تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری چه نوع اختلالی است؟

تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری به صورت سندرم بالینی تعریف می شود که به علت درد باسن (buttock ) (باتک) و یا اندام تحتانی خود را نشان می دهد، و ممکن است با درد کمر هم همراهی داشته باشد و یا اینکه اصلا ربطی به درد کمر نداشته باشد. این بیماری معمولا با باریک شدن و تنگ شدن فضایی ارتباط دارد که مربوط به عروق و یا اجزای عصبی در ناحیه ی کمری نخاع است.

علل تنگی نخاعی ناحیه ی کمری

مجرای ستون فقرات در ناحیه ی کمری را می توان به صورت فضایی تعریف کرد که در ستون فقرات ناحیه ی تحتانی وجود دارد و چندین عصب مهم از آن به سمت پاها حرکت می کنند. این فضا بسیار تنگ است و با افزایش سن این محوطه تنگ تر هم می شود و آن هم به علت رشد بافت های اطراف و استخوان های پیرامون این بخش است. هنگامی که فضای بین مجرا کاهش می یابد، به اعصابی که در حال عبور از این ناحیه هستند، فشار می آورند. این حالتی است که به عنوان تنگی (stenosis) شناخته می شود. این فشردگی باعث ایجاد تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری می شود و یکی از علل اصلی برای ایجاد این اختلال است.

بطور کلی و در اصطلاح عمومی، این اختلال به عنوان آرتریت دژنراتیو (التهاب تخریبی مفصلی) (degenerative arthritis) شناخته می شود. از بین رفتن غضروف بین استخوان ها همراه با مفاصل مربوطه، ظرفیت جذبی را کاهش می دهد، و در نتیجه باعث افزایش شدت درد در بیمار می شود. معمولا بیماران مبتلا به این اختلال، درد را تجربه می کنند. بعلاوه، رشد ساختارهای تاندونی هم ممکن است به عنوان علل اصلی تنگی مجرا لحاظ شود.

حتی در برخی از موارد، تومور و عفونت هم باعث ایجاد این بیماری می شوند. سایر وضعیت های مشخص از جمله بیماری پاژه (Pagets’s disease) (بیماری مزمنی که باعث بزرگ شدن و تغییر شکل استخوان ها می شود. ) مرتبط با استخوان هم ممکن است در ایجاد این بیماری نقش داشته باشند.

تشخیص تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری

تشخیص تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری، مراحل متعددی دارد. مرحله ی اول این روند، شامل بررسی و مرور شرح حال کامل پزشکی بیمار است. پزشکان از بیماران در مورد علائم بیماری سوالات بسیاری می پرسند و سپس تلاش می کنند تا موارد شایع تر مرتبط با بیماری را ارزیابی کنند. در مرحله ی بعد، پزشک بر روی معاینات بالینی متعدد بر روی هر یک از بیماران تمرکز می کند، و آن هم از راه متعادل سازی سطح دردی که آن ها می توانند همراه با این تست دچار آن شوند. این آزمون ها طیف گسترده ای دارند، و ممکن است از ارزیابی احساس در اثر حرکت در ناحیه ی پشت و نیز سمت مقابل تا معاینه ی مفصل متغیر باشند. در نهایت، پزشک روش های تصویر برداری را به کار می برد، شامل ام آر آی ( MRI) ، سی تی اسکن ( توموگرافی کامپیوتری) ) CT Scan) همراه با بررسی های مربوطه با استفاده از اشعه ی ایکس.

علائم تنگی نخاعی ناحیه ی کمری

علائم گوناگونی در بیمار دچار تنگی نخاعی ناحیه ی کمری، دیده می شود. برخی از مشخص ترین این علائم عبارتند از:
  • تجربه ی درد در ناحیه ی تحتانی کمری. پزشک تلاش می کند تا وسعت درد را با چندین آزمون فیزیکی ارزیابی کند و بتواند تنها این علائم را تائید کند.
  • ضعف و بی حسی در ناحیه ی محدود شده و تعیین شده شامل پاها، بازوها، باتک ( باسن) و غیره تجربه می شود. فقدان حس همراه با درد سنگین و شدید و یا خفیف در نواحی فوقانی مشاهده می شود.
  • بعلاوه، احساس مداوم درد در زمان راه رفتن و تجربه ی تسکین فوری در زمان ریلکس شدن ( آرامش)، هم علامتی است که با تنگی نخاعی ناحیه ی کمری همراهی دارد.
  • کاهش و فقدان عملکرد روده ای و مثانه ای و فقدان مشخص در عملکردهای جنسی می تواند با علائم بیماری همراهی داشته باشد.

درمان تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری

برای درمان بیماری تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری، پزشکان دو نوع درمان انجام می دهند. این درمان ها شامل روش های جراحی و غیر جراحی می باشد. روش غیر جراحی شامل داروهای ضد دردی است که از راه های متعددی نقش خود را ایفا می کنند. تجویز داروی کورتیزونی خوراکی یک روش بسیار موثر برای انجام این نوع روش درمانی می باشد. این داروها میزان درد را در حد قابل ملاحظه ای کاهش می دهند، و از راه کاهش تورم در ناحیه ی مشخص همراه با کاهش در التهاب همراه در ناحیه ی بافتی، عملکرد خود را ایفا می کنند.

روش های جراحی مواردی هستند که معمولا در موارد شدید توسط پزشکان اتخاذ می شوند. روش های جراحی، از جمله جراحی برداشت فشار ( دکمپرشن) کمری (Lumbar decompression surgery)، فیوژن ( چسباندن مهره های) کمری ( lumbar fusion ) و چسباندن ستون مهره ها، مواردی هستند که در درمان تنگی نخاعی ناحیه ی کمری موفق ترین روش های درمانی محسوب می شوند. در حالی که، این نوع روش درمانی، باعث تسکین فوری درد بیمار همراه با زمان ترمیم کمتر می شود.
 
 
مجموعه
گردن-کمر درد » تنگی کانال نخاعی

ادامه موضوع

پرسش و پاسخ های مربوط

برخی از پزشکان سایت

02143936 مشاوره: 88194995
پاتولوژیست - آسیب شناسی
02122204109
پاتولوژیست - آسیب شناسی
021-26411152 021- 26411157
روان شناسی
021-88839944
جراحی عمومی
02186073630 ۸۶۰۷۳۶۲۴ شعبه دوم: ۵۶۳۶۶۱۶۱
 
021-22368246
جراحی عمومی
021-22043082 021-22043083
کاردیولوژی - بیماری‌های قلبی
021-88772190
روان‌ پزشکی
02122584232
امراض داخلی
02144890547 ۴۴۸۹۰۵۴۹-۴۴۸۹۰۵۲۲-۴۴۴۵۴۷۶۸-۴۴۴۵۴۷۱۸
بیماریهای پوستی
02166422388-66422388 اورژانس: 66591065
پزشک عمومی
02188303809
جراحی چشم لیزر- لیزیک
02166615337
رادیولوژی
Top