روش جراحی لامینکتومی ناحیه ی کمری روش جراحی است که برای درمان اغلب موارد درد پا که مرتبط با فتق دیسک، تنگی کانال نخاعی باشد، استفاده می شود و با تغییرات دژنراتیو ( تخریبی) در مفاصل آپوفیزیال (فاست) شروع می شود. جراحی لامینکتومی ناحیه ی کمری به عنوان روش جراحی باز برداشت فشار ( جراحی دکمپریشن باز) (open decompression surgery) هم شناخته می شود. وضعیت هایی که موجب جراحی لامینکتومی ناحیه ی کمری می شوند، در میان افراد مسن تر برجسته تر می باشد.

در برخی شرایط، با افزایش ضخامت ستون فقرات و تورم دیسک بین مهره ای، استخوان ها و مفاصل هم پهن می شوند، در زمانی که استخوان ها به اعصاب فشار می آورند،  موجب فشردگی بر روی ریشه های عصبی می شوند و باعث درد می شود. جراحی لامینکتومی ناحیه ی کمری اساسا برای برداشت بخش کوچکی از استخوان و یا ماده ی دیسک فشارنده ی ریشه ی عصبی انجام می شود، و فضای بهتری را برای ریشه عصبی فراهم می کند و در نتیجه درد ناشی از فشردگی اعصاب و مفاصل را تسکین می دهد.

روش جراحی لامینکتومی ناحیه ی کمری بر روی بیمارانی انجام می شود که معمولا پس از قرار دادن آن ها در وضعیت زانو زده انجام می شود، پس وزن شکم بر روی ستون فقرات حس نمی شود. جراحی با ایجاد برش بر روی مهره در نظر گرفته   انجام می شود  و باعث ایجاد درد می شود و برش را رو به پائین به لامینا می برد. ( قوس های  استخوانی یافت شده در مهره).

لیگامانی که به مهره وصل می شود، همراه با کل لامینا و یا بخشی از آن برداشته می شود تا بتوانیم ریشه عصبی درگیر را که باعث درد شده ببینیم. ریشه عصبی به سمت مرکز ستون فقرات هل داده می شود و کل دیسک بین مهره ای و یا بخشی از آن و یا لامینا که موجب اثر فشاری شده، برداشته می شود. برشی که الان بخیه زده شده و عضلات پشت  یکی از بزرگترین عضلات در بدن هستند، و از ستون فقرات و ریشه های اعصاب حفاظت می کنند. روش جراحی لامینکتومی ناحیه ی کمری حدود 1 تا 3 ساعت زمان می برد و مزیت اصلی این روش جراحی از دست رفتن اندک خون می باشد.

پیش از روش جراحی لامینکتومی ناحیه ی کمری، بیماران می بایست مراحل آماده سازی مشخصی را بگذرانند که در زیر بیان شده است:
 • هفته ها پیش از طرح ریزی جراحی، پزشک، جراح مغز و اعصاب و جراح ارتوپدی بیمار را معاینه می کنند و مطمئن می شوند که وی برای جراحی مناسب است. آزمون های تصویر برداری همانند اشعه ی ایکس، ام آر آی و نوار قلبی (الکتروکاردیوگرام) (ECG)  در این روش کمک می دهند.
 • استعمال دخانیات و سایر عادات رفتاری مشابهی که غیربهداشتی و مخل سلامتی هستند، می بایست متوقف شوند و یا حداقل  در بیشترین حد ممکن پیش از جراحی کنترل شوند.
 • چند روز پیش از جراحی، بیماران می بایست توسط متخصص بی هوشی ویزیت شوند تا در مورد داروهای بی هوشی به کار رفته بحث شود، بیشتر در مورد بی هوشی عمومی و یا بی حسی نخاعی.
 • لیستی از داروهای مصرفی می بایست به جراح و متخصص بی هوشی نشان داده شود تا تائید کنند که آیا هیچ نوع واکنش شیمیایی پس از جراحی و یا با داروهای  پیش از جراحی رخ می دهد.
 • به بیماران اجازه داده نمی شود که غذا و یا نوشیدنی مصرف کنند حتی آب، پس از نیمه شب در روز قبل از جراحی. داروهایی که می بایست مصرف شوند با جرعه ای کوچکی از آب مصرف می شوند.
درست همانند سایر روش های درمانی جراحی، روش جراحی لامینکتومی ناحیه ی کمری خطرات معمولی را به همراه دارد. به علت این عوامل خطر اغلب به عنوان گزینه ی آخر در درمان کمردرد و یا درد پا به علت فشردگی ریشه عصبی لحاظ می شود.

برخی از خطرات معمول همراه جراحی لامینکتومی ناحیه ی کمری عبارتند از:
 • آسیب ریشه ی عصبی در حالی که به عقب هل داده می شود، این وضعیت ممکن است حتی موجب وضعیت های  خاصی همانند فلج شود.
 • شکل گیری لخته های خون
 • هرگاه کیسه دورال شکاف بردارد، نشت مایع نخاعی در طی جراحی رخ می دهد. در این صورت حدود 24 ساعت زمان برای  بسته شدن محل نشت لازم است.
 • خونریزی بیش از حد
 • اگر دارو های مورد نیاز با داروهای مورد نیاز پس از جراحی و یا با داروهای بی هوشی به کار رفته، واکنش شیمیایی بدهند، عفونت های محل برش که باعث افزایش شدت درد و ایجاد عوارض می شود، رخ می دهند.
 • مشکلات بی هوشی عمومی همانند انفارکتوس قلبی (سکته ی قلبی ) (MI)، استروک ( سکته ی مغزی) و غیره
 • تا حد امکان در طی جراحی باید مراقب پارس اینترآرتیکولاریس بود و از آن اجتناب کرد، این بخش، ساختاری مهم برای ثبات ستون فقرات است. پارگی این بخش ساختاری استخوانی می تواند موجب اسپوندیلولیستزیس ایستمیک (isthmic spondylolisthesis ) ( نقص ایسم مهره ای) (نقص دوطرفه استخوان بین دو مفصل فاستی که باعث می‌شود که جسم مهره بالایی بر روی مهره پایینی جابجا شود) پس از جراحی شود.
 

ادامه این موضوع

لامینکتومی

روش لامینکتومی یک روش درمانی موثر برای کاهش کمردرد است که دوره ی بهبودی بیماری کوتاه می شود و با عوارض کمی همراهی دارد. اکثر بیماران از نتایج این روش درمانی خوشحال هستند.

انواع لامینکتومی

مدیریت جراحی بر اساس منبع ایجاد تنگی انجام می شود و نه بر اساس خود تنگی. جراحی برای برطرف کردن تنگی اگر در وضعیت های مناسبی انجام شود، بسیار موثر خواهد بود. به طور طبیعی جراحی های انجام شده بر روی ستون فقرات در مقایسه با جراحی ستون فقرات که به علت آرتریت (التهاب مفاصل) و یا کمردرد انجام می شود، موفقیت آمیزتر می باشد.

پس از جراحی لامینکتومی چه انتظاری داشته باشیم

پس از جراحی لامینکتومی بیمار انتظار دارد که فعالیت های بیشتری را انجام دهد، از جمله وجود انتظارات واقع بینانه، که دائمی است و می بایست برای برخی تغییرات احساسی آماده شود، همچنین می بایست در حالت ذهنی مثبتی قرار داشته باشد.

جراحی لامینکتومی ناحیه ی گردنی- سرویکال

جراحی لامینکتومی ناحیه ی گردنی روش جراحی است که برای درمان وضعیتی به نام تنگی نخاعی استفاده می شود. همراه با لامینا، هر نوع زائده ی استخوانی که به پشت مهره چسبیده در این روش برداشته می شود.

چرا روش جراحی لامینکتومی انجام می شود؟

لامینکتومی تنها در مواردی لازم است که درمان کانسرواتیو (محافظه کارانه) نتواند موجب بهبودی بیمار شود و زمانی که درد، بی حسی و یا ضعف ماهیچه ای که باعث دشواری در راه رفتن و یا ایستادن می شود و یا بیمار فقدان کنترل روده ای و مثانه ای را تجربه می کند، انجام می شود.

چگونه جراح لامینکتومی انتخاب می شود؟

متخصص جراحی ستون فقرات بهترین موارد را برای درمان لامینکتومی در اکثر بیماران فراهم می کند. در حالیکه، بیمار می بایست مطمئن باشد که وی با جراح کاملا راحت می باشد.

چگونه خودتان را برای جراحی لامینکتومی آماده می کنید؟

جراحی لامینکتومی تنها در مواردی لازم است که درمان های کانسرواتیو (محافظه کارانه) در روند بهبودی بیمار با شکست مواجه شود، درد، بی حسی و یا ضعف عضلانی که باعث دشواری در راه رفتن و یا ایستادن بیمار می شود، وجود داشته باشد و در زمانی که بیمار عدم کنترل مثانه و یا روده را تجربه می کند.

خطراتی که در جراحی لامینکتومی وجود دارد

خطراتی که در جراحی لامینکتومی وجود دارند، خیلی قابل ملاحظه نیستند، چون کم اهمیت و ناچیزند و آن ها را می توان به طور موثری درمان کرد. بسیاری از این خطرات تنها در 3 تا 4 مورد از 100 مورد رخ می دهد. با در نظر گرفتن اهمیت جراحی و اثربخشی آن، این خطرات را می توان جداگانه در نظر گرفت.

روش لامینکتومی با لیزر

لامینکتومی با کمک لیزر همین کار را می کند ولی لامینا با کمک لیزر برداشته می شود و از روش جراحی برداشت لامینا خصلت تهاجمی بودن کمتری دارد. زمان بازتوانی بیمار هم متغیر است و خطرات این روش جراحی در مقایسه با روش لیزر بیشتر است.

روش لامینکتومی چگونه انجام می شود؟

لامینکتومی روش جراحی است که در بخشی از طناب نخاعی و یا بخش استخوانی مهره ای به نام لامینا انجام می شود. انجام این روش جراحی به صورت کامل، حدود 3 ساعت زمان می برد.

روش های جایگزین برای جراحی لامینکتومی

جراحی از هر نوعی که باشد، آخرین راه برای درمان هر نوع بیماری می باشد. باید توجه کرد که با انجام جراحی هم مشکلات ناشی از کمردرد باقی می ماند. بنابراین پس از آنکه سایر روش های درمانی جایگزین آزموده شده باشند، لامینکتومی می بایست آخرین روش انتخاب شده برای بیمار باشد.

ریکاوری بعد از عمل لامینکتومی

فیزیوتراپی مناسب در خانه و استراحت در بستر در بیمارستان پس از جراحی به بیماران کمک می کند تا در مدت 5 تا 6 هفته بدون هر نوع کمردردی بهبود یابند. روند ترمیم کامل پس از جراحی 2 ماه زمان می برد.

عوارض جانبی جراحی لامینکتومی

جراحی لامینکتومی روش جراحی ستون فقرات است که برای تسکین کمردرد شدید بیماران به علت فشردگی عصبی انجام می شود. مواردی وجود دارد که نشان می دهد، جراحی لامینکتومی روشی خطرناک برای درمان است. عوارض جانبی و عوامل خطر همراه با جراحی لامینکتومی در این مقاله بحث شده اند.

عوارض لامینکتومی

شایع ترین عوارض جانبی که در همراهی جراحی لامینکتومی دیده می شوند، عبارتند از: حمله ی قلبی (heart attack)، استروک (سکته ی مغزی) (Stroke)، نارسایی تنفسی، عفونت های مثانه، پنومونی (ذات الریه) (pneumonia)، ایلئوس (ileus) (انسداد کاذب روده ای)، تب، عدم توانایی در ادرار کردن، گلودرد و غیره.

لامینکتومی- چشم انداز بلند مدت

اولین و بهترین عامل اساسی برای موفقیت در جراحی لامینکتومی، مطرح کردن علائم، نگرانی ها و انتظارات با پزشک است. جراحی لامینکتومی به عنوان آخرین راه حل برای درمان بیمار در نظر گرفته می شود.

Top