تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری چه نوع اختلالی است؟

تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری به صورت سندرم بالینی تعریف می شود که به علت درد باسن (buttock ) (باتک) و یا اندام تحتانی خود را نشان می دهد، و ممکن است با درد کمر هم همراهی داشته باشد و یا اینکه اصلا ربطی به درد کمر نداشته باشد. این بیماری معمولا با باریک شدن و تنگ شدن فضایی ارتباط دارد که مربوط به عروق و یا اجزای عصبی در ناحیه ی کمری نخاع است.

علل تنگی نخاعی ناحیه ی کمری

مجرای ستون فقرات در ناحیه ی کمری را می توان به صورت فضایی تعریف کرد که در ستون فقرات ناحیه ی تحتانی وجود دارد و چندین عصب مهم از آن به سمت پاها حرکت می کنند. این فضا بسیار تنگ است و با افزایش سن این محوطه تنگ تر هم می شود و آن هم به علت رشد بافت های اطراف و استخوان های پیرامون این بخش است. هنگامی که فضای بین مجرا کاهش می یابد، به اعصابی که در حال عبور از این ناحیه هستند، فشار می آورند. این حالتی است که به عنوان تنگی (stenosis) شناخته می شود. این فشردگی باعث ایجاد تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری می شود و یکی از علل اصلی برای ایجاد این اختلال است.

بطور کلی و در اصطلاح عمومی، این اختلال به عنوان آرتریت دژنراتیو (التهاب تخریبی مفصلی) (degenerative arthritis) شناخته می شود. از بین رفتن غضروف بین استخوان ها همراه با مفاصل مربوطه، ظرفیت جذبی را کاهش می دهد، و در نتیجه باعث افزایش شدت درد در بیمار می شود. معمولا بیماران مبتلا به این اختلال، درد را تجربه می کنند. بعلاوه، رشد ساختارهای تاندونی هم ممکن است به عنوان علل اصلی تنگی مجرا لحاظ شود.

حتی در برخی از موارد، تومور و عفونت هم باعث ایجاد این بیماری می شوند. سایر وضعیت های مشخص از جمله بیماری پاژه (Pagets’s disease) (بیماری مزمنی که باعث بزرگ شدن و تغییر شکل استخوان ها می شود. ) مرتبط با استخوان هم ممکن است در ایجاد این بیماری نقش داشته باشند.

تشخیص تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری

تشخیص تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری، مراحل متعددی دارد. مرحله ی اول این روند، شامل بررسی و مرور شرح حال کامل پزشکی بیمار است. پزشکان از بیماران در مورد علائم بیماری سوالات بسیاری می پرسند و سپس تلاش می کنند تا موارد شایع تر مرتبط با بیماری را ارزیابی کنند. در مرحله ی بعد، پزشک بر روی معاینات بالینی متعدد بر روی هر یک از بیماران تمرکز می کند، و آن هم از راه متعادل سازی سطح دردی که آن ها می توانند همراه با این تست دچار آن شوند. این آزمون ها طیف گسترده ای دارند، و ممکن است از ارزیابی احساس در اثر حرکت در ناحیه ی پشت و نیز سمت مقابل تا معاینه ی مفصل متغیر باشند. در نهایت، پزشک روش های تصویر برداری را به کار می برد، شامل ام آر آی ( MRI) ، سی تی اسکن ( توموگرافی کامپیوتری) ) CT Scan) همراه با بررسی های مربوطه با استفاده از اشعه ی ایکس.

علائم تنگی نخاعی ناحیه ی کمری

علائم گوناگونی در بیمار دچار تنگی نخاعی ناحیه ی کمری، دیده می شود. برخی از مشخص ترین این علائم عبارتند از:
  • تجربه ی درد در ناحیه ی تحتانی کمری. پزشک تلاش می کند تا وسعت درد را با چندین آزمون فیزیکی ارزیابی کند و بتواند تنها این علائم را تائید کند.
  • ضعف و بی حسی در ناحیه ی محدود شده و تعیین شده شامل پاها، بازوها، باتک ( باسن) و غیره تجربه می شود. فقدان حس همراه با درد سنگین و شدید و یا خفیف در نواحی فوقانی مشاهده می شود.
  • بعلاوه، احساس مداوم درد در زمان راه رفتن و تجربه ی تسکین فوری در زمان ریلکس شدن ( آرامش)، هم علامتی است که با تنگی نخاعی ناحیه ی کمری همراهی دارد.
  • کاهش و فقدان عملکرد روده ای و مثانه ای و فقدان مشخص در عملکردهای جنسی می تواند با علائم بیماری همراهی داشته باشد.

درمان تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری

برای درمان بیماری تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری، پزشکان دو نوع درمان انجام می دهند. این درمان ها شامل روش های جراحی و غیر جراحی می باشد. روش غیر جراحی شامل داروهای ضد دردی است که از راه های متعددی نقش خود را ایفا می کنند. تجویز داروی کورتیزونی خوراکی یک روش بسیار موثر برای انجام این نوع روش درمانی می باشد. این داروها میزان درد را در حد قابل ملاحظه ای کاهش می دهند، و از راه کاهش تورم در ناحیه ی مشخص همراه با کاهش در التهاب همراه در ناحیه ی بافتی، عملکرد خود را ایفا می کنند.

روش های جراحی مواردی هستند که معمولا در موارد شدید توسط پزشکان اتخاذ می شوند. روش های جراحی، از جمله جراحی برداشت فشار ( دکمپرشن) کمری (Lumbar decompression surgery)، فیوژن ( چسباندن مهره های) کمری ( lumbar fusion ) و چسباندن ستون مهره ها، مواردی هستند که در درمان تنگی نخاعی ناحیه ی کمری موفق ترین روش های درمانی محسوب می شوند. در حالی که، این نوع روش درمانی، باعث تسکین فوری درد بیمار همراه با زمان ترمیم کمتر می شود.
 

ادامه این موضوع

تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی یک اختلال جدی است که می تواند شمار زیادی از افراد را در سرتاسر جهان گرفتار کند. تنگی می تواند باعث وضعیت های بدنی مشخص غیر قابل تحملی شود، ولی خوشبختانه، این بیماری یک اختلال غیر قابل علاج نمی باشد. اگر درمان صحیحی انجام شود، و مراقبت فراوانی اتخاذ شود، این بیماری می تواند علاج پیدا کند.

تنگی کانال نخاعی ناحیه ی گردنی

تنگی نخاعی در ناحیه ی گردنی فرمی از بیماری است که می بایست بدون هر نوع سهل انگاری فورا به آن توجه شود. در اغلب موارد مراقبت دقیقی مورد نیاز است، ولی پیش از آن شما می بایست دید کلی در مورد چند عنوان مهم در مورد این یماری داشته باشید، از جمله علل، تشخیص، علائم و درمان آن.

آزمون ها و بررسی های تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی بیماری مزمنی است که می تواند موجب ایجاد درد شدیدی در اندام ها و اختلال در انجام فعالیت های روزانه شود. درمان های مربوط به این اختلال در دسترس هستند، ولی پیش از انجام درمان، می بایست تشخیص مناسبی انجام شود. این کار با استفاده از آزمون های گوناگون و متعددی انجام می شود از جمله، ام آر آی ( تصویر برداری با تشدید مغناطیسی ) (MRI)، تصویر برداری با استفاده از اشعه ی ایکس (X-Ray)، سی تی اسکن محوری (Computed Axial Tomography) (CAT scan)، و اسکن استخوان (Bone Scan) و سایر روش های تصویر برداری.

انواع تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی بر اساس شدت بیماری به تعدادی زیر گروه تقسیم بندی می شود. این تقسیم بندی ها در مورد علائم مختلف هر یک از انواع آن اطلاعات کاملی را ارائه می دهد.

بهبود درد در تنگی کانال نخاعی با استفاده از تمرینات و ورزش های مخصوص

تنگی کانال نخاعی یک بیماری شدید است که ممکن است در هر زمانی و در هر فردی رخ دهد. در برخی شرایط، تمرینات مختص تنگی نخاعی تنها راه است که می تواند به بیمار در حفظ تناسب بدنی کمک کند و در برابر تنگی نخاعی تاثیر گذار است.

پروگنوز تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی یک تهدید رو به افزایش در میان بخش مسن جامعه است. این بیماری باعث درد و مشکلات شدیدی می شود. درمان جراحی راه حل کلی می باشد ولی نه در هر موردی.

تشخیص اختلال تنگی کانال نخاعی

تشخیص هر نوع بیماری همواره می بایست پیش از درمان آن انجام شود و این مرحله از برخورد با بیماری، در تنگی نخاعی بسیار مهم می باشد. هر زمان که شما در پاها و یا کمر خود احساس درد داشتید، فورا با پزشک مشورت کنید. پزشک یک سری آزمایشات را برای تشخیص این مشکل درخواست می کند و هنگامی که مشخص شود بیمار علائم تنگی نخاعی دارد، درمان را می توان شروع کرد.

درمان تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی اختلالی است که می تواند بسیار دردسر ساز شود، ولی قابل درمان است. 3 راه برای درمان آن وجود دارد، این روش ها عبارتند از، روش های غیر جراحی، جراحی و درمان های جایگزین برای تنگی کانال نخاعی. درمان جراحی خطرات و عوارض خودش را دارد، پس می بایست با دقت فراوانی به کار رود.

روش های پیشگیری از تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی یک بیماری شدید است که شمار زیادی از افراد را در کل جهان گرفتار می کند. اکثر ما، یا از آن آگاه نیستیم و یا آن را جدی نمی گیریم. همانطور که همیشه گفته شده، پیشگیری از درمان بهتر است. (Prevention Is Better Than Cure)، در اینجا برخی از معیار های کلیدی پیشگیری از تنگی نخاعی بیان می شود، که با استفاده از آن ها می توان از وقوع آن پیشگیری کرد.

شناخت عوامل خطر تنگی کانال نخاعی و پرهیز از وقوع آن ها

معدودی از ما می دانیم که درد کمر و یا درد گردن می تواند به تدریج باعث ایجاد بیماری بسیار خطرناکی شود که تنگی کانال نخاعی (Spinal Stenosis) نام دارد. در این جا جزئیاتی وجود دارد که بیان می کند چه عوامل خطری می تواند موجب ایجاد این بیماری شوند.

علائم تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی می تواند بر روی بخش های مختلف طناب نخاعی اثر بگذارد و در نتیجه علائم تنگی کانال نخاعی هم بر این اساس بسیار متغیر است. معمولا علائم این اختلال شامل بی حسی در اعضا و گردن و شانه می باشد و اگر درمان صحیح و به جایی انجام نشود، این وضعیت می تواند بدتر هم بشود.

علل تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی نوعی بیماری مزمن است که با تنگ شدن فضاهای بین مهره ای مشخص می شود. این تنگ شدگی به علت دژنریشن ( روند تخریبی) در طناب نخاعی به دنبال افزایش سن ایجاد می شود.

عوارض تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی باعث ایجاد چندین بیماری دیگر می شود که ممکن است از راه های گوناگون و سوء ای اثرگذار باشند. اختلال عصبی موجب پارالیزیس (فلج) (paralysis)، پارزی ( ضعف و فلج عضلانی ) (paresis)، عدم کنترل سایر اعضا و بسیاری از علائم ثانویه دیگر می شود.

معرفی کلی تنگی کانال نخاعی ناحیه ی قفسه سینه ای

تنگی کانال نخاعی در ناحیه ی توراسیک یک بیماری بسیار شایع در افراد مسن است و موردی است که نمی بایست از آن غفلت کرد. تنگی کانال نخاعی ناحیه ی توراسیک به علت باریک شدگی مجرای نخاعی رخ می دهد که باعث ایجاد درد غیر قابل تحملی می شود.

Top