ادامه موضوع

انواع تنگی کانال نخاعی
درمان تنگی کانال نخاعی
معرفی کلی تنگی کانال نخاعی ناحیه ی قفسه سینه ای
آزمون ها و بررسی های تنگی کانال نخاعی
تنگی کانال نخاعی
علائم تنگی کانال نخاعی
شناخت عوامل خطر تنگی کانال نخاعی و پرهیز از وقوع آن ها
تشخیص اختلال تنگی کانال نخاعی
بهبود درد در تنگی کانال نخاعی با استفاده از تمرینات و ورزش های مخصوص
روش های پیشگیری از تنگی کانال نخاعی
پروگنوز تنگی کانال نخاعی
تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری
عوارض تنگی کانال نخاعی
علل تنگی کانال نخاعی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
تنگی نخاعی ناحیه ی گردنی چه نوع اختلالی است؟

تنگی نخاعی ناحیه ی گردنی به صورت وضعیت طبی شناخته می شود که در آن تنگی و باریک شدگی مجرای ستون فقرات مشاهده می شود که مستقیما باعث فشردگی اعصاب نخاعی می شود. دژنریشن (روند تخریبی) نخاعی معمولا به علت پروسه ی افزایش سن رخ می دهد و موجب فقدان ظرفیت جذبی در آن می شود و بنابراین زمینه کولاپس (روی هم افتادن) دیسک بین مهره ای را فراهم می کند. این بیماری معمولا با تومور، استئوپروز (پوکی استخوان) (osteoporosis) و یا دیسک بین مهره ای دچار فتق همراه می باشد.

علل تنگی نخاعی ناحیه ی گردنی

علت اصلی وقوع تنگی نخاعی ناحیه ی گردنی در انسان ها، روند دژنریشن (تخریب) دیسک بین مهره ای است که علل متعددی دارد. در مورد روند بالا، روند افزایش سن به طور مشخص با علت اولیه همراهی دارد. با افزایش سن، به علت احتباس محتوای آب، ژل مربوط به دیسک شروع به جدا شدن از مهره می کند، و بنابراین ظرفیت جذبی آن کاهش یافته و مستعد کلاپس دیسک بین مهره ای ( روی هم افتادن دیسک بین مهره ای ) می شود. در این روند، فضای بین مهره ای کاهش می یابد و به مفاصل فاست ( آپوفیزیال) اجازه می دهد تا در سمت پشتی ستون فقرات قرار بگیرند.
بنابر این، این وضعیت باعث افزایش فشار بر روی غضروف مفصلی می شود، و علائم تنگی ستون فقرات ناحیه ی گردنی شروع می شود و نهایتا این بیماری ایجاد می شود.

تشخیص تنگی نخاعی ناحیه ی گردنی

تشخیص صحیح و به جای تنگی نخاعی ناحیه ی گردنی یکی از موارد اصلی است که باعث اتخاذ درمان صحیح می شود.
  • اولین و بهترین اقدام اینست که هر پزشک متبحر و کارآزموده ای ارزیابی کاملی از شرح حال پزشکی بیمار انجام دهد. پزشک در مورد علائم احتمالی که هر بیمار در هر زمان دچار آن می شود، سوال می پرسد و علائم شایع بیماری را بررسی می کند.
  • سپس پزشک چندین معاینه بالینی را بر اساس میزان دردی انجام می دهد که بیمار ممکن است آن را تحمل کند، بنابر این ارزیابی می کند که وسعت این ناراحتی در چه حدی است؟
  • پس از این مراحل، پزشک چندین آزمون تشخیصی انجام می دهد که ممکن است شامل تصویربرداری با استفاده از اشعه ایکس، سی تی اسکن ( توموگرافی کامپیوتری) و ام آر آی باشد تا تصویر 3 بعدی را از ستون فقرات ناحیه ی گردنی فراهم کند.

علائم تنگی نخاعی ناحیه ی گردنی

علائم بیماری خیلی متنوع نیست و به راحتی قابل تقسیم بندی است. گردن درد، که الزاما شدید هم نیست، علامت اولیه بیماری است. جدا از گردن، درد در پاها ( ران ها)، شانه ها و بازوها همراه با تجربه ی بی حسی می تواند علامتی از این بیماری باشد. احساس سوزن سوزن شدن و یا سوختگی در اندام های انتهایی ایجاد می شود، بویژه در پاها و بازوها. به طور غیر شایع، عدم کنترل روده ای و نیز اختلالات مثانه ای در برخی از موارد شدید این بیماری مشاهده می شوند. در برخی موارد نادر، علائم مشابه پاراپلژی (paraplegia ) ( فلج اندام تحتانی) و حتی فقدان کامل و یا نسبی عملکردی هم مشاهده می شود.

درمان تنگی نخاعی ناحیه ی گردنی

اساسا، در مورد روند تنگی نخاعی ناحیه ی گردنی، دو راه شامل جراحی و روش غیر جراحی وجود دارد. درمان غیر جراحی در اکثر موارد از موفق ترین راه های درمانی در این بیماری است. این روش درمانی شامل داروهای ضد درد و ضد التهابی می باشد. پوشیدن کولار گردنی و یا حلقه های گردنی هم در این روش استفاده می شود، ولی برای موارد شدید کاربرد ندارد. تمرینات منظم و درمان فیزیکی برای تقویت و ثبات گردن و برای بهبود تحمل بیمار و همراه با انعطاف مهره، طرح ریزی شده است که در نهایت بسیار مفید می باشند.

اگر تنها درمان غیر جراحی موثر نباشد، در ادامه پزشکان به سراغ گزینه ی جراحی هم می روند. روش جراحی می تواند متنوع باشد و برای معالجه ی موارد شدید تنگی نخاعی ناحیه ی گردنی طرح ریزی شده است. یکی از شاخص ترین انتخاب ها برای درمان جراحی، انجام جراحی لامینکتومی دکمپرسیو ( همراه با برداشت فشار از روی اعصاب) (decompressive laminectomy) است. دیگر روش به عنوان دیسککتومی (discectomy ) ( برداشتن دیسک) شناخته می شود که برای ایجاد تسکین کافی در این بیماری به کار می رود. همچنین پزشکان از فیوژن ( الحاق) ستون فقرات همراه با جراحی برداشت فشار برای حصول بهترین نتایج استفاده می کنند.
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » تنگی کانال نخاعی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

حرکت دو ضرب با دمبل

دمبل یک طرفه - نیمکت شیب دار

پرس سینه - وزنه برداری

پرس سر شانه با دمبل

بلند کردن هالتر

دیپ با نیمکت

Top