فیزیوتراپی مناسب در خانه و استراحت در بستر در بیمارستان، پس از جراحی به بیماران در بازتوانی از جراحی لامینکتومی کمک می کند و در طی 5 تا 6 هفته آن ها می توانند به زندگی طبیعی خود برگردند و فعالیت های طبیعی را بدون هیچ نوع کمردردی از سر بگیرند. بازتوانی از جراحی لامینکتومی موردی است که تمام بیماران می بایست تصور واضحی از آن داشته باشند. روند ترمیم کامل پس از جراحی 2 ماه زمان می برد که بخشی از آن در بیمارستان و بخشی در خانه توسط خود فرد انجام می شود. درمان ( دارو) های مناسب و فیزیوتراپی نقش کلیدی در بازتوانی بیمار از جراحی لامینکتومی بازی می کنند.

برای دسترسی به ستون فقرات در زمان انجام جراحی لامینکتومی، نیاز است که عضلات را از مسیر سر راه  برداریم، به همین دلیل، در طی روزهای اولیه پس از جراحی بیماران ممکن است ناراحتی و درد شدیدی را تجربه کنند. هفته اول پس از جراحی، دوره بسیار سختی در بازتوانی بیمار از جراحی لامینکتومی است.

بیماران می بایست برای حداقل 5 روز پس از جراحی در بیمارستان بمانند. به نظر می رسد که اکثر بیماران پس از 24 ساعت از جراحی با کمک فیزیوتراپیست شروع به راه رفتن کنند،  احتمال آن هم هست که بیماران ضعف مداومی داشته باشد. معاینات مکرر توسط پزشک می تواند به ارزیابی موفقیت جراحی کمک کند و فیزیوتراپی می تواند به تقویت عضلات و حرکات کمک کند و همینطور اسپاسم های عضلانی را کاهش می دهد. به علاوه دارو و درمان ها برای کاهش درد، ناراحتی و تورم، جزء حیاتی در روند بازتوانی بیمار است که بهتر است همواره در مراحل اولیه و شروع، تحت نظارت پزشک انجام شود.

مرحله ی بعدی بازتوانی از جراحی لامینکتومی در خانه و توسط خود فرد انجام می شود، که باید مطمئن باشیم که بیماران همراه با انجام فیزیوتراپی صحیح و تمرینات  ملایم وزن برای تقویت عضلات و ستون فقرات، زمان کافی برای استراحت دارند. بیماران می بایست برای حداقل مدت زمانی 4 تا 6 هفته سر کار نروند، به طوری که نشستن طولانی مدت  می تواند درد و ناراحتی آن ها را افزایش دهد.

پیشنهاد می شود که بیماران همراه با دوره های کوتاه مدت تلاش برای پیاده روی با کمک عامل خارجی در بستر استراحت کنند. تمرینات و فیزیوتراپی می تواند بر اساس پاسخ بیمار به درمان متفاوت باشد.

برخی از حرکات فیزیوتراپی طبیعی و حرکات های بدنی ملایم برای بازتوانی از جراحی لامینکتومی، که توسط بیمار  در زمانی که در خانه است، انجام می شود، عبارتند از:
  • پیاده روی در مسافت های کوتاه  همراه با کمک
  • دوچرخه سواری ثابت
  • تمرینات فیزیوتراپی که به  کنترل عضلات کمر و ثبات بخش بالایی و پائینی کمر کمک می کنند.
جدا از دارو، فیزیوتراپی و استراحت کافی، بیشترین مراقبت  می بایست برای بیماران انجام شود تا آن ها را از هر نوع حرکات ناخواسته و فعالیت های نامناسب دور نگه داریم، چون این حرکات می تواند باعث  آسیب شدید به ستون فقرات شود و عوارضی را ایجاد کند.

در زیر برخی از مراقبت های کلی که نیاز است تا بیماران رعایت کنند، مطرح شده است:
  • مواد غذایی، لوازم آرایش و سایر لوازم ضروری را در محل هایی بین لگن بیمار و سطح شانه ای قرار می دهیم، پس آن ها می توانند بدون خم شدن و یا ایجاد حرکت شدید در ستون فقرات به این موارد دسترسی داشته باشند.
  • بیماران شدیدا از رانندگی منع می شوند، می بایست مطمئن باشیم که فرد زمانی داشته باشد تا برای بیمار رانندگی کند، حداقل برای یک یا دو هفته بلافاصله پس از جراحی. به هر حال، توصیه نمی شود که برای مدت طولانی تا زمان بهبود کمر درد، فرد مسافرت کند.
  • اقدامات لازم  را انجام دهید و به بیمار کمک کنید، در نتیجه آن ها می توانند به راحتی لباس بپوشند. در زمانی که  آن ها کفش می پوشند، مراقبت ضروری لازم است.
  • فردی که نمی توانسته کار کند، می تواند در 2 تا 3 هفته به کار خود برگردد، در حالی که  فردی که شدیدا فعال است، می بایست برای 2 تا   3 ماه  از کار دست بکشد.
 

ادامه این موضوع

لامینکتومی

روش لامینکتومی یک روش درمانی موثر برای کاهش کمردرد است که دوره ی بهبودی بیماری کوتاه می شود و با عوارض کمی همراهی دارد. اکثر بیماران از نتایج این روش درمانی خوشحال هستند.

انواع لامینکتومی

مدیریت جراحی بر اساس منبع ایجاد تنگی انجام می شود و نه بر اساس خود تنگی. جراحی برای برطرف کردن تنگی اگر در وضعیت های مناسبی انجام شود، بسیار موثر خواهد بود. به طور طبیعی جراحی های انجام شده بر روی ستون فقرات در مقایسه با جراحی ستون فقرات که به علت آرتریت (التهاب مفاصل) و یا کمردرد انجام می شود، موفقیت آمیزتر می باشد.

پس از جراحی لامینکتومی چه انتظاری داشته باشیم

پس از جراحی لامینکتومی بیمار انتظار دارد که فعالیت های بیشتری را انجام دهد، از جمله وجود انتظارات واقع بینانه، که دائمی است و می بایست برای برخی تغییرات احساسی آماده شود، همچنین می بایست در حالت ذهنی مثبتی قرار داشته باشد.

جراحی لامینکتومی ناحیه ی گردنی- سرویکال

جراحی لامینکتومی ناحیه ی گردنی روش جراحی است که برای درمان وضعیتی به نام تنگی نخاعی استفاده می شود. همراه با لامینا، هر نوع زائده ی استخوانی که به پشت مهره چسبیده در این روش برداشته می شود.

جراحی لامینکتومی ناحیه ی کمری

روش جراحی لامینکتومی ناحیه ی کمری یک روش جراحی است که برای درمان بیشتر پادردهای مرتبط با دیسک هرنیه شده، تنگی نخاعی ایجاد شده با تغییرات دژنراتیو (تخریبی) در مفاصل آپوفیزیال (فاست) انجام می شود. روش جراحی لامینکتومی ناحیه ی کمری به عنوان روش جراحی باز برداشت فشار ( open decompression surgery) شناخته می شود.

چرا روش جراحی لامینکتومی انجام می شود؟

لامینکتومی تنها در مواردی لازم است که درمان کانسرواتیو (محافظه کارانه) نتواند موجب بهبودی بیمار شود و زمانی که درد، بی حسی و یا ضعف ماهیچه ای که باعث دشواری در راه رفتن و یا ایستادن می شود و یا بیمار فقدان کنترل روده ای و مثانه ای را تجربه می کند، انجام می شود.

چگونه جراح لامینکتومی انتخاب می شود؟

متخصص جراحی ستون فقرات بهترین موارد را برای درمان لامینکتومی در اکثر بیماران فراهم می کند. در حالیکه، بیمار می بایست مطمئن باشد که وی با جراح کاملا راحت می باشد.

چگونه خودتان را برای جراحی لامینکتومی آماده می کنید؟

جراحی لامینکتومی تنها در مواردی لازم است که درمان های کانسرواتیو (محافظه کارانه) در روند بهبودی بیمار با شکست مواجه شود، درد، بی حسی و یا ضعف عضلانی که باعث دشواری در راه رفتن و یا ایستادن بیمار می شود، وجود داشته باشد و در زمانی که بیمار عدم کنترل مثانه و یا روده را تجربه می کند.

خطراتی که در جراحی لامینکتومی وجود دارد

خطراتی که در جراحی لامینکتومی وجود دارند، خیلی قابل ملاحظه نیستند، چون کم اهمیت و ناچیزند و آن ها را می توان به طور موثری درمان کرد. بسیاری از این خطرات تنها در 3 تا 4 مورد از 100 مورد رخ می دهد. با در نظر گرفتن اهمیت جراحی و اثربخشی آن، این خطرات را می توان جداگانه در نظر گرفت.

روش لامینکتومی با لیزر

لامینکتومی با کمک لیزر همین کار را می کند ولی لامینا با کمک لیزر برداشته می شود و از روش جراحی برداشت لامینا خصلت تهاجمی بودن کمتری دارد. زمان بازتوانی بیمار هم متغیر است و خطرات این روش جراحی در مقایسه با روش لیزر بیشتر است.

روش لامینکتومی چگونه انجام می شود؟

لامینکتومی روش جراحی است که در بخشی از طناب نخاعی و یا بخش استخوانی مهره ای به نام لامینا انجام می شود. انجام این روش جراحی به صورت کامل، حدود 3 ساعت زمان می برد.

روش های جایگزین برای جراحی لامینکتومی

جراحی از هر نوعی که باشد، آخرین راه برای درمان هر نوع بیماری می باشد. باید توجه کرد که با انجام جراحی هم مشکلات ناشی از کمردرد باقی می ماند. بنابراین پس از آنکه سایر روش های درمانی جایگزین آزموده شده باشند، لامینکتومی می بایست آخرین روش انتخاب شده برای بیمار باشد.

عوارض جانبی جراحی لامینکتومی

جراحی لامینکتومی روش جراحی ستون فقرات است که برای تسکین کمردرد شدید بیماران به علت فشردگی عصبی انجام می شود. مواردی وجود دارد که نشان می دهد، جراحی لامینکتومی روشی خطرناک برای درمان است. عوارض جانبی و عوامل خطر همراه با جراحی لامینکتومی در این مقاله بحث شده اند.

عوارض لامینکتومی

شایع ترین عوارض جانبی که در همراهی جراحی لامینکتومی دیده می شوند، عبارتند از: حمله ی قلبی (heart attack)، استروک (سکته ی مغزی) (Stroke)، نارسایی تنفسی، عفونت های مثانه، پنومونی (ذات الریه) (pneumonia)، ایلئوس (ileus) (انسداد کاذب روده ای)، تب، عدم توانایی در ادرار کردن، گلودرد و غیره.

لامینکتومی- چشم انداز بلند مدت

اولین و بهترین عامل اساسی برای موفقیت در جراحی لامینکتومی، مطرح کردن علائم، نگرانی ها و انتظارات با پزشک است. جراحی لامینکتومی به عنوان آخرین راه حل برای درمان بیمار در نظر گرفته می شود.

Top