اغلب افراد می دانند خروپف دقیقا چیست اما بیایید یک لحظه به این سوال فکر کنیم که خروپف چیست. خروپف شرایطی است که در آن به خاطر ارتعاش کام گوشتی در خواب صدای خرناس در می آورید. خروپف مخصوصا برای کسی که کنار شما خوابیده است آزاردهنده است. هرکسی که خروپف می کند باعث از دست رفتن بخش زیادی از زمان خواب خودش و همسرش می شود.

اگر نمی دانید خروپف چه صدایی می دهد می توانید فایل صوتی خروپف را از اینترنت دانلود کنید. صدای خروپف می تواند هم برای کسی که خروپف می کند و هم برای همسر او بسیار آزاردهنده باشد.
بعضی افراد از خروپف و سردرد شکایت دارند. بعضی افراد به خاطر خروپف در خواب وقتی بیدار می شوند احساس سردرد دارند، هرچند این سردرد بیشتر به خاطر الکل خیلی زیاد است!

همان طور که گفته شد خروپف معمولا جدی نیست، اما مشکلاتی ایجاد می کند. ازدواج بعضی افراد فقط به خاطر خروپف کردن از هم می پاشد. اغلب اوقات افراد به دنبال درمان خروپف می گردند و گزینه هایی برای کمک به رفع خروپف وجود دارند.

وسیله هایی برای کمک به کاهش خروپف و دستگاه های ضد خروپف وجود دارند که می توانید قبل از خواب از آن ها استفاده کنید. یکی از این وسیله ها یک وسیاه گچی است که به بینی خود می چسبانید و برای باز نگه داشتن بینی و جلوگیری از انسداد مجرای هوا طراحی شده است.

افراد به طور سنتی فکر می کنند فقط مردها خروپف می کنند. اغلب اوقات زن های این مردان درباره این مسئله شوخی می کنند که خروپف بلند شوهرشان چندین ساعت آن ها را بیدار نگه داشته است. اما گاهی اوقات زنان هم خروپف می کنند و خروپف زنان مسئله جالب توجهی است چون به شوهر آن ها فرصت گله و شکایت کردن را می دهد!
مشکلات خروپف معمولا جدی نیستند و فقط باعث کمبود خواب می شوند. اما خروپف می تواند نشان دهنده مشکل جدی تری به نام آپنه خواب باشد. آپنه خواب که با خروپف همراه باشد جدی تر است و خروپف با صدای بلند احتمالا می تواند ناشی از آپنه باشد و آپنه خیلی خطرناک است. در آپنه خواب مجراهی هوا عملا مسدود می شوند و فرد در تنفس در خواب دچار مشکل می شود.

بعضی افراد فکر می کنند خروپف کردن طبیعی است. شاید اینطور باشد چون خروپف به طور طبیعی اتفاق می افتد. اما برای بسیاری از افراد خرو پف طبیعی نیست و این افراد باید برای برطرف کردن خروپف خود کاری کنند.

خروپف با آپنه خواب ارتباط دارد، اما فقط این که خروپف می کنید به این معنی نیست که دچار آپنه خواب هستید. خود خروپف خطرناک نیست اما فردی که بلند خروپف می کند باید توسط پزشک معاینه بشود. خطرناک ترین اختلال خروپف آپنه خواب است.
افراد باید برای بهبود خوابشان از وسایل کمکی کاهش خروپف استفاده کنند یا این که به سادگی هیچ کاری نکنند. اما به خاطر داشته باشید که اگر موقع خواب راحت نفس نمی کشید باید توسط پزشک معاینه شوید.
 

ادامه این موضوع

اختلالات خواب

از آنجا که کودکان به طور کلی شبها سخت به خواب می روند تشخیص اختلالات خواب در آنها دشوارتر است. در نوجوانان نیز به علت استقلال بیشتری که نسبت به اطفال دارند نیز تشخیص این اختلالات ممکن است دشوار باشد.

کابوس

به هر خواب بد یا وحشتناکی کابوس گفته می شود. کابوس ها معمولا بر افراد بزرگسال تاثیر نمی گذارند چون آن ها می توانند تشخیص بدهند چیزی که می بینند فقط خواب است اما کابوس می تواند در بچه ها واقعی به نظر برسد و بنابراین برای بچه ها بسیار ترسناک است.

آیا در خواب راه می روید؟

این مقاله در مورد راه رفتن در خواب می باشد که قصد دارد اطلاعات لازم را در مورد این اختلال خصوصاً به صورت ژنتیکی آن در بزرگسالان در اختیار شما قرار دهد. با هم علل و درمان این مسئله را مرور می کنیم.

اختلال حرکت سریع چشم خواب

اختلال حرکت سریع چشم خواب به حالتی گفته می شود که فرد خواب REM کافی ندارد. یک فرد بزرگسال نرمال باید بتواند طی حدود 90 دقیقه وارد خواب REM بشود. در بعضی افراد این مدت فقط 15 ذقیقه طول می کشد که نشانه حمله خواب است. اختلال حرکت سریع چشم می تواند باعث ایجاد مشکل در مرحله REM خواب بشود که بخش بسیار مهمی از خواب خوب شبانه است.

توقف خروپف

متوقف ساختن خروپف می تواند کار بسیار مهمی باشد چون خروپف روابط را به خطر می اندازد. برای این که مطمئن شوید روش های صحیح جلوگیری از خروپف را به کار می برید با پزشک خود مشورت کنید. خروپف علت های مختلف زیادی دارد و تمام شیوه ها برای همه موثر نیستند.

جلوگیری از خروپف

خروپف به خودی خود مشکلی جدی نیست ولی آپنه خواب بسیار جدی است. اگر دچار آپنه خواب هستید احتمال بیشتری دارد که جراحی فک برای شما در نظر گرفته شود. خروپف می توان روابط را از بین ببرد و بنابراین گاهی اوقات بسیار مهم است که به چگونه جلوگیری کردن از خروپف نگاهی داشته باشیم. در این مقاله تعدادی از وسیله های پیشگیری از خروپف را مطرح کردیم.

خروپفِ کودکان

خروپف در کودکان نسبتا شایع است و مادامیکه کودک در تنفس مشکلی ندارد احتمالا خروپف بدون هیچ مداخله ای از بین می رود. اما اگر کودک برای نفس کشیدن مشکل دارد می تواند دچار آپنه خواب باشد.

درمان خروپف

خروپف هم برای فردی که خروپف می کند و هم برای همسر او بسیار آزاردهنده است و گاهی اوقات ممکن است فردی که خروپف می کند بخواهد از وسایل کمکی که دیده نمی شوند استفاده کند. فرد می تواند به طور مخفیانه از اسپری بینی استفاده کند.

درمان خواب‌گردی

خوابگردی به خودی خود خطرناک نیست و فقط فعالیت هایی که فرد در حین خواب انجام می دهد می توانند خطرناک باشند. به همین دلیل است که اگر فرد دائما در خطر باشد یا دیگران را به خطر بیندازد مدیریت خوابگردی بهترین درمان آن دانسته می شود.

راه رفتن در خواب در کودکان

راه رفتن در خواب در کودکان شایع بوده و از ۱۵ درصد جمعیت که با این مسئله درگیر هستند٬ فقط یک درصد را بالغین تشکیل می دهد. این مسئله در اطفال می تواند ایجاد استرس و ناراحتی در والدین آنها کند. معمولا این عارضه با رشد کودک برطرف شده و دائمی نمی باشد.

علت های خروپف

خروپف صداى با فشار خارج‌ شدن‌ باد از بينى‌ است که در بسیاری افراد در زمانی که خوابیده اند شنیده می شود. دلایل زیادی برای ابتلای افراد به خروپف وجود دارد و هدف این مقاله داشتن نگاهی به بعضی از این دلایل است.

علل راه رفتن در خواب

علل متعددی ایجاد کننده ی اختلال راه رفتن در خواب می باشند که فقدان خواب، استرس، دارو و سوء مصرف الکل جزء این علل هستند. چون علل زیادی برای این مشکل وجود دارد، برای مشخص کردن آن باید حتماً نزد پزشک بروید و از خود تشخیصی به کمک اینترنت بپرهیزید.

فلج خواب چیست

اختلال فلج خواب خطر و ضرری ندارد اما اغلب اوقات بسیار وحشتناک است چون افراد نمی دانند چه اتفاقی برای آن ها می افتد. اغلب اوقات افراد در مورد این حالت به عنوان خروج روح از بدن صحبت می کنند.

نابهنجاری خواب

نابهنجاری خوابگردی وقتی است که فرد در حالی که هنوز خواب است فعالیت هایی را انجام می دهد و شایع ترین این فعالیت ها راه رفتن است. نابهنجاری خواب و آپنه خواب می توانند بسیار خطرناک باشند چون در این شرایط در حالی که خواب هستید مجراهای هوا بسته می شوند و این باعث می شود مدام از خواب بیدار بشوید.

Top