ادامه موضوع

جراحی لامینکتومی ناحیه ی کمری
لامینکتومی- چشم انداز بلند مدت
ریکاوری بعد از عمل لامینکتومی
عوارض جانبی جراحی لامینکتومی
چگونه جراح لامینکتومی انتخاب می شود؟
پس از جراحی لامینکتومی چه انتظاری داشته باشیم
چگونه خودتان را برای جراحی لامینکتومی آماده می کنید؟
خطراتی که در جراحی لامینکتومی وجود دارد
انواع لامینکتومی
عوارض لامینکتومی
روش های جایگزین برای جراحی لامینکتومی
روش لامینکتومی با لیزر
چرا روش جراحی لامینکتومی انجام می شود؟
روش لامینکتومی چگونه انجام می شود؟
لامینکتومی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
جراحی لامینکتومی ناحیه ی گردنی یک روش جراحی است که برای درمان تنگی کانال نخاعی استفاده می شود. تنگی کانال نخاعی وضعیتی است که کانال نخاعی از مسیری که طناب نخاعی عبور می کند، باریک می شود و در اغلب موارد، سوراخ عصبی باعث فشار بر روی طناب نخاعی می شود و موجب کمردرد شدید، بی حسی در بازوها، و اختلالات راه رفتن و سایر موارد می شود. در روش جراحی لامینکتومی ناحیه ی گردنی، ناحیه ی کمری کانال نخاعی  با لامینای سفت شده برداشته می شود، و فضای کافی را برای طناب نخاعی و ریشه های عصبی فراهم می کند و بنابر این فشار را از روی آن ها بر می دارد. به غیر از تسکین  فشار وارد شده، روش جراحی لامینکتومی ناحیه گردنی  برای پیشگیری از پیشرفت این آسیب به طناب نخاعی در نظر گرفته می شود.

روش جراحی لامینکتومی ناحیه ی گردنی با استفاده از برش ( انسیزیون ) عمیق در جهت رو به پائین بخش مرکزی ناحیه پشتی گردنی انجام می شود. به دنبال برش جراحی، عضلات در مسیری که از اعصاب و شریان ها حفاظت می کردند، برداشته می شوند. هنگامی که به ستون فقرات می رسیم، هر یک از مهره ها به طور جداگانه مشخص می شوند، به احتمال زیاد برای بی خطر بودن این روش، جراح ممکن است در طی عمل برای اطمینان از اینکه مهره ی تحت تاثیر قرار گرفته مشخص شده است و مهره ی صحیحی انتخاب شده است، تصویر برداری با اشعه ایکس انجام دهد، و لامینای صحیح مسئول این اختلال برداشته شود.

همراه با لامینا، هر گونه  تیزی استخوانی که چسبیده به پشت مهره فاست (آپوفیزیال) باشد، برداشته می شود. مراقبت خاصی در طی این روش جراحی اتخاذ می شود. مشکل اصلی در جراحی های مرتبط با ستون فقرات ناحیه ی گردنی، برداشتن لامینا است، مشکلاتی که برای ثبات مفصل آپوفیزیال ایجاد می شوند و هنگامی که مفاصل آسیب می بینند، ممکن است ستون فقرات به سمت جلو شیب پیدا کند که ممکن است عوارض و مشکلات بیشتری را ایجاد کند. به علت مشابهی، لامیناها هرگز برداشته نمی شوند و به راحتی در یک سمت بریده می شوند و کمی بر می گردد. این روش باعث می شود تا همانند  لولا، یک سمت لامینا باز شود، و باعث می شود ستون فقرات  بزرگتر شود و فضای بیشتری را برای طناب نخاعی فراهم کند  و در نتیجه فشردگی را برطرف می کند.

مهیا کردن بیمار برای جراحی قبل از اینکه این روش واقعا انجام شود، یک روند عادی و معمول است، و در مورد روش جراحی لامینکتومی ناحیه گردنی هم صدق می کند. آماده سازی بیمار قبل از روش جراحی لامینکتومی ناحیه ی گردنی شامل موارد زیر است:

معاینه پیش از جراحی- معاینه کلی توسط پزشک و بر روی نمونه خونی بیمار انجام می شود و اگر بیمار هر نوع بیماری مزمنی داشته باشد، همانند مشکل قلبی، دیابت (مرض قند)، فشار خون بالا و غیره، بهتر است تا آن را با پزشک مطرح کنیم.

دو هفته پیش از جراحی- مصرف داروهای ضددرد و داروهای مشابه، که توسط پزشک تعیین می شود، می بایست در این دوره متوقف شوند، پس تاثیر برخی داروها پس از جراحی افزایش می یابد. اکسی توسین  در جراحی استفاده می شود، به جز در روز جراحی. بعلاوه، اگر بیمار برخی داروهای گیاهی و یا داروهای جایگزین مشابه را مصرف کند، می بایست برای تائید این داروها توسط پزشک با وی مشورت کند، از نظر اینکه هر نوع  فعل و انفعال شیمیایی با داروهای مصرفی در زمان جراحی و پس از آن مشخص شود.

شب پیش از جراحی- بیمار نمی بایست هیچ نوشیدنی و یا خوردنی را مصرف کند از جمله غذا، آب، قهوه، آدامس جویدنی و غیره. داروها می بایست با جرعه کوچکی از آب مصرف شوند.

همانند هر نوع جراحی دیگر و یا روش درمانی دیگر، جراحی لامینکتومی ناحیه گردنی هم خطرات معمول همراه با خود را دارد.
خطرات اصلی که در روش جراحی لامینکتومی ناحیه ی گردنی دیده می شوند، عبارتند از:
  • آسیب به طناب نخاعی و ریشه های عصبی
  • بی حسی و فلج
  • نشت مایع مغزی نخاعی  که ضرورت یک جراحی دیگر را مطرح می کند.
  • ناپایداری ستون فقرات
  • عفونت: تهاجم به محل برش توسط باکتری ها و یا سوش های ( عوامل عفونی) مسبب عفونت در ناحیه خاص که شدت درد و عوارض جراحی را بالا می برد.
  • واکنش به داروها در پی جراحی و همچنین داروهای بی هوشی به کار رفته
  • بیماری های مقاربتی همانند هپاتیت، ایدز و غیره به علت انتقال خون.
  • آسیب های وارده به دیگر اعضای حیاتی مجاور ناحیه ای که برش انجام شده است.
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » لامینکتومی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

کشش پشت بازو با سیم کش و نیمکت صاف

ایستاده با دمبل

چرخش بازو

پرس شانه با کابل

پشت بازو خوابیده

به پهلو

Top