خطرات و عوارض جانبی در تمام روش های درمانی و دارویی وجود دارند. علی رغم موفقیت در جراحی لامینکتومی، تقریبا 70 درصد افراد بهبود می یابند و می توانند به وضعیت طبیعی زندگی خود برای انجام تمام فعالیت ها، بدون هر گونه دردی برگردند. مواردی وجود دارد که ثابت می کند جراحی لامینکتومی روش درمانی خطرناکی است. به همین علت، جراحی لامینکتومی اغلب به عنوان قدم آخر درمانی لحاظ می شود.

در این قسمت برخی از شایع ترین عوارض جانبی جراحی لامینکتومی، بیان می شود:
  • داروهای بی هوشی به کار رفته: بی هوشی عمومی به کار رفته در جراحی لامینکتومی، خطراتی را برای سلامتی فرد به همراه دارد، همانند حمله ی قلبی، شکل گیری لخته های خونی، (استروک) سکته ی مغزی، پنومونی (ذات الریه)، آمبولی ریوی و غیره.
  • 1/0 درصد بیمارانی که برای آن ها جراحی لامینکتومی انجام می شود، آسیب ریشه عصبی را تجربه می کنند و در حدود 0.01 درصد موارد، بی اختیاری مثانه ای به علت مشابهی رخ می دهد.
  • کیسه دورا ممکن است در 1 تا 3 درصد موارد پاره شود و به طور مشابهی ممکن است نشت مایع مغزی نخاعی هم رخ دهد. برای بستن این باز شدگی و شکاف، بیمار می بایست در وضعیت درازکش باشد و حدود 24 ساعت زمان می برد تا بهبود پیدا کند.
  • احتمال حدود 1 درصد برای وقوع عفونت وجود دارد که نشانه ی نیاز به جراحی پیگیرانه به منظور از بین بردن عفونت است، همراه با مصرف داروهای آنتی بیوتیکی داخل وریدی.
  • اگر هر نوع ضعیف شدگی و یا قطعی در بخش داخل مفصلی در طی جراحی وجود داشته باشد، احتمالی برای وقوع اسپوندیلولیستزیس ایستمیک ( نقص ایسم مهره ای) (نقص دوطرفه استخوان بین دو مفصل فاستی که باعث می‌شود که جسم مهره بالایی بر روی مهره پایینی جابجا شود) در بیمارانی که تحت لامینکتومی بوده اند، وجود دارد. اگر هر نوع دژنریشن ادامه داری در مفصل فاست (آپوفیزیال) در طی جراحی وجود داشته باشد، اسپوندیلولیستزیس دژنراتیو (تخریبی) هم ممکن است رخ دهد. اثبات هر  یک از موارد بالا نشانه ی نیاز به جراحی بیشتر است.
  • درد شدید: یک نقطه ضعف شایع برای جراحی لامینکتومی، درد است که پس از جراحی ایجاد می شود. درد در ناحیه ی کمری برجسته تر خواهد بود، که در واقع مربوط به جراحی است.  این که درد پا باقی بماند، رخداد غیر معمولی است، از این رو در برخی وضعیت ها، مراقبت ویژه ای می بایست لحاظ شود. درد ممکن است با اسپاسم (گرفتگی های) عضلات پشت و پاها همراه باشد و یا اینکه اصلا اسپاسمی نداشته باشد. درد و اسپاسم ممکن است با دارو و درمان های صحیح تسکین یابد.
  • یبوست: دیگر عارضه ی جانبی شایع برای جراحی لامینکتومی، یبوست است. لاکساتیو (ملین ها) تجویزی توسط پزشک، رژیم حاوی غلات سبوس دار، فیبر (الیاف)، میوه ها و آب میوه ها، برای تسکین و بهبود یبوست مناسب و ایده آل هستند.
  • تغییر در رفتار کلی:  افت احساسی و بدنی در فردی که تحت جراحی لامینکتومی قرار گرفته است کاملا طبیعی است. علت این رفتار، ساده است، واکنش ذاتی استرس زا به جراحی، در 2 یا 3 روز که فرد بطور مداوم در بستر است و نمی تواند هیچ نوع فعالیت طبیعی انجام دهد و یا حتی بدون کمک عامل خارجی، آرام پیاده روی کند و همچنین تاخیر در از بین رفتن اثرات داروهای بی هوشی به کار رفته در زمان جراحی. رفتاری که تصور می شود شایع باشد، نباید بر روی گرایش مثبت بیمار اثر داشته باشد، عاملی که برای بهبود وی ضروری است.
  • سایر عوارض جانبی شایع برای جراحی لامینکتومی عبارتند از، خونریزی ها، عفونت ها و پنومونی (ذات الریه)  که پس از جراحی رخ می دهند. عوارض معمول جراحی لامینکتومی، آسیب عصبی در ناحیه جراحی شده و عدم ثبات قطعه نخاعی پس از برداشت لامینا است. اطمینان از اینکه درد و اختلال کاملا پس از جراحی برطرف شده، غیر ممکن است، به طوری که در اکثر موارد درد مداومی پس از جراحی وجود دارد.
  • مواردی که در بالا بحث شدند، عوارض جانبی جراحی لامینکتومی می باشند. علاوه بر انجام جراحی، داروهای گوناگونی هم برای جراحی لامینکتومی  انتخاب می شوند. داروهایی همانند آلدورازیم (aldurazime)، آراوا (arava)،  آوونکس (avonex)، سلبرکس (celebrex)،  دیووان (diovan) و غیره که در جراحی لامینکتومی به کار رفته اند و می توانند بسیاری از عوارض جسمی را پس از جراحی ایجاد کنند.

اگر چه به نظر می رسد که عوارض جانبی بسیاری در همراهی با جراحی وجود دارد، اما جراحی لامینکتومی بی شک یکی از موثرترین روش های درمانی  برای کمردرد شدید و مشکلات ستون فقرات می باشد.
 

ادامه این موضوع

لامینکتومی

روش لامینکتومی یک روش درمانی موثر برای کاهش کمردرد است که دوره ی بهبودی بیماری کوتاه می شود و با عوارض کمی همراهی دارد. اکثر بیماران از نتایج این روش درمانی خوشحال هستند.

انواع لامینکتومی

مدیریت جراحی بر اساس منبع ایجاد تنگی انجام می شود و نه بر اساس خود تنگی. جراحی برای برطرف کردن تنگی اگر در وضعیت های مناسبی انجام شود، بسیار موثر خواهد بود. به طور طبیعی جراحی های انجام شده بر روی ستون فقرات در مقایسه با جراحی ستون فقرات که به علت آرتریت (التهاب مفاصل) و یا کمردرد انجام می شود، موفقیت آمیزتر می باشد.

پس از جراحی لامینکتومی چه انتظاری داشته باشیم

پس از جراحی لامینکتومی بیمار انتظار دارد که فعالیت های بیشتری را انجام دهد، از جمله وجود انتظارات واقع بینانه، که دائمی است و می بایست برای برخی تغییرات احساسی آماده شود، همچنین می بایست در حالت ذهنی مثبتی قرار داشته باشد.

جراحی لامینکتومی ناحیه ی گردنی- سرویکال

جراحی لامینکتومی ناحیه ی گردنی روش جراحی است که برای درمان وضعیتی به نام تنگی نخاعی استفاده می شود. همراه با لامینا، هر نوع زائده ی استخوانی که به پشت مهره چسبیده در این روش برداشته می شود.

جراحی لامینکتومی ناحیه ی کمری

روش جراحی لامینکتومی ناحیه ی کمری یک روش جراحی است که برای درمان بیشتر پادردهای مرتبط با دیسک هرنیه شده، تنگی نخاعی ایجاد شده با تغییرات دژنراتیو (تخریبی) در مفاصل آپوفیزیال (فاست) انجام می شود. روش جراحی لامینکتومی ناحیه ی کمری به عنوان روش جراحی باز برداشت فشار ( open decompression surgery) شناخته می شود.

چرا روش جراحی لامینکتومی انجام می شود؟

لامینکتومی تنها در مواردی لازم است که درمان کانسرواتیو (محافظه کارانه) نتواند موجب بهبودی بیمار شود و زمانی که درد، بی حسی و یا ضعف ماهیچه ای که باعث دشواری در راه رفتن و یا ایستادن می شود و یا بیمار فقدان کنترل روده ای و مثانه ای را تجربه می کند، انجام می شود.

چگونه جراح لامینکتومی انتخاب می شود؟

متخصص جراحی ستون فقرات بهترین موارد را برای درمان لامینکتومی در اکثر بیماران فراهم می کند. در حالیکه، بیمار می بایست مطمئن باشد که وی با جراح کاملا راحت می باشد.

چگونه خودتان را برای جراحی لامینکتومی آماده می کنید؟

جراحی لامینکتومی تنها در مواردی لازم است که درمان های کانسرواتیو (محافظه کارانه) در روند بهبودی بیمار با شکست مواجه شود، درد، بی حسی و یا ضعف عضلانی که باعث دشواری در راه رفتن و یا ایستادن بیمار می شود، وجود داشته باشد و در زمانی که بیمار عدم کنترل مثانه و یا روده را تجربه می کند.

خطراتی که در جراحی لامینکتومی وجود دارد

خطراتی که در جراحی لامینکتومی وجود دارند، خیلی قابل ملاحظه نیستند، چون کم اهمیت و ناچیزند و آن ها را می توان به طور موثری درمان کرد. بسیاری از این خطرات تنها در 3 تا 4 مورد از 100 مورد رخ می دهد. با در نظر گرفتن اهمیت جراحی و اثربخشی آن، این خطرات را می توان جداگانه در نظر گرفت.

روش لامینکتومی با لیزر

لامینکتومی با کمک لیزر همین کار را می کند ولی لامینا با کمک لیزر برداشته می شود و از روش جراحی برداشت لامینا خصلت تهاجمی بودن کمتری دارد. زمان بازتوانی بیمار هم متغیر است و خطرات این روش جراحی در مقایسه با روش لیزر بیشتر است.

روش لامینکتومی چگونه انجام می شود؟

لامینکتومی روش جراحی است که در بخشی از طناب نخاعی و یا بخش استخوانی مهره ای به نام لامینا انجام می شود. انجام این روش جراحی به صورت کامل، حدود 3 ساعت زمان می برد.

روش های جایگزین برای جراحی لامینکتومی

جراحی از هر نوعی که باشد، آخرین راه برای درمان هر نوع بیماری می باشد. باید توجه کرد که با انجام جراحی هم مشکلات ناشی از کمردرد باقی می ماند. بنابراین پس از آنکه سایر روش های درمانی جایگزین آزموده شده باشند، لامینکتومی می بایست آخرین روش انتخاب شده برای بیمار باشد.

ریکاوری بعد از عمل لامینکتومی

فیزیوتراپی مناسب در خانه و استراحت در بستر در بیمارستان پس از جراحی به بیماران کمک می کند تا در مدت 5 تا 6 هفته بدون هر نوع کمردردی بهبود یابند. روند ترمیم کامل پس از جراحی 2 ماه زمان می برد.

عوارض لامینکتومی

شایع ترین عوارض جانبی که در همراهی جراحی لامینکتومی دیده می شوند، عبارتند از: حمله ی قلبی (heart attack)، استروک (سکته ی مغزی) (Stroke)، نارسایی تنفسی، عفونت های مثانه، پنومونی (ذات الریه) (pneumonia)، ایلئوس (ileus) (انسداد کاذب روده ای)، تب، عدم توانایی در ادرار کردن، گلودرد و غیره.

لامینکتومی- چشم انداز بلند مدت

اولین و بهترین عامل اساسی برای موفقیت در جراحی لامینکتومی، مطرح کردن علائم، نگرانی ها و انتظارات با پزشک است. جراحی لامینکتومی به عنوان آخرین راه حل برای درمان بیمار در نظر گرفته می شود.

Top