های قبلی فقط خواب هستند. فرد می تواند قبل از انجام کاری که از انجام آن وحشت دارد دچار کابوس بشود. برای مثال اگر فردی از امتحانی که در پیش رو دارد بترسد ممکن است این کابوس را ببیند که بدون پوشیدن لباس در جلسه امتحان است.

اگر فردی دچار کابوس های شبانه باشد این کابوس ها می توانند باعث اختلال کابوس یا اختلالات دیگر خواب بشوند. کابوس می تواند باعث اختلال خواب بشود چون خواب وحشتناک باعث می شود از خواب بپرید و این الگوی خواب شما را به هم می زند. این موضوع به ویژه در کودکانی مشهود است که با جیغ کشیدن از خواب می پرند و این امر می تواند بر الگوی خواب والدین نیز تاثیر بگذارد.

بسیاری از افراد بدترین کابوسی را که دیده اند به یاد می آورند و اغلب اوقات با طول و تفصیل در مورد آن صحبت می کنند. بعضی افراد فکر می کنند خواب ها تعبیر خاصی دارند و می توان این کابوس ها را تحلیل و تعبیر کرد.
چیزهای زیادی می توانند باعث کابوس دیدن بشوند. بعضی افراد می گویند خوردن شکلات و شیرینی باعث کابوس دیدن می شود. علت های اثبات شده کابوس عبارتند از نگاه کردن به برنامه های ترسناک تلویزیون یا ترسانده شدن از چیزی.

سناریوی کابوس همیشه ساده و ابتدایی و حول این فکر است که شما یا کسی که او را می شناسید در خطر است. در کابوس اتفاق بدی می فتد و برخلاف برنامه های تلویزیونی اغلب اوقات فرد خبیث در کابوس برنده می شود. شاید کابوس هایتان معنایی داشته باشند و شما بتوانید برای تعبیر آن ها به جایی بروید. بعضی کابوس ها در مورد فرار از ساختمان در حال سوختن هستند و قسمت وحشتناک ماجرا این است که شما مجبور هستید بقیه اعضای خانواده را نجات بدهید؛ این کابوس های فرار می توانند خیلی آزار دهنده باشند.

بچه ها اغلب از تاریکی می ترسند و بنابراین ممکن است کابوس های آن ها در مورد تنها در تاریکی بودن باشد.
اگر کابوس باعث مشکلات خواب در شما می شود بهترین کار این است که برای صحبت کردن درباره این موضوع پیش دکتر بروید.
 

ادامه این موضوع

اختلالات خواب

از آنجا که کودکان به طور کلی شبها سخت به خواب می روند تشخیص اختلالات خواب در آنها دشوارتر است. در نوجوانان نیز به علت استقلال بیشتری که نسبت به اطفال دارند نیز تشخیص این اختلالات ممکن است دشوار باشد.

آیا در خواب راه می روید؟

این مقاله در مورد راه رفتن در خواب می باشد که قصد دارد اطلاعات لازم را در مورد این اختلال خصوصاً به صورت ژنتیکی آن در بزرگسالان در اختیار شما قرار دهد. با هم علل و درمان این مسئله را مرور می کنیم.

اختلال حرکت سریع چشم خواب

اختلال حرکت سریع چشم خواب به حالتی گفته می شود که فرد خواب REM کافی ندارد. یک فرد بزرگسال نرمال باید بتواند طی حدود 90 دقیقه وارد خواب REM بشود. در بعضی افراد این مدت فقط 15 ذقیقه طول می کشد که نشانه حمله خواب است. اختلال حرکت سریع چشم می تواند باعث ایجاد مشکل در مرحله REM خواب بشود که بخش بسیار مهمی از خواب خوب شبانه است.

توقف خروپف

متوقف ساختن خروپف می تواند کار بسیار مهمی باشد چون خروپف روابط را به خطر می اندازد. برای این که مطمئن شوید روش های صحیح جلوگیری از خروپف را به کار می برید با پزشک خود مشورت کنید. خروپف علت های مختلف زیادی دارد و تمام شیوه ها برای همه موثر نیستند.

جلوگیری از خروپف

خروپف به خودی خود مشکلی جدی نیست ولی آپنه خواب بسیار جدی است. اگر دچار آپنه خواب هستید احتمال بیشتری دارد که جراحی فک برای شما در نظر گرفته شود. خروپف می توان روابط را از بین ببرد و بنابراین گاهی اوقات بسیار مهم است که به چگونه جلوگیری کردن از خروپف نگاهی داشته باشیم. در این مقاله تعدادی از وسیله های پیشگیری از خروپف را مطرح کردیم.

خروپف

خروپف شرایطی است که در آن به خاطر ارتعاش کام گوشتی در خواب صدای خرناس در می آورید. خروپف مخصوصا برای کسی که کنار شما خوابیده است آزاردهنده است. هرکسی که خروپف می کند باعث از دست رفتن بخش زیادی از زمان خواب خودش و همسرش می شود.

خروپفِ کودکان

خروپف در کودکان نسبتا شایع است و مادامیکه کودک در تنفس مشکلی ندارد احتمالا خروپف بدون هیچ مداخله ای از بین می رود. اما اگر کودک برای نفس کشیدن مشکل دارد می تواند دچار آپنه خواب باشد.

درمان خروپف

خروپف هم برای فردی که خروپف می کند و هم برای همسر او بسیار آزاردهنده است و گاهی اوقات ممکن است فردی که خروپف می کند بخواهد از وسایل کمکی که دیده نمی شوند استفاده کند. فرد می تواند به طور مخفیانه از اسپری بینی استفاده کند.

درمان خواب‌گردی

خوابگردی به خودی خود خطرناک نیست و فقط فعالیت هایی که فرد در حین خواب انجام می دهد می توانند خطرناک باشند. به همین دلیل است که اگر فرد دائما در خطر باشد یا دیگران را به خطر بیندازد مدیریت خوابگردی بهترین درمان آن دانسته می شود.

راه رفتن در خواب در کودکان

راه رفتن در خواب در کودکان شایع بوده و از ۱۵ درصد جمعیت که با این مسئله درگیر هستند٬ فقط یک درصد را بالغین تشکیل می دهد. این مسئله در اطفال می تواند ایجاد استرس و ناراحتی در والدین آنها کند. معمولا این عارضه با رشد کودک برطرف شده و دائمی نمی باشد.

علت های خروپف

خروپف صداى با فشار خارج‌ شدن‌ باد از بينى‌ است که در بسیاری افراد در زمانی که خوابیده اند شنیده می شود. دلایل زیادی برای ابتلای افراد به خروپف وجود دارد و هدف این مقاله داشتن نگاهی به بعضی از این دلایل است.

علل راه رفتن در خواب

علل متعددی ایجاد کننده ی اختلال راه رفتن در خواب می باشند که فقدان خواب، استرس، دارو و سوء مصرف الکل جزء این علل هستند. چون علل زیادی برای این مشکل وجود دارد، برای مشخص کردن آن باید حتماً نزد پزشک بروید و از خود تشخیصی به کمک اینترنت بپرهیزید.

فلج خواب چیست

اختلال فلج خواب خطر و ضرری ندارد اما اغلب اوقات بسیار وحشتناک است چون افراد نمی دانند چه اتفاقی برای آن ها می افتد. اغلب اوقات افراد در مورد این حالت به عنوان خروج روح از بدن صحبت می کنند.

نابهنجاری خواب

نابهنجاری خوابگردی وقتی است که فرد در حالی که هنوز خواب است فعالیت هایی را انجام می دهد و شایع ترین این فعالیت ها راه رفتن است. نابهنجاری خواب و آپنه خواب می توانند بسیار خطرناک باشند چون در این شرایط در حالی که خواب هستید مجراهای هوا بسته می شوند و این باعث می شود مدام از خواب بیدار بشوید.

Top