ادامه موضوع

جراحی لامینکتومی ناحیه ی کمری
جراحی لامینکتومی ناحیه ی گردنی- سرویکال
ریکاوری بعد از عمل لامینکتومی
عوارض جانبی جراحی لامینکتومی
چگونه جراح لامینکتومی انتخاب می شود؟
پس از جراحی لامینکتومی چه انتظاری داشته باشیم
چگونه خودتان را برای جراحی لامینکتومی آماده می کنید؟
خطراتی که در جراحی لامینکتومی وجود دارد
انواع لامینکتومی
عوارض لامینکتومی
روش های جایگزین برای جراحی لامینکتومی
روش لامینکتومی با لیزر
چرا روش جراحی لامینکتومی انجام می شود؟
روش لامینکتومی چگونه انجام می شود؟
لامینکتومی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
لامینکتومی یک روش جراحی برای ستون فقرات است که انسیزیون (برش) عمیقی در ناحیه کمری تحتانی انجام می شود، تا بخشی از مهره را که به عنوان لامینا شناخته می شود بردازد، این قسمت باعث فشردگی عصبی و کمردرد شدید متعاقب آن خواهد شد. با در نظر گرفتن میزان موفقیت لامینکتومی، حدود 70 درصد بیمارانی که تحت این جراحی قرار گرفته اند، به زندگی طبیعی خود بر می گردند، در حالی که عوارض همراه در این روش علل گوناگونی دارد.

انسیزیون عمیق در ناحیه تحتانی کمری برای برداشت عضلات انجام می شود تا بتوانیم به ستون فقرات برسیم و این حالت ممکن است باعث ناراحتی های شدید و درد شدیدی در طی روزهای اولیه پس از جراحی شود که این مشکلات، با ترمیم کمر کاهش می یابد. اگر جراحی کاملا موفقیت آمیز باشد، با تقویت ماهیچه ها و ستون فقرات با فیزیوتراپی مناسب و پس از معیارهای جراحی و داروها، بیماران می توانند به فعالیت های روزانه  طبیعی خود بدون هیچ نوع احساس دردی برگردند.

برنامه های ورزشی منظم، فیزیوتراپی و پیاده روی های کوتاه و مکرر برای بازتوانی بیماران از جراحی لامینکتومی، عامل اساسی است که موارد بسیار مشابهی به آن ها در بهبود ستون فقرات  و تقویت عضلات، انعطاف پذیری کمک می کنند و باعث محافظت ستون فقرات از آسیب های شکننده می شود. چشم انداز دراز مدت جراحی لامینکتومی نشان می دهد که گاها مواردی وجود دارد که جراحی موثر نمی باشد و علائم اولیه پابرجا خواهند بود. حتی مواردی وجود دارد که جراحی نه تنها برای تسکین بیماران انجام می شود، بلکه برای پیشگیری بیشتر از بدتر شدن علائم موجود هم انجام می شود.

اولین و بهترین عامل اساسی برای موفقیت در جراحی لامینکتومی، بیان تمام علائم، نگرانی ها و انتظارات به پزشک است. در زمانی که بیمارانی که جراحی لامینکتومی انجام می دهند، کمردرد شدید مزمنی را پس از جراحی تجربه می کنند، وضعیت طبی که به عنوان سندرم پس از لامینکتومی (post-laminectomy syndrome)  نامیده می شود.

گزینه های گوناگون جایگزین و در دسترسی برای برداشت فشار از روی اعصاب نخاعی برای تسکین درد وجود دارد که این روش ها با حداقل قطع و آسیب به نخاع همراهند، این تکنیک های به کار رفته شامل لامینکتومی و لامینوپلاستی کمری میکروسرجیکال (با جراحی میکروسکوپی) (microsurgical lumbar laminoplasty) است.

مطالعات گوناگونی بر اساس چشم انداز بلند مدت جراحی لامینکتومی ثابت کرده اند که 1 مورد از 1000 بیماری که جراحی لامینکتومی را انجام می دهند، دچار آسیب ریشه عصبی می شوند و حتی درصد کمی از افراد پس از این جراحی دچار  بی اختیاری مثانه ای و روده ای هم می شوند. علی رغم این پیامد های ضعیف گاه به گاه، مطالعات انجام شده در دوره پیگیری بلند مدت بیماران ثابت کرده که:
  • بیش از 80 درصد بیماران بهبود قابل توجهی را در این وضعیت نشان می دهند.
  • 10 تا 20 درصد افراد پس از جراحی، راضی نخواهند بود و برخی از آن ها  برای از بین بردن عوارضی که  وجود دارند و یا پس از اولین جراحی، در معرض جراحی های بیشتر قرار دارند.

علائمی که ممکن است پس از سال ها برگردند، و نیاز به جراحی دوم را مطرح کنند، عبارتند از:
  • ایجاد تنگی نخاعی در ناحیه ی دیگری از ستون فقرات
  • عدم تاثیر روش جراحی اول در برطرف کردن علائم اولیه
  • فیوژن ( الحاق) ستون فقرات ایجاد نشود و ناپایداری پابرجا باشد.
  • رشد مجدد لامینا به ستون فقرات و یا ریشه عصبی  فشار می آورد که باعث درد مجدد می شود.
به نظر می رسد که مطالعات بلند مدت ثابت کرده اند،  موفقیت لامینکتومی احتمالا در اکثر موارد وجود دارد و این روش می بایست همیشه به عنوان  آخرین راه حل در دوره درمانی شما انتخاب شود. به نظر می رسد که جراحی لامینکتومی موثرترین گزینه برای درمان تنگی نخاعی است.

جراح با تجربه ای را در نظر بگیرید که در مورد روش های درمانی غیرجراحی  اخیر و مدرن آگاه باشد، می توان ثابت کرد که جراحی در درمان تنگی نخاعی موثر باشد. جراح می بایست فردی باشد که می تواند بیماران را به خوبی برای تصمیمات راهنمایی کند. درمان لامینکتومی تلاش پرخطری است که می بایست تنها پس از اطمینان از اینکه روش های غیرجراحی نمی توانند برای وضعیت پایدار عمل کنند، لحاظ شود.
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » لامینکتومی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

تمرین با غلتک - غلتاندن به سمت خارج

کرانچ معکوس با سیم کش

پرس سینه با تخته

دیپ با نیمکت

کرانچ با توپ بوسو

کش ورزشی و میله EZ

Top