ادامه موضوع

جراحی لامینکتومی ناحیه ی کمری
جراحی لامینکتومی ناحیه ی گردنی- سرویکال
لامینکتومی- چشم انداز بلند مدت
ریکاوری بعد از عمل لامینکتومی
چگونه جراح لامینکتومی انتخاب می شود؟
پس از جراحی لامینکتومی چه انتظاری داشته باشیم
چگونه خودتان را برای جراحی لامینکتومی آماده می کنید؟
خطراتی که در جراحی لامینکتومی وجود دارد
انواع لامینکتومی
عوارض لامینکتومی
روش های جایگزین برای جراحی لامینکتومی
روش لامینکتومی با لیزر
چرا روش جراحی لامینکتومی انجام می شود؟
روش لامینکتومی چگونه انجام می شود؟
لامینکتومی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
خطرات و عوارض جانبی در تمام روش های درمانی و دارویی وجود دارند. علی رغم موفقیت در جراحی لامینکتومی، تقریبا 70 درصد افراد بهبود می یابند و می توانند به وضعیت طبیعی زندگی خود برای انجام تمام فعالیت ها، بدون هر گونه دردی برگردند. مواردی وجود دارد که ثابت می کند جراحی لامینکتومی روش درمانی خطرناکی است. به همین علت، جراحی لامینکتومی اغلب به عنوان قدم آخر درمانی لحاظ می شود.

در این قسمت برخی از شایع ترین عوارض جانبی جراحی لامینکتومی، بیان می شود:
  • داروهای بی هوشی به کار رفته: بی هوشی عمومی به کار رفته در جراحی لامینکتومی، خطراتی را برای سلامتی فرد به همراه دارد، همانند حمله ی قلبی، شکل گیری لخته های خونی، (استروک) سکته ی مغزی، پنومونی (ذات الریه)، آمبولی ریوی و غیره.
  • 1/0 درصد بیمارانی که برای آن ها جراحی لامینکتومی انجام می شود، آسیب ریشه عصبی را تجربه می کنند و در حدود 0.01 درصد موارد، بی اختیاری مثانه ای به علت مشابهی رخ می دهد.
  • کیسه دورا ممکن است در 1 تا 3 درصد موارد پاره شود و به طور مشابهی ممکن است نشت مایع مغزی نخاعی هم رخ دهد. برای بستن این باز شدگی و شکاف، بیمار می بایست در وضعیت درازکش باشد و حدود 24 ساعت زمان می برد تا بهبود پیدا کند.
  • احتمال حدود 1 درصد برای وقوع عفونت وجود دارد که نشانه ی نیاز به جراحی پیگیرانه به منظور از بین بردن عفونت است، همراه با مصرف داروهای آنتی بیوتیکی داخل وریدی.
  • اگر هر نوع ضعیف شدگی و یا قطعی در بخش داخل مفصلی در طی جراحی وجود داشته باشد، احتمالی برای وقوع اسپوندیلولیستزیس ایستمیک ( نقص ایسم مهره ای) (نقص دوطرفه استخوان بین دو مفصل فاستی که باعث می‌شود که جسم مهره بالایی بر روی مهره پایینی جابجا شود) در بیمارانی که تحت لامینکتومی بوده اند، وجود دارد. اگر هر نوع دژنریشن ادامه داری در مفصل فاست (آپوفیزیال) در طی جراحی وجود داشته باشد، اسپوندیلولیستزیس دژنراتیو (تخریبی) هم ممکن است رخ دهد. اثبات هر  یک از موارد بالا نشانه ی نیاز به جراحی بیشتر است.
  • درد شدید: یک نقطه ضعف شایع برای جراحی لامینکتومی، درد است که پس از جراحی ایجاد می شود. درد در ناحیه ی کمری برجسته تر خواهد بود، که در واقع مربوط به جراحی است.  این که درد پا باقی بماند، رخداد غیر معمولی است، از این رو در برخی وضعیت ها، مراقبت ویژه ای می بایست لحاظ شود. درد ممکن است با اسپاسم (گرفتگی های) عضلات پشت و پاها همراه باشد و یا اینکه اصلا اسپاسمی نداشته باشد. درد و اسپاسم ممکن است با دارو و درمان های صحیح تسکین یابد.
  • یبوست: دیگر عارضه ی جانبی شایع برای جراحی لامینکتومی، یبوست است. لاکساتیو (ملین ها) تجویزی توسط پزشک، رژیم حاوی غلات سبوس دار، فیبر (الیاف)، میوه ها و آب میوه ها، برای تسکین و بهبود یبوست مناسب و ایده آل هستند.
  • تغییر در رفتار کلی:  افت احساسی و بدنی در فردی که تحت جراحی لامینکتومی قرار گرفته است کاملا طبیعی است. علت این رفتار، ساده است، واکنش ذاتی استرس زا به جراحی، در 2 یا 3 روز که فرد بطور مداوم در بستر است و نمی تواند هیچ نوع فعالیت طبیعی انجام دهد و یا حتی بدون کمک عامل خارجی، آرام پیاده روی کند و همچنین تاخیر در از بین رفتن اثرات داروهای بی هوشی به کار رفته در زمان جراحی. رفتاری که تصور می شود شایع باشد، نباید بر روی گرایش مثبت بیمار اثر داشته باشد، عاملی که برای بهبود وی ضروری است.
  • سایر عوارض جانبی شایع برای جراحی لامینکتومی عبارتند از، خونریزی ها، عفونت ها و پنومونی (ذات الریه)  که پس از جراحی رخ می دهند. عوارض معمول جراحی لامینکتومی، آسیب عصبی در ناحیه جراحی شده و عدم ثبات قطعه نخاعی پس از برداشت لامینا است. اطمینان از اینکه درد و اختلال کاملا پس از جراحی برطرف شده، غیر ممکن است، به طوری که در اکثر موارد درد مداومی پس از جراحی وجود دارد.
  • مواردی که در بالا بحث شدند، عوارض جانبی جراحی لامینکتومی می باشند. علاوه بر انجام جراحی، داروهای گوناگونی هم برای جراحی لامینکتومی  انتخاب می شوند. داروهایی همانند آلدورازیم (aldurazime)، آراوا (arava)،  آوونکس (avonex)، سلبرکس (celebrex)،  دیووان (diovan) و غیره که در جراحی لامینکتومی به کار رفته اند و می توانند بسیاری از عوارض جسمی را پس از جراحی ایجاد کنند.

اگر چه به نظر می رسد که عوارض جانبی بسیاری در همراهی با جراحی وجود دارد، اما جراحی لامینکتومی بی شک یکی از موثرترین روش های درمانی  برای کمردرد شدید و مشکلات ستون فقرات می باشد.
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » لامینکتومی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

هالتر با عضلات دلتویید خلفی

دیپ با نیمکت

خم شدن به پهلو با میله هالتر

پوش پرس دوبل با کتل بل

چرخش داخلی با کابل

پرس با کتل

Top