لامینکتومی یک روش جراحی برای ستون فقرات است که انسیزیون (برش) عمیقی در ناحیه کمری تحتانی انجام می شود، تا بخشی از مهره را که به عنوان لامینا شناخته می شود بردازد، این قسمت باعث فشردگی عصبی و کمردرد شدید متعاقب آن خواهد شد. با در نظر گرفتن میزان موفقیت لامینکتومی، حدود 70 درصد بیمارانی که تحت این جراحی قرار گرفته اند، به زندگی طبیعی خود بر می گردند، در حالی که عوارض همراه در این روش علل گوناگونی دارد.

انسیزیون عمیق در ناحیه تحتانی کمری برای برداشت عضلات انجام می شود تا بتوانیم به ستون فقرات برسیم و این حالت ممکن است باعث ناراحتی های شدید و درد شدیدی در طی روزهای اولیه پس از جراحی شود که این مشکلات، با ترمیم کمر کاهش می یابد. اگر جراحی کاملا موفقیت آمیز باشد، با تقویت ماهیچه ها و ستون فقرات با فیزیوتراپی مناسب و پس از معیارهای جراحی و داروها، بیماران می توانند به فعالیت های روزانه  طبیعی خود بدون هیچ نوع احساس دردی برگردند.

برنامه های ورزشی منظم، فیزیوتراپی و پیاده روی های کوتاه و مکرر برای بازتوانی بیماران از جراحی لامینکتومی، عامل اساسی است که موارد بسیار مشابهی به آن ها در بهبود ستون فقرات  و تقویت عضلات، انعطاف پذیری کمک می کنند و باعث محافظت ستون فقرات از آسیب های شکننده می شود. چشم انداز دراز مدت جراحی لامینکتومی نشان می دهد که گاها مواردی وجود دارد که جراحی موثر نمی باشد و علائم اولیه پابرجا خواهند بود. حتی مواردی وجود دارد که جراحی نه تنها برای تسکین بیماران انجام می شود، بلکه برای پیشگیری بیشتر از بدتر شدن علائم موجود هم انجام می شود.

اولین و بهترین عامل اساسی برای موفقیت در جراحی لامینکتومی، بیان تمام علائم، نگرانی ها و انتظارات به پزشک است. در زمانی که بیمارانی که جراحی لامینکتومی انجام می دهند، کمردرد شدید مزمنی را پس از جراحی تجربه می کنند، وضعیت طبی که به عنوان سندرم پس از لامینکتومی (post-laminectomy syndrome)  نامیده می شود.

گزینه های گوناگون جایگزین و در دسترسی برای برداشت فشار از روی اعصاب نخاعی برای تسکین درد وجود دارد که این روش ها با حداقل قطع و آسیب به نخاع همراهند، این تکنیک های به کار رفته شامل لامینکتومی و لامینوپلاستی کمری میکروسرجیکال (با جراحی میکروسکوپی) (microsurgical lumbar laminoplasty) است.

مطالعات گوناگونی بر اساس چشم انداز بلند مدت جراحی لامینکتومی ثابت کرده اند که 1 مورد از 1000 بیماری که جراحی لامینکتومی را انجام می دهند، دچار آسیب ریشه عصبی می شوند و حتی درصد کمی از افراد پس از این جراحی دچار  بی اختیاری مثانه ای و روده ای هم می شوند. علی رغم این پیامد های ضعیف گاه به گاه، مطالعات انجام شده در دوره پیگیری بلند مدت بیماران ثابت کرده که:
  • بیش از 80 درصد بیماران بهبود قابل توجهی را در این وضعیت نشان می دهند.
  • 10 تا 20 درصد افراد پس از جراحی، راضی نخواهند بود و برخی از آن ها  برای از بین بردن عوارضی که  وجود دارند و یا پس از اولین جراحی، در معرض جراحی های بیشتر قرار دارند.

علائمی که ممکن است پس از سال ها برگردند، و نیاز به جراحی دوم را مطرح کنند، عبارتند از:
  • ایجاد تنگی نخاعی در ناحیه ی دیگری از ستون فقرات
  • عدم تاثیر روش جراحی اول در برطرف کردن علائم اولیه
  • فیوژن ( الحاق) ستون فقرات ایجاد نشود و ناپایداری پابرجا باشد.
  • رشد مجدد لامینا به ستون فقرات و یا ریشه عصبی  فشار می آورد که باعث درد مجدد می شود.
به نظر می رسد که مطالعات بلند مدت ثابت کرده اند،  موفقیت لامینکتومی احتمالا در اکثر موارد وجود دارد و این روش می بایست همیشه به عنوان  آخرین راه حل در دوره درمانی شما انتخاب شود. به نظر می رسد که جراحی لامینکتومی موثرترین گزینه برای درمان تنگی نخاعی است.

جراح با تجربه ای را در نظر بگیرید که در مورد روش های درمانی غیرجراحی  اخیر و مدرن آگاه باشد، می توان ثابت کرد که جراحی در درمان تنگی نخاعی موثر باشد. جراح می بایست فردی باشد که می تواند بیماران را به خوبی برای تصمیمات راهنمایی کند. درمان لامینکتومی تلاش پرخطری است که می بایست تنها پس از اطمینان از اینکه روش های غیرجراحی نمی توانند برای وضعیت پایدار عمل کنند، لحاظ شود.
 

ادامه این موضوع

لامینکتومی

روش لامینکتومی یک روش درمانی موثر برای کاهش کمردرد است که دوره ی بهبودی بیماری کوتاه می شود و با عوارض کمی همراهی دارد. اکثر بیماران از نتایج این روش درمانی خوشحال هستند.

انواع لامینکتومی

مدیریت جراحی بر اساس منبع ایجاد تنگی انجام می شود و نه بر اساس خود تنگی. جراحی برای برطرف کردن تنگی اگر در وضعیت های مناسبی انجام شود، بسیار موثر خواهد بود. به طور طبیعی جراحی های انجام شده بر روی ستون فقرات در مقایسه با جراحی ستون فقرات که به علت آرتریت (التهاب مفاصل) و یا کمردرد انجام می شود، موفقیت آمیزتر می باشد.

پس از جراحی لامینکتومی چه انتظاری داشته باشیم

پس از جراحی لامینکتومی بیمار انتظار دارد که فعالیت های بیشتری را انجام دهد، از جمله وجود انتظارات واقع بینانه، که دائمی است و می بایست برای برخی تغییرات احساسی آماده شود، همچنین می بایست در حالت ذهنی مثبتی قرار داشته باشد.

جراحی لامینکتومی ناحیه ی گردنی- سرویکال

جراحی لامینکتومی ناحیه ی گردنی روش جراحی است که برای درمان وضعیتی به نام تنگی نخاعی استفاده می شود. همراه با لامینا، هر نوع زائده ی استخوانی که به پشت مهره چسبیده در این روش برداشته می شود.

جراحی لامینکتومی ناحیه ی کمری

روش جراحی لامینکتومی ناحیه ی کمری یک روش جراحی است که برای درمان بیشتر پادردهای مرتبط با دیسک هرنیه شده، تنگی نخاعی ایجاد شده با تغییرات دژنراتیو (تخریبی) در مفاصل آپوفیزیال (فاست) انجام می شود. روش جراحی لامینکتومی ناحیه ی کمری به عنوان روش جراحی باز برداشت فشار ( open decompression surgery) شناخته می شود.

چرا روش جراحی لامینکتومی انجام می شود؟

لامینکتومی تنها در مواردی لازم است که درمان کانسرواتیو (محافظه کارانه) نتواند موجب بهبودی بیمار شود و زمانی که درد، بی حسی و یا ضعف ماهیچه ای که باعث دشواری در راه رفتن و یا ایستادن می شود و یا بیمار فقدان کنترل روده ای و مثانه ای را تجربه می کند، انجام می شود.

چگونه جراح لامینکتومی انتخاب می شود؟

متخصص جراحی ستون فقرات بهترین موارد را برای درمان لامینکتومی در اکثر بیماران فراهم می کند. در حالیکه، بیمار می بایست مطمئن باشد که وی با جراح کاملا راحت می باشد.

چگونه خودتان را برای جراحی لامینکتومی آماده می کنید؟

جراحی لامینکتومی تنها در مواردی لازم است که درمان های کانسرواتیو (محافظه کارانه) در روند بهبودی بیمار با شکست مواجه شود، درد، بی حسی و یا ضعف عضلانی که باعث دشواری در راه رفتن و یا ایستادن بیمار می شود، وجود داشته باشد و در زمانی که بیمار عدم کنترل مثانه و یا روده را تجربه می کند.

خطراتی که در جراحی لامینکتومی وجود دارد

خطراتی که در جراحی لامینکتومی وجود دارند، خیلی قابل ملاحظه نیستند، چون کم اهمیت و ناچیزند و آن ها را می توان به طور موثری درمان کرد. بسیاری از این خطرات تنها در 3 تا 4 مورد از 100 مورد رخ می دهد. با در نظر گرفتن اهمیت جراحی و اثربخشی آن، این خطرات را می توان جداگانه در نظر گرفت.

روش لامینکتومی با لیزر

لامینکتومی با کمک لیزر همین کار را می کند ولی لامینا با کمک لیزر برداشته می شود و از روش جراحی برداشت لامینا خصلت تهاجمی بودن کمتری دارد. زمان بازتوانی بیمار هم متغیر است و خطرات این روش جراحی در مقایسه با روش لیزر بیشتر است.

روش لامینکتومی چگونه انجام می شود؟

لامینکتومی روش جراحی است که در بخشی از طناب نخاعی و یا بخش استخوانی مهره ای به نام لامینا انجام می شود. انجام این روش جراحی به صورت کامل، حدود 3 ساعت زمان می برد.

روش های جایگزین برای جراحی لامینکتومی

جراحی از هر نوعی که باشد، آخرین راه برای درمان هر نوع بیماری می باشد. باید توجه کرد که با انجام جراحی هم مشکلات ناشی از کمردرد باقی می ماند. بنابراین پس از آنکه سایر روش های درمانی جایگزین آزموده شده باشند، لامینکتومی می بایست آخرین روش انتخاب شده برای بیمار باشد.

ریکاوری بعد از عمل لامینکتومی

فیزیوتراپی مناسب در خانه و استراحت در بستر در بیمارستان پس از جراحی به بیماران کمک می کند تا در مدت 5 تا 6 هفته بدون هر نوع کمردردی بهبود یابند. روند ترمیم کامل پس از جراحی 2 ماه زمان می برد.

عوارض جانبی جراحی لامینکتومی

جراحی لامینکتومی روش جراحی ستون فقرات است که برای تسکین کمردرد شدید بیماران به علت فشردگی عصبی انجام می شود. مواردی وجود دارد که نشان می دهد، جراحی لامینکتومی روشی خطرناک برای درمان است. عوارض جانبی و عوامل خطر همراه با جراحی لامینکتومی در این مقاله بحث شده اند.

عوارض لامینکتومی

شایع ترین عوارض جانبی که در همراهی جراحی لامینکتومی دیده می شوند، عبارتند از: حمله ی قلبی (heart attack)، استروک (سکته ی مغزی) (Stroke)، نارسایی تنفسی، عفونت های مثانه، پنومونی (ذات الریه) (pneumonia)، ایلئوس (ileus) (انسداد کاذب روده ای)، تب، عدم توانایی در ادرار کردن، گلودرد و غیره.

Top