تنگی کانال نخاعی می تواند علل متعدد و بیشماری داشته باشد، ولی فتق دیسک بین مهره ای، تومور و یا استئوپروز (پوکی استخوان) هم می تواند باعث بروز این اختلال شوند. ممکن است تنگی بر روی ناحیه ی کمری، قفسه سینه و یا بخش گردنی ستون فقرات اثر بگذارد. برخی از بیماران ممکن است در هر 3 ناحیه ی ذکر شده دچار این عارضه شوند. تنگی ممکن است موجب ایجاد درد در اندام و شانه ها شود. بی حسی و یا حس غیر طبیعی هم ممکن است در پاها، و ران ها و باسن رخ دهد. در موارد شدید این اختلال، کنترل مثانه و روده هم تحت تاثیر قرار می گیرد.

علل

در افراد طبیعی، مجرای مهره ای فضای کافی را برای ستون فقرات و کودا اکوئینا ( دم اسب) ایجاد می کند. در یک انسان سالم، کانال مهره ای فضای کافی را برای نخاع و دم اسب فراهم می کند.

اگر در ستون فقرات، تنگ شدگی رخ دهد، این حالت ممکن است ارثی و یا طبیعی و یا اکتسابی باشد. افرادی وجود دارند که با خمیدگی در ستون فقرات و یا ستون فقرات کوچک متولد می شوند. این خمیدگی و یا اسکولیوز ( تغییر انحنای ستون فقرات) به اعصاب این ناحیه فشار می آورد. دیگر وضعیت ارثی به عنوان آکندروپلازی شناخته می شود که در این حالت شکل گیری استخوان دچار نقص شده است و موجب افزایش ضخامت غیرطبیعی و ایجاد پدیکل (پایه) کوچک می شود. این وضعیت قطر ستون فقرات را کاهش می دهد.

وضعیت های اکتسابی مربوط به تنگی کانال نخاعی در زیر بحث شده اند:

علل دژنراتیو ( تخریبی):

این شایع ترین وضعیتی است که منجر به تنگی کانال نخاعی می شود. با افزایش سن، التهاب و یا تغییرات ساختاری بر روی نخاع اثر می گذارند. با افزایش سن، لیگامان ها (تاندون ها) ی افراد کلسیفیه شده و ضخیم می شود. افزایش سایز مفاصل و استخوان ها هم ایجاد می شود.

اگر یک بخش از ستون فقرات تحت تاثیر قرار بگیرد، بر روی سایر بخش ها هم استرس وارد می کند. بعنوان مثال، اگر دیسک بین مهره ای دچار فتق شود، بر روی ریشه های اعصاب و یا طناب نخاعی هم فشار می آورد. اگر قطعه ی ستون فقرات متحرک باشد، می تواند باعث شکل گیری زائده های استخوانی شود.

دیگر علت تنگی نخاعی می تواند اسپوندیلولیستزیس (Spondylolisthesis) باشد. این وضعیتی است که وقتی مهره ای بر روی مهره ی دیگر به علتی همانند تصادف و یا وضعیت دژنراتیو سر می خورد، ایجاد می شود. از طرفی ممکن است این وضعیت در زمان تولد هم رخ دهد، ولی این فرم بیماری کمتر محتمل است.

آرتریت ( التهاب مفصل) وضعیت دیگری است که بر روی ستون فقرات اثر می گذارد. دو نوع آرتریت وجود دارند که می توانند منجر به تنگی نخاعی شوند. این دو مورد عبارتند از آرتریت روماتوئید ( روماتیسم مفصلی) (Rheumatoid arthritis) و استئوآرتریت ( آرتروز مفصلی) (Osteoarthritis).

آرتریت روماتوئید

این فرم از آرتریت با افزایش سایز سینوویوم ( مایع مفصلی) مفاصل همراه با التهاب ایجاد می شود. این وضعیت علت واضحی برای تنگی نخاعی نمی باشد، ولی عارضه ی آن می تواند تنگی کانال نخاعی باشد.

استئوآرتریت

این فرم از التهاب مفصلی عموما افراد میانسال را تحت تاثیر قرار می دهد و از آرتریت روماتوئید شایع تر است. این آرتریت موجب دژنریشن می شود. این وضعیت باعث باریک شدن مسیر عصب و مجاری عبوری ریشه های مرکزی شده و در نتیجه تنگی نخاعی ایجاد می شود.

علل غیر دژنراتیو مطرح شده برای تنگی کانال نخاعی

برخی از دیگر وضعیت های اکتسابی در زیر شرح داده شده اند. این وضعیت ها با بیماری هایی که دژنراتیو هستند ارتباطی ندارند.
  • اولین علت تومور است. این امر موجب التهاب و یا رشد بافت به داخل مجرای ستون فقرات می شود.
  • تصادفات و یا تروما ( آسیب و ضربه) می تواند یا باعث بروز شکستگی هایی در ستون فقرات شود و یا می تواند حتی ستون فقرات را جابجا کند، و بنابر این موجب ایجاد تنگی می شود.
  • علت دیگر برای آن، بیماری پاژه (Paget’s disease) است. این وضعیت اختلالی است که استخوان ها به طور غیر طبیعی بزرگ می شوند. استخوان ها در این اختلال شکننده می شوند. هر نوع استخوانی در بدن می تواند در این اختلال درگیر شود، ولی در بیماری پاژه، اغلب ستون فقرات تحت تاثیر قرار می گیرند.
  • فلئوروزیس (Fluorosis) هنور هم علت دیگری برای تنگی می باشد. این حالت وضعیتی است که با افزایش سطوح فلوراید مشخص می شود. این حالت موجب ایجاد کلسیفیکاسیون ( کلسیفیه شدن) لیگامان ها و در نهایت تنگی کانال نخاعی می شود.
  • اسیفیکاسیون (Ossification) ( استخوان سازی) و یا تراکم کلسیم بر روی لیگامان ها هم می تواند بر روی اعصاب طناب نخاعی فشار بیاورد و بنابر این می تواند باعث ایجاد تنگی شود.
تمام علل این اختلال را می توان با درمان صحیح معالجه کرد، پس اگر مراقبت و داروی صحیحی مصرف شود، درد همراه با تنگی کانال نخاعی به طور مشخصی قابل کاهش است.
 

ادامه این موضوع

تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری

تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری، بیماری است که معمولا به دنبال افزایش سن دیده می شود، ولیکن ممکن است از زمان تولد هم ایجاد می شود. بدون در نظر گرفتن سن بیمار، شناسایی و درمان بیماری در زمان صحیح، بسیار مهم و حیاتی است و در همان زمان می بایست با جدیت کامل بررسی های لازم انجام شود.

تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی یک اختلال جدی است که می تواند شمار زیادی از افراد را در سرتاسر جهان گرفتار کند. تنگی می تواند باعث وضعیت های بدنی مشخص غیر قابل تحملی شود، ولی خوشبختانه، این بیماری یک اختلال غیر قابل علاج نمی باشد. اگر درمان صحیحی انجام شود، و مراقبت فراوانی اتخاذ شود، این بیماری می تواند علاج پیدا کند.

تنگی کانال نخاعی ناحیه ی گردنی

تنگی نخاعی در ناحیه ی گردنی فرمی از بیماری است که می بایست بدون هر نوع سهل انگاری فورا به آن توجه شود. در اغلب موارد مراقبت دقیقی مورد نیاز است، ولی پیش از آن شما می بایست دید کلی در مورد چند عنوان مهم در مورد این یماری داشته باشید، از جمله علل، تشخیص، علائم و درمان آن.

آزمون ها و بررسی های تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی بیماری مزمنی است که می تواند موجب ایجاد درد شدیدی در اندام ها و اختلال در انجام فعالیت های روزانه شود. درمان های مربوط به این اختلال در دسترس هستند، ولی پیش از انجام درمان، می بایست تشخیص مناسبی انجام شود. این کار با استفاده از آزمون های گوناگون و متعددی انجام می شود از جمله، ام آر آی ( تصویر برداری با تشدید مغناطیسی ) (MRI)، تصویر برداری با استفاده از اشعه ی ایکس (X-Ray)، سی تی اسکن محوری (Computed Axial Tomography) (CAT scan)، و اسکن استخوان (Bone Scan) و سایر روش های تصویر برداری.

انواع تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی بر اساس شدت بیماری به تعدادی زیر گروه تقسیم بندی می شود. این تقسیم بندی ها در مورد علائم مختلف هر یک از انواع آن اطلاعات کاملی را ارائه می دهد.

بهبود درد در تنگی کانال نخاعی با استفاده از تمرینات و ورزش های مخصوص

تنگی کانال نخاعی یک بیماری شدید است که ممکن است در هر زمانی و در هر فردی رخ دهد. در برخی شرایط، تمرینات مختص تنگی نخاعی تنها راه است که می تواند به بیمار در حفظ تناسب بدنی کمک کند و در برابر تنگی نخاعی تاثیر گذار است.

پروگنوز تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی یک تهدید رو به افزایش در میان بخش مسن جامعه است. این بیماری باعث درد و مشکلات شدیدی می شود. درمان جراحی راه حل کلی می باشد ولی نه در هر موردی.

تشخیص اختلال تنگی کانال نخاعی

تشخیص هر نوع بیماری همواره می بایست پیش از درمان آن انجام شود و این مرحله از برخورد با بیماری، در تنگی نخاعی بسیار مهم می باشد. هر زمان که شما در پاها و یا کمر خود احساس درد داشتید، فورا با پزشک مشورت کنید. پزشک یک سری آزمایشات را برای تشخیص این مشکل درخواست می کند و هنگامی که مشخص شود بیمار علائم تنگی نخاعی دارد، درمان را می توان شروع کرد.

درمان تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی اختلالی است که می تواند بسیار دردسر ساز شود، ولی قابل درمان است. 3 راه برای درمان آن وجود دارد، این روش ها عبارتند از، روش های غیر جراحی، جراحی و درمان های جایگزین برای تنگی کانال نخاعی. درمان جراحی خطرات و عوارض خودش را دارد، پس می بایست با دقت فراوانی به کار رود.

روش های پیشگیری از تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی یک بیماری شدید است که شمار زیادی از افراد را در کل جهان گرفتار می کند. اکثر ما، یا از آن آگاه نیستیم و یا آن را جدی نمی گیریم. همانطور که همیشه گفته شده، پیشگیری از درمان بهتر است. (Prevention Is Better Than Cure)، در اینجا برخی از معیار های کلیدی پیشگیری از تنگی نخاعی بیان می شود، که با استفاده از آن ها می توان از وقوع آن پیشگیری کرد.

شناخت عوامل خطر تنگی کانال نخاعی و پرهیز از وقوع آن ها

معدودی از ما می دانیم که درد کمر و یا درد گردن می تواند به تدریج باعث ایجاد بیماری بسیار خطرناکی شود که تنگی کانال نخاعی (Spinal Stenosis) نام دارد. در این جا جزئیاتی وجود دارد که بیان می کند چه عوامل خطری می تواند موجب ایجاد این بیماری شوند.

علائم تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی می تواند بر روی بخش های مختلف طناب نخاعی اثر بگذارد و در نتیجه علائم تنگی کانال نخاعی هم بر این اساس بسیار متغیر است. معمولا علائم این اختلال شامل بی حسی در اعضا و گردن و شانه می باشد و اگر درمان صحیح و به جایی انجام نشود، این وضعیت می تواند بدتر هم بشود.

عوارض تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی باعث ایجاد چندین بیماری دیگر می شود که ممکن است از راه های گوناگون و سوء ای اثرگذار باشند. اختلال عصبی موجب پارالیزیس (فلج) (paralysis)، پارزی ( ضعف و فلج عضلانی ) (paresis)، عدم کنترل سایر اعضا و بسیاری از علائم ثانویه دیگر می شود.

معرفی کلی تنگی کانال نخاعی ناحیه ی قفسه سینه ای

تنگی کانال نخاعی در ناحیه ی توراسیک یک بیماری بسیار شایع در افراد مسن است و موردی است که نمی بایست از آن غفلت کرد. تنگی کانال نخاعی ناحیه ی توراسیک به علت باریک شدگی مجرای نخاعی رخ می دهد که باعث ایجاد درد غیر قابل تحملی می شود.

Top