عوارض تنگی نخاعی در بیشتر مواقع در دو حالت مختلف بررسی می شود. عوارضی که به تنگی نخاعی ثانویه اشاره دارد و یا مشکلات فیزیکی و فیزیولوژیکی که تنگی نخاعی ایجاد می شود. این تمایزات بین این دو مورد در بسیاری از موارد مبهم و قابل شناسایی است.

سندرم کودا اکوئینا- Cauda Equine Syndrome- سندرم دم اسب


تنگی نخاعی ثانویه فرآیندی است که به علت تغییرات پسرونده در نخاع ایجاد می شود و ممکن است توسط سندرم دم اسب پیچیده تر هم بشود. این سندرم، به وضعیت خاصی اشاره دارد که در آن فشردگی ( اثر فشاری) بر روی اعصاب اندام تحتانی، مثانه و روده ها ایجاد شده است. درمان جراحی که به عنوان بهترین گزینه در میان تمام درمان های ممکن مطرح است، در طی زمان مشکلاتی را با خود به همراه دارد. این مشکلات و عوارض شامل، نشت مایع نخاعی، عفونت زخم و یا حتی آسیب به ساختارهای سیستم عصبی می باشد. ناپایداری ستون فقرات احتمالا یک پیامد بعدی پیشرونده و تدریجی برای روند جراحی است.

عوارض پس از جراحی

دیگر رویکرد اصلی، انجام جراحی با توجه به تنگی نخاعی ناحیه ی گردنی (cervical spinal stenosis ) در بخش قدامی بدن است. این رویکرد و یا به عبارت دیگر روش درمانی باعث ایجاد اثرات بیشتر و برجسته و تا حدی هم ایجاد عوارض می شود. این عوارض شامل آسیب عصب حنجره ای (laryngeal nerve injury ) همراه با فلج طناب صوتی (vocal cord)، مشکلات بلع و مشکلات مری، آسیب عروقی و عدم کارکرد مناسب وسایل به کار رفته می باشد. مشخص شده است که الحاق (چسبیدن مهره ها)  ( فیوژن) ( Fusion) شایع ترین تکنیک به کار رفته است، پس اگر فیوژن مناسبی رخ ندهد و اختلال ایجاد شود، عوارض هم شدت می گیرند. خطری که ممکن است در بیمار به عنوان عارضه ایجاد شود، در میان افرادی که دچار بیماری مزمن هستند و یا آن هایی که از داروهای استروئیدی (کورتونی) (steroids ) برای مدت زمان طولانی بهره می برند، شایع تر می باشد.

عوارض اولیه برای تنگی کانال نخاعی

در این بخش مرور کوتاه و اجمالی در مورد عوارض اولیه ی تنگی نخاعی انجام می شود. بخش های اولیه بدن که در این اختلال تحت تاثیر قرار می گیرند، پاها و کمر هستند. مشکلاتی از جمله درد مزمن در نواحی اشاره شده همراه با ناپایداری در تعادل بدن دیده می شود.

عوارض تنگی نخاعی را می تواند بر اساس سرتیتر های زیر بررسی کرد:
  • کمردرد شدید (Severe Back Pain)
  • فلج ( پارالیز)
  • اختلال حس (Impaired Sensation )
  • عدم کنترل در دفع مدفوع (Fecal Incontinence) ( بی اختیاری روده ای)
  • ضعف و فلج عضلانی
  • بی اختیاری ادراری ( عدم کنترل بر دفع ادرار از مثانه) (Urinary Incontinence)

کمر درد مزمن

مشکل اصلی و پایه ای که بیمار با تشخیص تنگی نخاعی با آن مواجه می شود، کمردرد مزمن است. این کمردرد به طور ویژه ای ناحیه ی خلفی (پشتی) مهره را درگیر می کند، که به تدریج اثر آن گسترده می شود و تا پاها امتداد می یابد. همچنین این درد می تواند در نواحی دیگری هم احساس شود، از جمله باسن (buttocks) (باتک)، ساق پا (calf ) و ران ها (thighs). از طرفی باعث ایجاد ضعف شدید در نواحی از بدن می شود که در این بیماری اختلال پیدا کرده اند. این مشکلات در مواردی ممکن است تشدید شود و سرعت پیدا کند، برای مثال زمانی که فرد در سراشیبی پیاده روی کند، و یا ورزش و فعالیت بدنی انجام دهد، حتی برای مدت زمان کوتاه و یا اینکه حتی در زمان زیادی سرپا بایستد.

تنگی نخاعی می تواند موجب ایجاد فلج ( پارالیزیس) شود

تنگی نخاعی می تواند باعث ایجاد فلج در فرد مبتلا شود. اصطلاح فلج به معنای بی حسی و یا به عبارت ساده تر فقدان قدرت در اندام و یا گروهی از عضلات است! ارتباط بین مسیرهای گوناگون سیستم اعصاب مرکزی ( مغز و نخاع)- CNS-central nervous system که شامل مغز، طناب نخاعی و اعصاب است (حسی، حرکتی و مختلط)، می بایست برای عملکرد صحیح و مناسب همه ی اعضا تعدیل پیدا کند. این بیماری موجب تنگی مسیر مغز تا طناب نخاعی و یا طناب نخاعی تا اعصاب می شود. این حالت موجب ایجاد بی حسی در نواحی می شود که با سیستم عصبی ما قابل کنترل نبوده و موجب ایجاد فلج هم می شود.

بی اختیاری ادراری

بی اختیاری ادراری و یا عدم کنترل در دفع ادرار از مثانه وضعیتی است که در آن بیمار نمی تواند جریان ادرار خود را از اورترا ( مجرای ادراری ) ( و یا از مثانه) کنترل کند. از طرفی این وضعیت نتیجه ی کاهش کنترل این بخش های بدن است. این وضعیت می تواند موجب نشت طبیعی و یا حتی ناتوانی کامل در متوقف کردن نشت ادراری شود.

ضعف و فلج عضلانی

این اختلال ناتوانی است که به علت عدم درمان عفونت سیفلیس (syphilis) ( بیماری مقاربتی عفونی که 3 مرحله دارد) ایجاد می شود و باعث آسیب مغز می شود.

بی اختیاری روده ای

بی اختیاری روده ای موجب عدم کنترل روده می شود، و در واقع بیمار نمی تواند عبور مدفوع و گاز را از روده ها کنترل کند.

اختلال حس

توضیح و درمان این اختلال دشوار است، ولی به عنوان تغییر غیر طبیعی در سیستم عصبی بیان می شود.
 
 
مجموعه
گردن-کمر درد » تنگی کانال نخاعی

ادامه موضوع

پرسش و پاسخ های مربوط

برخی از پزشکان سایت

02143936 مشاوره: 88194995
پاتولوژیست - آسیب شناسی
02122204109
پاتولوژیست - آسیب شناسی
021-26411152 021- 26411157
روان شناسی
021-88839944
جراحی عمومی
02186073630 ۸۶۰۷۳۶۲۴ شعبه دوم: ۵۶۳۶۶۱۶۱
 
021-22368246
جراحی عمومی
021-22043082 021-22043083
کاردیولوژی - بیماری‌های قلبی
021-88772190
روان‌ پزشکی
02122584232
امراض داخلی
02144890547 ۴۴۸۹۰۵۴۹-۴۴۸۹۰۵۲۲-۴۴۴۵۴۷۶۸-۴۴۴۵۴۷۱۸
بیماریهای پوستی
02166422388-66422388 اورژانس: 66591065
پزشک عمومی
02188303809
جراحی چشم لیزر- لیزیک
02166615337
رادیولوژی
Top