تبخال -cold sores یا fever blisters براثر ابتلا به عفونت ویروسی به وجود می آید. ویروس عامل این بیماری، هرپس سیمپلکس نوع 1 ( HSV-1) نام دارد. این ویروس از راه بزاق یا تماس پوستی سرایت می کند ( به طور مستقیم و هم به شکل غیر مستقیم مانند استفاده از لیوان یا فنجان فرد مبتلا ). تبخال معمولا" به صورت مجموعه ای از تاول های کوچک دور لب ها تظاهر می کند. درحدود 8 نفر از 10 نفر این ویروس را در بدن خود دارند که به شکل تبخال بروز می کند.

اغلب مردم پیش از 10 سالگی برای اولین بار با این ویروس آلوده می شوند. پس از نخستین تماس، ویروس به شکل غیر فعال یا نهفته در اعصاب صورت باقی می ماند. در برخی از افراد ویروس می تواند چند بار دیگر هم فعال شود. در این صورت به شکل تبخال نمایان می گردد. ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 می تواند به سبب ابتلا به سرماخوردگی یا بروز تب بار دیگر فعال شود.

استرس هم می تواند به فعال شدن ویروس کمک کند. استرس شامل فشار های روحی و روانی مانند درمان های دندانپزشکی، ابتلا به بیماری، ترومای لب ها یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. HSV-1 می تواند چشم ها، پوست انگشتان دست و ناحیه تناسلی را هم مبتلا سازد. البته تبخال های ژنیتال بر اثر ویروس هرپس سیمپلکس نوع 2 ایجاد می شوند.

HSV-1 می تواند در افراد مبتلا به اختلالات پزشکی هم منجر به بروز بیماری های مزمن و سخت شود. ویروس می تواند در افرادی که سیستم ایمنی شان تضعیف شده است پس از مصرف دارو یا ابتلا به بیماری فعال شود.

نشانه ها

افراد مبتلا به ویروس HSV-1 در بار اول تماس با ویروس دچار تب، سردرد، تهوع و استفراغ می شوند. همچنین ممکنست بلع دردناک داشته باشند و در دهانشان زخم هایی ایجاد شود. برخی از مردم هم به گلو درد دچار می شوند. این نشانه ها یک هفته پس از ورود ویروس به بدن بروز می کنند.

تبخال زمانی ظاهر می شود که HSV-1 بار دیگر فعالیت خود در بدن فرد را از سر گیرد. تبخال ممکنست پس از ابتلا به بیماری یا استرس، تغذیه نا مناسب یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید بروز کند. گاهی اوقات علت واضح و روشنی وجود ندارد. انجام درمان های دندانپزشکی هم می تواند سبب فعال شدن مجدد ویروس و بروز تظاهرات ناشی از آن روی لب ها شود.

حاشیه ی لب ها رایج ترین محل بروز و تظاهر ظایعات پوستی یا تبخال است. البته ممکنست که در داخل دهان هم تشکیل شود. مورد اخیر در مورد افرادی صدق می کند که سیستم ایمنی شان تضعیف شده یا مشکلات پزشکی دیگری داشته باشند.

نخستین نشانه ی تبخال سوزش و خارش است. سپس قرمزی و تورم دیده می شود. در طول 24 تا 48 ساعت یک یا چند تبخال کوچک ظاهر می شود. این تبخال ها برجسته و دردناک است. گاهی اوقات زخم ها رویه می بندد تا زمانی که دوره بیماری تمام شود باز هم تاول های جدید تشکیل می شود.

تشخیص

دندانپزشک یا پزشک می تواند با انجام معاینه بالینی و گرفتن شرح حال از بیمار بروز تبخال را تشخیص دهد. اگر مشکل پزشکی دیگری داشته باشید ممکنست که پزشک دستور به انجام آزمایش های تشخیصی دیگر دهد تا بتواند ابتلا به تبخال را تشخیص دهد. انجام این آزمایش ها برای افراد سالم ضرورتی ندارد.

دوره بیماری

وقتی که برای اولین بار مبتلا می شوید نشانه ها به مدت 7 تا 14 روز دوام می یابد. تبخال در طول مدت 4 روز ظاهر شده و به طور کامل در ظرف مدت 8 تا 10 روز از بین می رود.

پیشگیری

برای پیشگیری از ابتلا به عفونت اولیه درکودکان نباید به آن ها اجازه بدهید تا افراد مبتلا به تبخال، تب دار و افراد مبتلا به نشانه های اولیه بیماری را ببوسند. اگر چه ابتلا به HSV-1 بسیار رایج است. بیشتر کودکان تا رسیدن به بزرگسالی مبتلا خواهند شد. تا کنون چند واکسن متعدد در برابر HSV ( نوع 1 و 2 ) ساخته شده است ولی این واکسن ها فقط از افرادی محافظت می کند که قبلا" به ویروس آلوده نشده باشند.

شواهد نشان می دهد که استفاده از کرم ضد آفتاب روی لب ها مانع از بروز تبخال ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خواهد شد. مصرف داروهای ضد ویروس هم از تشکیل ضایعات تبخال جلوگیری می کند. در موارد خاصی پزشک یا دندانپزشک این داروها را تجویز می کند. اگر انتظار دارید که در معرض یکی از عوامل خطر بروز تبخال قرار بگیرید، بهترست که با مصرف داروی مناسب از بروز آن پیشگیری کنید.

درمان

برخی از داروها روند از بین رفتن تبخال را تسریع می کنند. آن ها درد و ناراحتی فرد مبتلا را برطرف می سازند. این دارو ها شامل آسیکلوویر ( Zovirax)، فام سیکلوویر ( Famvir) و والاسیکلوویر ( Valtrex). مصرف این داروها شما را از شر ویروس خلاص نمی کند. باید زمانی آن ها را مصرف کنید که احتمال دارد به تبخال دچار شوید. به محض ظاهر شدن تبخال روی لب ها مصرف این داروها تاثیر کمتری خواهد داشت.

مصرف این داروها مانع از بروز تبخال و برجسته شدن نواحی حساس می شود. برخی از افراد در هنگام قرار گرفتن در معرض استرس آن ها را مصرف می کنند. ناحیه ی حساس را تمیز نگه دارید و از چرب کننده های لب استفاده کنید. ناحیه ی حساس را لمس نکنید. پوسته های دور تاول ها را نکنید. از بوسیدن افراد خود داری کنید. تبخال از راه بوسیدن و مصرف مشترک وسایلی که با لب ها و پوست اطراف آن درتماس است ( مانند قاشق، چنگال، لیوان و حوله ) سرایت می کند.

درچه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

بروز تبخال امری عادی است. تبخال خطرناک نیست اگر سیستم ایمنی بدنتان تضعیف شده باشد ویروس HSV-1 می تواند شما را بیمار کند. به پزشک و دندانپزشک مراجعه کنید اگر:
  • زخم های دهان یا لب ها بیش از مدت 1 هفته دوام پیدا کنند.
  • زخم ها عمل بلع غذا یا سخن گفتن را دردناک سازند.
  • با یک حمله مجدد ویروس روبه رو شوید.
تشخیص: عفونت با ویروس HSV-1 یک عفونت مادام العمر است.
 

ادامه این موضوع

اختلالات پوستی رایج

انواع بسیاری از اختلال های پوستی وجود دارند. از جمله این اختلال ها گروهی از اختلال های پوستی هستند که اغلب دیده می شوند و به آن ها "اختلال های پوستی رایج" گفته می شود. شناخت دقیق این اختلال ها بهترین شیوه کنترل و اجتناب از آن ها است.

جوش سر سیاه – علل و درمان

جوش سرسیاه یک مشکل پوستی رایج است که بین بزرگسالان دیده می شود. هرچند از بین بردن جوش های سرسیاه آسان است، بهترین کار جلوگیری از ایجاد آن ها می باشد چون همیشه پیشگیری آسان تر از درمان است. می توانید جوش های سرسیاه را با نوار برنده جوش سرسیاه یا ضماد برنده جوش سرسیاه به طور دستی تخلیه کنید.

عوامل ریسک مشکلات پوستی

مشکلات پوستی ناشی از عوامل ریسک زیادی هستند. هرچند این عوامل ریسک در محیط زندگی ما وجود دارند، عدم آگاهی از آن ها باعث مشکلات پوستی شده و مانع از آن می شود که راه حل مناسب برای مشکلات پوستی خود پیدا کنیم.

لکه های کبدی - لکه های پیری

لکه های کبدی در افراد مسن رایج هستند و رفع آن ها آسان نیست. بیایید برای فهمیدن کارهایی که می توانیم برای پیشگیری و رفع این لکه ها انجام بدهیم، همه چیز را در مورد لکه های کبدی بررسی کنیم.

تبخال و زخم های مخاطی

تبخال یعنی تجمعی از تاول ها که ابتدا شفاف است و به تدریج کدر می شوند. اولین ضایعه ی عفونی در درون دهان به وجود می آید اما تاول ها در خارج از دهان و روی لب ظاهر می گردد.

تبخال، علت ها، پیشگیری، درمان و نشانه های آن

به طور معمول ویروس هرپس سیمپلکس از راه یک شکاف ایجاد شده روی پوست بدن یا در داخل دهان وارد بدن می شود. در بیشتر موارد از راه تماس با تبخال یا ترشحات آن - مانند استفاده مشترک از وسایل شخصی از جمله وسیله ی اصلاح، بوسیدن فرد مبتلا یا تماس با بزاق فرد - سرایت می کند.

Top