ادامه موضوع

انواع تنگی کانال نخاعی
درمان تنگی کانال نخاعی
معرفی کلی تنگی کانال نخاعی ناحیه ی قفسه سینه ای
آزمون ها و بررسی های تنگی کانال نخاعی
تنگی کانال نخاعی
علائم تنگی کانال نخاعی
شناخت عوامل خطر تنگی کانال نخاعی و پرهیز از وقوع آن ها
تشخیص اختلال تنگی کانال نخاعی
بهبود درد در تنگی کانال نخاعی با استفاده از تمرینات و ورزش های مخصوص
روش های پیشگیری از تنگی کانال نخاعی
پروگنوز تنگی کانال نخاعی
تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری
تنگی کانال نخاعی ناحیه ی گردنی
علل تنگی کانال نخاعی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
عوارض تنگی نخاعی در بیشتر مواقع در دو حالت مختلف بررسی می شود. عوارضی که به تنگی نخاعی ثانویه اشاره دارد و یا مشکلات فیزیکی و فیزیولوژیکی که تنگی نخاعی ایجاد می شود. این تمایزات بین این دو مورد در بسیاری از موارد مبهم و قابل شناسایی است.

سندرم کودا اکوئینا- Cauda Equine Syndrome- سندرم دم اسب


تنگی نخاعی ثانویه فرآیندی است که به علت تغییرات پسرونده در نخاع ایجاد می شود و ممکن است توسط سندرم دم اسب پیچیده تر هم بشود. این سندرم، به وضعیت خاصی اشاره دارد که در آن فشردگی ( اثر فشاری) بر روی اعصاب اندام تحتانی، مثانه و روده ها ایجاد شده است. درمان جراحی که به عنوان بهترین گزینه در میان تمام درمان های ممکن مطرح است، در طی زمان مشکلاتی را با خود به همراه دارد. این مشکلات و عوارض شامل، نشت مایع نخاعی، عفونت زخم و یا حتی آسیب به ساختارهای سیستم عصبی می باشد. ناپایداری ستون فقرات احتمالا یک پیامد بعدی پیشرونده و تدریجی برای روند جراحی است.

عوارض پس از جراحی

دیگر رویکرد اصلی، انجام جراحی با توجه به تنگی نخاعی ناحیه ی گردنی (cervical spinal stenosis ) در بخش قدامی بدن است. این رویکرد و یا به عبارت دیگر روش درمانی باعث ایجاد اثرات بیشتر و برجسته و تا حدی هم ایجاد عوارض می شود. این عوارض شامل آسیب عصب حنجره ای (laryngeal nerve injury ) همراه با فلج طناب صوتی (vocal cord)، مشکلات بلع و مشکلات مری، آسیب عروقی و عدم کارکرد مناسب وسایل به کار رفته می باشد. مشخص شده است که الحاق (چسبیدن مهره ها)  ( فیوژن) ( Fusion) شایع ترین تکنیک به کار رفته است، پس اگر فیوژن مناسبی رخ ندهد و اختلال ایجاد شود، عوارض هم شدت می گیرند. خطری که ممکن است در بیمار به عنوان عارضه ایجاد شود، در میان افرادی که دچار بیماری مزمن هستند و یا آن هایی که از داروهای استروئیدی (کورتونی) (steroids ) برای مدت زمان طولانی بهره می برند، شایع تر می باشد.

عوارض اولیه برای تنگی کانال نخاعی

در این بخش مرور کوتاه و اجمالی در مورد عوارض اولیه ی تنگی نخاعی انجام می شود. بخش های اولیه بدن که در این اختلال تحت تاثیر قرار می گیرند، پاها و کمر هستند. مشکلاتی از جمله درد مزمن در نواحی اشاره شده همراه با ناپایداری در تعادل بدن دیده می شود.

عوارض تنگی نخاعی را می تواند بر اساس سرتیتر های زیر بررسی کرد:
  • کمردرد شدید (Severe Back Pain)
  • فلج ( پارالیز)
  • اختلال حس (Impaired Sensation )
  • عدم کنترل در دفع مدفوع (Fecal Incontinence) ( بی اختیاری روده ای)
  • ضعف و فلج عضلانی
  • بی اختیاری ادراری ( عدم کنترل بر دفع ادرار از مثانه) (Urinary Incontinence)

کمر درد مزمن

مشکل اصلی و پایه ای که بیمار با تشخیص تنگی نخاعی با آن مواجه می شود، کمردرد مزمن است. این کمردرد به طور ویژه ای ناحیه ی خلفی (پشتی) مهره را درگیر می کند، که به تدریج اثر آن گسترده می شود و تا پاها امتداد می یابد. همچنین این درد می تواند در نواحی دیگری هم احساس شود، از جمله باسن (buttocks) (باتک)، ساق پا (calf ) و ران ها (thighs). از طرفی باعث ایجاد ضعف شدید در نواحی از بدن می شود که در این بیماری اختلال پیدا کرده اند. این مشکلات در مواردی ممکن است تشدید شود و سرعت پیدا کند، برای مثال زمانی که فرد در سراشیبی پیاده روی کند، و یا ورزش و فعالیت بدنی انجام دهد، حتی برای مدت زمان کوتاه و یا اینکه حتی در زمان زیادی سرپا بایستد.

تنگی نخاعی می تواند موجب ایجاد فلج ( پارالیزیس) شود

تنگی نخاعی می تواند باعث ایجاد فلج در فرد مبتلا شود. اصطلاح فلج به معنای بی حسی و یا به عبارت ساده تر فقدان قدرت در اندام و یا گروهی از عضلات است! ارتباط بین مسیرهای گوناگون سیستم اعصاب مرکزی ( مغز و نخاع)- CNS-central nervous system که شامل مغز، طناب نخاعی و اعصاب است (حسی، حرکتی و مختلط)، می بایست برای عملکرد صحیح و مناسب همه ی اعضا تعدیل پیدا کند. این بیماری موجب تنگی مسیر مغز تا طناب نخاعی و یا طناب نخاعی تا اعصاب می شود. این حالت موجب ایجاد بی حسی در نواحی می شود که با سیستم عصبی ما قابل کنترل نبوده و موجب ایجاد فلج هم می شود.

بی اختیاری ادراری

بی اختیاری ادراری و یا عدم کنترل در دفع ادرار از مثانه وضعیتی است که در آن بیمار نمی تواند جریان ادرار خود را از اورترا ( مجرای ادراری ) ( و یا از مثانه) کنترل کند. از طرفی این وضعیت نتیجه ی کاهش کنترل این بخش های بدن است. این وضعیت می تواند موجب نشت طبیعی و یا حتی ناتوانی کامل در متوقف کردن نشت ادراری شود.

ضعف و فلج عضلانی

این اختلال ناتوانی است که به علت عدم درمان عفونت سیفلیس (syphilis) ( بیماری مقاربتی عفونی که 3 مرحله دارد) ایجاد می شود و باعث آسیب مغز می شود.

بی اختیاری روده ای

بی اختیاری روده ای موجب عدم کنترل روده می شود، و در واقع بیمار نمی تواند عبور مدفوع و گاز را از روده ها کنترل کند.

اختلال حس

توضیح و درمان این اختلال دشوار است، ولی به عنوان تغییر غیر طبیعی در سیستم عصبی بیان می شود.
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » تنگی کانال نخاعی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

غلتاندن با هالتر

تمرین ایستاده با دمبل

پرس سینه با زنجیر

دمبل در حالت خمیده به جلو

کشش پشت بازو با سیم کش و نیمکت شیب دار

پرس پشت بازو ایستاده

Top