عوارض تنگی نخاعی در بیشتر مواقع در دو حالت مختلف بررسی می شود. عوارضی که به تنگی نخاعی ثانویه اشاره دارد و یا مشکلات فیزیکی و فیزیولوژیکی که تنگی نخاعی ایجاد می شود. این تمایزات بین این دو مورد در بسیاری از موارد مبهم و قابل شناسایی است.

سندرم کودا اکوئینا- Cauda Equine Syndrome- سندرم دم اسب


تنگی نخاعی ثانویه فرآیندی است که به علت تغییرات پسرونده در نخاع ایجاد می شود و ممکن است توسط سندرم دم اسب پیچیده تر هم بشود. این سندرم، به وضعیت خاصی اشاره دارد که در آن فشردگی ( اثر فشاری) بر روی اعصاب اندام تحتانی، مثانه و روده ها ایجاد شده است. درمان جراحی که به عنوان بهترین گزینه در میان تمام درمان های ممکن مطرح است، در طی زمان مشکلاتی را با خود به همراه دارد. این مشکلات و عوارض شامل، نشت مایع نخاعی، عفونت زخم و یا حتی آسیب به ساختارهای سیستم عصبی می باشد. ناپایداری ستون فقرات احتمالا یک پیامد بعدی پیشرونده و تدریجی برای روند جراحی است.

عوارض پس از جراحی

دیگر رویکرد اصلی، انجام جراحی با توجه به تنگی نخاعی ناحیه ی گردنی (cervical spinal stenosis ) در بخش قدامی بدن است. این رویکرد و یا به عبارت دیگر روش درمانی باعث ایجاد اثرات بیشتر و برجسته و تا حدی هم ایجاد عوارض می شود. این عوارض شامل آسیب عصب حنجره ای (laryngeal nerve injury ) همراه با فلج طناب صوتی (vocal cord)، مشکلات بلع و مشکلات مری، آسیب عروقی و عدم کارکرد مناسب وسایل به کار رفته می باشد. مشخص شده است که الحاق (چسبیدن مهره ها)  ( فیوژن) ( Fusion) شایع ترین تکنیک به کار رفته است، پس اگر فیوژن مناسبی رخ ندهد و اختلال ایجاد شود، عوارض هم شدت می گیرند. خطری که ممکن است در بیمار به عنوان عارضه ایجاد شود، در میان افرادی که دچار بیماری مزمن هستند و یا آن هایی که از داروهای استروئیدی (کورتونی) (steroids ) برای مدت زمان طولانی بهره می برند، شایع تر می باشد.

عوارض اولیه برای تنگی کانال نخاعی

در این بخش مرور کوتاه و اجمالی در مورد عوارض اولیه ی تنگی نخاعی انجام می شود. بخش های اولیه بدن که در این اختلال تحت تاثیر قرار می گیرند، پاها و کمر هستند. مشکلاتی از جمله درد مزمن در نواحی اشاره شده همراه با ناپایداری در تعادل بدن دیده می شود.

عوارض تنگی نخاعی را می تواند بر اساس سرتیتر های زیر بررسی کرد:
  • کمردرد شدید (Severe Back Pain)
  • فلج ( پارالیز)
  • اختلال حس (Impaired Sensation )
  • عدم کنترل در دفع مدفوع (Fecal Incontinence) ( بی اختیاری روده ای)
  • ضعف و فلج عضلانی
  • بی اختیاری ادراری ( عدم کنترل بر دفع ادرار از مثانه) (Urinary Incontinence)

کمر درد مزمن

مشکل اصلی و پایه ای که بیمار با تشخیص تنگی نخاعی با آن مواجه می شود، کمردرد مزمن است. این کمردرد به طور ویژه ای ناحیه ی خلفی (پشتی) مهره را درگیر می کند، که به تدریج اثر آن گسترده می شود و تا پاها امتداد می یابد. همچنین این درد می تواند در نواحی دیگری هم احساس شود، از جمله باسن (buttocks) (باتک)، ساق پا (calf ) و ران ها (thighs). از طرفی باعث ایجاد ضعف شدید در نواحی از بدن می شود که در این بیماری اختلال پیدا کرده اند. این مشکلات در مواردی ممکن است تشدید شود و سرعت پیدا کند، برای مثال زمانی که فرد در سراشیبی پیاده روی کند، و یا ورزش و فعالیت بدنی انجام دهد، حتی برای مدت زمان کوتاه و یا اینکه حتی در زمان زیادی سرپا بایستد.

تنگی نخاعی می تواند موجب ایجاد فلج ( پارالیزیس) شود

تنگی نخاعی می تواند باعث ایجاد فلج در فرد مبتلا شود. اصطلاح فلج به معنای بی حسی و یا به عبارت ساده تر فقدان قدرت در اندام و یا گروهی از عضلات است! ارتباط بین مسیرهای گوناگون سیستم اعصاب مرکزی ( مغز و نخاع)- CNS-central nervous system که شامل مغز، طناب نخاعی و اعصاب است (حسی، حرکتی و مختلط)، می بایست برای عملکرد صحیح و مناسب همه ی اعضا تعدیل پیدا کند. این بیماری موجب تنگی مسیر مغز تا طناب نخاعی و یا طناب نخاعی تا اعصاب می شود. این حالت موجب ایجاد بی حسی در نواحی می شود که با سیستم عصبی ما قابل کنترل نبوده و موجب ایجاد فلج هم می شود.

بی اختیاری ادراری

بی اختیاری ادراری و یا عدم کنترل در دفع ادرار از مثانه وضعیتی است که در آن بیمار نمی تواند جریان ادرار خود را از اورترا ( مجرای ادراری ) ( و یا از مثانه) کنترل کند. از طرفی این وضعیت نتیجه ی کاهش کنترل این بخش های بدن است. این وضعیت می تواند موجب نشت طبیعی و یا حتی ناتوانی کامل در متوقف کردن نشت ادراری شود.

ضعف و فلج عضلانی

این اختلال ناتوانی است که به علت عدم درمان عفونت سیفلیس (syphilis) ( بیماری مقاربتی عفونی که 3 مرحله دارد) ایجاد می شود و باعث آسیب مغز می شود.

بی اختیاری روده ای

بی اختیاری روده ای موجب عدم کنترل روده می شود، و در واقع بیمار نمی تواند عبور مدفوع و گاز را از روده ها کنترل کند.

اختلال حس

توضیح و درمان این اختلال دشوار است، ولی به عنوان تغییر غیر طبیعی در سیستم عصبی بیان می شود.
 

ادامه این موضوع

تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری

تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری، بیماری است که معمولا به دنبال افزایش سن دیده می شود، ولیکن ممکن است از زمان تولد هم ایجاد می شود. بدون در نظر گرفتن سن بیمار، شناسایی و درمان بیماری در زمان صحیح، بسیار مهم و حیاتی است و در همان زمان می بایست با جدیت کامل بررسی های لازم انجام شود.

تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی یک اختلال جدی است که می تواند شمار زیادی از افراد را در سرتاسر جهان گرفتار کند. تنگی می تواند باعث وضعیت های بدنی مشخص غیر قابل تحملی شود، ولی خوشبختانه، این بیماری یک اختلال غیر قابل علاج نمی باشد. اگر درمان صحیحی انجام شود، و مراقبت فراوانی اتخاذ شود، این بیماری می تواند علاج پیدا کند.

تنگی کانال نخاعی ناحیه ی گردنی

تنگی نخاعی در ناحیه ی گردنی فرمی از بیماری است که می بایست بدون هر نوع سهل انگاری فورا به آن توجه شود. در اغلب موارد مراقبت دقیقی مورد نیاز است، ولی پیش از آن شما می بایست دید کلی در مورد چند عنوان مهم در مورد این یماری داشته باشید، از جمله علل، تشخیص، علائم و درمان آن.

آزمون ها و بررسی های تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی بیماری مزمنی است که می تواند موجب ایجاد درد شدیدی در اندام ها و اختلال در انجام فعالیت های روزانه شود. درمان های مربوط به این اختلال در دسترس هستند، ولی پیش از انجام درمان، می بایست تشخیص مناسبی انجام شود. این کار با استفاده از آزمون های گوناگون و متعددی انجام می شود از جمله، ام آر آی ( تصویر برداری با تشدید مغناطیسی ) (MRI)، تصویر برداری با استفاده از اشعه ی ایکس (X-Ray)، سی تی اسکن محوری (Computed Axial Tomography) (CAT scan)، و اسکن استخوان (Bone Scan) و سایر روش های تصویر برداری.

انواع تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی بر اساس شدت بیماری به تعدادی زیر گروه تقسیم بندی می شود. این تقسیم بندی ها در مورد علائم مختلف هر یک از انواع آن اطلاعات کاملی را ارائه می دهد.

بهبود درد در تنگی کانال نخاعی با استفاده از تمرینات و ورزش های مخصوص

تنگی کانال نخاعی یک بیماری شدید است که ممکن است در هر زمانی و در هر فردی رخ دهد. در برخی شرایط، تمرینات مختص تنگی نخاعی تنها راه است که می تواند به بیمار در حفظ تناسب بدنی کمک کند و در برابر تنگی نخاعی تاثیر گذار است.

پروگنوز تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی یک تهدید رو به افزایش در میان بخش مسن جامعه است. این بیماری باعث درد و مشکلات شدیدی می شود. درمان جراحی راه حل کلی می باشد ولی نه در هر موردی.

تشخیص اختلال تنگی کانال نخاعی

تشخیص هر نوع بیماری همواره می بایست پیش از درمان آن انجام شود و این مرحله از برخورد با بیماری، در تنگی نخاعی بسیار مهم می باشد. هر زمان که شما در پاها و یا کمر خود احساس درد داشتید، فورا با پزشک مشورت کنید. پزشک یک سری آزمایشات را برای تشخیص این مشکل درخواست می کند و هنگامی که مشخص شود بیمار علائم تنگی نخاعی دارد، درمان را می توان شروع کرد.

درمان تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی اختلالی است که می تواند بسیار دردسر ساز شود، ولی قابل درمان است. 3 راه برای درمان آن وجود دارد، این روش ها عبارتند از، روش های غیر جراحی، جراحی و درمان های جایگزین برای تنگی کانال نخاعی. درمان جراحی خطرات و عوارض خودش را دارد، پس می بایست با دقت فراوانی به کار رود.

روش های پیشگیری از تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی یک بیماری شدید است که شمار زیادی از افراد را در کل جهان گرفتار می کند. اکثر ما، یا از آن آگاه نیستیم و یا آن را جدی نمی گیریم. همانطور که همیشه گفته شده، پیشگیری از درمان بهتر است. (Prevention Is Better Than Cure)، در اینجا برخی از معیار های کلیدی پیشگیری از تنگی نخاعی بیان می شود، که با استفاده از آن ها می توان از وقوع آن پیشگیری کرد.

شناخت عوامل خطر تنگی کانال نخاعی و پرهیز از وقوع آن ها

معدودی از ما می دانیم که درد کمر و یا درد گردن می تواند به تدریج باعث ایجاد بیماری بسیار خطرناکی شود که تنگی کانال نخاعی (Spinal Stenosis) نام دارد. در این جا جزئیاتی وجود دارد که بیان می کند چه عوامل خطری می تواند موجب ایجاد این بیماری شوند.

علائم تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی می تواند بر روی بخش های مختلف طناب نخاعی اثر بگذارد و در نتیجه علائم تنگی کانال نخاعی هم بر این اساس بسیار متغیر است. معمولا علائم این اختلال شامل بی حسی در اعضا و گردن و شانه می باشد و اگر درمان صحیح و به جایی انجام نشود، این وضعیت می تواند بدتر هم بشود.

علل تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی نوعی بیماری مزمن است که با تنگ شدن فضاهای بین مهره ای مشخص می شود. این تنگ شدگی به علت دژنریشن ( روند تخریبی) در طناب نخاعی به دنبال افزایش سن ایجاد می شود.

معرفی کلی تنگی کانال نخاعی ناحیه ی قفسه سینه ای

تنگی کانال نخاعی در ناحیه ی توراسیک یک بیماری بسیار شایع در افراد مسن است و موردی است که نمی بایست از آن غفلت کرد. تنگی کانال نخاعی ناحیه ی توراسیک به علت باریک شدگی مجرای نخاعی رخ می دهد که باعث ایجاد درد غیر قابل تحملی می شود.

Top