جراحی لامینکتومی ناحیه ی گردنی یک روش جراحی است که برای درمان تنگی کانال نخاعی استفاده می شود. تنگی کانال نخاعی وضعیتی است که کانال نخاعی از مسیری که طناب نخاعی عبور می کند، باریک می شود و در اغلب موارد، سوراخ عصبی باعث فشار بر روی طناب نخاعی می شود و موجب کمردرد شدید، بی حسی در بازوها، و اختلالات راه رفتن و سایر موارد می شود. در روش جراحی لامینکتومی ناحیه ی گردنی، ناحیه ی کمری کانال نخاعی  با لامینای سفت شده برداشته می شود، و فضای کافی را برای طناب نخاعی و ریشه های عصبی فراهم می کند و بنابر این فشار را از روی آن ها بر می دارد. به غیر از تسکین  فشار وارد شده، روش جراحی لامینکتومی ناحیه گردنی  برای پیشگیری از پیشرفت این آسیب به طناب نخاعی در نظر گرفته می شود.

روش جراحی لامینکتومی ناحیه ی گردنی با استفاده از برش ( انسیزیون ) عمیق در جهت رو به پائین بخش مرکزی ناحیه پشتی گردنی انجام می شود. به دنبال برش جراحی، عضلات در مسیری که از اعصاب و شریان ها حفاظت می کردند، برداشته می شوند. هنگامی که به ستون فقرات می رسیم، هر یک از مهره ها به طور جداگانه مشخص می شوند، به احتمال زیاد برای بی خطر بودن این روش، جراح ممکن است در طی عمل برای اطمینان از اینکه مهره ی تحت تاثیر قرار گرفته مشخص شده است و مهره ی صحیحی انتخاب شده است، تصویر برداری با اشعه ایکس انجام دهد، و لامینای صحیح مسئول این اختلال برداشته شود.

همراه با لامینا، هر گونه  تیزی استخوانی که چسبیده به پشت مهره فاست (آپوفیزیال) باشد، برداشته می شود. مراقبت خاصی در طی این روش جراحی اتخاذ می شود. مشکل اصلی در جراحی های مرتبط با ستون فقرات ناحیه ی گردنی، برداشتن لامینا است، مشکلاتی که برای ثبات مفصل آپوفیزیال ایجاد می شوند و هنگامی که مفاصل آسیب می بینند، ممکن است ستون فقرات به سمت جلو شیب پیدا کند که ممکن است عوارض و مشکلات بیشتری را ایجاد کند. به علت مشابهی، لامیناها هرگز برداشته نمی شوند و به راحتی در یک سمت بریده می شوند و کمی بر می گردد. این روش باعث می شود تا همانند  لولا، یک سمت لامینا باز شود، و باعث می شود ستون فقرات  بزرگتر شود و فضای بیشتری را برای طناب نخاعی فراهم کند  و در نتیجه فشردگی را برطرف می کند.

مهیا کردن بیمار برای جراحی قبل از اینکه این روش واقعا انجام شود، یک روند عادی و معمول است، و در مورد روش جراحی لامینکتومی ناحیه گردنی هم صدق می کند. آماده سازی بیمار قبل از روش جراحی لامینکتومی ناحیه ی گردنی شامل موارد زیر است:

معاینه پیش از جراحی- معاینه کلی توسط پزشک و بر روی نمونه خونی بیمار انجام می شود و اگر بیمار هر نوع بیماری مزمنی داشته باشد، همانند مشکل قلبی، دیابت (مرض قند)، فشار خون بالا و غیره، بهتر است تا آن را با پزشک مطرح کنیم.

دو هفته پیش از جراحی- مصرف داروهای ضددرد و داروهای مشابه، که توسط پزشک تعیین می شود، می بایست در این دوره متوقف شوند، پس تاثیر برخی داروها پس از جراحی افزایش می یابد. اکسی توسین  در جراحی استفاده می شود، به جز در روز جراحی. بعلاوه، اگر بیمار برخی داروهای گیاهی و یا داروهای جایگزین مشابه را مصرف کند، می بایست برای تائید این داروها توسط پزشک با وی مشورت کند، از نظر اینکه هر نوع  فعل و انفعال شیمیایی با داروهای مصرفی در زمان جراحی و پس از آن مشخص شود.

شب پیش از جراحی- بیمار نمی بایست هیچ نوشیدنی و یا خوردنی را مصرف کند از جمله غذا، آب، قهوه، آدامس جویدنی و غیره. داروها می بایست با جرعه کوچکی از آب مصرف شوند.

همانند هر نوع جراحی دیگر و یا روش درمانی دیگر، جراحی لامینکتومی ناحیه گردنی هم خطرات معمول همراه با خود را دارد.
خطرات اصلی که در روش جراحی لامینکتومی ناحیه ی گردنی دیده می شوند، عبارتند از:
  • آسیب به طناب نخاعی و ریشه های عصبی
  • بی حسی و فلج
  • نشت مایع مغزی نخاعی  که ضرورت یک جراحی دیگر را مطرح می کند.
  • ناپایداری ستون فقرات
  • عفونت: تهاجم به محل برش توسط باکتری ها و یا سوش های ( عوامل عفونی) مسبب عفونت در ناحیه خاص که شدت درد و عوارض جراحی را بالا می برد.
  • واکنش به داروها در پی جراحی و همچنین داروهای بی هوشی به کار رفته
  • بیماری های مقاربتی همانند هپاتیت، ایدز و غیره به علت انتقال خون.
  • آسیب های وارده به دیگر اعضای حیاتی مجاور ناحیه ای که برش انجام شده است.
 

ادامه این موضوع

لامینکتومی

روش لامینکتومی یک روش درمانی موثر برای کاهش کمردرد است که دوره ی بهبودی بیماری کوتاه می شود و با عوارض کمی همراهی دارد. اکثر بیماران از نتایج این روش درمانی خوشحال هستند.

انواع لامینکتومی

مدیریت جراحی بر اساس منبع ایجاد تنگی انجام می شود و نه بر اساس خود تنگی. جراحی برای برطرف کردن تنگی اگر در وضعیت های مناسبی انجام شود، بسیار موثر خواهد بود. به طور طبیعی جراحی های انجام شده بر روی ستون فقرات در مقایسه با جراحی ستون فقرات که به علت آرتریت (التهاب مفاصل) و یا کمردرد انجام می شود، موفقیت آمیزتر می باشد.

پس از جراحی لامینکتومی چه انتظاری داشته باشیم

پس از جراحی لامینکتومی بیمار انتظار دارد که فعالیت های بیشتری را انجام دهد، از جمله وجود انتظارات واقع بینانه، که دائمی است و می بایست برای برخی تغییرات احساسی آماده شود، همچنین می بایست در حالت ذهنی مثبتی قرار داشته باشد.

جراحی لامینکتومی ناحیه ی کمری

روش جراحی لامینکتومی ناحیه ی کمری یک روش جراحی است که برای درمان بیشتر پادردهای مرتبط با دیسک هرنیه شده، تنگی نخاعی ایجاد شده با تغییرات دژنراتیو (تخریبی) در مفاصل آپوفیزیال (فاست) انجام می شود. روش جراحی لامینکتومی ناحیه ی کمری به عنوان روش جراحی باز برداشت فشار ( open decompression surgery) شناخته می شود.

چرا روش جراحی لامینکتومی انجام می شود؟

لامینکتومی تنها در مواردی لازم است که درمان کانسرواتیو (محافظه کارانه) نتواند موجب بهبودی بیمار شود و زمانی که درد، بی حسی و یا ضعف ماهیچه ای که باعث دشواری در راه رفتن و یا ایستادن می شود و یا بیمار فقدان کنترل روده ای و مثانه ای را تجربه می کند، انجام می شود.

چگونه جراح لامینکتومی انتخاب می شود؟

متخصص جراحی ستون فقرات بهترین موارد را برای درمان لامینکتومی در اکثر بیماران فراهم می کند. در حالیکه، بیمار می بایست مطمئن باشد که وی با جراح کاملا راحت می باشد.

چگونه خودتان را برای جراحی لامینکتومی آماده می کنید؟

جراحی لامینکتومی تنها در مواردی لازم است که درمان های کانسرواتیو (محافظه کارانه) در روند بهبودی بیمار با شکست مواجه شود، درد، بی حسی و یا ضعف عضلانی که باعث دشواری در راه رفتن و یا ایستادن بیمار می شود، وجود داشته باشد و در زمانی که بیمار عدم کنترل مثانه و یا روده را تجربه می کند.

خطراتی که در جراحی لامینکتومی وجود دارد

خطراتی که در جراحی لامینکتومی وجود دارند، خیلی قابل ملاحظه نیستند، چون کم اهمیت و ناچیزند و آن ها را می توان به طور موثری درمان کرد. بسیاری از این خطرات تنها در 3 تا 4 مورد از 100 مورد رخ می دهد. با در نظر گرفتن اهمیت جراحی و اثربخشی آن، این خطرات را می توان جداگانه در نظر گرفت.

روش لامینکتومی با لیزر

لامینکتومی با کمک لیزر همین کار را می کند ولی لامینا با کمک لیزر برداشته می شود و از روش جراحی برداشت لامینا خصلت تهاجمی بودن کمتری دارد. زمان بازتوانی بیمار هم متغیر است و خطرات این روش جراحی در مقایسه با روش لیزر بیشتر است.

روش لامینکتومی چگونه انجام می شود؟

لامینکتومی روش جراحی است که در بخشی از طناب نخاعی و یا بخش استخوانی مهره ای به نام لامینا انجام می شود. انجام این روش جراحی به صورت کامل، حدود 3 ساعت زمان می برد.

روش های جایگزین برای جراحی لامینکتومی

جراحی از هر نوعی که باشد، آخرین راه برای درمان هر نوع بیماری می باشد. باید توجه کرد که با انجام جراحی هم مشکلات ناشی از کمردرد باقی می ماند. بنابراین پس از آنکه سایر روش های درمانی جایگزین آزموده شده باشند، لامینکتومی می بایست آخرین روش انتخاب شده برای بیمار باشد.

ریکاوری بعد از عمل لامینکتومی

فیزیوتراپی مناسب در خانه و استراحت در بستر در بیمارستان پس از جراحی به بیماران کمک می کند تا در مدت 5 تا 6 هفته بدون هر نوع کمردردی بهبود یابند. روند ترمیم کامل پس از جراحی 2 ماه زمان می برد.

عوارض جانبی جراحی لامینکتومی

جراحی لامینکتومی روش جراحی ستون فقرات است که برای تسکین کمردرد شدید بیماران به علت فشردگی عصبی انجام می شود. مواردی وجود دارد که نشان می دهد، جراحی لامینکتومی روشی خطرناک برای درمان است. عوارض جانبی و عوامل خطر همراه با جراحی لامینکتومی در این مقاله بحث شده اند.

عوارض لامینکتومی

شایع ترین عوارض جانبی که در همراهی جراحی لامینکتومی دیده می شوند، عبارتند از: حمله ی قلبی (heart attack)، استروک (سکته ی مغزی) (Stroke)، نارسایی تنفسی، عفونت های مثانه، پنومونی (ذات الریه) (pneumonia)، ایلئوس (ileus) (انسداد کاذب روده ای)، تب، عدم توانایی در ادرار کردن، گلودرد و غیره.

لامینکتومی- چشم انداز بلند مدت

اولین و بهترین عامل اساسی برای موفقیت در جراحی لامینکتومی، مطرح کردن علائم، نگرانی ها و انتظارات با پزشک است. جراحی لامینکتومی به عنوان آخرین راه حل برای درمان بیمار در نظر گرفته می شود.

Top